TROMPÈ, MAIS FIDÉLE. IJ perseli W eek blad.. gehee! het laad 3,00. op 500 afdruksels. voor stad 2,50. 3dejaar Nü 15. KUNST- SU LETTERNIEUWS. DB KUNSTBODE VAN IJPEREN, verschijnt den Zaterdag avond; men schbjjft in bij Karei Eeweerdt, drukker, Rijsselstraat, 59, IJperen. De inschrjvinfsprijs is fr. 2-50 voor stad. fr. 3-00 voor geheel het land. —Alle artikelen, verslagen of mededeelingen moeten vrachtvrij aan het bovengemelde adres ge zond worden vóór den Wijdag avond. Aankondigingen den regel 5 centiemen. Reklameh den regel 15 centiemen. Inlijvingen bij akkoord aan geringen prijs. Vermosdelijken ouderdom van het menschelijk geslacht. Elk volk, iedere natie, het geheele menschelijk ge slacht heeft een begin, eenen oopsprong, misschien een lang bestaan, die weinig gekend, ja dikwijls gansch in duisternis gehuld is. Soms bestaat er eene volkomene onzekerheid omtrent gebeurtenissen, die in niet ver verwijderde tijdstippen voorgevallen zijn. Die onzeker heid groeit aan, naarmate men dieper in den nacht der eeuwen tracht door te dringen, tot dat men, al verder en verder teruggaande, eindelijk in het stikdonkere rondtast, gissingen en vermoedens opvat in plaats van feiten en tijdsbepalingen, die eenigermate op zekerheid kunnen aanspraak maken. Dat is geene geschiedenis meer, doch het streven van hem, die de weinige, op ge brekkige wijze overgeleverde feiten tot een samenhan gend geheel tracht te verbinden en daaruit iets opbouwt, dat naar eene geschiedenis gelijkt, is voorzeker niet af te keuren; mits hij zich daarbij telkens in herinnering brengt, dat hij uit onzekere gegevens geene zekere be sluiten kan afleiden. Dat ongekende tijdvak vangt aan met het eerste optreden van den mensch op aarde. Maar, vraagt men seffens, wanneer heeft zulks plaats gehad? Sedert eenige jaren hebben tal van geschiedkundigen en geologen daarop willen antwoorden of beter de verst- verwijderde tijden, in welke reeds menschen geleefd hebben, willen aanwijzen. Doch hunne pogingen hebben tot geene afdoende zekerheid geleid. Nogtans de weten schap is er in gelukt eenige feiten aan het licht te bren gen, die haar wellicht eenmaal in staat stellen zullen, met gegronde bewijzen deze belangwekkende vraag te beantwoorden. Weinig mannen, die zich met het wetenschappelijk onderzoek van dit vraagstuk hebben beziggehouden, betwijfelen nog dat het menschelijk geslacht veel ouder is dan uit de Israëlitische oorkonden schijnt te volgen. Bestudeer de werken van Prichard, die met eene veel omvattende geleerdheid en bewonderenswaardige NOUVELLE. Suite. VI. De retour a Bonn, Alfred trouva la ville bien plus triste, bien plus solitaire encore qu'auparavant. Que de fois, les bruits et les étourdissements des premiers jours d'entrée dans la vie libre de jeune homme, lui avaient fait mal au cceur! Comme j'étais heureux chez moi, se disait-il, ld, dans mon petit village; heureux, content avec elle. Le pauvre garcon eut pendant queiques jours la nos talgie. Mais bientót le courage lui revint, et plus iné- branlable que jamais. C'étaient les premiers jours d'Université, c'est-a-dire, jours de liberté folie pour ces jeunes gens fraichement sort;s des pensions. Semblables aux prisonniers qui, après de loagues années, retrouvent leur liberté; sem blables a l'oiseau captif qui a brisé ses fragiles entraves, ces jeunes étudiants, qui n'ont plus l'oeil d'un maltre veillant sur eux, par toutes sortes de plaisirs dont ils se grisent pour ainsi dire, et dont ils sortent le plus sou vent déja le coeur éclaboussé, fêtent follement leur pré- tendue émancipation. Ce sont les premiers jours qui d'ordinaire décident de l'avenir du jeune universitaire. scherpzinnigheid de eenheid van