STADSNIEUWS. SOCIÉTÉ DE GARDES CIVIQUES D'YPRES. 10e Prix Alph. Hof, 3 couverts en argent. 42e L. Vandermarliere 1 couvert en argent. Conscience's Feest. De algemeene Commissie dezer plechtigheid heeft het volgend feestprogramma vastgesteld Ten 10 1/2 ure, vorming van den stoetten 11 ure optocht naar de woning van Conscience. In den hof van het Wiertzmuseum uitvoering van een koor van Miry, voor mannen en kinderen. Daar zal de heer Stroobant, een der voorzitters van het hoofdcomiteit, het woord voeren. De geschenken van bijzonderen, ruikers, kronen, voor den held van het feest bestemd, zullen hem daar overhandigd worden. Daarna geschiet de aftocht, langs de Paleizenplaats, den Berg van 't hof, Grasmarkt, Anspachlaan. De stoet zal zich met Conscience naar de Beurs begeven, waar eigenlijk het kunstfeest zal plaats hebben. Daar zal men hebben Openingstuk van WaelputOverhandi ging van het kunstgewrochtLied, van Demol, te zin gen door den heer BlauwaertMennenkoor, van Ge- vaertSolo, van Benoit, te zingen door mevr. Degive Ten slotte een koor van Tinei, met begeleiding van orkest. 's Avonds feest op het stadhuis en op de Groote Markt. Kunst- en LetterkringRust morgen. Donderdag, 18 dezer, hebben de leden van den Kring een' vermakelijken, muzikalen avond doorgebracht. De vergadering, de laatste zijnde van het maatschappelijk jaar 1880-81, was bijzonder geestdriftig en verbroede rend. Onze achtbare kunstbroeder, Oscar C.., heeft ons oq het klavier een staaltje gegeven van zuivere uitvoe ring en diep toonkurdig gevoel, 't Heeft er ook niet gemangeld aan schoone romancen en geestige liederen; bijzonderlijk werd het Korenbloempjedoor den heer X... gezongen en meesterlijk begeleid, dapper toege juicht. Daarna kregen wij een paar wel verstane en goed gezegde uitgalmingen: La Nuit d Aoüt, van Alfred de Musset, en de Echtscheidingvan Tollens, welke beide in uitdrukking èn bijzonderlijk in zuivere uit spraak, niets te wenschen lieten. Nadien werd overgegaan tot de lezing van het alge meen verslag der werkzaamheden van loopend jaar, en het programma des volgenden jaargangs werd voorge dragen. De Kring aanvaardde, op het voorstel des heeren Z.., drij nieuwe leden, welke, hopen wij, met ons het ver heven doel van geestbeschaving en volksverlichting zullen nastreven. Y. Stads Hoogere-Gemeenfeschool voor meisjes. De prijsdeeling aan de leerlingen der Stads hoogere Meisjesschool, bestuurd door Mej. L. Vander Haegen, heeft Donderdag namiddag in de groote Hallezaal plaats gehad. Bij deze plechtigheid, voorgezeten door M. Yanheule, Burgemeester, waren tegenwoordig M. Merghelynck, arrondissement-commissaris, M. Bossaert, schepene, verscheidene raadsheeren, burgerlijke en militaire overheden, benevens eene groote hoeveelheid dames. De kinderen der school, allen in het wit gekleed en met de vreugde op het gelaat, voormden op de estrade een indrukwekkend zicht. Beurtelings kwamen zij, onder de blijde tonen van het muziek der Pompiers en het herhaalde handgeklap, de belooning van een gansch jaar iever en vlijt uit de handen der overheden ontvangen. Menige ouders stortten tranen van voldoening bij het zien van de eer welke hunne kinderen aangedaan werd. Verscheidene schoone koren, op de piano begeleid door vier jonge juffers-leerlingen der school, werden met veel juistheid