VOLKSVERMAKEN 8accaraa!e 0. SCH1PPE8GSS Bague Electro-VoMque Réparations PLUS 1 Spécialité et Dépot de Porapes GEMEENTE ZONNEBEKE OP ZONDAG 4 EN MAANDAG 5 JUNI 1882. macht van de wals verdwenen een tijd lang Ecossaises, Poloanises en Prancaises. Strausz en Lanner waren in de uitvinding van nieuwe melodiën waarlijk onuitput- De contredans een oude fransche dans die tegen woordig nog gedanst wordt, werd in het jaar 1821 aan het berlijnsche hof voor de eerste maal uitgevoerd. De galop, een oorspronkelijk duitsche dans, kwam in de mode, en werd naar Frankrijk overgebracht. Uit het twintigste jaar van onze eeuw is de cotillon afkomstig. De grootste bekoorlijkheid van dezen dans, die aan Gus- tav Freytag in zijn Soil und I-Iaben aanleiding tot; eene aardige uitweiding gaf, bestond in de vrijheid, dat eene dame zelve den danser dien zij, om welke reden dan ook, boven de anderen voortrok mocht kiezen, en in de gespannen verwachting met wien deze of die dame een extra-toertje zou willen doen. Toen kwam de polka, die van Boheemschen oor sprong is. De uitvindster van dien dans heette Anna jSlejak,een dienstmeisje uit Koneiopv- Men noemde dien dans, die in 1830 voor de eerste maal werd uitge voerd, uit hoofde van de daarin voorkomende halve passen, pul ka dat wil zeggen ede helft". Over Praag, Weenen en Parijs werd hij in weinige jaren algemeen verspreid. Tegenwoordig bestaat het dansre- pertoir uit de Polonaise, die tot inleiding op onze bals dient, daarna eene wals, die door eene galop, eene pol ka of polka-mazurka gevolgd wordt. In deftige kringen danst men ook de Quadrille des Lanciers, waarop dan weder eene draaiende dans volgt. Dan komt de contre dans, en na dezen, tot besluit, de cotillon. In den laatsten tijd heeft Gambetta, op een feest dat hij aan de gedeputeerden gaf, eene poging gedaan om de oude dansen van het einde der vorige eeuw weêr te laten herleven. Hij liet de dansen uit den tijd der revo lutie in het destijds gebruikelijke kostuum uitvoeren, met de oorspronkelijke muziek er bij. Men danste Pa vane en Volte en ten slotte kwam het beroemde - Bloemenballet uit de Indes galantes van Rameau. Het orkest bestond uit vijl violen en eene piano. De bevalligheid van kostumen, dans en muziek van deze echt historische voorstelling is niet te beschrijven, zegt eene ooggetuige, 't Is een aardig denkbeeld dat wel na volging verdient. Tegen de weegluizen. Neemt kempolie en mengelt ze met koeigalle goed ondereen; bestrijk daar na al de spleten met een weinig van die zalf, de weeg luizen moeten er allen van sterven en in langen tijd zullen er in dezelfde woonst geene meer te vinden zijn. Statistieken. Uic den staat der handelsbeweging van Frankrijk gedurende de vier eerste maanden van dit jaar blijkt dat de invoeren bedragen hebben de som van 1,617,879,000 fr., tegen 1,539,716,000 in hetzelfde tijdvak van 1881, en de uitvoeren eene waarde van 1,155,315,000 fr., 1,022,251,000 in het vorige jaar. Volgens de statistiek van den heer Alfred Bernard is de bevolking van Frankrijk 37 inillioen zielen, als volgt verdeeld: 19 1/2 millloen die leven van den land bouw; 9,300,000 van fabrieken en nijverheidsgestichten; 4,200,000 van handel en hetgeen er mede in betrekking staat; 1,600,000 van kunst en wetenschappen, rentiers en gepensioneerden, 2,400,000. peest. Het feest dat de gemeenteraad van Parijs den 13 Juli geeft bij de inwijding van het nieuw stad huis, zal 100,000 fr. kosten. Aan het maal zullen 450 gasten deelnemen; te voren zal eene revue van de schoolkinderen op het plein voor het stadhuis plaats hebben; na de oefeningen zullen die kinderen deelne men van een afzonderlijken feestmaaltijd. Vochtige woningen. Wie het ongeluk hebben in vochtige huizen te wonen, vooral in de nabijheid van