GEORGES STEPHENSON. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. 8 schoone prijzen te winnen6 voor de punten, 2 voor de roozen. De schieting zal plaats hebben op het Plein, bij de Kazerne der infanterie, in kleinen tenue. Moord te Dickebusch. Zondag laatstleden, tusschen 10 en 11 ure 's morgens is de weduwe Dauchy, landbouwster te Dickebusch, het slachtoffer eener wreede moord geweest. Het is de dochter, die bij hare terugkomst der hoog mis hare moeder in den ellendigsten toestand heeft gevonden. De handen en voeten der vrouw waren gebonden, haar hals was met eene koord omsnoerd, waarmede zij aan haar bed was opgehangen. De diefstal was de oorzaak der moord; want men heeft bestatigd dat de kwaaddoeners, goud, diamanten, kleedingstukken, schoenen, regenschermen, en eene som van 8 tot 900 fr. hebben medegenomen. Reeds zijn eenige juweelen in de handen der justicie. De vermoedens wegen op drie hommelplokkers die dezer dagen bij de Wede Dauchy hebben gearbeid. Men is op het spoor, der misdadigers en alles doet verhopen dat zij weldra aan het gerecht zullen overge leverd worden. Wij zullen onze lezers al de tijdingen mededeelen die wij nopens die droevige gebeurtenis vernemen zullen. Feest in de Posthoorn. Wij vernemen dat de Maatschappij de Vereenig de Vriendengevestigd ter herberg De Posthoorn, be sloten heeft een luisterrijken prijskamp voor het Tra- bolspel te geven, op heden, 25 en Maandag 20 Septem ber ten 3 ure 's namiddag.. Er zullen 25 schoone prijzen te winnen zijn. De inleg is bepaald op 50 centiemen. Een lekker eetmaal zal den inschrijvers aangeboden worden 's Avonds groot vuurwerk. Alle jaren geeft de Maatschappij der Vereenigde Vrienden zulkdanig feest, en de ontelbare menigte die er telkens naartoe snelt brengt niet weinig bij om het feest te verheffen. Doch dit jaar zal de toeloop nog grooter zijn, daar de feesten eenen buitengewonen luister zullen hebben. Deze die begeeren deel te nemen aan den prijskamp worden verzocht zich te doen inschrijven bij den heer Gadeyne of in het lokaal der Maatschappij, de Post hoorn. De heeren inschrijvers die den Zondag niet tegen woordig kunnen zijn, hebben het recht den Maandag te bollen. Fontein. Men weet dat ons Gemeente-Bestuur voornemens is eene nieuwe Fontein te plaatsen op de Groote Markt. Onze Stadsgenoot, M. Fiers, Beeldhouwer te Brussel, heeft een model van fontein in plaaster vervaardigd, dat heden Zondag, in de Blauwe Zaal van het stadhuis zal tentoongesteld worden. Indien dit model door het Gemeente Bestuur aange nomen wordtzal M. Fiers gelast zijn met de uitvoe ring van dit werk. Daar er nog ander models in werke zijn, door onze IJpersche artiesten vervaardigd, die binnen kort zullen tentoon gesteld worden, onthouden wij ons een breeder verslag te geven. X. Dood van president Garfield. Een telegram gedagteekend uit Long- Branch, van Maandag, meldt de dood van den president der Ver eenigde Staten van Amerika. Die droevige tijding zal in de gansche wereld eenen diepen indruk verwekken. De aanslag op het leven van generaal Garfield werd ge pleegd den Zaterdag, 2 Juli, om 9 uur des morgends. Het is dus na twee maanden en half bitter lijden, dat het ongelukkig hoofd van de machtigste republiek van Amerika den laatsten snik heeft gegeven Generaal James Garfield, president der Vereenigde Staten, werd den 19 November 1831 te Oranje, in den staat Ohio geboren, en was dus geene vijftig jaar oud. Den 4 maart 1881 had zijne inhulding als president plaats. Wij hebben reeds vroeger medegedeeld, hoe hij in zijne jeugd als schipper zijn brood moest verdienen, doch daarom niet verwaarloosde schoollessen te volgen, te leeren en te studeeren. Hij werd door zijne medebur gers zeer geacht en geëerd en zijne ongelukkige dood zal door gansch de Vereenigde Staten eenen algemeenen rouw doen ontstaan. [Vervolg.) Beurtelings mijnwerker, werktuigkundige, schoen en kleermaker, horlogiemaker en pakdrager, won Ste phenson ruimschoots genoeg tot het onderhoud van zijn gezinhij was gelukkighij was gelukkig sinds een jaar Helaasdit geluk moest niet langer durenhij werd vader.maar terzelfder tijd ontrukte de dood hem ziine vrouw. Ondanks