WETTELIJKE BESLUITEN. RECHTERLIJKE KRONIJK. 'NOU VELLES LOCALES. BöCIÉTÉ DE GARDES CIYIQUES D'YPRES. WEGWIJZER DER STAD IJPEREN Société Royale des Francs Arbalétriers. Bij koninklijk besluit is liet contingent van 'l-ieger, voor 1882, vastgesteld op 100,000 mannen. Het contingent der lichting van 1882 is vastgesteld j op 12,000 werkdadige mannen. Een hhlp-contingent van 791 mannen zal het te kor; aanvallen ondergaan door de lichtingen van 1879 en 1880. De assisen van West-Vlaanderen, voor den eersten trimester, zullen geopend worden te Brugge, den maan dag G Februari aanstaande, ten 10 ure 's morens, on der voorzitterschap van den raadsheeVde Ryckman. ïüssGhengeval in de temer. Da heer Olin, die Zaterdag, avond liet.stenograpiscli verslag der zitting van 20 December heeft laten afkon- kondigen heeft den volgenden morgend zijne getuigen aan den heer Coremans gezonden, om hem te vragen zijne b.eieedigingen in te trekken of hem eene eereher stelling met wapens te geven. De getuigen, de heer Scailquin, volksvertegenwoordiger, en .Mallet, kapitein bevelhebber der gidsen, hebben zich naar Antwerpen begeven, na den lieer Coremans bij telegram van hunne komst verwittigd te hebben. De lieer Coremans heeft zijne woorden niet willen intrekken cn de getuigen heb ben hem dan gevraagd om met den lieer Olin in twee gevecht te gaan. De lieer Coremans heeft uitdrukkelijk geweigerd, er bijvoegende liet verleden is gesloten, de toekomst is open, willende zeggen dat de lieer Olin hem in 't toekomende zal kunnen b 'ledigen als hij wil en hij, de heer Coremans, dan zal zien wat hem te doen blijft. De beide heeren Olin en Coremans, die het volk ver tegenwoordigen, zouden moeten begrijpen dat zij aan liet volk betere voorbeelden zouden dienen te geven dan datgene van elkander te beledigen en te spreken van vechten. Om het woord te gebruiken dat daarbij past't is gemeen. Wij gelooven dat het publiek ge noeg heeft van dat droevig schouwspel, dat verre is van zedelijk te zijn Dat beiden heeren zich nu maar beginnen bezig te houden met de belangen van het ■land, iels waarvoor se betaald worden. In afwachting, dat het gerecht nu maar zijn plicht doe er bestaat uitdaging tot tweegevecht. Welnu, dat is een misdrijf en de procureur generaal moet er tus- schen komen. De toelating moet aan de Kamer der volks vertegenwoordigers gevraagd worden om de heeren Olin en Scailquin, leden dier Kamer, te vervolgen. Jacht. I)e minister van binnenlandsclie zaken herinnert dat de beschikkingen van het ministerieel besluit van 11 August! laatstleden, alsook die van art. 5 der wet van 26 Februari 1846 en van het reglement van 23 April 1873 op de 'insectetende vogelen, verbieden te koop te stellen, te verkoopen, te koppen, rond te leuren, te weten techdie ruikt gij van een half uur in 't ronde; bleek- roos, mat de kladjes een weinig toegekruld naar het hart; gij weet wei, kozijn, zoo bijna van vorm als dei Muisabüis, en een staartje, wel juist niet al te lang, maar, gij weet wel, zoo bezet aan de takjes en de blade- ren, met'van die fijne stekelkaartjes, net als de Mucosa. Wat de Mucosa aangaat, Het Bellincks, kan ze in zijn hof niet krijgen; hij zou ze wel gaarne van mij', hebben, maar ik heb hem gezegd: Neen, Piet, die kous raakt dat been niet, geef mij de Rubigmosa te enten en Ha, ha, daar is ze, de Rubiginosa, riep de pastor uit, die reeds hevige pijn leed, zoolang ie moeten zwij gen en nu eene ontzettende dosis snuif in zijn reukorgaan stopte. Wel, hoor hier, kerel; de mijne is niets J waard, geen gebraden appelWat belieft er u? Wacht! zeg eens; zijt gij liefhebber van