SOCIÉTÉ DE GARDES CIVIQUES D'YPRES. Société Royale des Francs Arbalétriers. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. fVSaatschappij de Vlaamsche Ster. Maandag, 13 Februari jongstleden, gaf de tooneelmaatschappijde Vlaamsche Ster hare 4de vertooning van liet abonnement en voerde alsdan de volgende stukken op: Rue des Pier res, N° 60 Dries de Boerenknecht-, Hotsebotse. Wie deze vertooning bijgewoond heeft, moet onpariij- diglijk bekennen dat dit vooruitstrevend en vlaamsch- minnend genootschap het tooneeljaar 1881-1882 waar diglijk gesloten heeft en dat de talentvolle spelers op eene meesterlijke wijze getoond hebben dat zij, zoowel als de tooneellisten van beroep, in staat zijn hunne opgelegde taak ter grootste voldoening van eenieder te vervullen. Ontleden wij eens in al zijne deelen het programma dier vertooning: De titel van hel blijspel: Rue des Pierres, N° 60 schijnt ons nog al zonderling aan een vlaamscli stuk gepast; doch hij doet ons vermoeden dat het stuk eigen aardigheden behelst welke men in andere stukken van die soort niet vindt. En inderdaad, het is een liefelijk stukje dat den aanschouwers niet alleen uitermate bevalt, doch op eene wonderbare wijze doet zien hoe belachelijk de stadsbesturen van vele vlaamschspreken- de steden jegens de moedertaal handelen, om die taal, die gansch het volk is, te onderdrukken en zelfs te hel pen vernietigen. De rol van den vcrfranschten hrusselsclien raadsheer werd door den heer K. Deweerdt meesterlijk gegeven. De heer G. Maillard, in zijne rol van veldwachter, en Mevrouw Apers, in die van het brusselsch vischwijf, hebben het volk eens hartelijk doen lachen; ja, het ta lent waarvan zij dezen avond bewijzen gegeven hebben, heeft alle verwachting overtroffen. Vergeten wij den heer A. Dethoor in zijne rol van knecht niet. Voor de eerste maal dat hij eene zoo belang rijke rol vervulde, heeft hij zich den titel van lid der Vlaamsche Ster waardig gemaakt. Dat zulks eene aan moediging zij om de baan der kunst voort te bewande len. Met ievcr, moed en goeden wil zal hij de hinderpa len uit den weg weten te ruimen en der Vlaamsche Ster tot eere strekken. Het tooneelspelDries de Boerenknecht is een ern stig, zedelijk stuk, dat niets dan goede lessen behelst en de aanschouwers tot tranen bewogen heeft. De schrijver ervan heeft de daadzaken van hei dage lij ksche leven zoo goed weten af te malen en de daarin voortkomende personen goed bestudeerd. Daarin ziet men de wet van den sterke, voor het oo- genblik, de beste; verdrukking en vervolging van den zwakke en arme, door den hoogmoedige en invloedheb bende, doch zegepraal van het recht, verheffing van den onderdrukte en val van den onderdrukker. De heeren Maillard en Vandendriessche hebben hunne hoofdrollen goed verstaan, hun talent is trouwens sedert lang gekend en naar waarde geschat om hier hunnen lof nog eens te moeten zingen; het ware zeggen wat er reeds honderdmaal over hen gezegd is geweest: talent volle mannen in den waren zin des woords. Niet min lof valt er den heer A. Delmotte ten deele; hij ook heeft getoond wat hij vermag in de moeielijke rol van den ikzuchtigen, laffen rentmeester, welke hij op eene zeer voldoende wijze heeft weten weder te geven. Het blijspel: Hotsebotse heeft, onder opzicht van op voering en samenhang, niets te wenschen gelaten. De hoofdrollen, door de heeren Deweerdt, Maillard, Van dendriessche en Deraedt, konden niet beter opgevoerd worden; zulks getuigt van den iever welken deze heeren aan den dag gelegd hebben tot het welgelukken eener vertooning die het publiek gansch vergenoegd heelt. De heer Deraedt heeft in zijne boertige rol uitgeschit terd en de aanschouwers menigwerf tot schaterlachen uitgelokt. Vergeten wij Mevrouw Apers niet in al hare rollen. Den bijval van den avond heeft de Vlaamsche Ster grooteiijks aan haar te danken. Onnoodig te zeggen dat de aanschouwers de zaal blij- gemoed hebben verlaten omdat zij eenen avondstond doorgebracht hebben die zoete herinneringen nalaten zal. Eere aan de leden der Vlaamsche