VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Société Royale des Francs Arbalétriers. 't Was een helsch lawijt, toen eensklaps In de zaal een man verscheen. - Rijzig was hij van gestalte, Bruin van wezen, zwart van oog; Grof gekleed als eenen pelgrim, Die naar verre landen toog. - Heewie bist- duriep de grave Vreemde gast die ongevraagd, Hier, in mijn kasteel durft dringen, - En de vreugd' van 't feest verjaagt Ziede vreemd'ling boog eeroiedig. Graaf, mijn naam en zeg ilc niet 'k Vraag slechts de goede gunste, Dat ik zingen mag een lied. Ha! du bist een zanger, oft we; Tsabravowees wlelekom Drink met ons en zing uw zangen Voor de bruid en bruidegom En de feestgenooten staakten, 'f Joel, gewoel van spel en dans; En nieuwsgierig schaarden allen Zich rond de oude in eenen krans. Deze stemde dan de snaren, Van zijn speeltuig; streek en wrong, Bleef zich nog een wijl bedenken, Lachte heimelijk en zong:... Wordt voortgezet,. Schoone Kunsten. Heer Opsteller Gisteren doortrok ik de Rijselstraat en bewonderde met belangstelling de schoone magazijnen aan welker vensters kostelijke nijverheidsvoortbrengsels ten toon gespreid lagen, toen eensklaps mijne aandacht getrok ken werd op bet venster van den lieer Myle, hoeden maker. Daar viel mijn oog met welgevallen opeen liefelijk schilderijtje dat mij met veel indruk beviel; ik gevoelde iti mijn hart al de snaren der vaderlandsliefde irillen, de daadzaken, personngien, kostumen enz., zijn er zoo zuiver, vrij van alle pedanterie en overdreven heid afgemaald en met grondige voorbereidende studie, uitstekenden vindingsgeest afgebeeld. Nieuwsgierig om te vernemen wie dit tafereeltje voortbracht, richtte ik aanstonds mijne blikken neêrwaats en was gelukkig iiet handteeken van den lieer Karei Vankemme! er op 1e ontmoeten. Ziehier de beschrijving, welke ik in de mate mijner, zwakke vermogens ervan heb trachten te maken Hel looneel verbeeldt een paleis der Constitutie te Brussel. (Welke zou moeten bestaan opdat ieder Belg- van jongs af de Grondwet moge leeren kennen.) Een burgerwochf, in nieuwen uniform, staat als wacht aan den vrijen ingang van hetzelve. Boven zijn hoofd is eene marmeren plaat met hét opschrift, in gulden letters Tous les Beiges sont égaux devant la loi! In het verschiet ziet men de trappen, leidende tot den omgang- van dit gebouw. Daar ontwaart men de artikels dei- Grondwet insgelijks in gouden letters afgedrukt; men ziet er ook een groep waar drie hoofdofficieren dei- burgerwacht het nationaal Vaandel handhaven, de eene gekleed met eenen blauwen kiel (kostuum van 1830) de tweede in gewone tuniek, die nog heden door de negen tienden der burgerwachten gedragen wordt, en de derde in schoone, eenvoudige en sierlijke kostuum, welke in 1883 door de ganische belgisclie burgerwacht verplich tend zal voorgeschreven worden. De tegenstelling- dezer drie verschillige kleedingen, doen waarlijk schoon en toonen ons genoegzaam aan dat de schilder eenen goeden inval gehad heeft, ja 'goed ingesproken is geweest. Het plan dat hij in zijnen scheppenden geest opgevat lieeft, heeft hij met behendigheid en ware zaakkennis (kunnen verwezentlijken, en alwie dit gewrocht onpar tijdig wil beoordeelen, moet met mij bekennen dat de heer Karei Vankemmel een tafereeltje met geestdrift voortgebracht heeft. Zonder in ai de kleine behoorig- heden te treden, waarover een bevoegde kunstenaar ooi'deelen zal, kan ik niets dan lof den kustenaar toe zwaaien en hem mijne hartelijkste en welgemeende gelukwenschingen toesturen over liet gewrocht dat een diepen indruk in mij teweeg gebracht heeft. Hij is een kunstenaar in den waren zin des woords; zijne geboorte stad moet fier over hem zijn, en degenen die hem vroeger wat te par tijdig mochten beoordeeld hebben, zullen nu moeten getuigen dat de lieer Karei Vankem mel den moed niet heeft laten vallen, dat hij integendeel door aanhoudende studie en volharding getoond heeft wat hij vermag. Een goeden uitslag heeft zijne pogingen bekroond, ja hij heeft eenen stap meer op de baan der kunst gedaan. De Maatschappij De Vriendschap, te Roeselare. Kr bestaat in ons Vlaanderen een stadje, dat wij woleens met verachtend schouderophalen, als