WETTELIJKE BESLUITEN. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. spoteksters van kameraden niet wil geweten hebben, dat hij 's morgens langs de X, door de Y. straat omgaat, ten einde dit of geen lief smoeltje van zulk of ander lief persoontje na te gluren; liegen doet het meisje, dat alles zelf maakt, met des naaisters handen, dat goedje van een frank de el slechts dr ij kwart zooveel betaald heeft, en dat door mama en gezellinnen bij kris en kras wil doen aannemen, dat, zij, uitsluitelijk voor 's predikers allerhartroerendst talent, dagelijks moederziel alleen naar het zomerlofje van halfzeven gaat; liegen om nu uit die gepoetste inleiding een besluit te trekken liegen, wanhopige.lezer, doet eikend'een van 's morgens tot 's avonds, met of zonder wille, met of zonder wete, met of zonder belang. Liegen uit belang doen bakkers noch advokaten; liegen buiten wete doen marskramers en grootsprekers op cafés of avondpartijtjes: liegen buiten wete en wille en helaashelaashet meest van al' liegen doen vischwijven en schooljongens. En nogtans, zeggen de steenen Tafelen, is liegen ver boden, 't geen, volgens mij, bedieden wil, dat alwie op den zeer elastieken naam van. braaf man wil aan spraak maken, niet mag liegennoch uit belang, noch bij wete, noch bij wille. Wie mijner lezers pretendeert het tegenovergestelde? Hier wat boven laast U vischwijven Heer der heeren! voor geen gulden hondèken wou Kees iet!s onwelvoeglijks, laat staan iets akeligs van diezelve dames vertellen, daar zij weieens, zoo hij 't deed, op zekeren heeten vrijdagmorgen, als hij naar zijn bureel zeilt, zijn dunstaltig persoon met rogstaarten en ander hoogriekend résidu mochten bestormen. Dus, mijn veder, steh', oder du bist ein Kind des Todes! 't Zal dus op die heeren met kortgesneden haar, kort opgetrokken broek, langgerokken ooren, langscheurige buisjes en langschrabbelige wangjes zijn; welke hun dijen dagelijks vijf uren als bankpolijsters; hun handen, ge durende dezelfde tijdruimte, als nijp-, scheur-, prik-, klad- of kloptoestellen, en hun tong, binst een gelijk dagdeel, tot pratelen, ratelen, zwatelen, tateren, snate ren (of tot elke andere werking in atelen en ateren, zoo als beleefd aanspreken en les opzeggen) gebruiken; 't zal dus op dezen zijn dat hij, Kees, wat van zijn zouteloos, zegge zouteloos, poêr verschieten, of zijne verbetenheid lncht geven wil. En hoewel hem zeer wel bewust is, dat reedsgenoemde kortharige, kortbroekige, langoori- ge heeren, door hun overgroote veelzijdigheid, meestal gen poesjes zijn om zonder handschoenen aan te vatten, durft hij U evenwel, uit zijn eigen conscientje, verzeke ren, dat hij hen nogtans juist om verschillige redenen tot onderwerp van zijn onverdienstelijk, zegge en lierzegge onverdientselijk, schrijven heeft uitgekozen. En primo,... Maar dat leidt ons te ver van de stof af, en de vorm zou er door te gerekt raken; waarom ik liever maar voortkrabbel en aan UEd., heer schoollee raar, de vrijheid neem te verklaren, dat de jonge signo- ren, kiekenfretters, stropdragers, of wei waarts ze ook vandaan zijn mogen, en waarover UEd. den schepter zwaait, meer dan menigwerf de zaken in een daglicht stellen, dat met de echte, innerlijke wezenlijkheid slechts in een zeer bedenkelijk rapport staat of, in dien UEd. veinst deze allereenvoudigste, psedagogieke uitdrukking niet recht te begrijpen, dat, in gewoon neêrlandsch, UEd.'s