YERSCHïLLIGE TIJDINGEN. werd het in aanraking komen nog vermenigvuldigd door het lang manoeuvreeren van den trein, ter welker oorzaak vriend Door genoodzaakt werd, nog een paar malen de kachelpotten te kussen en vriend Samuël verscheidene schielijke bewegingen maakte, als wilde hij zijne beleefde gebuurvrouw dezelve beweiking doen onderstaan. Dan schold deze laatste hem telken keer uit, voor muiter aap of oliefant en vele an dere synoniemen van dergelijke vleiende titels, waarop Samuël altijd tot het besluit kwam, dat juffrouw een heel disperaat karakter hebben moest en juffrouw weder antwoordde,met hem naar duivel, hel, zon of maan en nog elders te wenschen, en bij God en Evangelie te zweren, dat zij van gansch haar zoete leventje, zoo'n vrijpostigen en onbeschaamden rekel niet gemoet had. Onder dien samenloop van gelukkige omstandigheden, kwam men eindelijk aan het eerste nederlandsche wacht huis 'T Sas, de verlossingplaats, het doel van zooveel lijden, vernederingen en ellenden zooals Jerusalem voor de kruisvaarders, volgens Tasso 't Sas de ge zegende plek, waar Samuël voor het eerst den onver- valschten hollandschen klaren, van uit het kegelvor mige kelkglaasje, over zijne lippen zou voelen stroomen, terwijl de vluchtige graangeest zijn olfaktief orgaan kwam streelen. Want de wachter had hen aange kondigd, dat na een half uur beidens, een gewone trein naar Terneuzen sporen zou en hun toelaten, van hun 20 klas-biljet, nog iets of wat van het gemak te genieten, dat zij reeds, onder geldelijk, lichaamlijk en zedelijk opzicht, zoo duur betaald hadden. Ook had de trein nog wel eene snelheid van een meter per seconde, toen Samuël, zijn verlangen den vollen teugel vierende, met zulk geweld van het bankje naar de deur sprong, dat de buitentesch van zijne overvest, aan den hoek van het meubel haperen bleef, ten gevolge waarvan, de daarop zittende menschelijke last eene omkante ling maakte en op dezelve onzachte plaats te recht kwam, waar Door's meerschuimen pijpkop was om hals geraakt. Doch nu was de gelukkige Samuël reeds buiten aan het loopen en kon dus het wraakroepende slachtoffer zijner onbezonnenheid of misschien wel, zijner moed willigheid niet gade slaan; en dat was ook wel veel beter, want de hartelooze spotter ware nog in staat geweest, met de witte rokken en roode kousbanden der arme, zachtzinnige meid den gek te steken. Door, wien de zaak in 't geheel niet aanging, en die ook het nil admirari tot gulden grondregel heeft aan genomen, bekommerde zich om zulke alledaagsche beuzelarijen niet, en gewaardige slechts zijne blikken om te wenden, toen juffrouw al de deelen van haar be minnelijk persoon, tot den staat van evenwicht en beta melijkheid weder herplaatst had. Hij bad haar verder, de wat te losse handelwijze van zijn' kameraad ook te willen verschoonen, iets waarom hij op het punt stond, eene kaaksmeet te bekomen, doch waarvoor zijn ach tenswaardig statuur en zijn indrukwekkend voorkomen hem nog behoedden. Toen hij Samuël, in den Foboer de Ver salie ver voegde (Heere God! waar gaat het fransch zich neste len) was deze aan gang om, zoo men zegt, een borreltje te pakken, hoewel hij er vijf klinkende cents voor betaalde, en aan de bazin vroeg of zij hem ook niet zeggen kon, waar en wat er in haar dorp, zoo maar te zien was. Wel, jemenie! zoete jonge heerzei het vrouwtje, toch zoo ontzettend veel zult-je in 't oog niet krijgen. Doch de buitenlui kunt-je evenwel nog zien: zoo flus is de dienst in Roomsche kerk aan 't einde, en komen ze er op de Groote Plaats uit af. De Groote Plaats was machtig groot30 van Door's stappen lengte en de breedte van een gewoone straat. Het Antwerpsch gaar- en koffijhuis, waarbinnen men veel lawaai maakte, zag er langs buiten zeer sier lijk uit; binnen dat hoeft niet gezegd te worden was het aartsnet. maar hetgeen men er verbruikte,werd ook in aartsklêine mate opgediend en kostte geweldig duur. Nu, een toerist kan ook zoo nauw niet zien Beneden zaten eenige dorpelingen en landlui hun baardbranderke te rooken; op het eerste stokwerk