IJpersch Weekblad. geheel het land 3,00. voor stad 2,50. Zondag 12" Februari 1882. 5 centiemen liet nummer. 3de jaar N° 2. OP O AFDRUKSELS 1Mb Ti LETTERNIEUWS. Tevredenfoeid. STADSNIEÜfS. 33 'üWs Vj .M IJPEREN, verse; ijnt den Zaterdag avond; men schrijft in bij Karei Deweerdt, drukker, Rjjsselstraat, 59, IJperen. De inscl;rijvingsprijs is fx*. 2-50 voor stad. fr. 3-00 i oor geheel liet land'.— Alle artikelen, verslagen of mededeelingen moeten vrachtvrij aan het bovengemelde adres ge- zone worden vóór dr Vrijdag oud. Aankondigingen den regel 5 centiemen. Reklamen den regel 15 centiemen. Inlijvingen bij akkoord aan geringen prijs. Eene beeste meer. De Speilewerkster. Ter mededinging in den prijskamp van tooneel-letter- kunde, uitgeschreven door de koninklijke maatschappij De Wijngaard te Brussel, ter gelegenheid van haar 225jarig jubelfeest, zijn er ingekomen de achttien tooneelstukken, waarvan de titels volgen; Vriee-lentwist; Zijn zoon; Een geldhuwelijk; Maria; Lodev i. van Beethoven; De ondervinding is de beste leer,- D zwerve ïc'ezanger; Liefde en eerlijkheid; Broe derlief misverstand Een Moederhart; Het blinde kind; Familieschande; (Zonder titel); Twee vrienden; Martha; Zieleketens; Een speler, allen tooneelspelen in 1 of 2 bedrijven. Maatschappij de Viaamsehe Ster. Indien de vertooning, welke mergen 13 dezer door de Vlaamsche Ster gegeven wordt, beantwoordt aan de repetitiën die wij het genoegen gehad hebben bij te wonen, dan mogen wij verzekeren dat wij eenen zeer aangenamen avond zullen doorbrengen. De verschillige stukken zijn allerbest gekozen en behagen des te meer dat zij vele zang en schoon muziek bevatten. Maatschappij la Lyre Ouvrière. Zondag 11. heeft deze Maatschappij een allerschoonst Concert aan hare Eerleden gegeven. Al de stukken van het programma zijn allerbest uitgevoerd geweest; de koorzangen, romancen en kluchtliederen verwierven den grootsten bijval en bewezen eens te meer dat de leden der Werkerslier niets zoo zeer behartigen als den vooruitgang en den bloei van hun genootschap. De heer Swekels heeft met zijne kluchtzangen het publiek zoodanig doen lachen dat elkeen zijner verschij ningen met een algemeen handgeklap begroet werd; meer dan eens werd hij teruggeroepen en telkens wist hij eene nieuwe klucht aan te halen. De heer Van Egroo, flutist bij het regement Grena diers en zoon van den Bestuurder der Maatschappij, heeft zijne welwillende medewerking geleend en eeuige bekoorlijke stukken uit zijn rijk repertorium laten hooren. Hij heeft ten volle bewezen dat hij nic aarzelen moet voor de moeilijkste uitvoeringen en bekwaam is de werken der grootste meesters te vertolken. Wij wenschen hem hartelijk geluk over zijnen vooruitgang- hij is een van die Yperlingen die hunne geboortestad tot eere strekken en zich verhaasten hunne bekwaamheden ter beschikking hunner stadsgenooten te stel.en. Onze gelukwenschingen aan den heer Voorzitter en aan den heer Bestuurder der koorzangers, die niets ver- waarloozen om hunne eerleden op een aangenaam Con cert te vergasten en alle pogingen aanwenden om de middelen waarover zij beschikken ten voordeele der Maatschappij te benuttigen. Moed dan, leden der Werkerslier, volhardt in uwe edelmoedige pogingen, en dat de leus: Vlijt voor kunst steeds de uwe zij Onderlingen Bijstand. Wij vernemen dat de Maatschappij van Onderlingen Bijstand: De Oud-Leerlingen der Stadsscholen, Zon dag aanstaande, 19 dezer, ten 11 ure voormiddag eene algemeene vergadering zullen houden in eene der zalen van het Stadhuis. Eene voordracht zal er gegeven wor den door den heer G. Rotiers, bestuurder der knechtjes- weezenschool. Denzelfden dag, om 7 ure 's avonds, zal een luisterrijk Concert plaats hebben in de Tooneelzaal, waartoe al de leden der Maatschappij uitgenoodigd zijn. Société des Choeurs. Mercredi prochain, a 7 1/2 heures du soir, un concert sera donné par la Société des Chceurs en son local 1 'Aigled'or. Nous nous empressons d'en communiquer le programme a nos lecteurs m KUNSTBODE Qjf 'k Woon in 't huisken langs den vijver, Ganscli verscholen in het riet; Maar al is het klein en needrig Hoe gelukkig woon ik niet 'k Heb een' gade frisch en blozend, Die mijn hoogsteïi schat bediedt; Altijd even gul en vroolijk, Beter gade vindt men niet. 