Ster! Eere aan hen die hunne ledige uren na hun dagelijksch werk toe wijden aan het beoefenen van eene kunst die de moeder taal verheft en veredelt. De moeite, welke de leden van zulke schoone maatschappij zich getroosten, en den onvermoeibaren iever, dien zij gedurig aan den dag leggen, zullen vruchten dragen, want zij zullen groote iijks medegeholpen hebben om de oogen der verfransch- te bastaardvlamingen te openen en hen te doen zien dat zij ongelijk hebben hunne moedertaal op het achterplan te stellen en den voorkeur te geven aan de taal van chez nous, die toch in de schaduw der onze slechts kan gesteld worden. X. Het is morgen, 20 Februari, dat de luisterlijke buiten gewone vertooning ten voordeele van den wereldlijken Schoolpenning zal plaats hebben, niet met behulp der Vlaamsche Ster, gelijk het de auiunjs Toekomst over veertien dagen huichelachtig beweerde, maar door die maatschappij alleen. De stukken die zullen opgevoerd worden bestaan uit: Tony en Belleken, Tamboer Janssens en, op algemeene vraag, uit Rue des Pier res, N° 60. 'Wij wenschen den Sterrelingen veel bijval en danken hen op voorhand om de moeite die zij zich geven tot het welgelukken van dat liefdadigheidsfeest. Men verzekert ons dat de inschrijvingslijsten overal een allergunstigst onthaal hebben bekomen en dat hun ne opbrengst reeds tot eene aanzienlijke som beloopt. Concert Onderlingen Bijstand. Zooals wij het in ons vorig nummer aankondigden, geeft de Maatschappij van Onderlingen Bijstand dezen avond ten 7 uren, in de Tooneelzaal, een Concert aan de leden en hunne familie. Ziehier het PROGRAMMA van uit FEEST. 1" PARTIE. Koormaatschappij. Het feest van Woensdag 15 Februari laatst, gegeven aan de leden dezer maatscbappij en bunne familie, door den beer J. de Laveleye, Voorzitter, is allervoortreffe lijkst geweest. De sijmphonie, de heeren Dumon, Coffyn, Moreau, Valcke en Dekemper hebben warme toejuichingen be komen. Wij melden bijzonderlijk de zangafdeeling, onder bet bestuur van den moedigen lieer A. L., die hare taak volkomen gekweten heeft. Wij hebben kunnen zien dat deze sectie geenszins dood en begraven is, zooals men bet reeds bad gezegd, en wij zijn overtuigd dat zij bin nen korten tijd hare vorige faam zal verkrijgen. Het Bal, dat op liet Concert volgde, is zeer levendig geweest. Wanneer men een twaalftal carrés aan de Landers ziet deelnemen, moet men zich niet afvragen of er liefhebbers van den dans waren. Ware de zaal nog zoo groot geweest, wij twijfelen niet of de Dames, die op het estrade en rondom de zaal zaten, zouden insgelijks eer aan het bal gedaan hebben. De heer J. de Laveleye heeft zijne genoodigden op de voortreffelijkste wijze onthaald; ook stuurde iedereen hem vurige gelukwenschen en hartelijken dank toe. Souper d'amis. Un succulent souper réunissait. Samedi dernier quel- ques amis aux Lions apprivoisés. La table était pré- sidée par le sympathique H. E., bien connuparson caractère agréable et par la force prodigieuse qu'il a acquise dans les exercices gastronomiques. Ne flattens pas trop notre ami, qui réunit non-seulement les belles qualités dénommées plus liaut, mais qui, a un moment donné, devient comique a faire la queue aux artistes les plus enrenom. Le marchand de parapluies, chansonnette a faire pouffer de rire, a été dite avec déli catesse et d'une voix digne d'un homme qui a bien soupé. Ensuite son début comme jeune avocut n'a rien laissé a désirer. II nous est arrivé ave un dos scier capable de faire frémir Dame Thémis. Des romances, telles que YInsensé et le Chant du Barde, ont été chantées d'une facon toute magistrale par M. J. B. D., dont la voix agréable et forte est juste- ment appréciée. Un artiste pianiste. M. A. L., s'est fait applaudir a cbaque instant. Le puavre non plus n'a pas été oublié dans cette fête toute fraternelle. Plusieurs collectes ont été faites pour le Denier des écoles laïques ainsi que pour les pauvres de la ville; et cliacun, se souvenant de cette ancienne tradition fiamande: Le plaisir n'enraye pas la charité s'est empressé d'applaudir chaque fois qu'une fète était annoncée. Le président, interprête de tous les con vives, a, avec ce tact qui lui est particulier, offert aux amis, qui pendant l'année écouléeavaient faitune croix sur le célibat, a chacun d'eux un magni/2que bouquet, accompagne, de felicitations chaleureuses. Enfin la fète a fini comme elle a commencé, avec un entrain des plus forts, et l'on s'est séparé satisfait et content en ac- clamant encore le digne et joyeux président. 