gezongen. Vooral het kindertooneel: Les Cigales et les Fourmis heeft de toeschouwers bevallen. De aanspraak der mieren tot de krekels, het antwoord dezer laatsten, vervolgens de twistspraak tusschen beiden, zijn ten uiterste wel uitgevoerd ge weest, hetgeen de toejuichingen der gansche vergade ring bewezen hebben. Bij het eindigen der plechtigheid heeft Mej. Vander Haeg'hen welverdiende lofspraak ontvangen. Het is immers bekend dat de school, onder het bestuur van deze bekwame onderwijzeres reeds ver vooruit is ge gaan. Wij sturen haar onze aanmoedigingen toe opdat zij in hare pogingen volherde, en wij roepen terzelfder tijde de medewerking in van alle voorstanders van het officieel onderwijs, om den voorspoed en den bloei dezer school te betrachten. Na de prijsdeeling begaven zich de toeschouwers in groote menigte naar het Stadhuis, om, in de Blauwe Zaal, de -tentoonstelling te bezichten der handwerken die de leerlingen onder het bestuur van MejMols ge maakt hadden. Ieder werk droeg op een briefje den naam van deze die het vervaardigd had, en vele leer lingen ontvingen nieuwen lof voor hare behendigheid in het handwerk. Benevens hemden, kinderkleedjes, enz., enz., zag men alle slach van borduur- en crochet- werk, dat de algemeene bewondering der toeschouwers verwekte. Eere aan Mej. Mols die, voor het eerste jaar dat zij die klas bestuurt, reeds zoo een grooten bijval verworven heeft. Men sprak insgelijks lof over de werkjes der leerlin gen van den Kindertuin. Het nuttige was met het schoone en het aangename gepaard, en iedereen was van gevoelen dat de school, door Mej. Vander Haeghen bestuurd, weldra als modelschool zal doorgaan. XXX. Société des Francs-Arbaiéiriers. Dimanche dernier a eu lieu le concours international de tir a l'arbalète, offert par la Société royale des Francs-Arbalétriers12 Sociétés de Prance et 11 id. de Belgique, en tout 152 concurrents, avaient répondu a l'appel. Quelque difficile que fut la tache des Commis- saires, nous pouvons dire qu'ils s'en sont acquittés a la satisfaction générale. Voici le résultat du concours: A.UX OISEAUX. FOiseau d'honneur: M. Vermeulen, Henri, d'Ypres, (Francsr Arbalétriers. M. Hateyse, Ch. d'Erseau, (S'Eloi.) M. Demarez Jean, Bas-Warnêton. M. Marico N. Menin (S4 Martin,) M. Depuyt Ange, Messines. 2e 3e 4® 5® 2e M. Fivez, d'Halluin. 3e M. Logie id. 4e M. Delbeke de Warnêton. 5® M. Renard de Quesnoy-sur-Deüle. BAS TOTAL. 4 P' Prix: M. Verfaille de Menin (St. Georges.) 2® M. Denis, id id 3e M. Lutuvier, d'Erseau (St-Eloi). 4a M. Dezutter d'Ypres (Francs Arbalétriers.) 5e M. Brie, de Comines (Petit Lion). La médaille d'éloignement pour les sociétés étrangères a été remportée par la société des Amis réunis d Hal- luin; celle du plus grand nombre n'a pas été décernée. La médaille d'éloignement pour la Belgique et celle du plus grand nombre ont été décernées a la société St-Martin de Menin. Ville d'Anvers. Société de la Concorde. Programme des morceaux qui seront exécutés le 28 Aoüt 1881, k 5 1/2 heures du soir, par la musique du Corps de Sapeurs-Pompiers, sous la direction de M. J. Wittebroodt. 