ACTES OFFICIELS. GEORGES STEPHENSON. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Kunst- en Letterkring: Rust morgen. Vrijdag laatstleden gaf de lieer H. C.werkend lid, zijn wetenschappelijk en boeiend gesprek over blazoenen en heerlijke kenmerken. In eene vloeiende voorrede, schetste hij het ontstaan en de geschiedenis des adeldotns en zijner voorrechten. Hij gaf verder eenige goed ge rangschikte inlichtingen, bij middel van welke, de niet ingewijden gemakkelijk een blazoen ontleden kunnen, en eindigde met de beschouwing van de wapenen van eenige voorname vlaamsche familiën en groote steden, alsmede den oorsprong en de beteêkenis der opschriften en wapenkreten. De Kring had het genoegen drie nieuwe leden in zijn midden te aanvaarden, welke ec een alleraangenaam- sten avondstond hebben doorgebracht. Het gezelschap bereidt zich, eerlang liet jaarboekje zijner werkzaamheden voor 1881, en tevens lokalen almanak in het licht geven. Eere aan die jeugdige werkers, die trots moeilijkheden en dwarsboomerij toch vooruit willen komen en schij nen doordrongen te zijn van de spreuk: Vouloir cjest savoir. Concert. Woensdag laatsleden heeft de Koorzangmaatschappij van IJperen een schoon avondfeest aan hare leden en eerleden gegeven. Het programma behelsde de schoonste stukken die men in een concert ontmoeten kan. I)e welwillende medewerking der heeren Sauveur en Dekemper bracht niet weinig bij om het feest te ver heffen. De heer Sauveur, ofschoon slechts 14 jaar oud, is een echt kunstenaar op de viool, die, door zijn spel, al de vezels der ziel weet te ontroeren. Hij is een leer ling van den heer Beyer. De heer Dekemper heeft veel bijval genoten in zijne kluchtliederen, en meer dan één bis werd hem toege zwaaid. Een verborgen talent iieeft zich verklaard in den zang van den heer K. V., die door zijne schoone stem en de verrukkelijkheid zijner uitvoering zoodanig zijne toe hoorders wist te boeien dat allen, om zoo te zeggen, aan zijne lippen schenen te hangen. Hopen wij dat liet ons nog dikwerf zal gegund zijn hem met onze toejui- .chingen te begroeten. De Symphonie heeft zoodanig haar publiek weten te verrukken dat men zich in den zevenden hemel waande bij het aanheffen harer akkoorden. Kortom het feest van 26 October mag geboekt staan onder de schoonste feesten welke ooit door die Maat schappij gegeven zijn geweest. Onderwijs. Den 411 Juli laatst was er prijskamp tusschen de leerlingen der hoogere afdeeling van al de scholen der provincie West Vlaanderen. In het schoolkanton IJperen alleen hebben 92 leer lingen deel genomen aan den bovengemelden prijskamp; 37 mededingers bekwamen het recht op een bekwaam heidsdiploma. het doet mij waarlijk genoegen, zulk een jongeling- als gij, vol vuur en moed, hier als onderwijzer te zien optreden. Ziet gij, mij dunkt, dat gij den strijd des levens hebt aangegaan, in een perk waar gij met eer, met tevredenheid en zelfvoldoening zult door stappen. Het'is zulk eene schoone zaak, mijn vriend, zich voor het welzijn zijner medemenschen op te offeren het is zoo zoet, ook zijnen steen, hoe klein hij weze, te mogen aanleggen bij die reusachtige baken van licht en deugd, waaruit in schitterende stralen, het geluk van vader land en volk eens spruiten zal. Ik ben u zeer dankbaar voor uw gul onthaal en uwe goede gevoelens, Mijnheer, zegt Adolf met aandoening, en zooals gij zegt, ik voel ook dat, alben ik nog niet wat ik zijn moet, ik het toch eens worden zal. Van moed gewaagdet gij daar insgelijks, welnu, die heb ik ook, Mijnheer, en ik beloof u, dat ik zal trachten, de goede meening die gij voor mij hebt opgevat, te bewaar heden. Zoo, laat het goed zijn. Om u te volmaken hebt gij waarlijk ook nog- tijd, en Daar ~trëedt~eeïTlief kind van zoo wat tien jaar bin nen, met eene groote kraf peerlend bier en glazen. Het is het jonge zusterken des onderpastors. Goedendag, Mijnheer ziedaar Armand, zegt het en hupt lachend de deur uit. Maar Mijnheer, gij geeft u te veel moeite, zegt Adolf. In 't geheel niet, mijn beste weiger niet, ik bid u, dat is een echt vaderlandsche