zijnde een eeuw ten achteren durven bestempelen. Nog- tans is het, in dit tijdstip van koophandelkris'is, nog in vollen bloei en wint er de bevolking nog jaarlijks aan. Misschien ja, heeft men er den zoogezegden stand aard der oiitslaving nog niet verheven, misschien schermt men er nog niet in alle wijken met de woorden vrijheid en vooruitgang a l'écrévissè terwijl handwerksman en neringdoener putten in de steenen klagen en het arme volk-dat voor hooge, wijsgeerige denkbeelden g-eene braadpan heeft schier niet weet hoe aan brood te geraken. Welnu, daarin willen wij ons niet verdiepen. Genoeg zij gezegd, dat liet stadje waarvan wij gewagen Iioese- laro is. En hoe en waarom het nog bloeit, zal ons de dichter der Drij' Zustersteden eens zeggen Het v/eet zijn schatten steeds uit eigen grond te delven, En zoekt de bron van heil nog immer in zich zeiven, Zijn zeden en zijn taal zijn steeds nog louter Vlaamsch Ja, dit is onloochenbaar. De vlaamsche zeden zijn in Roeselare nog weinig yerbasterd en de Nederland- sche taal wordt er naar waarde hooggeschat. Als voor beeld, dienen wi j enkel op den bloei der letterkundige Maatschappij, de Vriendschap heen te wijzen, welke reeds sedert ettelijke jaren bestaat en nog daag- lijks, dank zij haren waarden Voorzitter, de H1' Horrie, zich meer en meer uitbreidt. I)eze Maatschappij, waar elke politieke haarkliever-ij buiten de deur blijft, beoogt slechts den bloei en den vooruitgang onzer Vaderlandsche letterkunde, en de voordrachten, welke er gegeven worden, zijn daar om te bewijzen, dat het vaak miskende Roeselare, in ge- leerdlieidheid nog in wetenschappen, voor g-eene harer westvlaamsche zusters den duim moet leggen. Dat er nog in Vlaanderen eene andere stad bestaat, op dewelke geen der drij bovengemelde versregels toepasselijk zijn, zal ook niemand loochenen. Dat die stad zoo stillekens aan van den oever in de gracht glijdt is ook al waar, en dat zij zich niet verheffen zal, is heel waarschijnlijk. Men zal ons komen aanhalen, dat in deze stad, het verstand bij iedere trede uit de straatsteenen springt, dat men er alle talen spreekt uitgenomen de moeder taal, die men niet kent en die njen veracht dit spreken wij niet tegen; dat er ook twee vlaamsche letterkringen zijn, en dat deze wel zullen trachtende taal in hare rechten te herstellen, daar twijfelen wij sterk aan, want de stad wes kwestie is te zeer verfransclit om aan die kringen haren bijstand te leenen en wij zien nog niets in het verschiet, dat ons aanduidt, dat het onderwijs der bemiddelde burgerklassen eens echt nationaal, dat is te zeggen, voor ons Vlamingen, Nederlandsch zal worden. En attendant zal de Kunstbode de taal verdedigen waar zij 't kan en mag, want, men merke het wel op, en het diene somwijlen ter onzer verschooning kunnen en mogen zijn volstrekt geen synoniemen.^ Jan. Théatre d'Ypres. Nous avons assisté Vendredi a une des plus belles représentations que la troupe d'opéra du théatre de Bruges nous aitdonnées eet hi ver. Les applaudissements multiples et les rappels réitérés ont prouvé que le public était trés satisfait du spectacle. On nous annonce pour detain, 16 Janvier, Les Mousquetaires au Couvent, opéra comique en 3 actes et Les deux timidescomédie-vaudeville en un acte. Espérons que les artistes, que dirige M. Dennery, mettront tout en oeuvre pour maintenir la réputation qu'ils se sont faite a Ypres. Tir du lundi 9 Janvier 18B2. AU CERCLE. HAUT TOTAL. Santy Hector 7. 6. 10. 10. 33 7 prix. Dezutter A. 7. 12. 9. 5. 33 6 prix. Lombaert. BAS TOTAL. 1. 1. 1. 2. 5. Aanvaard, heer Opsteller, mijne groetenissen. S. D. Tir du Mercredi 4 Janvier 1882. AU BLASON VARIÉ. HAUT TOTAL. Brunfaut A. 25. 25. 25. 25. 100 25 prix. Vermeulen II. 25. 25. 25. 25. 100 1 prix. BAS TOTAL. Mahieu Louis, nouveau membre 8. 3. 2. 8. 21. Zeerampen. Volgens een fransch dagblad ver oorzaakten de zeerampen in het afgeloopen jaar eene totale schade van 7,000,000,000 aan de reeders en bijzonderen. Dit maakt ongeveer 2 \p. milliard meer dan in 1880 2039 schepen vergingen en 5,134 per sonen verloren bij die rampen het leven. Sterfgevallen. Ziehier de sterfgevallen der vorstelijke personen gedurende het jaar 1881 .