STADSNIEUWS. SOGIÉTÉ DE GARDES CIYIQUES D'YPRES. WETTELIJKE BESLUITEN. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Gisteren namiddag ten 4 ure is het bataillon van het 1® linieregement, dat onze stad verlaten had om de groote krijgsoefeningen in de Maasvallei te verrichten, teruggekomen. Eene groote menigte bevond zich aan de statie, om die mannen, die voor ons geene vreemdelin gen meer zijn, te verwelkomen. Heden, ln October komen de officieren en het gansche personneel onzer rijschool in. Naar wij vernemen zal het getal officieren merkelijk vergroot worden. De per sonen dus die kamers of stallingen te verhuren hebben mogen zeker zijn die gemakkelijk aan den man te bren gen. 9me et dernier tir de la période d'Eté. 25 SEPTEMBRE 1882. Vantholl, Henri. Bij ministerieel besluit van 21 dezer wordt de heer Gustaaf Coryn, bureeloverste in het provinciaal gou vernement te Gent, aangeduid om de inschrijvingen te ontvangen der personen die zich aanbieden om hun examen af te leggen voor den jury gelast met de toe kenning der academische graden, voor den buitenge wonen zittijd van 1882. Bij koninklijk besluit van 22 September wordt het kiezerskorps van het arrondissement Luik b.jeenge- roepen, op Maandag 16 October aanstaande, ten einde een volksvertegenwoordiger te kiezen in vervanging van den beer Mouton, overleden. Tentoonstelling van Amsterdam. Vele nijveraars hebben tot heden de voorwaarden niet gansch kunnen vervullen hunner deelneming in de tusschenlandsche tentoonstelling van Amsterdam, noch zich onderling kunnen verstaan voor de vorming van collectiviteiten. Dientengevolge heeft de Belgische Commissie beslo ten het inschrijvingstermijn te verlengen tot den ln November aanstaande. Dees termijn is toepasselijk voor de kunstwerken. Na den ln November wordt geene aangifte meer aanvaard. Van nu af aan is het stellig dat onze voortbrengers eene zeer aanzienlijke plaats zullen innemen ter Am- sterdamsche Tentoonstelling. Ongeluk. woensdag 11. is en te Passchendale een beweenlijk ongeluk voorgevallen-. Karei Bamelis van West-Roosebeke, een brave voerman, kwam gere den met twee wagens aan elkander gebonden, tusschen Passchendale en West-Roosebeke, toen de keten sprong die de twee wagens verbond. Om ze weder bijeen te krijgen, zette hij den achterwagen bij met een zijner paarden, en als hij de keten wilde vastleggen, schoot deze nog een stap vooruit, zoodanig dat hij tus schen de twee voertuigen verpletterd werd. In eene herberg gedragen, kon hij nog berecht worden en stierf in den nacht. Comblainge weren. Men meldt dat de verbe- terde Comblaingeweren, die de burgerwacht zal be- i komen, dit jaar aan de burgerwacht van Brussel zullen uitgedeeld worden. Te rekenen van december aan staande zullen de legioenen der hoofdstad en vervolgens die der voorgeborchten 2000 geweren per maand bekomen, het is te zeggen dat twee legioenen per maand zullen bewapend worden. Kapitein Timmerhans is de uitvinder van een toestel bij middel van hetwelk men aan de burgerwachten de beginselen van het schie ten op alle afstanden kan leeren. Elk bataillon der burgerwacht zal zulk een toestel bekomen en de officie ren zullen gelast worden aan de kaders der onderofficie ren en aan de simpelen de wijze om er zich van te bedienen te leeren. Het is waarschijnlijk dat men om het onderwijs te volledigen veldschijfschietingen zal inrichten. 10,000 frank verloren. Dinsdag kwam een reiziger in de Noorderstatie te Brussel, aan de statie overste verklaren dat hij in de wachtzaal eene som van 10,000 frank veiloren ofwel dat men ze hem ontstolen had. Eenige oogenblikken nadien vond een dagblad leurder een pak hetwelk de 10,000 fr. bevatte, en dat de reiziger op het voetpad aan de statie, rue du Pro- grés, had laten vallen. De eerlijke vinder gaf de weerde aan den eigenaar terug en ontving voor belooning eene som van,.. 