leerlingen afgrijslijk liegen kunnen. Maar, alvorens verder door te zagen, zal ik UEd. bid den, ja desnoods smeeken, dien marmerstandbeeldsblik, die UEd.'s uitdrukkelijk gelaal ontsiert, zoo vertoornd toch op mij niet te vestigen. Kees, al verklaart hij 't zelf, is doodjong nog en, al voelt hij zich inwendig sterk al de aanhalingen of his invention hardnekkig te verdedi gen, toch zou, van UEd.'s wege, eene niet voldoende inspectie van de lengte zijns persoons, Keezes argu menten kunnen in den pot lappen. Overigens zal het meerendeel allen gewoone stervelingen maar mislij k begrijpen, hoe de zeven silben afgrijslijk liegen kun nen wel ertoe zouden geraakt zijn aan iemands bloed één of een paar graadjes warmte bij te zetten, of het eene snellere vis a tergo [academisch dietsch] te schen ken. Maar, indien ik mij eens verstoutte te gaan uitkra men, dat, zooniet UEd. zelf, minstens UEd.'s voorgan gers aan dar hériditair liegen groote schuld hebben, zoo zou Hij toch zeker been en steen houden staan, dat Hij zich ditmaal gerechtigd bevindt uit zijne huid te wippen. Welzeker, welzeker; uw bewering is duivekoots abuis! hoor ik zijn advies me reeds tegendonderen; 't geen evenwel maar weinig belet, dat de zeer nederige opinie: Neen zeker, waarde Heer! van den doodjon- gen Kees hem onbewimpeld wederklinkt. Ja, Mijnheer, het zijn de rollende Mikkers uwer hoog wijze voorzaten ik zeg niet ui t welk tijdperk dezer of voriger eeuw; het zijn hun knokkelige vuisten, met den-vreeslijken plak en de nog vreeslijker teenelat ge wapend; het is hun ezelbankjehun langoormuts, hun noenebrood-bahken, hun tapje of signum, hun hoekje- dubben, hun Telemak-vertalen, hun nachtmerriewek- kende pensums en al hun wijdgeducht apparaat van misères du jeune age, met en benevens de ontegenspre kelijke tyrannij van den huislijken martinet, en het terecht gehate, zieleklemmende kelder- of zolderzitteh, het zijn al die vormen van binnen- en buitenlandsch schrikbewind, die ontzettend veel hebben bijgebracht, om, sedert onze planeet geeselachtige ouders en kittel- oorige professers en schoolmeesters op haar rug draagt, het in de mode geraakte gebrek, liegen, erfelijk te ma ken. Ziedaar in korte maar vele woorden mijn ingewik keld theorema. Doch dat voldoet U niet, mijn allerprac- tisclie lezer. Gij vergt derhalve hierop eene niet zoo ademroovende demonstratie, en daar, zonder veel her- senafmatting, de waarheid «^gewikkeld. Dien wensch voldoen, ware ook mijn grootste eerzucht, maar gelieft U wel te gelooven, dat ik geweldig in de klem zit? Waarlijk, waarlijk, ik ben voor heden de onbezonnen- ste mensch die ooit onder hoed of pet wandelde. Ik heb [van dat hebben verlos mij, Heer?] een karakterzweem naar velen onzer studenten, die ook, met een enkel thea traal armsgezwaai, alle wijsgeerige stellingen den hals afslaan, en die niet eens in staat zijn, door A B C te bewijzen, dat Sardanapal en Empakmès een en de zelfde meisjeshater was, en of men, volgens de politie- strafwet, voor het verzuimen van liet schoorsteenvegen, met vijf frank boet of eeuwigen dwangarbeid zal ge straft worden. Helaas! il jaut parler ici de bonne foi\ ik kan mijn thesis in vaste, kernige, gebondene woord smederijen niet verdedigen, hoewel ik het wat verderop zoo kakebreed heb uitgeschreeuwd. Maar als schade loosstelling wil ik op een ander takje springen. Komt U mijn geschrijf niet allerzouteloost voor