'k Heb een zoontje een krollekopken Dat zijn vijfde lente ziet; Moeders vreugde, vaders hoogmoed, Vlugger kind bestaat er niet, 'k Heb een bootje; 't schommelt zachtjes Over vijver, over vliet; Daar is alles, al mijn rijkdom, Meer vraag ik den Hemel niet. Als de zon haar eerste glinsters Over 't sluimerend aardrijk schiet Heb ik reeds mijn taak begonnen; Luie visschers vangen niet. Tot de maan heur zilverglansen Op de blauwe golfjes giet Ben ik op den vijver dobbrend, Onder 't zingen van een lied. 'k Ruilde voor geen keizerskrone Voor geen grootheid die ras vliedt. Mijn bestaan; want macht en weelde Schenken óns 't geluk toch niet. Woumen. K- Calle. Boer Roozen's Mie Een vlugge bie Was in den echt getreden, Met heer Antoon, Een dokter's zoon Omtrent een maand geleden. En Tone's vrouw Zat reeds vol rouw Te zuchten en te klagen.... Was 't van gebrek?... Houdt uwen bek Gij, Muse, met dat vragen. De boer bezat Een grooten schat Dat wisten nicht en neven En 't jonge paar Was bij Mie's vaar In kost en woon gebleven. Maar Tone dronk En zwierde en schonk En braste gansche nachten, En tierde en zwoer Dat hij den boer Zijn sehijvekens zou wachten. En dan aldra Spijts zijne ga Aan 't dorp een kruis zou geven, Om met zijn schat Ginds in de stad Eens naar zijn zin te leven. En niet genoeg Als Mie eens kloeg: Och wil in Godsnaam staken Dan was 't boerin Ofwel u «ottin, k Bemoei u met uw zaken. Op zeekren keer Was Toon alweer Bedrankt tot in zijn .witten.... Dan vond de snaak Ban wreCd vermaak In met z;jn vrouw te spotten. Boerin, sprak hij, Vel ian, zeg mij Hoevele bussels koren De boer, uw vaar, Wel van dit jaar Van de akkers heeft geschoren. F Zij.'t schimpen moe, Beet ham dus toe g' Hebt weer in 't glas gekeken. Nochtans ik wil Maar... lioü u stil U, op uw vraag eens spreken Mijn goede vaar Mocht over jaar Tien duizend bussels winnen; Maar nu heeft hij Geloof mij vrij Er dubbel zooveel binnen. Die overvloed Komt wonder goed Gij. man, zult dit wel weten: Dit jaar heeft toch Mijn vader nog Een beeste meer om te eten. (1) Woumen. K. Calle. Hoe tripplen de boutjes al rommfen dooreen, Hoe lieflijk, hoe zwierig, hoe vluchtig! Hoe rollen, hoe kruisen, hoe paren, hoe scheen Hoe springen zij geestig en kluchtig! 'T zijn juiste lijk wiemkesdie 's middernachts dansen Op 't kruis van den weg in betooverde kransen; Hun stellen bevallige handjes de wet: Zij toovren al hupplen een liefelijk net, Waar weeldrige planten en bladeren groeien, Waar wondere bloemen en roozen in bloeien, Waartusschen men vogeltjes fladderen ziet Die schijnen te zingen met 's werkmeisje's lied. O, zeg mij wie leerde u die wondere kunst, O meisje van IJper, van Vlaanderens streke! De rijkste geschenken van vorstlijke gunst Die scheppen uw vingeren steke voor steke; Maar gij, arrem kind. hebt gij brood wel te eten, Als g'uw schoonheid, uw krachten uw jeugd hebt versleten? Uw dagen en nachten i'ie slaafdet gij door; Wat werpt men u dan als een almoese voor? Te weinig voor 't leven, te veel om te sterven Uw leven is werken en slaven en derven Want 't geld van den rijken wiens praalzucht gij tooit En vindt toch den weg van uw huizeken nooit. Nogtans, arrem kind, gij zijt meelijden weerd; Want eerlijk en braaf is de loop uwer dagen Uw needrige deugd, bij d'eenvoudigen heerd, Moet de ziel van den Vlaming behagen. De glans uwer oogen, de blos uwer wangen Doet menigen braven werkman verlangen Eens maakt gij 't geluk uit een's jongelings hert Met u zal hij deelen zijn vreugd en zijn smert. .Ta werken zult g'altijd en slaven en zorgen, Van gisteren vermoeid en bekommerd voor morgen, Als bruid en als moeder in blijdschap of pijn Een vrouwe van Vlaanderen dat zult ge steeds zijn. (1) Naar Patr Poireters.) —o o- 1. Leichte Cavalerieouverture pour sym- phonie. Von Suppé. 2. Le Myosotis, romance chantéeparM. G. Dumon. 3. Cliansonnette, dite par M. Dekemper. 4. Les Paysans, choeur. 5. Juanita, bolero pour piano et harmo nium, exécuté par MM. Moreaux et Valcke. 6. L'lnsensé, scène dramatique chantée par M. E. Coffyn. 7. Symphonie burlesque 8. Cliansonnette dite parM. Dekemper. Le piano sera tenu par MM. Moreaux et Baratto. J. Simar. A. Sainti. Durand de Gral G. Rupès. Romberg.

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 1