30 centiemen. De misdaad der Wetstraat. Onze lezers zullen voorzeker de jonge vrouw niet vergeten zijn, welke aangeduid werd onder de benaming van de kleine blonde dame, en waarover zoo dikwijls gespro ken werd tijdens het langdurig onderzoek van dit geheimzinnig proces. Wij vernemen heden dat het gerecht na onverpoosde opzoekingen er eindelijk in gelukt is op de ontegensprekelijkste wijze de indentiteit van die dame vast te stellen. Mev. X.., de geheimzinnige kleine blonde dame, woont te Brussel; zij is in geenerwijze betrokken in de zaak en zal zelfs niet in het proces verschijnen, noch als beschuldigde, noch als getuige. In het gerechtshof te Brussel beweerde een avocaat, die zegde goed ingelicht te zijn, dat de onkosten voor het overschrijven van het dossier der zaak Peltzer zullen beloopen tot twee duizend frank. Kanonik Bernard is zondag avond, vergezeld van de doornijksche policie, te Brussel aangekomen en in de gevangenis der Kleine Karmelieten opgesloten. Gisteren is hij voor de kamer van inbeschuldiging stelling gebracht. Hij werd in het celrijtuig naar het paleis van justicie gevoerd. Hij droeg een bpuin grijs kostuum, hetzelve dat hij aan had als hij in Europa werd gebracht. Bernard ziet er uit als eene welstellende gezondheid te hebben. Het regiem der gevangenis heeft hem niet doen vermageren, integendeel. Hij blijft voortdurend veel vertrouwen toonen in den uitslag van zijne zaak en zijn goede luim heeft hij niet verloren. Hij is voortdurend wel te moede, geestig zelfs. Men weet dat Bernard te New-York eene som van 1,700,000 fr. nagelaten heeft. Het belgisch gouverne ment of het parket van Brussel, men weet niet juist wie van beiden, heeft zich tot liet amerikaansche gerecht gewend om de teruggave dier som te bekomen. Het amerikaansch gerecht heeft, in antwoord op deze vraag Bernard gedagvaard om zich te hooren veroordeelen tot de teruggave dier som. De dagvaarding is in den loop der verledene week aan Bernard medegedeeld, in zijne gevangenis te Doornijk. De beschuldigde is zonder advocaat voor de kamer van inbeschuldigingstelling verschenen. Hij had eene lange memorie opgesteld waarin hij, zich steunende op deze dagvaarding, vroeg om ommiddelijk in vrijheid gesteld te worden.' De sub stituut van den procureur-des konings heeft zich daar tegen verzet en het hof heeft het mandaat van aanhou ding ten laste van Bernard bekrachtig, zeggende dat het onderzoek zijnen loop moest hebben. Kandidatuur. De heer Magis, schepen der stad Luik, voorzitter der liberale associatie, heeft de kandi datuur aanvaard voor de kiezing van een lid der kamer van volksvertegenwoordigers, in vervanging van wijlen den heer Mouton Machien. Een Franschinan heeft een dynamo- elektrisch machien uitgevonden om peerden die op hol gaan, tót staan te brengen. Zij is zóó geplaatst dat de berijder of koetsier haar terstond bij de hand heeft. Door de teugels loopen dunne draden van het machien naar het gebit en de elektrische stroom kan dus elk oogenbük naar het gebit worden gevoerd, waardoor de peerden onmiddelijk tot staan worden gebracht. De leeuwentemmer van de renbaan Sanger, die vroeger nog vertooningen te IJperen heeft gegeven, werd Dinsdag avond te Orange (Frankrijk) door zijne wilde dieren nedergeworpen en verscheurd. De onge lukkige bezweek korte stonden daarna aan zijne schrik kelijke wonden. Een zinnelooze. Vrijdag, rond 4 1/2 ure, trad te Rijsel een luitenant van het 16e jagers te voet bij Mad. Dequersonnière, koopvrouw in nieuwigheden, binnen en vroeg een paar witte handschoenen die men hem onmiddellijk gaf. Hij deed eene handschoen aan als eene dame in 't magazijn kwam. Ziende dat men haar bestelde, riep hij uit dat men haar niet eerst moest bestellen. Eene winkeljuffer zegde hem dat zij te zijner beschikking was, maar dat deed den officier niet kalm worden. Het was duidelijk dat hij in de hersenen ge krenkt was, want hij riep uit: lk zeg u dat Bismarck, Moltke en Willem vernield zijn. Ik ben de aartsengel Michael en ik heb hen gedood, 't Is gedaan met Pruisen! Mev. Dequersonnière liep naar de wacht hulp vragen. De luitenant begon dan met de juffers te klappen. Zoo, zoo, zegde hij tot eene liarer, wat schoon meisje! 