echter, was het er leutig aan 't giggelen en 't praten, waarom ook Samuël, die wel niet nieuwsgierig is, maar gaarne alles afziet, onmiddelijk naar boven trok. Het was een jeugdig gezelschap van boeren en boerin nen, dat den'dag des Heeren heerlijk doorbracht kortom, het was er botertje tot den boom! O! wat koddig tafereel Samuël wilde 't niet alleen genieten en draaide zich haastig om, maar met het ongelukkig gevolg, dat hij op dezelve wijze beneên kwam, als do lauwienen van de Alpentoppen. Ik wil u, godvruchtige lezer, het ontstichtend woord niet herhalen, dat hem uit den mond vloog, toen hij op destinatie kwam. Hij riep in de fransche taal, drij hon derd miljoen maal het vuur des hemels, over dien rak ker van een wenteltrap, die er zich toch in 't minst niet om bekreunde. Is het in 't gouw van mijnheer de mode, dat de lui op den rug den trap afdalen vroeg hem een' soort van zeerob, met een stekeligen keelbaard. - - Ja, baas, de apen en de bietebouwen ook gromde het slachtoffer. Dan heeft mijnheer goede leeraren gehad, weèrvoer de slimme kaaskop. „Loop voor den drommel!" besloot Samuël en haastte zich om buiten te komen. Door volgde hem gedwee waar hij ook heenging en kwam zoo met hem op het station aan, waar de trein zich juist bereidde heen te stoomen. Zij klommen in 2e klas en mochten na zooveel weder waardigheden, nu ook wat uitrusten, te meer daar Sa muel's ribben, na eene zwenking van bovengemelde soort, niet al te best in haar lood zaten. De diepdenken de Door studeerde weeral als gisteren waarschijnlijk op het perpetuum mobile - en sprak geen woordje troost tot den ongelukkigen lijder, die nu door onder vinding geleerd had, dat een hoegenaamd lichaam, hoe langer hoe sneller en met des te meer kracht van een hellend vlak afglijdt of wentelt. Bij het afstappen te Terneuzen, kwam Door eindelijk tot spraak en vroeg, of men hier 'ook niet een stuk halfgebraden vleesch orberen zou, want, gaf hij voor reden, mijn beer begint geweldig te dansen. Samuël willigde zulks gereedelijk in en maakte onder het maal slechts de opmerking, dat gansch het tafelgerief kersversch geschuurd, maar dat zijn buikstuk ook netjes dun gesneên, en zoo taai was als 'n lapje zoolleder. En toen men hun het gelag liet kennen, zegde hij luidop dat de Nederlanders selder- mentsche vilders waren en keek vriend Door ontzet tend scheel. Praten mochten ze en afrekenen ook Beide vrienden vonden het kleine stadje Terneuzen of Neuzen, zooals men 't heet bijzonder lief. Die mooie, lage huisjes, met hunne ijzeren grielje vooraan, die net geschuurde voorlanden van blauwe plavei of roode karreelsteen, zeggen u duidelijk, dat hier volop weelde heerscht. Kleine, duistere, stinkende wijken, waar het arme werkvolk zijn kommervol leven slijt, zijn hier niet te vinden. Alles getuigt er welstand: de hagelblanke rolgordijntjes welke ieder venster versieren en waaronder die eigenaardige jalousies tegen de ruiten aanstaan, zoowel als de aschgrauw geverwde voorgevels en de keurig bewerkte vensterluiken. (Voort te zetten.) X. Y. Si la nouvelle suivante, donnée par un Journal Bruxellois, est exacte. les artistes retireront profit de la mesure annoncée et il faudra féliciter le gouver nement de s'y être arrêté. Voici ce dont il s'agit La direction des beaux-arts vient de prendre une mesure nouvelle, sage autant qu'utile pour nos peintres et nos sculpteurs. Les marchés d'art étrangers ne sont point courus par les exposants francais, nos nationaux n'y envoient guère a cause des déboursés a faire, bien souvent en pure perte. Or, le gouvernewent veut re- médier a eet état de choses en soldant a nos artistes les frais de leurs envois. Settlement, il y aura une commission d'acceptation et de refus, et c'est prudent, car il s'agit de roprésenter dignement a l'étranger la peinture flainande. IJzeren weg. Onder de verzoekschriften aan de Kamer van volksvertegenwoordigers gezonden, zijn er waarbij inwoners van Coxyde, Pervyse, Yeurne, IJperen, Rainscapelle, Langemarck, Adinkerke, Dix- mude en Wulpen, de verlenging vragen