den oorsprong des geheelen menschelijken geslachts heeft zoeken te bewij zen, en aan het slot van zijn boek zult gij tot het besluit komen, dat, om de veie veranderingen, die het men schelijk lichaam allengskens ondergaan heeft en waar door de verschillige rassen, die thans de aarde bevol ken, ontstaan zijn, men wel moet aannemen, dat het menschdom verscheidene duizende jaren ouder is dan gewoonlijk gemeend wordt. In de nasporingen van Lepsius en van Bunsen wegens de Egijptische oudheid vindt men uitkomsten, die hiermede geheel en al over eenstemmen. Volgens hem waren de Egijptische provin ciën onder republikeinsclien vorm omstreeks 10,000 jaren voor Christus; Noord-Azie overstroomde, de Aria- nen verhuisden uit het dal van den Oxus Jaxarter, en de Semiten uit het dal van den Tijger en den Euphraat tusschen 11,000 en 10,000 jaar voor Christus. De mensch werd geschapen omtrent 20,000 jaren voor de geboorte des Zaligmakers. Moet men volle vertrouwen schenken aan die cijfers? Mijn oordeel druk ik daarover niet uit, want dat ligt in mijne bevoegdheid niet. Ik haal ze enkel aan tot staving van het bovengezegde, dat de we tenschappelijke beoefenaars der geschiedenis er zich meer en meer toe ged wongen gevoelen om de eerste ver schijning van den mensch op aarde in een zeer ver ver leden te plaatsen. Het is duidelijk dat dit tijdstip, door Bunsen op 20,000 iaren voor Christus gesteld, eene bloote gissing is, niets voor grond hebbende dan dat vermoedelijk wel eenige duizende jaren zullen verloopen zijn, alvorens de mensch zich genoegzaam ontwikkeld had om het hiëroglijphen schrift uit te vinden en goed geordende maatschappijen te vormen. De geologie levert nogtans eenige niet verwerpelijke gronden om dit cijfer veeleer als te laag dan als te hoog te beschouwen. Dik wijls bewijst deze wetenschap dat overblijfselen van menschelijke lichamen of van menschelijke kunstvlijt in aard lagen of gesteenten gevonden worden, die meer dan 20,000 jaren oud zijn, dan mag men tevens daaruit besluiten, dat, op het tijdstip toen die aaruiagen ge vormd werden, er ook reeds menschen bestonden. Dat men zich nooit door den schijn heeft laten misleiden in al de gevallen, waarin men beweerd heeft menschelijke overblijfselen van zeer hoogen ouderdom ontdekt te Ceux qui ont passé par la ne le savent que trop bien. Dès les premiers jours, notre héros se mit vaillam- ment a l'oeuvre, car il voulait devenir médecin. 11 allait se vouer a ce veritable sacerdoce, a cette vie de sacrifi ces de tous les jours, de tous les instants. II allait devoir sonder ces plaies.sans cesse renaissantes de l'humanité. Le scalpel en main dans ces lugubres amphithéatres, il devra chercher et découvrir peut-être bien des secrets de la nature. II devra voir et toucher du doigt la misère humaine; chaque jour peut-être il verra quelqu'un se vautrer dans la fange du crime; chaque jour enfin il devra panser la lèpre hideus'e du vice, et de cette at- mosphère délétère, il devra sortir le coeur pur de toute souillure, et l'ame encore remplie d'illusions. Le coeur formé aux plus m&les vertus, l'esprit cultivé, la main exercée, après queiques années il sera le soldat de l'hu manité souflfrante; il sera mis aux avant-postes de cette armée innombrable, toujöurs renaissante et jamais vain- cue, des misères humaines!... La, il se trouverait tou- jours impassible et sans peur sur la brèche, affrontant, non pas comme ie soldat sur le champ de bataille, un adversaire si pas égal en nombre au moins visible, mais un ennemi invisible, impalpable, qui, répandu dans Fair, l'entoure, lYnserre partout; un ennemi qu'il res pire a chaque aspiration; qui le mord de son dard au moindre attouchementun