moerassig land, denken meestal dat liet kwaad niet te verhelpen is. Daarin bedriegen zij zich. Welge slaagde proefnemingen hebben bewezen, dat het zeer goed mogelijk is de atmosfeer van zulke streken te verbeteren, eenvoudig door er laurierboomen en zonne bloemen te planten. De laurierboom geeft overvloedig ozen van zich af, terwijl de zonnebloem de macht heeft om kwade dampen weg te nemen. Als die twee, zelfs op eene beperkte schaal, in een tuin bij het huis geplant worden, zal men ondervinden dat zij spoedig de droogheid en de gezondheid van de atmospheer bevorderen, en al wordt rlieumatiek ook niet heel en al eene herinnering van het verleden, zal zii toch grootendeels gelenigd zijn. Weinig menschen kennen den heilzaroen, kwade-dampenwerenden invloed van de zonnebloem. Een huwelijk zooals er niet veel zijn. In een fransch werkje, in het jaar 1571 uitgegeven en ffetiteld- L'heur et malheur du manage, verhaalt zekere Sleur Jean de Marionville, zich op het gezag van den heiligen Hieronymus beroepende, dat er. in den Hid van Paus Damasus, in Rome eene vrouw heelt o'eleefd die weduwe van twee en twintig mannen was feweest, en terzelfder tijd een man, die reeds twintig vrouwen had overleefd. Deze twee zijn door paus Damasus zeiven met elkaai in den echt verbonden, en groot moet de spanning geweest zijn wie van beiden den ander overleven zou. Na weinige jaren zegevierde de vrouw, daar een onge lukkige val haar man het leven kostte. Of zij nog eens getrouwd is, wordt, niet vermeld. Een verslag. De jury voor den driejaarlijkschen prijskamp van fransche tooneelliteratuur heeft verslag uitgebracht. Hij oordeelt dat geen enkel der fransche tooneelstukken gedurende het tijdperk van 1879-1881 geschreven, bekronenswaardig is. Deze beslissing werd met eenparige stemmen genomen. Wanneer zal men die prijskampen voor nationale tooneelletterkunde of wel heel en al hervormen en er een wezenlijke prijs kamp van maken, waarvan de mededingers onbekend blijven aan den jury die hunne werken moet beoordee- len, ofwel heel en al afschaffen? Gelijk zij nu inge richt zijn, hebben zij volstrekt geen nut. Het hooger bedoeld verslag eindigt met eenige be schouwingen, waarmede de Etoile beige, in zijn nummer van Zondag, aangenaam den spot drijft. En inderdaad, men oordeele, dit verslag drukt den wensch uit een werkhuis te zien tot stand komen, waar men den stiel van tooneelschrijver zou kunnen leeren; dit werkhuis zou een tooneel zijn, waar de werken onzer schrijvers zouden vertoond worden; maar, voegt het verslag naïef bij; het is niet gemakkelijk op voor hand vertooningen in te richten van stukken die nog niet bestaan en over welker waarde men nog niet ingelicht is. Het tooneel, o, diepzinnige jury! is niet te leeren ia een werkhuis: 't is eene gave, eene ingeborenheid en men kan die gave ontwikkelen bij de lezing der werken van de groote kritieken van vroegeren en onzen tegen- woordigen tijd, en bij de studie der meesters van het tooneel. Inhuldiging van den St-Gothardstunnel. Graaf Haztfeld is den 18 dezer uit Berlijn vertrokken, om de feestelijkheden bij de algemeene inhuldiging van den St-Gothardstunnel bij te wouen. De tunnel is 14,900 meters lang (ongeveer drie uur gaans), dus 2667 meters langer dan die van den Mont-Cenis. Hij loopt in eene rechte lijn van Göschenen, in Zwitserland, tot Ariolo, in Italië. Met het boren is men in October 1872 begonnen. De tunnel is van overgroot belang voor den duitschen handel, die hierdoor onafhankelijk wordt van den franschen weg door den Mont-Cenis. Duitsch- land heeft het werk dan ook krachtdadig ondersteund. Doch het belang van den nieuwen tunnel strekt zich. verder uit dan Duitschland. Voor Engeland, Nederland en Belgie levert hij den kortsten weg naar de