14me Tir de la période d'hiver. 12 Février 1882. Deweerdt Ch. 20 20 25 25 25 115 Devos L. 20 20 25 20 25 110 Podevyn A. 20 25 20 20 25 110 Van Nieuwenhuyse. 25 20 20 20 25 110 Vermeulen J. 25 20 20 25 20 110 Ligy A. 25 20 25 20 20 110 Ligy F. 25 25 20 20 20 110 Vermeulen H. 15 20 20 20 25 100 Hors concours. Santy H. 20 25 20 25 25 115 Tir du Lundi 13 Février 1882. AUX OISEAUX. PrixLigy F. 1 oiseau. Prix Vermeulen H. 1 oiseau. Tirsdu Mercredi 15 Février 1882. AU BLASON ORDINAIRE. HAUT TOTAL. Prix: Pinteion Fils. 5 6 6 5 22 BAS TOTAL. Prix: Mahieu. 5 5 6 4 1/2 201/2 Actes Officiels. Lu démission de M. Berghman, de ses fonctions de Juge de Paix du canton de Wervicq, est acceptée. Le Moniteur publie l'arrêté suivant Vu l'arrêté ministériel du 31 Janvier 1881, R. n° 1,760, révisant les conditions d'admission des candidats diplömés dans l'administration des chemins de fer de l'Etat, notamment l'art. ler lit. E, arrête: Art. 1. Peuvent être noinmés commis a l'aissai, au traitementde 1,300 fr. Les élèves pourvus du diplome de capacité de la première industrielle et commerciale des athénées royaux; Les élèves pourvus du diplome attestant qu'ils ont fait, avec le plus grand fruit les études complètes dans la section des humanités ou dans la section profession- nelle des athénées royaux ou des colléges communaux subsidiés par l'Etat. Le traitement de 1,000 fr. est attribué aux élèves qui ont fait ces études avec grand fruit ou avec fruit. Art. 2. Sans préjudice de l'augmentation qui peut être accordéeaux agents diplómés en général, envertu de l'art. 5 de l'arrêté susvisé du 31 Janvier 1881, les élèves diplomés des athénées royaux ou des colléges communaux subsidiés par l'Etat, nommés titre d'essai au traitement de 1,100 fr., sont admis définitivement dans les cadres au traitement de 1,200 fr., aprês un stage de six mois, s'ils ont fait l'objet de renseigne- ments favorables. Zeldzaam. In den namiddag van Vrijdag, zijn aan de statie van den ijzeren weg, te Vlamertinghe zes kis ten kaders aangekomen met eenen voerman van Renin- ghe, zoo gezegd om te verzenden, tarif 4, langs Haze- brouck, naar M. Renard, rondleurder te Commenville Saoneet Loire (Frankrijk). Het uiterlijke der kisten, dé wijze van verzenden, het vertoeven van den verzender voor het doen opmaken der verklaring, deden kwaad vermoeden opvatten. Bevel werd Zaterdag gegeven dooi de hoogere overheid alles te onderzoeken. Men heeft ontdekt dat elke kist, langs boven en onder, enkel twee kaders bevatte en dat van binnen eene tweede kist was waarin zich 140 pakskens tabak bevonden, wegende ieder 2 heet. 5 gr. De verzender is nog onbekend. De winter. De tegenwoordige winter blijft voort- waoa. 1. Flandre, Grande Marche, par la Mu- sique da Corps des Sapeurs-Pom- piers, sous la direction de M. J. Wittebroodt J. Steenebrugen. 2. Le -Retour des Chansons, romance chantée par M. Antoine Swekels. Et. Arnaud. 3. Fantaisie sur les Huguenots, pour pia no, exécutéepar M. J. Callebert. Favarcher. 4. Concertino, pour saxophone (mis au concours du Conservatoire de Bru- xelles en 1880), execute par M. J. VanGasse. Singelée. 5. Chansonnette, dite par M. G. Maillard 2" PARTIE. 1. Caprice des deux Foscari, (Harmonie) Verdi. 2. L'Insensé, Scène dramatique, chantée par M. Emile Coffyn G. Rupés. 3. Air varié sur an thême Suisse, pour Saxophone Singelée. 3. Galop de Concert, pour Piano. Michel. 4. Naples, Barcarole deux voix, chantée par MM. A. Swekels et E. Coffyn 5. Chansonnette, dite par M. G. Mailliard

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 2