en kunt gij, met U inwendig geweld aan te doen, mij nog wat vol gen in mijn adelaarsvlauiote, heel waarschijnlijk kom ik op de grondzaak terug. Wordt voorgezet.) Kees. Bij koninklijk besluit van 10 Juli worden in de vol gende gemeenten benoemd Provincie West-Vlaanderen. Arrondissement van IJpèren. Elverdinghe: Tot schepene: M. P. Devloo. Sint-Jan: Tot schepene: M. A. Dochy. Budjet van oorlog. Het budjet van oorlog voor het dienstjaar 1883 is bepaald op de som van 44,727,300 fr. Het is gegrond op een gemiddeld effectief van 45,285 man en 8956 paarden. Er is voor het jaar 1883 eene vermeerdering van 76 man en 2 paarden. Liberale wenschen. Men leest in de Gazette Wij gelooven te weten dat het gouvernement geen ge volg zal geven aan de wenschen van sommige liberalen van Antwerpen, die de afscheiding vroegen van het kanton Brecht en Santhoven. Militaire tucht. Het schijnt dat er aan het kasteel te Laken een ingang is, welke de korstte weg is naar de koninklijke woning. Deze ingang gezegd poort Anspach, is voor den dienst voorbehouden en wordt dagelijks stipt ten 10 uur 's avonds gesloten. Eenigen tijd geleden kwam de koningin, na 10 uur, van eene wandeling terug, en wilde langs bovengemel- den ingang binnengaan. Onmogelijk, mevrouw, zegde de schildwacht, gij moogt niet binnen,- het is streng verboden. Maar gij kunt zeer goed voor mij open doen; ik ben de koningin. Ik weet zeer goed, -mevrouw, dat gij de koningin zijt, maar als ik u zeg dat ik niet kan, dan kan ik niet; indien ik open doe, word ik gestraft, zoo is het mij opgelegd. De koningin boog zich voor den schildwacht en reed spoedig verder, 's Anderdaags 's morgends gaf zij aan den bevelhebber van de posten van het paleis eene be looning voor den braven soldaat, welke haar. zoo mili tair-lijk den ingang geweigerd had. Veroordeeling. De krijgsraad der provincie Oost-Ylaanderen heeft over eenige dagen eenen officier van het 9® linieregement, genaamd V. d. K..., veroor deeld totvijftien jaren dwangaarbeid voor moordpoging, onlangs op eenen inwoner van Contich gepleegd. V. d. K... was's nachts in de slaapkamer van dien man gedrongen en had hem drie messteken toege bracht. De heer Peter Benoit heeft deze week de laatste maat geschreven van de Hymne aan de Schoonheid, gedicht van Em. Hiel. Een reeds bejaard paai' vraagt eene plaats van concierge bij eenen eigenaar. Men heeft mij gezegd dat gij u tot den drank over geeft. Oh! bemerkt de vrouw, dit is wat overdreven! overigens, wat den dienst betreft, mijnheer mag ge rust zijn... wij zijn nooit alle twee te zamen dronken? Zaak Bernard. Eene depeche uit Parijs meldt dat kanonik Bernard Dinsdag te Doorn ijk zal aanko men. Statistiek. Het blad rEvenement zegt dat er blijkt uit eene statistiek, dat het getal misdaden en mis drijven jaarlijks te Parijs bedreven door vreemdelingen, het cijfer 2500 bereikt. Het schijnt dat het de Belgen zijn, die te Parijs meest misdrijven en misdaden begaan. Volgens gemeld blad werden er van 1875 tot 1882 ge middeld 's jaars 680 Belgen aangehouden en maar 97 Eng-elschen. Wij kunnen de echteid der cijfers niet nagaan, maar 't schijnt ons nogtans wonderbaar dat er maar 97 .Engelschen zouden aangehouden worden. In derdaad, yan waar komen de pick-pockets die men dagelijks aanhoudt? Verdronken. Maandag morgend heeft men te Colskerke, uit de Damsche vaart het lijk getrokken van Jan Vermeersch, oud 28 jaar, ongehuwd, timmerman