Zuid-Italiaansche havens en verder naar Oost-Indië. Men meent dat de Oost-Indi sche trein, gezegd Malle des Indes, weldra dien weg zal volgen. De hoofdingenieur Bridel begroot het aantal treinen, die dagelijks door den tunnel zullen loopen op dertig. Hij heeft getracht de gewone stoomwerktuigen, die overigens niet slecht voldoen, te vervangen door machienen, welke door saamgeperste lucht in beweging worden gebracht: deze proef is echter mislukt. Thans heeft hij zich tot den heer Siemens te Berlijn gewend, om het met electrieke machienen te beproeven. MARKTPRIJZEN. 27 Mei 1882. 20 Mei 1882. Tarwe 26,400 29,00 13,900 29,25 Rogge 5,500 20,00 3,400 20,87 Haver 400 21,50 400 22,00 Erwten 200 22,00 700 24,50 Boontjes 900 23,75 1,000 23,75 Aardappels 3,000 7,50 4,000 7,00 Boter 275,00 290,00 État-civil du 19 au 26 Mai 1882. Sexe masculin 0. id. féminin 6. DÉCÈ8 Silvie Devos, sans profession, 43 ans, célibataire, rue de la Boule. Pierre Speybrouck, boulanger, 51 ans, époux d'Hermi- ne Podevyn, Marché aux Poulets. Julienne Vanbelle, journalière, 70 ans, époux de Pierre Sackenprez, rue de Menin. Amélie Dumélie, sans profession, 71 ans, célibataire, rue Wenninck. Caroline Dehaerne, sans profession, 76 ans, célibataire, rue de la Boule. Sophie Simon, sans profession, 60 ans, célibataire, rue des Chiens. Sophie Buseyne, cultivatrice, 52 ans, épouse d'Eugène Forceville, St-Pierre-lez-Ypres. Sexe masculin 1. id. fémmin 0. Bi JL fU 1 EOTRE PME MEUH DE TRAVAUX EN ZINC, PL01V1B, P0MPES ET TÖSTURES A PANNES. CUIYRE, PL O MB ET EER. ET TOUT CE QUI CONCERNE SON MÉTIER. A l'honneur d'informer sa nombreuse clien tèle qu'il vient de transferer son domicile au Toiiquet, prés de la Gare. II se charge de tous le travaux et répara tions qui ont rapport a son état, le tout a la plus grande satisfaction des personnes qui voudront bien l'honorer de leurs ordres. II espère, par la modicité de ses prix, la qualité supérieure de ses matériaux et sa promptitude a exécuter les travaux qui lui seront conflés, mériter de plus en plus la conflance dn Public, dont il tachera toujours de se rendre digne. DE VERVIERS rue dite Voorstraat, 67 a COURTRAI. DE BIIUMATISMES, NÉVRALGIES ET MAUX DE TÊTE GUÉRIS0N IMMEDIATE ET AS8ÜRÉE en faisant usage de la Plus de doute, mille preuves a l'appui. chez Ch. Deweerdt, imprimeur, rue de Lille. Gekuchte Frezenberg LUIS TERLIJKE GRANEN, ENZ. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. rVA.ISSA.MCE8 EH'FAMTS AUIiESSOU8I>E 3' APV8 Teintures. Nettoyage Franpais. Impression des soierles et des étoffes. Dégralssage des vêtements confectlonnès pour hommes et dames. La maiBon a un procédé spécial pour la teinture des vête ments confectionnés, qu'elle teint tout entiers et réapprête d neuf, sans déteindre ni rétrécir. Teinture et degra.ssage des ameublements, cliales, draperies, tapis de table et de salon, rideaux, ornements d église. etc. La Maison O. 8cliij>pei*ges, établie depuis plus de quarante années, est la plus importante du pays. Le briljant et la solidité de ses couleurs, le fini de son travail joint d la beauté de ses apprêts, ainsi que le bon marché lui assurent partout le premier rang. Mon représentant viendra tous les Samedis chez Mra9PIETERS-DEWEERDT, rue de Dixmude, 18, d Ypres. oil les Dames, qui veulent remettre des objets pour teiiïdre ou dégraisser, peuvent s'adresser. Les objets pressants sont remis dans la huitaine. I'our la visite spéciale de mon représentant, s'adresser d P.-J. ARENS, rue dite Voorstraat, a Courtrai. Tous les objefs envoyés pour teindre ou dégraisser, a la Maison, soit par messager ou de toute autre manière, seront remis par mon représentant dans laquinzaine. 1 DÉPOT UNIQUE A YPRES

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 3