muziek, is 't niet, kozijn. Wat belieft er u? Hewel, onze jonge kerel daar gaat er eens peper op geven, niet waar, meester? Hallo! Nichte Emma zit fel in liaar muziek te snuiste ren De meester zal spelen; leg hem eens een schoon deuntje voor. Wij luisteren wij, kozijn; en M. kappelaan, een waar liefhebber, zal niets verliezen.... Klara, doe Trees wat laving halen en breng wat glazen, kind. Och niet, niet! kozijn, ik neem niets, volstrekt niets Zoudt gij wel durven, kerel..Beleefdheid ter zijde... hallo! opgelet. M. kappelaan. schuif wat nader bij 't venster, als gij wilt. Wat belieft er u? Gij zit daar ge- j heel ter achterkant. Emma, blijf gij daar, kind, en keer de blaadjes en tracht goed op te letten, gij zult daar nog bij leeren (Voort te zetten.) 1. Van den 3 December, patrijzen en allerlei wilde vogelen, uitgenomen fezanten, kwakkels, korhanen, watervogels en die vogels vermeld in.paragraaf 1 van het artikel ,9 van gezegd reglement. 2. Na den 3 Januari 18S2, hazen, fezanten, kwak kels, hazellioenders, veldhoenders, wae Meikoningen en korhanen. 3. Na den 13 Januari volgende, reeën, herten en damherten. 4. Na den 13 April 1882, watervogels, zooals kievit- ten, sneppen en pluviers. Onder de uitheemsche vogelen, welke het toegelaten is altijd te verkoopen, moeten eenige wildsoorten be grepen worden, die in ons land niet voortteelen en ons uit den vreemds gezonden worden, zooals de witte patrijs, de snep, de roode patrijs, die van Virginia, enz. De wsi op de Vischvari'gst. De nieuwe wet op de viscfivangst is niet zonder be lang voor onze streek. Wij deelen hier de voornaamste grondstellingen ervan' mede Het recht van visschen wordt ten voordee'c van den staat verleend, op de stroomen, de rivieren, de vaarten bevaarbaar of vlotbaar met scföpen of houtvlotten en waarvan de onderhoud door den Staat of zijne verte genwoordigers gedragen wordt. Niemand mag er visschen indien liij geen pachter der vischvangst is of eene toelating bekomen heeft. Het is nogtans toegelaten met vlottende lijn, welke men in de hand houdt, te visschen in de opgesomde waters. In alle andere dan de bovenaangeduid©' waterloopen hebben de aanpalende eigenaars liet recht van visschen, elk van zijnen kant. tot in het midden van den water loop. Koninklijke besluiten zuilen bepalen1° de tijdstip pen, saisoenen en uren gedurende dewelke liet visschen zal verboden zijn, hetzij overal, hetzij in zekere waters; 2° de manier, werktuigen' of toestellen, volgens of met welke liet zal verboden zijn te visschen; 3° de gebrui kelijke voorwaarden alsmede de wijze voor het bestati- gen van de toegelatene visscherstoestellen; 4° de afmetingen onder dewelke de visschen van zekere s lorten niet mogen gevangen of terug in het water moeten gesmeten worden; 5° het lokaas met hetwelk het verboden is de vischtoestellen te voorzien. Het Staatsbestuur kan bijzondere vischvangstbewa- kers aanstellen in de cantohnementen waar de dienst het zou vereischen. De gemeenten, de pachters en do dragers van toela tingen mogen ook bijzondere visGhvangstwachters aanstellen, mits zich te schikken naar de bepalingen van art. 177 van het boisehwethoek. Zij zijn gelijk gesteld aan de boscliwachters. I)e overtredingen kunnen ook bestatigd worden door de veldwachters en andere beambten der rechterlijke politie, alsmede door de ontvangers of controleurs der navigatierechten, de conducteurs van steenwegen en bruggen, de opzichters der buurtwegen, de rivierwach ters, de wateroppassers, de sluismeesters der vaarten, de gendarmen en de beambten der rechtstreekSche belastingen en accijnsen. De procesverbalen' der