'k Zal een man voor u zoeken. De heer des huizes deed hem opmerken dat hij niet betamelijk was en hij begon dan te weenen. Hij wilde heengaan, maar men deed hem opmerken dat hij nog niet betaald had. Hij zegde dat hij geen geld had. Gij zult eene andere maal betalen, zegde men hem. Hij werd eensklaps bleek en zijne oogen begonnen verwilderd te draaien. Hij trok zijn degen en bedreigde er mede de winkeljuffers. De juffers vluchtten weg, terwijl hij uitriep: 'k Ga haar dooden! De zinnelooze sprong dan naar den heer Dequersonnière en deze deed tusschen hem en zijnen aanvaller eene ladder vallen, Een schrikkelijke strijd ontstond. Het schuim op den mond kapte de zinnelooze in 't ronde. De heer Dequersonnière bekwam eene steek, ter hoogte van den buik, die maar zijne kleederen door boorde, maar hij kreeg eene tweede steek in den arm en werd erg gewond. Hij was dan bij de keuken geraakt en gelukte er in de deur te openen en in de keuken te vluchten en de deur weêr te sluiten, zoodat de zinneloo ze buiten bleef. Deze begon dan in de deur te kappen. Eene werkvrouw kreeg eenen zenuwaanval. De kinde ren en winkeljuffers riepen om hulp. Een jongeling kwam op de kreten binnen en ontrukte den zinnelooze zijnen degen. Deze werd dan stil en moedeloos. Men kon zich dan van hem meester maken en hem wegleiden. De krijgsraad van Brabant zal eerlang in buiten gewonen zittijd vergaderen voor het vonnissen der nieuwe zaak ten laste van den luitenant Van der Kelen, van het 9® linie, beschuldigd in Juli 1879 eene moord poging op zijne vrouw gepleegd te hebben. Court St-Etienne. Natuurlijk mineraal arseni- caal watei', Bron van de Hospice (zie de aankondiging 4e bladz.) Allerlei. Een oude matroos lag op zijn sterfbed en sprak zijne biecht. Zijt gij in rust met uwe geweten? vroeg hem de priester. Ja, antwoordde de matroos, ik heb vast en zeker een stoel in den hemel. Ik heb eene goede daad in mijn leven verricht. Ik heb eenen jood bekeerd. Hoe hebt gij dat gedaan? vroeg de priester. Een jood was in het water gevallen. Ik sprong er achter en greep hem bij den kop. Wilt gij christen worden, vroeg ik hem? Neen! was zijn antwoord. Ik doopte hem op nieuw met het hoofd onder het water een oogenblik nadien liet ik hem boven. Wilt gij chris ten worden, ja of neen? vroeg ik hem nogmaals. Ja, ja, antwoordde hij mij, ik wil christen worden. Welnu, zegde ik hem, sterf dan als christen en ik liet hem los.' Voor metselaars. Bij het bouwen van huizen komt het menigwerf voor dat een werkwam kalk in zijne oogen krijgt. Om de pijn in weinige oogenblikken te stillen, laat men slechts een weinig suikerwater in het oog druppelen, en 't is klaar. De suiker, in het vocht aanwezig, gaat eene scheikundige verbinding aan met de kalk en de bijtende werking daarvan houdt op, zoo dra zij met het suikervocht in aanraking komt. Koddige samenspraak tusschen eenen franschen re- genschermverkooper, eenen kloefkapper en eenen jager. De eerste. Voulez-vous un beau parapluie, mon sieur. De tweede. Comprends pas la Fr ance parlez Belgique. De eerste. Monsieur, veuillez expliquer, s'il vous plalt... De derde. Impossible, monsieur, je parle Espagne. Een heer komt in een openbaar bibliotheek, hij zet zich neder en vraagt een boek, waarvan hij den titel opgeeft. Vervolgens roept hij den bediende terug en zegt: Mijnheer gelief mij een der grootste woorden boeken te geven die gij hier hebt. In welke taal. Het is gelijk. Maar waarvoor moet hij dienen? Wel gij ziet het wel, al de stoelen zijn te laag- het is om er op te zetten. In vroegere tijden werden de vrouwenrollen op het tooneel ook der mannen vervuld. Eens toen Karei II in Dumon Auguste Ligy Albert Candaele Joseph Swekels Leon Sdnty Hector 't Goud is slechts door luiheid loon 'k Wou 't niet, werd 't, mij aangeboOn; Neen, ik vraag, voor 't lastig zweeten, Voor mijn' gade en kroost wat eten; 't Werken is zoo heilvol niet Als menz'honger lijden ziet, Als men, ja, ze ziet beschimpen, Als men ze van kou ziet krimpen Bij den vonkenloozen haard, Zeg, is 't loon het werk wel waard Niemand moet ons lot benijden, Werk beteekent enkel lijden; Toch schonk ik het graag mijn bloed, Maakte 'tloon het lijden zoet. W. AUX POINTS. 4 5 4 2 5 5 25 3 4 4 5 6 2 24 4 5 4 5 0 5 23 3 4 3 5 4 2 21 2 2 3 1 3 2 13 AUX BLANCS.

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 2