drank. Adolf vindt het ook en durft de ongemanierdheid doordrijven, zich onder liet koutten en zonder veel weigeren, nog een glas te laten inschenken. (Voort te zetten.) Onder die 37 bekroonden telt men Tasseel Marcel, Verborg Cyrille, Dumoulin Emile, Theys Pierre, Bake- land Pierre, Sinave Jules, zes leerlingen van IJperen's stadsschool, bestuurd door M. Verduyn. Heden, 30 dezer, om 12 ure 's middags is er plechtige uitreiking op de Halle voor de leerlingen der schoolkan- tonsMeenen, Kortrijk, Roeselaere en IJperen, die zich in den bovengemelden prijskamp onderscheiden hebben. De gymnastiesche oefeningen, de koren, uitgevoerd door de leerlingen onzer jongensstadsschool, gevoegd bij eenige fraaie stukken uit het gekende repertorium van 't muziekkorps der pompiers onzer stad zullen de stof uitmaken van een weigekozen programma. Vrijen ingang aan de poort vóór 't slachthuis. Volksbal. Heden avond, ten 8 ure, zal een schitterend volksbal gegeven worden in de groote benedenzaal der Halle (Marché couvert). Een uitmuntend orkest zal de lief hebbers tot den dans aanlokken en vreugde storten in het hart van alwie dit feest komt bijwonen. Hopen wij dat dit bal zoo broederlijk, zoo lieftallig zal zijn als het voorgaande. Ingang op de Groote Markt rechtover de Rijselstraat. (N 721. Du 26 Octobre 1881.) Le Major chef de la Garde Civique d'Ypres a l'hon- neur de porter a la connaissance de MM. les Officiers, Sous-Officiers, Caporaux et Brigadiers que des legons Gratuites d'escrime se donniront tous les Jeudis a commencer du Jeudi 17 Novembre 1881, j'usqu'au Jeudi 30 Mars 1882 inclusivement, de 8 a 9 1/2 heures du soir. Ce cours d'escrime sera donné dans la salie de réunion de la société des Sous-Officiers (a l'estaminet la Tête de Bronze, rue de Lille, N° 75, entrée particulière,) par le Maréchal-des-logis Dewaele, Professeur d'escrime a l'école d'équitation, sous la surveillance de M. le Lieutenant-Adjudant-Major Ligy, aidé par la commis sion Directrice de la susdite société. Lés membres de la Garde qui désirent suivre ce cours d'escrime, sont priés de se faire inscrire au dit local le Jeudi 17 Novembre 1881 de 7 1/2 a 8 heures du soir, jour oü les lecons commencent. Le Chef de la Garde, A. Chev Hynderick. Par arrêté royal du 16 Septembre, la decoration industrielle de 2me classe est accordée aux travailleurs militaires suivants A. Riffiet, 55 ans, maitre de maréchalerie a l'école d'équitation, a Ypres. H. Francken, 45 ans, marié, maréchal-ferrant au 4° Régiment de Landers, a Ypres. A. Dumont, 34 ans, marié, maréchal-ferant au 4? Régiment de Lanciers, a Ypres. P. De Meyer, 44 ans, marié, maréchal-ferrant au 4e Régiment de Lanciers, a Ypres. Par arrêté royal de 19 Octobre, M. H. Peeters, receveur des contributions directes et des accises a Ypres, est, sur sa demande, admis a faire valoir ses droits a la retraite. Raad aan de Landbouwers. Eene nieuwigheid, welke tegenwoordig in de land bouwbladen besproken wordt, is 't gebruik van maïs- koek in het voeder van de paarden. Te Parijs is men daarmeê begonnen voor het ratioen der paarden van den omnibusdienst. Het wordt gemengd met haver, boonen, hooi en stroo. Dat gebruik is geschikt om eene zekere spaarzaamheid in 't voeder van trekpaarden mede te brengen. Een eenvoudig middel, dat zeker bij duizenden land bouwers toepassing zal vinden, werd dezer dagen door een landbouwer te Niebert (Groningen) gevonden. Wan neer de landbouwer twee varkens in één hok sluit, dan kunnen die dieren heel slecht harmoniëeren, wan neer zij niet van één toom zijn. Toch is de landman dikwijls genoodzaakt twee of meer varkens samen te laten wonen, omdat zij dan beter dooreten. Menbesme- re de varkens, wanneer men ze samen laat, met jenever; daarmede is de reuk van alle samenwonende varkens dezelfde, en is het met de vreemdelingschap voor die dieren voor goed gedaan. (Vervolg.) Middelerwijl, geholpen reeds door zijnen zoon Ro brecht, aan zijne zijde een der grootste ingenieurs van zijnen tijd geworden, leverde hij eene nieuwe locomo tief, die al zijne voorgaande