politiebeambten en der gen darmen zijn geloofwaardig tot bewijs van liet tegen overgestelde. De andere zijn maar geloofwaardig voor zooveel zij opgesteld zijn door twee opzieners of ge steund op een tweede getuigen. De procesverbalen der visclivangstbewakers, der boschwachters en der veldwachters zullen waargemaakt worden overeenkomstig het art. 127 van het bosclnvet- boek en aan den procureur des konings van het arron dissement gezonden worden die ze aan den boschop zichter zal doen geworden indien hij niet gevoegelijk oordeelt zelf de vervolging te beginnen. Ingeval hij zelf de vervolging begint geeft hij er kennis van aan denzelfden opzichter. De straffen en verdere bepalingen zullen bij het invoege stellen der wet bekend gemaakt worden. Théatre d'Ypres. Nous nous empressons d'annoncer a nos lecteurs quo Jeudi prochain, 5 Janvier, une representation lyrique et dramatique sera don- née a 6 heures du soir, par la Troupe Lyrique du Conservatoire National de France. Nous avons sous les yeux le programme de cette representation exceptionnelle, II suffit d'y lire les noms des artistes pour être con- vaincu de l'importance du spectacle. En effet, Mme Levielli-Coulon, de l'opéra,Mme Edwige de Cléry, M. L. Iïenriot et M. Blin-Perreau du Conservatoire sont assez généralement connus et leur reputation n'est plus a faire. Voici le résumé da programme La Bouquetièreoperette en un acte, jouée par Mms Edwige de Cléry et M Blin-Perreau. 3e acte du Trouvère, (romance cavatine( par Mme Levielli-Coulon du' Grand-öpéra. Le Barbier de Séville (grand air) par Mme Edwyge de Cléry. La Favorite, (grand air) par Mme Levielli- Coulon. Le Piossignol (des noces de Jeannette). La Juive (grand air) par Mme Levielli-Cou lon. Grand air de la Coupe du Roi de ThyAé, Air des Bijoux de Faust. La fête des charcutiers, scène comique par M. Blin-Perreau, Robêrt-le-Diable (va dit-elle). La Saint-Nicolas, opérette de Pillatti, jouée par M. Blin-Perreau et Mms de Cléry. Comme on le voit, le spectacle sera très-va- rié et le choix des pièces est des mieux réussi. Nous ne doutons pas que le public yprois, avide de beaux spectacles et de tout ce qui concerne l'art, ne se porte en foule a cette representation. 8ms Tir de la période d'hiver. 25Décembre 1881. Ligy A. 110. Devos L. 105. Dumon D. 105. Deweerdt Oh. 105. Ligy F. 45. Swekels L. 50. Tir du Lundi 26 Décembre 1881. AUX OISEAUX. PrixDezutter A. Desramault R. Tir du fifercredi 28 Décembre 1831. Prix Ligy F. 13. 25. 25. 1/2. 09 1/2. BAS TOTAL. Prix: Bafcop. 3. 2. 1. 1. 7. lüésroiogie. Nous avons appris avec de sincères regrets la mort de M. Edouard Bodar, musicien-gagiste au l1' Régi ment de ligne. On nous prie d'informer les personnes qui, par oubli, n'auraient pas recu de lettre de faire part, que son enterrement aura lieu Lundi', 2 Janvier, a 3 heures de relevè'e. On se réunira a l'liöpital militaire, rue des Bouchers, h 2 heures trois quarts. en Jaarboekje van het Kunst-en Letterminnend gezelschap: RITST MORGENT» voor 1882. IJperen bij K. Deweerdt, Rijselstraat 59. Sinds 1836 zag geen Wegwijzer van IJperen het licht meer. Nogtans blijkt het dagelijks, lioe hoogst nuttig, en dat bijzonderlijk voor den buiten, een werk je van dien inhoud zijn moet. Wil men, t is gelijk welken overheidspersoon, gelijk welken ambtenaar, gelijk welken neringo'oener in stad komen vinden, zoo heeft men enkei den weg wijzer open te slaan, terwijl men, bij gemis aan zulk een boekje, zich meermaals verplicht ziet, zijn tijd «/o <J HA UT TOTAL. BAS TOTAL. AU BLASON VARIÉ. HAUT TOTAL.

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 2