zijne droefheid, mag hij-de opvoeding van zijn kind niet vergeten. Meer dan ooit zal hij werken en sparen, want hij weet bij ondervinding hoe lastig en pijnlijk het is te leven zonder onderwezen te zijn, en hij wil niet dat zijn zoon Robrecht tegen dezelfde hin derpalen stoote als hijRobrecht zal een ruim en volle dig onderricht ontvangen. In Scchotland geroepen om er een werktuig te her stellen, bekwam Stephenson voor zijnen arbeid eene tamelijk goede vergelding, 7 a 800 frank. Om zooveel mogelijk de reiskosten te sparen, was hij er te voet naartoe gegaan, en keerde op dezelfde wijze terug. Nog- tans deed hij eenen kleinen omweg, om zijn vader, den ouden Bob, dien hij sinds lang niet gezien had, te gaan bezoeken. Helaasde oude Bob, door een ongeval met blindheid geslagen, bevond zich in de uiterste ellende. Zijne ande re zonen, arme werklieden als hij, hadden voor hem niet kunnen zorgen. Hij had schulden, en niet wetende hoe die te voldoen, verkwijnde hij van droefheid. Geor- gius aarzelde geen oogenblik. Met het zoo pas gewonnen geld, dat hij tot het onderwijs van zijnen Robrecht be stemde, betaalde hij de schulden zijns vaders, en nam den armrn blinde met zich mede, om voortaan aan zijne zijde te blijven, en hem te beschermen in zijnen hoogen ouderdom. Nieuwe beproevingen volgen!Men was in 1811. De oorlog was verklaard tusschen Engeland en Frank rijk, en alles wat gezonde leden had, moest soldaat worden... Georgius werd dus onder de wapens ge roepen. Wat stond er hem te doen?Hij was weduwenaar, en de eenige steun zijns ouden blinden vaders, en daarbij van een zoon die nog geen zes jaar oud was!Naar het leger vertrekken kon de dood wezen voor hem, de dood misschien ook voor zijn kind en zijn vader; al thans voorzeker de ellendeZijne laatste middelen uitputtende, zijn laatste spaargeld opofferende, en tegen zijnen dank eenige hulp aanvaardende van dezen |die hem beminden en waardeerden, gelukte hij er eindelijk in eenen plaatsvervanger te kunnen betalen. Maar we derom was hij tot armoede vervallen. Deze achtereen volgende beproevingen ontmoedigen hem voor een oogenblik, en hij dacht er aan zijn vaderland te ver laten... Gemis aan geld belette hem zijn besluit ten uitvoer te brengen. Maar Stephenson was geen man om lang in wanhoop te verkeeren. Wat bleef er te doen Wederom te werken en te sparen. Meer dan ooit met iever bezield, keerde hij tot zijn werk terug, en welhaast kon hij wederom in het onder wijs zijns zoons voorzien. Zonderlinge en wonderbare zaak? Wanneer Robrecht zijnen dag ter school had waargenomen, of in de boekerijen de werken over werktuigkunde had doorzocht, en er plans en teeke- ningen uit nagemaakt had, kwam hij des avonds bij zijn vader terug, en werd alsdan zijn onderwijzer. Vader en zoon vormden zich aldus door elkander, en stapten hand in hand tot de glorie Men had in de mijn te Killingworth waar hij alsdan werkzaam was, in eenen nieuwen put, dieper dan al de anderen, eene nieuwe uitputtingspomp geplaatst, die, volgens het beweeren der vervaardigers, een wonder moest wezen van macht en nut. Doch zij was noch nut tig, noch machtig, daar het onmogelijk was het werk tuig in beweging te brengen.Na er een jaar aan gearbeid, te hebben, na aanzienlijke onkosten, moest men er toe besluiten er van af te zien. Maar Stephenson had gedurig op het werktuig zijne aandacht gevestigd, en eens fluisterde hij, luid genoeg om door een der omstanders gehoord te worden: Thans zie ik wat er aan te doen is. Dit woord kwam aan de hooren van den bestuurder der koolmijn, die, zonder eigenlijk de vaste overtuiging te hebben der schranderheid en der kennissen van Ste phenson, hem de volmacht gaf het werktuig te veran deren. Stephenson stelde zich onmiddelijk aan het werk met eenige door hem uitgekozen werklieden. Vier dagen nadien kwam het werktuig in beweging. Des ander daags was de put droog, en begon het werk in de mijn. Stephenson ontving eene goede belooning. Korten tijd nadien werd hij werktuigkundige der rnijn benoemd met eene merkelijke verhooging van loon. Zijne gezellen gaven hem den bijnaam van "geneesheer der werktui gen, en inderdaad men kwam weldra van alle kanten zijnen raad inroepen. Zijn fortuin begon. Hij nam zijn nieuw ambt te baat om zich voortaan met meer nut op de oplossing toe te leggen der twee vraagstukken welke sinds langen tijd hem bezig hiel den .