SOÜIÉTÉ DS GARDES CIVIQUES D'YPRES. Haut Total. Bas Total. een boekje, zich meermaals verplicht ziet, zijn tijd in nuttelooze opsporingen te verliezen of andere personen met zijne zaken in te laten. Het Letterk. Gezelschap Rust Morgen heeft zich welwillend gelast, alle aanduidingen zoo juist mogelijk op te geven. Verders offert het nog aan de lezers een volmaakten Almanak en een onuitgegeven Letterkun dig gedeelte (poëzij en proza), dat wij zijn er zeker van veel bijval zal genieten. Wij verhopen dat de neringdoeners van eenig belang, uit alle wijken der stad, wier namen en woonplaats, alsook de artikels bij hen te bekomen, zorgvuldig zijn aangeteekend, den nieuwen Wegwijzer door hunne inschrijvingen zullen aanmoedigen. Hij is hun inderdaad een zeer goedkoop middel van aankondiging, en wij verzoeken dringend de personen, welke in den loop des jaars van woonplaats zouden veranderen, er bij den uitgever kennis van te willen indienen. Inschrijvingsprijs, fr. 0.50. Liefst in postzegels, te sturen bij K. Deweerdt, Rijsselstraat, 59. De Uitgever K. DEWEERDT. 4me Tir de la période d'hiver. 27 Novembre 1881. Podevijn A. 20. 20. 20. 25. 25. (20) 110. Lesaffre A. 28. 20. 20. 25. 25. (20) 110. Ligy F. 20. 20. 25. 25. 20. 110. Vermeulen J. 15. 25. 20. 20. 25. 105. Leelercq Th. 20. 20. 20. 20. 25. 105. Deweerdt Ch. 25. 20. 25. 15. 20. 105. Swekels L. 20. 20. 20. 20. 20. 100. Brunfaut E. 20. 15. 15. 25. 20. 95. Santy H. 20. 20. 20. 20. 15. 95. Devos L. 10. 15. 25 20, 20. 95. Santy A. 5. 5. 1. 10. 1. 22. Joos A. 5. 5. 5. 5. 5. 25. Bericht. Het Departement van Openbare Werken heeft, om met 1 December aanstaande van kracht te zijn, ver scheidene bijvoegsels uitgegeven aan het Belgisch- Berg-Markensch en het Belgisch-Rijnsch-Keulen-Min- dener tarief van 1 October 1880. In de Staatstatiën kan men afdrukken van die bijvoeg sels verkrijgen. {Medegedeeld.) Landbouw. De Doode bladeren. Het gebrek aan dierenvoeder Heel waarschijnlijk, anlwoordde de jongeling, maar hoe liep het verder af, M. Lintmans, gij maakt mij hoogst nieuwsgierig. Dat geloof ik gaarne, zei de reiziger; zulke mare- kens kunnen u tot les verstrekken, manneken. Ja om nu verder voort te gaan, de onderpastor haastte zich, bij oom rentenier te komen en had niet veel moei te, om aan den ouden sukkelaar, die altijd een hekel tegen sabels en sporen had gekoesterd,te doen verstaan, dat Klara, zonder oneer aan de familie te doen, met den officier niet kon in echt treden. Of hij daarbij dui vel en hel als tpsschenpersonen aan den gang bracht, is ook al waarschijnlijk. Genoeg dus, dat hij den minnaar een koddig onthaal bereidde, want toen deze aan den ouden geldzak kwam uiteenzetten, hoe hem het leven zonder Klara ondraaglijk zou worden, zei oom zeer droogjes, dat zulk eene aanvraag en een verzoeker om de hand zijner nichte, hem nog veel ondraaglijker wa ren en de heer soldaat hem veel vermaak zou doen,een gesprek op die gegevens te staken. Op zulk een onbe schaamd afwijzen viel niets in te brengen, want de koppige grijzaard bracht immeraan hetzelfde argument voor den dag: dat hij Klara niet bestemd had om de vrouw van een officier te worden. Deze, gekwetst door die weinig beleefde ontvangst, zwoer bij hoog en laag haar toch te zullen krijgen en schreef haar reeds 's anderdaags een brief, waarin hij, na veel wanhopige klachten, haar iets voorstelde, dat zeker goed was over eenige eeuwen, maar nu gansch uit de mode geraakt. Dit was namelijk, van hare matten in broeders keuken op te rollen en maar juist te doen wat God in haai' harte stak, daar zij nu toch meerderjarig was en over zich zeiven, als over idles wat haar toebehoorde, volledig beschikken mocht. En weet gij wat zij deed? Nu zuli gij zien, hoe vast een karakter zij had Zij liet zich dooi- haar broeder, weer bij oom naar Brugge leiden en werd daar zoo flink binnengegrendeld, alsof zij een ongehoorzaam scliool- heeft de kwestie der doode bladeren wederom aan de dagorde gebracht. De boschwachters en vele landbou wers zijn overtuigd dat de doode bladeren en twijgen eene oprechte vette voor de bosschen uitmaken; ik ben