IJ persch W eek blad. geheel het land 3,00. 1 voor stad 2,50. OP 500 AFDRUKSELS NOUYSLLES LOCALES. Zondag 6" August! 1882. 5 centiemen het nummer. :id' jaar ATo 27 DB KUNSTBODE VAN IJPEREN, verschijnt den Zaterdag avond; men schrijft in bij Karei Deweerdt, drukker, Rijsselstraat, 59, IJperen. De inschrijvingsprijs is fr. 2-50 voor stad. fr. 3-00 voor geheel het land. —Alle artikelen, verslagen of mededeelingen moeten vrachtvrij aan het bovehgemelde adres ge zonden worden vóór den Vrijdag avond. Aankondigingen den regel 5 centiemen. Reklainen den regel 15 centiemen. Inlijvingen bij akkoord aan geringen prijs. De kinderen van IV!. Hackyser, hun gaven en gebreken. (Vervolg.) Ik heb tot hiertoe, om verschillige physische en mo rale oorzaken, en met of buiten mijn wete, het vaak verwenscht geluk niet, papa te mogen spelen. Maar er leeft te D, aan de Schelde; een mijner vrienden, die, door zijn talrijke nakomelingschap - (bij bel trant) met den zoeten naam van vader (huisdichterstrant) vereerd wordt. Zijn oudste heet Pol Hackyser, net als zijn levensoorsprong en is zeventien jaar. Hij vónd, bij zijn terwereldkomen, in mij een peter van zeven jaar. Zijn tweede, Marthjen, is een hupsch hlondinneken van tweemaal acht, dat verleden jaar de hoogste der drij klassen der middelbare- en idemmatige kostschool van Mme Troulepoutre heeft dóórgedaan; dat allervlugst fransch kan praten, zeer erbarmelijk fransch schrijft, (en in het geheel geen vlaamsch) en welk Marthjen zich inbeeldt, dat beur opgeschoten per soontje, met een donker Rubenshoedje, verdoken onder een grenat- of vleêrmuiskleurig satijnen noeudje, er win- ters-zomers zeer knapjes uitziet. Zijn derde, Thur, zijn naam laat desaangaande geen twijfel toe is weêral een jongen, die altijd meer knoopsgaten dan knoopón aan'zijn vest draagt, met de teenen naarbinnen loopt, en m 't'school de eerste plaats naast de deur be zit. Zijn vierde, Lien, is nog eens een meisje, met één scheel oog, een geellederen ceinture, en dat geweldig pruilen kan. Zijn vijfde, zesde en zevende zijn bij den Heer verzekert mij de moeder. Zijn achtste.... Maar, wat heeft U aan gansch het gezin mijns vriends te ma ken, duldzaine lezer! Ik wil U enkel aan mijn petekind, Pol, en aan het alleraardigst Marthjen intéresseeren. Pol is een jongen lik 'en blok zegt zijn vader. Hij zou voor zijn peter door eene doornhaag springen, maar hij kan liegen, (daar ben ik er al) liegen dat hij zweet. Marthjen is een ravissant meisje, beleefd en dingsch als eene winkeljuffer, uiterst kozend en uiterst zacht, maar zij zegt bijna nooit de waarheid. Men zal dat een ijselijk gebrek heeten, en ik zal die wijsheidvolle vin ding niet tegenspreken, voor zooveel men iemand als gebrek aanwij ten kan op likdoornen te loopen, als die iemand nooit geen andere dan al te korte, al te enge en al te wrijvelige schoenen om de voeten kreeg. Want ik wil hem in het labyrinth der godsgeleerdheid zeer ervaren heeten, die mij zal bewijzen, dat de lieve Heer god die karvracht dagelijksche zonden van Pol en Marthjen au sérieux zou opnemen. Immers men heeft hen van kindsbeen af hooren liegen, doen liegen, leeren liegen, helpen liegen; immers, Pol, de duts, die toch een jongen lik 'en blok is, kwam nooit op het ge dacht, dat het veel treflijker is te rooken of te niezen dan eene aiwaarheid uit den duim te zuigen; immers, Marthjen, dat zoetgoedje, dat aan haar mama de be schrijving van een door haar gezien, maar nooit gedra gen 'en ondraagbaar toilet maakt, is innig overtuigd, dat er onfeilbaar zulke toilettes bestaan; hoe anders zou zij er op 't gedacht van gekomen zijn? 't Kan hun dus niet ten kwade worden aangerekend, dat ze allebei zoo in 't oog springend met spek schieten. Huil heer vader ergert zich aan dat liegen; hij be klaagt zich bij mij en wil des peters steunredenen ter verschooning niet aannemen. Dezen morgend val ik bij hem in en, ik weet niet hoe 't komt, wij keuvelen juist over die zaak. Och zegt hij, mon cher et tendre (dat is een genegenheidstitel, dien hij hondermaal daags mij oralis toezegt) och, er is met U daar niet over te hak- scharen. Ik geef het op, want haast ga-je mij par l'ab- surde gaan bewijzen, dat me kindermeid vlerken heeft En om al het koddige van dat gezegde te doen uitschij nen, fronst hij de linker wenkbrauw, heel koudkomiek, en streelt met den steel zijns hollanders de toppen zijner knevels omhoog. Hei watzou hem zijn cher et tendre kunnen antwoorden, 't moet toch wel zijn dat ze er heeft, aan gezien je ze gisteren gedreigd hebt, meè pak en zak uit de deur te laten vliegen! Maar de duurbre en teedre vriend