1. Carmen, marche 2. Le Voyage en Chine, ouverture 3. Fatinitza, fantaisie 4. Sérénade, mazurka 5. Madame Favart, Bouquet de Mélodies 6. Train d'enfer, galop Bizet. Bazin. Suppé. Strauss. Offenbach. Strauss. Concert. Al. CERCLE HAUT TOTAL. lr Prix: M. .Hateyse, Ch. d'Erseau, (St-Eloi.) Nous apprenons qu'en cas de beau temps, la Musique se fera entendre sur le Kiosque de la Grand'place, aujourd'hui, 28 Aoüt, demidia une heure. 7e Tir de la période d'êté. 22 Juillet 1881. AUX POINTS 1. PootH. 24. 2. Ligy Albert. 23. 3. Vantholl H. 17. 4. Vandermarliere L. 16. 5. Bogaert Alp. 14. 6. Dumon Aug. 13. 7. Dewaele Paul.. 12. 8. Mallet D. 10. AU BLANC. Ligy Félix. Tyberghein Jean. Boekbeoordeeling. 1830-1880 ONZE DICHTERS. Eene halve eeuw vlaamsche Poëzie, naar tijdsorde gerangschikt, met biographische en bibliographische aanteekeningen, eene bloemlezing en eene inleiding, door Th. Coopman en V. A. de la Montagne. Prijsfr. 3,50. Bij H. Deseynuitgever, Roeselare. Het schoonste en nuttigste boekwerk, dat, op letter kundig gebied, sedert lang jaren in Vlaanderen het licht zag, is ontegensprekelijk Onze Dichters. De titelwoorden duiden aan wat dit werk al bevat nogtans willen wij voor hen, die geen trouw in titels stellen, een woordje over den kostbaren inhoud reppen. Het werk Onze Dichters dat aan Z. M. Leopold II opgedragen is, begint met een welgeschreven overzicht der literarische geschiedenis in België sedert 1830, met het oog op de ontwikkeling van den Vlaamschen volk stam. Dit overzicht is eene natuurlijke inleiding tot de biographische en literarische studie dier mannen weike aangedreven door de zucht van het schoone en als door God ingesproken, onzen kunstzin en onzen landaard hebben levendig gehouden, en rusteloos ge worsteld tegen de verbastering en ontaarding van ons ras. Sur le grand pré l'on danse. L'orchestre harmonieux Nous redit en cadence Les quadrilles joyeux Au rendez-vous champêtre On n'entend que des ris LA-bas chacun doit être Oublieux des soucis II. La rieuse jeunesse foule L'herbette sous ses pas Gaïment elle s'élance et roule Dans ses joyeux ébats. Du vieil ormeau l'ombrage Vit longtemps les plaisirs Des danses du jeune age O charmants souvenirs Ce beau jour renouvelle La fête des amours Dansons, tournons, ma belle, Aux cors et aux tambours III. Mais, 6 malheur le ciel se couvre A l'horizon d'un voile noir Hélas au lointain l'on découvre Le présage d'un triste soir Le lugubre nuage S'étend des deux points opposés Hélas c'est un orage Qui gronde en les airs embrasés Grand Dieu ce lugubre murmure Glacé d'épouvante nos coeurs La foudre brille et la nature Semble partager nos frayeurs IV. Mais, 6 bonheur suprème L'orage va cesser A l'horizon extréme Le soleil vient percer Allons chère Lisette Retournons au gazon Reprenons tous la fete Aux sons du doux clairon O fête du village O Danse des amours Vous êtes du jeune age L'ivresse des beaux jours Souvent encor la danse Nous appelle au pré vert Pour tourner en cadence Aux sons du doux concert. Dansons, Jeunesse Car bientöt le temps cesse Du doux plaisir Pour ne plus revenir Oui, l'age enlève Illusion et rêve Dansons galment En tournoyant Déjé la nuit approche Lh-bas tinte la cloche De l'antique manoir, Nous annonpent le soir. Allons chère Lisette Finissons cette fête Attendons le retour Des danses de l'amour Pedro. RÉSULTAT du grand Concours International de Tir a la Cible Lauréats de la Garde Civique d' Ypres ARTILLERIE Cible fixe, Aux blancs.

De Kunstbode (1880-1883) | 1881 | | pagina 2