Société Royale des Francs Arbalétriers. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. sm-é gezongen door M. E. Coffyn, en de duo Na ples door beide heeren gezongen, hebben het publiek zeer wel bevallen, en de zangers zijn onder langdurige toejuichingen teruggeroepen geworden. M. Van Gasse is een artist in den vollen zin des woords: op zijnen saxophone speelt hij ongelooflijke moeielijkheden, en menigeen vroeg zich af: Wie zou liet beter kunnen? Het programma meldde twee 'stukken voor piano, uit te voeren door M. Callebert. Wij zijn aangenaam verrast geworden bij het zien spelen van twee stukken voor vier handen op eene magistrale wijze uitge voerd door de heeren gebroeders Callebert. M. G. Maillard, het is immers genoegzaam bekend, kan zijn publiek amuseeren. Men ziet telkens met nieu we vreugd Oscar Piton opkomen. Ten slotte van het feest gaf hij De Schouwvager eene kluchtige alleenspraak, die de gansche vergadering hartelijk heeft doen lachen. Er dient bijzondere melding gemaakt te worden van de dienstvaardigheid van M. Wittebroodt, die de ver- schillige artisten met de piano begeleidde. Eer wij ons verslag sluiten, denken wij het niet on- ■gepast hier aan te halen, dat de Maatschappij vap Onderlingen Bijstand sedert het begin van het jaar 24 nieuwe inschrijvingen van Beschermende Leden beko men heeft. Dit bewijst genoegzaam dat men deze nuttige inrichting in onze stad meer en meer waardeert. Ove rigens, de Gemeente-Raad, inzitting van 11 Februari laatst, heeft den Bestuurraad der Maatschappij openba ren lof toegestuurd, voor de voortreffelijke wijze op wel ke dit genootschap beheerd wordt. D. S. Zondag, 19 Februari 1882, had de gewone jaarlijk- sche vergadering der maatschappij van Ouderlingen Bijstand plaats. Wij hadden er het genoegen eene allerschoonste voordracht te hooren, gegeven door den bekwamen en ievervolien Bestuurder der Weezenschool onzer stad, over de dwalingen en vooroordeelen bij het volk. De leden van dit talrijk genootschap waren in groote menigte toegesneld om den wel gekend en, talentvollenen volksminnenden heer Rotiers te hooren. Zij wisten wel dat hij, die met vaderlijke zorg de weezen, ter voldoe ning van eenieder behandelt, die liet gewicht zijner verhevene zending bewust is, die, in èén woord, deze ouderlooze kinderen bemint en liefkoost als een tweede vader, ook schoone woorden van aanmoediging zou vinden om tot het hart dier werklieden te spreken en hunne menschelijke fierheid op te wekken. En inder daad zij zijn in hunne verwachting niet te leur gesteld geweest: de heer Rotiers heeft, in zielroerende woor den hunne aandacht weten te boeien en menigwerf werd zijne rede door warme toejuichingen en blijd handgeklap onderbroken. Ja, de redenaar, aan wiens diep vernuft en grondige letterkundige kennissen wij openbare hulde moeten bewijzen, heeft de gemoederen der aanwezigen aan zich weten vast te klampen. In eenen schrijftrand, die hem eigen is, met eene welsprekendheid heeft hij opvolgent- lijk de menigvuldige dwalingen en vooroordeelen, de kanker der maatschappij, aangehaald, de belachelijk heid en de ongerijmdheid derzelve op eene klaarblijke lijke wijze neergelegd. De vooroordeelen en dwalingen bestrijden en uit roeien, was het eenige doel dat de spreker beoogde. Zijne voordracht heeft de noodige vruchten opgeleverd, de heilzame lessen, die dezelve behelst, hebben veel goeds op het gemoed des werkmans teweeg gebracht; ja, het goed, dat de redenaar gesticht heeft, is onbere kenbaar. En wie ware beter in staat geweest zulks te doen dan hij? Is hij niet de moedige en onverpoosde vlaamsche schrijver, die de taal diepgrondig bestudeert en be werkt, en zijne ledige uren toewijdt om zijne gewaar wordingen en zijne dichterlijke gevoelens lucht te geven? De heer Rotiers is een echt kunstenaar, die zijne moedertaal machtig is. Begaafd met eene gevoelige in borst en met een gemak van welsprekendheid, is hij van het getal dier zeldzame redenaars, bekwaam de harten onzer werkende en vooruitziende volksklas te raken, in haar het gevoel voor het schoone, het verhe vene, het edele in te boezemen en haar