- Prins Frederik der NederlandenAlexander II, keizer van RuslandCarolina Amelia, koningin-we duwe, Denemarken prins Peter van Oldenburg vorstin van Liechtenstein, moeder van den regeerenden vorstprinses Louise van Hessen August, hertog van Saksen Coburg Gotha prinses Elisabeth van Braganza, geboren Thurn und TaxiePrinses Carolina van Dene marken prinses van Salerno, schoonmoeder van den hertog van Aumale aartshertogin Marie Clementina van Oostenrijk hertog Frederik Wilhelm van Wur- temburg prins Frans Jozef van Schaumburg Lippe; prins Frederik van Sleeswijk-Holstein Augustenburg, graaf van Noer Che An, keizerin van China Johan nes, koning van Abyssinië. Vernuftig middel. In het begin der fransche revolutie, bij gelegenheid van een oploopje, had men eenen kapitein last gegeven op het volk te laten schie ten. Op de plaats van het oploopje, gekomen, groette hij beleefd het verzamelde volk en sprak .- Mijne heeren, ik heb in last op het kanalje te schieten ik verzoek dus dringend, dat alle fatsoenlijke lieden zich verwijderen." In een oogwenk was iedereen verdwenen. Men heeft dikwijls onderzocht of het leven nu duurder is, dan over 25 jaar. Het antwoord moet be vestigend zijn, niet alleen omdat een zeker getal koop waren en bijzonder degene van eerste noodwendigheid in prijs gestegen zijn omdat de huurprijs dei- woningen, zoo buitengewoon verhoogd is en nog zullen blijven verhoogen omdat de lastenbriefjes gedurig klimmen maar ook, omdat men meer verteer noodig heeft dan vroeger, is dat dit sedert een dertigtal jaren bijna verdubbeld is. Wij moeten ook doen opmerken, dat het goed- koope - van sommige koopwaren, meer schijnbaar dan wezentlijk is, en als de prijzen afgeslagen zijn, de hoedanigheid of kwaliteit nog meer verminderd is dan de prijzen. Vrijheid. In Europa denkt men over het alge meen dat de negers in Amerika sedert den vrijheids oorlog in alles de gelijken hunner blanke evenmenschen geworden zijn. Niets echter is min waar, want de zwarte man kan nog nergens in gezelschap der witten komen zonder door dezen verstooxen 'te worden. Dezer dagen inderdaad zaten twee negers te New-York in eenen schouwburg op eene der eerste plaatsen. Dit verwekte zooveel rumoer onder de blanke toeschou wers, dat de negers zich verplicht zagen hunne plaats te verlaten en er eene andere te zoeken waar zij min gezien waren. Ziedaar hoe degelijkheid bestaat in liet zoo gevierde vrije Amerika. Volksopteliing. Volgens de laatste volksop- l ei ling bevatte het kiezerrijk Duitchland op 1 December laatstleden eene totale bevolking van 45,234,061 in woners, waaronder 22,185,435, mannen en 23,048,626 vrouwen. De bevolking is sedert 1875 met 2,506,'689 personen vermeerderd. Pruisen heeft eene bevolking van 27,374,111 inwo ners tegen 25,742,404 in 1875; Beieren 5,284,778 teo-en 5,022,425 Saksen 2,972,806 tegen 2,760,586 - w°ur- temberg 1,971,118 tegen 1,881505; het grootherta- dom; Baden 1,570,254 tegen 1,507,116 enz. Zoodat de bevolking in alle deelen van Duitschland gedurende de zes laatste jaren merkelijk is aangegroeid. Tentoonstelling. l)e nationale tentoonstelling ie Milaan, welke onlangs gesloten is, heeft eene winst opgeleverd van 665,000 fr. Het totaal der uitgaven voorbouwen en alle andere onkosten bedroeg 3,250,000 frank, de inkomsten bedroegen fr. 3,815,000. 25,000 fr. Cesar Vandelanoote, stalknecht in den Lion Blanc, te Wervick, had met gespaard geld een jaar geleden eene actie van de leening van Brussel 1856 gekocht. Hij heeft er nu een lot van 25 000 fr mede gewonnen. Diefte Gedurende den nacht van den 5 tot 6 dezer hebben dieven ingebroken in het bureel der sclirii- xers van de statie te Meenen. Zij zijn binnen geraakt langs de vensters met eene ruit te breken. Zij hebben de lessenaars opengebroken en twee horlogien remon- toirs en 25 fr. in kleingeld meegenomen eenige brieven die zij misschien geldwaarden dachten te'bevatten hebben zij geopend. Op het oogenblik dat de diefte gepleegd werd, was er schier niemand in de statie om te vernachten dan de bedienden der douanen die op dienst, waren De policie is op zoek om de plichtigen te ontdekken IBS BARRAGE

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 2