van den ijzeren weg van Dixmude naar IJperen langs Langemarck. Geschenk. Het conservatorium te Brussel heeft van den heer Wilmotte, muziekantlief-hebber te Ant werpen, die eene rijke verzameling van violen bezit, eene viool André Guarnerius, geteekend 1670, ten ge schenke ontvangen. Het is een oprecht prinselijk ge schenk. Van de negen belgische reizigers, die zich verle den jaar in Midden-Afrika bevonden, zijn er nog slechts twee in leven De heeren Ramaeckers, te Karema, en Becker, te Taborach. Allerlei. De burgemeester van een dorp, waar des nachts de straat niet verlicht werd, liep op zekeren avond in 't stikdonker een der dorpelingen tegen 't lijf. Den volgenden dag werd er een verordening uitgevaar digd, waarin stond, dat iedereen die's avonds op straat kwam, een lantaarn bij zich moest hebben. De burge meester wilde zich den volgenden avond overtuigen of zijn bevel werd opgevolgd. De allereerste, dien hij weder tegen 't lijf liep was de boer van gisteren. Hebt ge mijn verordening niet gelezen riep de burge meester heel boos. Ja-wel, zei de boer, hier is mijn lantaarn. En er is niet eens een kaars in hernam de burgemeester. - Daar staat ook niets van in de verordening, burgemeester. Den volgenden dag werd bevolen, dat er natuurlijk eene kaars in de lantaarn moest zijn. Nu ging het hoofd der politie 's avonds andermaal uit om te zien of men naar zijne bevelen handelde. Ten derdemale liep hij denzelfden boer tegen 't lijf. Nu heb ik u eindelijk riep de burgemeester, buiten zich-zelf van drift, waar is uw kaars?" „Hier, burgemeester," en de boer hield hem eene dikke kaars onder den neus. En ze brandt niethernam de burgemeester woedend. Daar staat niets van in de verordening, burgemeester. Eindelijk kwam het bevel, dat de ingezetenen 's nachts op straat een lantaarn met eene brandende kaars er in bij zich moesten hebben. État-civil du 18 au 25 Novembre. 1881, IVA.ISSA.IW CES Sexe masculin 3. id. féminin 3. MASSIAGES Pierre Delaire, journalier et Josépliine Durnez, dentel- lière. Pierre Seghers, ébéniste et Eugénie Platteeuw, ser- vante. Arthur Speybrouck, boulanger et Clémentine Bryon sans profession. Charles Vanbecelaere, écangueur et Julienne Hosten, dentellière. Isidore Duthoi, domestique et Amélie Descamps, ser- vante. DÉCÈS Isabelle Pinseel, laveuse, 75 ans, veuve de Jean Carluy, rue des Boudeurs. Ursule Staessen, sans profession, 79 ans, veuve de Jac ques Monprez, rue de Thourout. Edouard Dewaeghenaere, professeur de musique) 73 ans, veuf de Amélie Vandelanoitte, rue du Gorbeau. Jean Verhulst, sans profession, 78 ans, veuf de Julie Boudry, rue de Dixmude. Marie Vanbeylen, sans profession, 89 ans, veuve de Jean Velglie, rue de Dixmude. EJVFAJVrS A.U DESSOUS I>E V AMS Sexe masculin 2. id. féminin i. MARKTPRIJZEN. 19 November 1881. 26 November 1881. Tarwe 12,900 30,00 41,100 30,50 Rogge 1,400 23,00 4,100 23,12 Haver 000 00,00 600 21,00 Erwten 600 25,00 200 26,00 Boontjes 000 00,00 500 25,00 Aardappels 7,000 6,50 7,000 6,00 Boter 285,00 300,00 MARKTEM, Veurne, 23 November. per 145 liters. Nieuwe tarwe Oude tarwe, Rogge, Sucrioen, Haver, Boonen, Erweten, Brugge, 19 per hectoliter. Tarwe, Rogge, Boekweit, Haver, Geerst, Boonen, Aardap. 100 k. Boter, per kilo Eieren, per 25 fr. 00 a. 28 00 a 24 00 a 18 00 a 10 00 a 25 00 k 25 00 a November. 00 37 0Q 26 00 21 25 14 00 28 00 31 00 fr. 20 00 a 18 75 17 50 a 17 25 00 00 a 00 00 7 00 a 9 50 00 00 a 00 00 15 00 a 16 75 5 50 a 7 50 2 45 a 2 90 a Doornijk, 19 November, per hektoliter. Tarwe, fr. 23 25 a 25 50 Rogge, 15 75 a 16 25 Haver, 8 50 a 9 25 Boter per kilo 2 70 a, 3 15 Eieren de 26 Kortryk, 21 November, per hektoliter. Tarwe, Rogge, Haver, Aard. 100 k. Boter per 1/2 k. Eieren per 25 2 50 a 2 90 fr. 24 50 a 25 00 16 00 a 16 50 9 75 a 10 50 C 00 a 7 00 1 54 a 1 63 3 50 a 3 00 Poperinghe, 18 November, hektoliter. per Tarwe. Rogge, Haver, Aardappelen, Hoppe de 50 kilo, fr. 24 95 17 50 10 25 9 00 85 00 a 00 GRANEN, ENZ. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil.

De Kunstbode (1880-1883) | 1881 | | pagina 3