langen tijd van dit gedacht geweest, maar, het toeval helpende, heb ik kunnen erkennen dat mijne denkwijze valsch was. Ik heb een woud van 300 hectaren ontgind, waarin er waterpoelen waren; daar wij water ontbraken, heb ik degene naastbij de hoevengebouwen gelegen doen kuischen om er een watervergaarbak van te maken. Wij hebben uit dien poel eene laag verrotte bladeren met twijgen gemengd getrokken, eene dikte hebbende van meer dan twee meters hoogte. Ik heb die naar bouwlanden doen overbrengen en die daarop op eene dikte van omtrent 10 centimeters doen overvoeren en ik heb bij droog weder doen omploegen. Wetende dat de haver het best lukt na eene ontgin ning, heb ik op dit land haver doen zaaien, mij aan veel uitwerksel van die verrotte plantenafvallen verwach tende; maar tot mijne groote verwondering ben ik in mijne verwachting bedrogen geweestdeze afvallen hebben geen uitwerksel gehad, noch het eerste, noch het tweede, noch het derde jaar, nooit. Dan heb ik tot mijn zeiven gezegd vermits de doode bladeren en twijgen, die verrot zijn, niet het minste uitwerksel hebben, hóe kunnen zij, zich op de opper vlakte van den grond in een woud bevindende, een uit werksel hebben op de boomen, waarvan de wortels diep in den grond zitten Dit schijnt mij onmogelijk en van eenen anderen kant, onderzoeken wij scheikundig deze stoffen; ont leden wij die, wat vinden wij In doode twijgen, hoofdzakelijk, koolstof. Welnu de koolstof maakt hoofdzakelijk, het samenstellend deel van het hout uit. De boomen bestaan bijna geheel uit kool, voornamelijk voortkomende uit den luchtkring, gelijk wij zullen zien.^ De bladeren der boomen slorpen uit de lucht koolstof zuur op; ontbinden het onder den invloed der zonnestra len, nemen de koolstof door zuurstof uit te drijven. Ziellier hoe een vermaarde scheikundige, de heer Du mas, zich uitdrukt, sprekende over dit verschijnsel Als de eikel ontkiemd heeft die over honderd jaar den eik heeft voortgebracht welke nu onze bewondering wekt, bevatte de grond, waar hij gevallen is, het mil- lioenste deel niet van de kool welke de eik tegenwoor dig bevat. Het is de zuurkoolstof der lucht die het overige geleverd heeft, het is te zeggen de bijna geheele massa. Zal men daarna niet zeggen dat de zending der blade ren gedaan is, eens dat zij van de boomen vallen, ten minste wat de groeikracht betreft? Komen wij terug tot de doode bladeren wat behel zen zij Geen ondeel sap dat aan de planten tot voedsel kan dienen. Ik weet dat men beweert dat de doode bladeren op den groei werken door het vocht in het woud te behouden. Zien wij of die bewering gegrond is. Wanneer zijn kind geweest ware. Huilen en bidden deed zij genoeg, zoo vertelde zij in een brief aan den luitenant, en zij zou hem nooit vergeten, eeuwig de zijne zijn en dergelijke katoentjespraat. Ja, dat zou zij zeker, want veertien dagen later, wapende zich haar broer, met al wat hij verschrikkelijkst had en deed haar een schrift teekenen, waarin duidelijk te lezen stond, dat zij hoogst verlangde met den nooit vergeten minnaar af te breken, omdat raadeens omdat zij geloofde, dat zij hem niet genoeg lief liad om eens te zaïnen gelukkig te zijn. Ha, ha, ha En M. Lintmans lachte zoo hartelijk, dat Adolf, wien de geschiedenis in geheel niet vermakelijk scheen, zich nogtans niet bedwingen kon en op zijne beurt in een schateren uitborst. Niet waar, Dolf, vervolgde hij, zoo soms een lesje zou u deugd doen. Niet dat ik, in mijne hoedanigheid van oud jongman, een hekel aan de meisjes heb. Be ware mij God Maar zoo zijn ze allenliefde en trouw met den hoop, zoolang er niets tégenslaat; doch neemt oom of broer haar eens duchtig onder de hand, dan zinkt het hart in 't water en het is zooals het spreekwoord zegt hoe meer aanbeden, hoe eer vergeten. Nu dat zult gij ook later eens ondervinden; te beter zoo 't niet voor eigen rekening is. Toch wil ik ter eere van Klara, wel aannemen ik ben er zelfs overtuigd van dat haar eigei zinnige broeder haar door dreigementen dat handteeken heeft afgedwongen, doch dat doet niets ter zaak.... dat is jandorie, geen karakter