in staat te stellen te kunnen oordeelen over wat haar later voor- of na- deelig zijn kan. De heer Rotiers heeft volkomen zijn doel bereikt en wij sturen er hem onze hartelijkste en welgemeende gelukwenschingen over. Hij is doordrongen van hetgeen hij voordraagt en mag als een bevoegd redenaar door gaan,- het talent waarvan hij zulke schitterende blijken gegeven heeft toont ons genoeg aan dat hij zich meer dan in IJperen als openbaren redenaar mag aanbieden en dat zijne voordrachten, vol vuur, verstand en gezond oordeel, altijd zullen verstaan en naar waarde geschat worden. Het ware dus te wenschen hem nogmaals in ons midden te zien verschijnen. Onnoodig te zeggen dat de spreker de gelukwen schingen ontvangen heeft, niet alleenlijk van zijne menigvuldige vrienden, maar ook van bevoegde heeren, die waardige plaatsen in de samenleving bekeeden. J. D. öe waarheid! Wat de Toekomst nu vernomen heeft, is: dat men zich te Brussel bezig houdt met de beelden van Geefs - en Devigne in teas te maken. Iedereen weet dat men, om een beeld in bronze te kunnen gieten, vooraf een model in was moet vervaar digen, dat wil zeggen cire pei due. De Toekomst heeft het anders uiteen gedaan. Wat de kleine figuurtjes betreft, wij vernemen uit goede bron dat deze in suiker zullen gemaakt worden, en dat de Toekomst van tijd tot tijd daar eens zal mo gen aan lekken. X. Ziehier de namen der ondernemers die gesoumission- neerd hebben in de aanbesteding van balken en battens. Woensdag laatstleden ten stadhuize gehouden: Vergracht-Courtois fr. 2,032 00 Spilliaert Ch. 2,090 00 Croigny Fr. 2,240 00 Wallaert J. 2,339 00 De heer Vergracht-Courtois is dus met de levering der bovengemelde voorwerpen gelast. Bij koninklijk besluit van 27 Februari 1882, is het Burgerkruis van le klas verleend aan M. Désirè Böhm, leeraar der Teekenschool en leeraar van teekenen in het Weezengesticht. Dit nieuws is in onze stad met voldoening vernomen geworden. M. Böhm, is immers sedert 45 jaren in de Teekenschool werkzaam, en de onderscheiding welke hij bekomen heeft, is eene welverdiende hulde aan zijn talent en zijnen iever toegebracht. Het muziek der Wezenschool heeft hem Dinsdag avond eene serenade gegeven, en talrijke vrienden zijn hem gaan gelukwenschen over zijne benoeming. Tir du Lundi 20 Février 882. AU CERCLE. Prix: E. Liégeois. 30 points. L. Hennequin. 18 Tir du fvlsrcredi 22 Février 1882. AU BLASON VARIÉ. HAUT TOTAL. PrixBrunfaut A. Bafcop. 60 points. 4 1/2 Tir du Lundi 27 Février 1882. Concours offert par les deux commissaires. AU CERCLE. Prix: Lombaert. Vandevyvre. 40 points. 12 AU O IS EAU. Prix: Pinteion L. 1 oiseau. AU BLASON VARIÉ. Prix: Deweerdt Ch. 22 points. Pinteion F. 9 1/2» Spoorweg van IJperen naar Veurne. Wij vernemen met genoegen dat er eene nieuwe hoop opdaagt tot het bekomen van eenen spoorweg van IJperen naar Veurne. Sedert twintig jaren zagen wij spoorwegen leggen langs alle zijden, en tot nu toe bleef onzen zuid-westhoek doodvergeten. Men legde er zelfs, die op geen honderdste deel zooveel belangrijkheid opleverden dan eene linie van IJperen naar Veurne. Wij zullen er geene met name noemen om niemands eigen liefde te kwetsen,- maar wij vragen hoe het toch moge lijk zij dat wij zoolang veronachtzaamd bleven. Inder daad, eene linie van IJperen door Brielen naar Elverdinghe, door Woesten naar Oostvleteren, door Elzendamme naar Pollinchove, van daar naar Loo, van daar naar Alveringhem, en van Alveringhem door Oeren en Steenkerke naar Veurne, of beter nog, met eeu kleinen omzwaai, van Alveringhem naar Vinchem- ji Wulveringhem en van daar naar Bulskamp naar Veurne. Wie bekend is met onze streken, wie zal loochenen dat Elverdinghe, Oostvleteren, Elzendamme, Pollinchove, Loo, Alveringhem, Wulveringhem en Bulscamp-Zwaantje geene belangrijke gemeenten en plaatsen zijn, alwaar drukke bevolkingen zich opeen- ij hoopen, waar wekelijks groote markten gehouden worden, waar groote koophandel gedaan wordt in vee, 1 granen, zaden, kolen, guano, bouw- en messtoffen, strooi, hooi en houtwaren, vetwarij en meer andere? Wie zal loochenen dat ijzeren wegen nieuw leven aanbrengt,- doet