van M. Pol Hackyser, vader, houdt niet te veel van kernlooze bon mots, en onderdrukt nu ook die mallemanspraat om te zeggen Hoor ernstig! Pol; dat liegen is den jongens van kindsaf ingegoten, en wel door jelui, ouders, door uw eigen voorbeeld en de inconsekwentie van uzelf; alsmeè door de dreigementen en het tuchttuig der respectabele magisters, masoeurs of mamzell's, aan wier hand je kroost de wijsheidsbaan is cpgestapt; alsmeê door die lekkere speeluurtjes, na 't schoolgaan,in gezelschap van 't veelbelovend jonggeslacht der Korte-Achterstege of van 't Karbonadeplein doorgebracht; alsmeê door je vliegende kindermeid; alsmeê door.... Hier wordt mijn fougue démonstrative onderbroken doormijn doopeling, Pol, die eerst zijn zwartenkrulle- bol en vervolgens heel zijn jeugdig individu binnen brengt, gevolgd door Marthjen, dat lacht, en Lien, met haar één scheel oog, die er maar pruilachtig uitziet. Ha, goên dag, Peet! En hoe is 't met de man? zoo informeert Pol. Ha, menheer KeesHeb-je 't in dépense gesme ten dan? zoo vraagt Marthjen; (toen mijn nagelnieuwe col-noeud haar in 't oog valt) en ze lacht met open lipjes, opdat ik merken zou, hoe krijwit haar porceleinen ge- bitje gescheurd is. Ze pronkt graag, dat Marthjen. Meneer (K)...ees, ..om 'en ...eer ...ijken naar de ..amer, asjeblieft; Pol en wil nog 'en ..eer me ..ahier de ..omposition niet overzien zoo verzoekt Lien, die juist haar geellederen ceinture omrijgt, en onmogelijk geen k uitbrengen kan. Mijnheer Kees kan ook onmogelijk hun alle drij op éénen antwoorden. Daarom richt hij zich tot Pol, wiens handen hij dapper schudt. 't Gaat goed, best, dank-je. En met Pol dan? zegt hij. Wat zit-je vroeg in je vest vandaag, vent!" Heet-je dat vroeg, Peet?" vraagt Pol. 't Is zoomet een 'n paar uur da'k de zon zag. De vader, die wel weet, dat hij vóór een half uur nog te rekken lag, beziet mij ter zijde en blaast een vette rookwolk langs den rechter hoek van zijn mond uit. Dan heb-je daar straks den visschersdéfilé afge zien? vraag ik voort. Jawel; ze trokken allen de Molenkaai op. Neen, man; ik heb hen aan de Vlaskom ontmoet. Je zult het ervan gedroomd hebben. Daar voelt Pol zich fel gevaligen; doch hij vermant zich ras, op het oogenblik, dat hij ons beider glimlach ziet. Je schijnt het haast niet te gelooven? zegt hij, heel ernstig. En als ik u verzeker dat ze nu allen aan de Molenkaai staan, zoo waar als twee en twee vier is; ik verbeurde mijn hoofd.... - Dan zou-je van heden af koploos loopen lacht Marthjen. Komaan, wal gewed? vaag ik. Heb-je geld te veel, Peetlief? Ik heb geen rooien te verwedden Kom dan meè, as-je durft Méégaan? dan kom ik te laat, en krijg 'en char ge op 't burean. Och, kom," spreekt hij voort, met dien goedwilligen glimlach van iemand die medelijden heeft met uwe dwaling, - och kom, wed maar liefst niet, Peet, je zoudt er uwen inzet aan verspelen. Voer jelui de weddenschap maar uit, zegt M. Hackyser, vader, wien dat liegen met aplomb aller felst ergert. - Ga gij maar met je peet meê, durf-je. Dan kun-je wel op 't bureau zeggen, dat ik u voor 'n affaire vandoen had. Dan zou ik zeker liegen, pa!" zegt de knaap met veel toupet en doet ons beiden in een schaterlach uitbarsten, waarna hij zich de deur uithaast. Wordt voortgezet.) Kees Societè anonyme des Chemins de fer de la Flandre Occid. COURBES D'YPRES NzTALRIDI 8 AOITT 1883 Ai.ler. EXCURSIONS A PRIX RÉDUITS. De Courtrcii a Ypres. Courtrai départ a 1 h 40 Wevelghem 1 50 Menin 1 59 Wervicq 2 07 Comines 2 14 Houthem 2 21 Ypres arrivée a 2 36 ■A De Poperinghe d Ypres. Poperinghe depart par, train ordinaire a 2 li. 20 du soir. De Roulers a Ypres. Roulers depart par train ordinaire a 1 li 52 du soir. Moorslede -2 12 Zonnebeke - 2 22 Rktour. D' Ypres a Courtrai. Ypres départ a 7 h 45 du soir Houthem 8 02 Comines 8 - 09 Wervicq 8 - 16 Menin 8 26 Wevelghem 8 36 Courtrai arrivée 8 45 Ypres a Poperinghe i' 0 h 25 Ypres, départs par trains ordinaires 8 45 9 - 55 D'Ypres o. Roulers. Ypres, départ par train ordinaire, a 6 h 30 du soir. spécial a 8 40 (Avec arrêts a Zonnebeke et Passckendaele. PRIX DES PLACES ALLER ET RETOUR. s. Courtrai a Ypres 4 00 3 00 2 00 Wevelghem 3 30 2 40 1 70 Menin 2 70 1 95 1 35 Wervicq - 2 25 1 50 1 05 Comimes 1 50 1 20 0 75 Houthem 1 20 0 90 0 60 Roulers 3 00 2 10 1 35 Moorslede 1 80 1 35 0 85 Zonnebeke 1 15 0 90 0 50 Poperinghe 1 50 1 05 0 70 On peut se procurer des carles d'avance ciiez CH. DEWEERDT, rue de Lille, 59, au prixde: Tribunes publiques 3 francs. Plainej. 50 cent8. 1 i L° Classe. a' Classe 3* Classe /..y.v»j

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 1