hebben Maar nu komt nog het laatste bedrijf der komedie en dat was zeer ernstig, zeer treurig Dolf. Er welt mij telkens een traan in het oog, om mijn armen vriend, wanneer dit mij door de gedachte gaat. Ja, de arme jongen had gewerkt, geslaafd en vurig bemind hij ver diende beter. M. Lintmans liet nu zijn rechter bakkebaard los, droogde met zijn kneukel zijne vochtige oogen en ver volgde. (Vervolg hierna.) de doode bladeren nat Als de aarde met water door trokken is, als zij reeds water in overvloed bevat. Wan neer zijn zij droog? Bij droog weder. De doode bladeren, het water niet ophoudende, droogen met 'uiterst gemak. Het is voldoende eenige dagen schoon weder met wind te hebben om de diepste laag bladeren in een bosch te droogen. Wat zien wij overigens in den zomer, na regen in een bosch komende? De bovenste lagen zijn nat, terwijl de onderste droog zijn gebleven. Indien er geene bladeren hadden gelegen, zou de regen recht streeks op den grond gevallen zijn, maar door de blade ren is het weldoende uitwerksel van den regen gedeelte lijk vernietigd. De landbouwers weten dat de lucht eene bevruchten de werking heeft op de landen, maar zoodra deze door eene welkdanige stof gedekt zijn, verdwijnt de bevruch tende werking. Men zou de werking der lucht kunnen benuttigen in de wouden door er de doode bladeren weg te nemen die de lucht beletten tot de aarde te komen, en wel door de varkens te laten inloopen deze zijn de oprechte landbouwers van de wouden. Ongelukkig bedient men zich bijna niet van deze dieren met dit doel. En als men soms de dieren in een woud laat loopen. geeft men hun geene uitgestrektheid genoeg, zoodanig dat zij te langen tijd en te dikwijls op eene zelfde plaats blijven, in plaats van ze te doen omloopen op eene groote uitgestrektheid. Men zou eenige proefnemingen moeten doen, die ongetwijfeld eenen goeden uitslag zouden hebben. [Journal d'Alsace.) Consciencefeesten. Het hoofdcomiteit der Con science feesten heeft zich sedert de feestviering ijverig onledig gehouden met liet zeer ingewikkelde werk der inschrijvingslijsten, ten einde te zien welke inschrijvers recht hebben op een portret of op eenen gedenkpenning met portret. Ook de steendrukker, de heer Van Loo, heeft thans een tweeden steen op pers, daar het comiteit slechts in bezit is van 1200 portretten, terwijl er meer dan 3000 noodig zijn. Het comiteit denkt eerlang de por tretten en gedenkpenningen te kunnen verzenden, doch om geene ontevredenen te maken heeft men besloten alles in eens te doen bestellen. Eerstdaags zal eene algemeene vergadering worden bijeengeroepen, om kennis van den algemeenen gelde- lijken toestand te nemen en eene commissie, gelast met de uitgave van het eestalbum, te benoemen. État-civil du 25 Novembre au 2 Décembre 1881. WA.ISSAWCES Sexe masculin 5. id. féminin 3. MARIAGES Pierre Vertriest, scieur de long et Marie Moerman, journalière. Jean Wullems, tordeur de fil et Florence Obijn, dentelhère. Benjamin Lagrange, musicien pensionné et Pélagie Leleu, denléllière. DÉCÈS Barbe Verscliaeve, sans profession, 68 ans, veuve de Leonard Breyne, rue de la Meute. Sidonie Dutilleul, sans profession, 16 ans, celiba tair e, rue de Wenninck. Charles Vermeersch, 8 ans, rue de Mrnin. Amélie Deweerdtjardmière65 ansveuve de Jean Van Isacker, S* Jacques extra-micros. Théophile Van Walle, cocher, 37 ans, célibataire, rue de Menin. Frangois Dumon, agen{ de police pensionné, 68 ans veuf de Virginie Vandecasery, rue des Boudeurs, Sophie Degryse, sans profession, 71 ans, veuve de Pierre Vangraefschepe, rue de Lille. A lexandre Poodts, brigadier des douanes pension né, 77 ans, veuf de Marie Perneel, Sl Jean-lez- Ypres. ÉMFAMTS AU DESSOUS B>E Y ANfS Sexe masculin 0. id. féminin 0. MARKTPRIJZEN. 3 December 1881. 26 November 1881. Tarwe 22,000 30,25 41,100 30,50 Rogge 2,500 23,50 4,100 23,12 Haver 300 21,00 600 21,00 Erwten 600 26,00 200 26,00 Boontjes 1,400 24,00 500 25,00 Aardappels 8,000 6,25 7,000 6,00 Boter 305,00 300,00 GRANEN, ENZ. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil.

De Kunstbode (1880-1883) | 1881 | | pagina 3