komen en gaan; vreemde kooplieden naar hier voert, doet verteren; neeringdoeners, winkels, herbergen, hotels, beenhouwers, bakkers doet verkoo- pen, werklieden brood bezorgt; bedienden plaatsen schenkt; huizen doet bouwen, gronden doet verkoopen, met een woord nieuwe gehuchten doet ontstaan die gehuchten en gemeenten uit hunnen doodslaap ont- wekken? Welaan, handen aan het werk, gij allen, bevolkingen van Veurne tot IJperen, die er groot belang bij hebt dat deze linie daargesteld worde; de gemeenteraden van Oostvleteren en Alveringhem, zonden daartoe reeds petitiën tot de wetgevende macht; eene goede nota voor die gemeenteraden.Maar waar blijven Loo dan, Elverdinghe, Pollinchove, Wulveringhem, Vin- chem, Woesten, Bulskamp en Brielen? Het ijzer moet gesmeed worden terwijl het warm is Petitiën overal en zonder uitstelburgemeesters, Schepenen, Gemeenteraadsheeren, wij noodigen u drin gend uit om die belangrijke zaak, aan het order van den dag te stellen, vóór alle anderen. Alle man vraagt het. (Advertentieblad) Een koophandelaar. Een koninklijk besluit van den 9 Februari beveelt dat er te Rousbrugge-Haringhe van ambtswege eene lagere school voor meisjes met bijvoeging van eene bewaarschool moet gebouwd worden. G-eschenk. Het koninklijk gesticht van Meessen, voor de opvoeding van dochters van soldaten, heeft het portret ontvangen van den heer Alf. Van den Peere boom, staatsminister, sedert 30 jaren voorzitter van den bestuurraad. Dit portret zal geplaatst worden naast datgene der voorgangers van den lieer Van den Peere boom. Het is geschilderd door den heer Victor Fontaine. Gevlucht. De dagbladen van Meenen melden dat er een aanhoudingsmandaat uitgevaardigd is tegen Fr. Delaroyère, eigenaar van eene fabriek te Meenen dié hij over eenige dagen heeft willen inbrand steken 'Fr Delaroyère was juist benoemd tot lid van de commissie der burgerlijke godshuizen dier stad. Delaroyère heeft de vlucht genomen. Alle pogingen om hem te vinden zijn tot hiertoe vruchteloos gebleven. Burgerwacht. Men meldt omtrent de nieuwe bewapening der burgerwacht, dat de bestelling van het wapen waarschijnlijk zal gegeven worden aan het luik- sche syndicaat voor de fabrikeering van oorlogwapens. Het schijnt dat het syndicaat er de fabriekeerino- van vergt; van eenen anderen kant meldt men dat de in aanbestedingstelling van het deel der bewapening waar voor ei geen brevet bestaat, aan de vreemde nijverheid zou toelaten mede te dingen tot de levering, en dat het gouvernement aldus eene besparing zon verwezenlijken bralis\en m'nSte 8°'000 fr' Niets is in allen gevalle nog Allerlei. Ter studie van meester C. De notaris Meester-klerk gij die zooveel van bier houdt en Gam- bnnus' boezemvriend zijt, weet gij wel welke soort van bier het meeste schuimt De Meester-klerk Leuvensch bier en goed belegen Pale-Ale en Stout. De notaris Mis geraden - 't bier dat het meeste schuimt is barbier. p q Iets over barbier en bankier. -Meneer Voor zichtig Kareltje vertel me eens, me beste jongen, welk onderscheid er bestaat tusschen een barbier en een bankier Kareltje .- O Paatje, vertel u me dat zelf, want ik zou t nimmer kunnen raden. Meneer Voorzichtig De barbier scheert de haren weg, en de bankier dekapitalen. De haren groeien weer en weelderig, maar van de weggeschoren kapitalen komt niets meer ferno- Onthoud 't goed, Kareltje Om verkoudheid te voorkomen. Het maand blad de Popular Science geeft een goeden raad om verkoudheid te voorkomen, 't Is verkeerd zich war! te stoppen zooals men dikwijls doet, als men liclilam?- beweging m de open lucht gaat nemen. Gezonde men- fhen behooren dat volstrekt niet te doen. Doo™de. beweging geelt het lichaam warmte genoeg af om alle gevaar van kouvatten weg te nemen. Veelee? moet men zoi gen na de beweging genoeg kleeren aan te houden wanneer men tot rust komt, om te voorkomen dat dé warmte het lichaam uitgaat. Juist vat men zoo dikwijls Of Utle i «0r na f fbaa™sbeweging een kleedingstuk af te le&gen, of dan stil te zitten in eene stof gekleed houden! 18 om de warmte het lichaam té

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 2