ennemi qu'il faut affronter le front calme, en refoulant au fond de son coeur les an- goisses d'une épouse chérie, en s'arrachant aux caresses de ses petits enfauts. II savait qu'il tomberait peut-être inconnu dans un coin reculé du pays, terrassé par l'épi- démie; mais il savait aussi que si sa mort devait être hebben, zou ik niet willen staande houden, doch men moet erkennen dat althans eenige daaronder den stem pel dragen van grondig en onbevooroordeeld onderzoek en dat men zeer onwetenschappelijk zou handelen met deze onmededoogenloos te verwerpen, alleen omdat zij in strijd zijn met sommige lang gekoesterde begrippen. Ik zal trachten u eenvoudiglijk uit te leggen hoe men met eenige waarschijnlijkheid den ouderdom van som mige aardlagen bepalen kan. Hebben de lagen zich op eene rustige wijze in het wa ter afgezet en is hare ligging ook later onveranderd ge bleven, de oudst gevormde zullen steeds onder die van jongere vorming gevonden worden. Zoo is het dus ge makkelijk de elkander bedekkende lagen naar tijdsorde te rangschikken. Daarenboven heeft men den ouderdom van elke laag trachten te berekenen. Doch daar de ge gevens, waarop die berekeningen steunen te gebrekkig zijn, kunnen hunne uitkomsten natuurlijk op geene wis kundige zekerheid aanspraak maken; zij dienen slechts om eenig begrip te geven van de verbazende tijdsruimte, die tot bet ontstaan zelfs der jongste geologische vor mingen gevorderd werd. De zoogenaamde delta's der stroomen behooren onwe- derlegbaar tot die jongste vormingen. Zij ontstonden en ontstaan nog door het allengs bezinken van bet zand en de slib, die door het stroomend water daar gestadig heengevoerd worden. Mits men de gemiddelde jaarlijk- sche hoeveelheid der stoffen, die zich daar uit het water afgezet hebben, niet kent, is liet eenige middel om den ouderdom dier delta's te berekenen de hoeveelheid, die hedendaags nog voortdurend medegevoerd wordt, tot grondslag te nomen. (Wordt voortgezetNÉ Pauw. Greet aan de eerste zwaluw. inconnue, obscure pour le monde, elie serait inscrite la-haut au livre de la vie. II savait que le dévouement du médecin est souvent méconnu, mais il ne s'arrêtait pas a des considerations personnelles: il aurait fait son devoir, le reste lui importait peu. Done il avait d'un coup-d'oeil embrassé toutes les gloi- res, ainsi que tous les déboires de la position médicale; mais quels combats inconnus n'aura-t-il pas a soutenir encore avant d'atteindre son but; quelles victoires a remporter sur ce démon tentateur qu'on nomme la se duction? Que de fois Alfred frémit a cette sombre idee; que de fois, dans ces luttes du vice contre la vertu, n'avait-il pas été sur le point de perdre courage et d'aller rede- mander a son pauvre village la paix et le bonlieur qu'il croyait, dans ces moments de découragement, a jamais perdus pour lui. Mais soudain une image souriante, une figure angélique, qui lui passait comme un éclair devant les yeux et laisait battre son coeurvenait chaque fois fortifier son courage vacillant. Les moments de loisir qu'il pouvait enlever a ses étu des, il les partageait entre son vieil oacle qui l'affection- nait plus que jamais, et dont il s'était promis d'embellir la rieiilesse, et queiques véritables amis avec lesquels il causait science, art et poésie. II n'oubliait pas, cela va sans dire, ceux qu'il avait laissés au village, et qui lui étaient si chers. VII. Au bout de peu de temps, Alfred était devenu un étu- diant modèle. Wees welkomlieve zwaluw Reeds lang waart gij verwacht: Want lang reeds was het weder Hier aangenaam en zacht! In velden, bosschen. weiden Staat alles rijk getooid;

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 1