te Westcapelle. Men veronderstelt dat de ongelukkige, in staat van dronkenschap zijnde, toevallig in het water zal gesukkeld zijn. Zondag namiddag waren te Iseghem eenige jonge lingen bezig met in de vaart te zwemmen, waaronder een zekere Arteel, oud 23 jaar, geboortig van Ardoije en sedert acht dagen te Iseghem wonende, die niet kun nende zwemmen, het ongeluk had te verdrinken. De nieuwsgierigen, die stonden te kijken, hem in nood ziende, namen de vlucht, en de andere zwemmers haast ten zich uit het water te komen, hunne kleederen aan te trekken, en gingen er ook van doorEen weinig later is zijn lijk uitgehaald en naar 't hospitaal gedragen geworden. Telegraaf. Sedert Zaterdag, 1 Juli, zijn de telegraaf-bureelen van Brugge en Oostende dag en nacht gestadig geopend; het bureel van Nieuport (baden) zal een vollen dagdienst hebben gedurende den baddienst en het bureel van Middelkerke zal voor 't saizoen ook in werking blijven tot 't einden September. Failliet. Drie belangrijke huizen in tabak, te Hamburg, zijn dezer dagen failliet gegaan, namelijk die van Henrich Seeby, Hubert en Kors, en Homberger en Krasman. Vervalsching. De inwoners van Obourg zijn in opschudding. Men weet dat de tabak van Obourg ver maard is. In die gemeente worden slechts dertig hecta ren tabak verbouwd en men verkoopt in België tabak van Obourg, die wel den oogst van 300 hectaren zou uitmaken. De inwoners van Obourg klagen over dit bedrog. Zij hebben Zondag eene vergadering gehouden om het middel te zoeken ten einde aan hunnen tabak een bijzonder mark te geven, hetgeen de vervalsching onmogelijk zou maken. De zittijd van 1881-82, geopend den 8 November 1881, werd den 16 Mei 1882 gesloten. De Senaat hield de volgende zittingen In Novemberi zitting. In December4 id. In Januari4 id. In Februari 2 id. In Maart6 id. In Mei 8 id. Totaal 25 id. De Kamer der Volksvertegenwoordigers hield 14 zittingen. In November In December In Januari In Februari In Maart In April In Mei 14 9 12 18 9 11 id. id. id. id. id. id. Totaal 87 id. Diefstal van 140,000 frank. De kassier der statie van St. Quentin, Paul Dumand genaamd heeft de vlucht genomen met eene som van 140 000 fr gestolen ten nadeele der Compagnie du Nord Beige. 't Was verleden Zondag dat zijne verdwijning vast gesteld werd hij had den nacht expesstrein genomen welke ten 2 ure 's morgens te Charleroi aankomt De ontrouwe kassier is in die statie afgestapt. De diefstal' zou veel aanzienlijker geweest zijn, indien de maat schappij de zorg niet gehad had, Zaterdag eene som van 100,000 fr. uit de kas te doen nemen. Het signalement van den diefis aan de policie en aan al de statieoversten van Belgie gezonden. Belgische zendingen. - Twee belgische zen dingen zullen binnen kort vertrekken, om den door tocht van de planeet Venus over de Zon, waar te nemen. De eerste zending- welke zich naar Gliili zal begeven is den 13 Juli vertrokken zij is samengesteld ui"du heeren L. Niesten, sterrekundige bij het obser vatorium van Brussel, overste der zending: C Lagrange sterrekundigèadjunct, en J. Niesten, kapitein-bevel hebberder artillerie. De tweede zending in bestemming- naai do kleine stad Uvalde, nabij de grenzen van Mexik, zal bestaan uit de heeren J. C. Houzeau be stuurder van het observatorium, overste der zendin»- A. Lancaster, weêrkundige, inspecteur bij het observa-

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 2