- het middel om het grauwvuur in de mijn te be vechten, en het middel om zware ladingen en bovenal reizigers met behulp van den stoom te vervoeren. En het gelukte hem de oplossing er van te vindenwel is waar, na vele moeielijkheden te hebben overwonnen, vele hinderpalen overschreden te hebben!... maar, zijne kenspreuk wasVolharding. Op zekeren dag barst het grauwvuur uit in de mijn, waarvan hij de werktuigkundige was, en doodt ver scheidene werklieden. De overlevenden radeloos en verschrikt, weten niet hoe vluchten... Stephenson laat zich in de mijn neder, hij beheerscht de werkleden door zijne koelbloedigheid, verzoekt eenige mannen van goe den wil, en dooft met hunne hulp het vuur uit, door het van alle lucht af te zonderen... de werklieden zijn gered. Op de vlakte boven de mijn teruggekeerd, ontmoet hij een grijsaard, die met de tranen in de oogen hem zegtGeorgius, gij die zoovele dingen kunt, is er toch geen middel om dergelijke ongevallen te voorkomen? Ik denk ja, antwoordt hem Stephenson, en ik hoop wel het te zullen vinden. Indien het zoo is, maak er spoed bij, zegt de grijsaard, want heden wordt de steenkool met menschenlevens betaald Wordt voortgezet.) Plaatsvervangers.Vrijdag heeftop het stadhuis te Brussel de trekking plaats gehad van de plaatsver vangers, welke het gouvernement ter beschikking heeft der milicianen, die 200 fr. gestort hebben. Het getal milicianen, die plaatsvervangers vragen, beloopt 1677; het departement van oorlog heeft slechts 595 plaatsver vangers; dus blijven er 1082 milicianen die zullen moe ten dienen of zelf hunne plaatsvervangers zoeken. De milicianen, die 200 fr. gestort en niet in de loting ge vallen zijn of zelf eenen plaatsvervanger moeten zoeken, zullen de gestorte som terugkrijgen. Een troost. Vervolgens eene inlichting, die men zegt uit goede bron te komen, zou de uitgave voor de krijgsoefeningen in Luxemburg de som van 170,000 fr. bereiken, niet begrepen de vervoerkosten per spoorweg, beloopende omtrent 70,000 fr., welke som terug keert in de kas van den Staat. Al de uitgaven zijn bestreden met de hulpmiddelen der begrooting en er zal geen bij zonder krediet moeten gevraagd worden. Dat is een troost. Allerlei. Op een uithangbord te Schaarbeek, leest men: "marchand d'anes, successeur de mon père<>, en daar onder de vertalingkoopman in ezels, gelijk mijn vader zaliger. Zonderling proces.Een zonderling proces is ophanden. Een persoon doet eenen apotheker een proces aan omdat hij bij hem laudanum gekocht hebbende om zich te vergiftigen, er niet in gelukt is, maar alleen he vige buikpijn gehad heeft. Dat herinnert het proces van dien Engelschman die den apotheker bij wien hij strych nine gekocht had, om zijnen oom te vergiftigen, een proces aandeed, dewijl de strychnine den oom lang genoeg had laten leven om een testament te maken ten voordeele zijner andere neven. Een beenhouwer komt bij een advokaat. Mijnheer de advocaat, vraagt hij, wanneer een hond iemand schade veroorzaakt, is de eigenaar van den hond daar voor verantwoordelijk? Zekerlijk. In dit geval, zijt gij mij tien frank verschuldigd, daar uw hond mij daar zoo even een kostbaren schapen bout ontstolen heeft. Niets is rechtvaardiger, antwoordt de advocaat, en dit valt opperbest want het is juist de prijs van de raad geving die ik u zoo even gegeven heb. État-civil du 16 au 23 Septembre 1881. Sexe masculin 8. id. féminin 3. MARIAfiES 1. Hubert Cliaumont, employé et Her manie Maliieu, modiste. DÉCÈS 1. Louis Vantroeyen, sans profession, 44 ans, veufde Silvie Grevenstein, rue de Récollets. 2. Barbe Persoone, sans profession, 75 ans, veuve de Pierre Desaglier, rue de la Boule. 3. Marie Combien. sans profession, 83 ans, veuve de Pierre Degris, rue de Lille. 4. Marie Monkerey, jardinière, 67 ans, épouse de Charles Beun, S' Nicolas M. 5. Nathalie Deprez, sans profession, 32 ans, céliba- taire, rue longue de Thourout.

De Kunstbode (1880-1883) | 1881 | | pagina 2