overtrof. Men aarzelde echter nog die te gebruiken tot het vervoer der reizigers ja zelfs der koopwaren. Ten einde de laatste hinderpalen uit den weg te ruimen, deed Stephenson door de maat schappij van den spoorweg van Liverpool eenen kamp strijd uitschrijven voor de volmaakste locomotief. De te winnen prijs beliep 500 gl. (12,500 fr.) In October 1829, traden vijf locomotieven in het strijdperk. Enkel twee bereikten het afstandpunt, doch de eene met een onwederlegbaar voordeel op hare me dedingster. De winnende locomotief was de Vuurpijl. Zij had 4 a 5 mijlen per uur afgelegd met eene lad ng van 12 ton, en 10 mijlen zonder lading. En de Vuurpijl was het werk van Georgius en Robrec.it Steplenson 1 Vader en zoon hadden hunne kennissen vereen gd, tot het vervaardigen van dit wonder, dat tot heden de type is gebleven van alle locomotieven. De spoorbaan van Liverpool werd ingehuldigd in Juni 1830, door eenen volledigen reizigerstrein. Van dit oogenblik af, nam de inrichting der spoor wegen, eerstin Engeland, en vervolgens in al de landen der wereld, eene reusachtige uitbreiding. Weldra, waren het niet alleen de financiëele maat schappijen die den raad van Stephenson tot het leggen van spoorwegen kwamen inroepen, maar ook de gou vernementen en koningen. Aldus riep Leopold I hem te Brussel; en wanneer in 1835 de eerste spoorbaan, deze van Brussel naar Mechelen, ingehuldigd werd, woonde hij de feesten bij die te dier gelegenheid gegeven werden, en was er de ware held van. En ziet welke eene uitbreiding, sinds dien, de spoor wegen in ons land alleen genomen hebben 1 De linie van Brussel naar Mechelen, meet 21,000 meters. Op 31 December 1879, liep de geheele uitbreiding der spoorbanen door den Staat en de Maatschappijen op den belgischen grond gebruikt, tot 4,012,011 meters of 100 maal meer. Op hetzelfde tijdstip bezat het bestuur der spoor wegen van den Staat alleen1149 locomotieven, door gaans van 40 tot 50 kilometers per uur afleggende. 2558 rijtuigen voor reizigers; 31,527 waggons voor koopwaren; 3997 rijtuigen van verschilligen aard. Wordt voortgezet.) Statistiek. Laatstmaal op de feest van Cons- science de Vlamingen hebben aan het staatsbestuur eene statistiek gevraagd op den stand van Brussel aangaande het vlaamsch, Ziehier de cijfers die zij hun gegeven hebben, vastge steld in de maand Januari 1881 59,212 menschen die vlaamsch spraken. 48,752 id. die vlaamsch en fransch spraken. 40,741 id. die fransch spraken. 1,700 id. die duitsch spraken. 190 id. die vlaamsch en duitsch spraken. 1,930 id. die fransch en duitsch spraken. 1,815 id. die de drie talen spraken. 1,595 id. die geen der drie talen spraken. 6,563 kinderen die de taal hunner ouders spraken. Uit het jaarlijksch verslag van den bestuurlijken toestand der stad Brussel, blijkt dat er in onze hoofd stad nog 56,130 personen zijn, die noch lezen noch schrijven kunnen. Men zegt dat de minister van oorlog van zin is de likeurwinkels in de kazernen van al de regementen van 't belgisch leger af te schaffen. Die kwestie ligt thans ter studie. De kantienen zouden vervangen wor den door kantienen voor onder-officieren en soldaten in plaats van likeuren, zou men er slechts bier en koffie kunnen bekomen. Het geheim van sparen. Eene spaarzame vrouw aan het hoofd van een gezin is de leste spaarbank waar dagelijks, op elk uur, inbrenggeklen ontvangen worden zonder eenige bestuurkosten. Het denkbeeld van sparen is aangenaam; en als de vrouwen er maar dadelijk van doordrongen waren, zouden zij hef aan- kweeken en er aan hechten; en zoo zouden zij ongemerkt den grond leggen tot een waarborgfonds voor kwade dagen. De vrouw, die zelve hare huishouding bestiert, heeft ruimschoots gelegenheid om te sparen. De beste manier om dat goed te begrijpen, is boek te houden van alle loopende uitgaven. Van de tien vrouwen is er mogelijk niet eene die een juist begrip heeft hoeveel de uitgaven voor haar en haar gezin zijn. Hetzij er jaarlijks twee duizend of twintig duizend frank worden uitgegeven, altijd is er iets te

De Kunstbode (1880-1883) | 1881 | | pagina 2