BOO M E N MÉDBCINE PRATIQUE ozpiEiN-iiisra- Dinsdag 5 December 1882, groote Magazijnen van Nieuwigheden, GUSTAAF GLISS0UX - GODDERIS, GUIDE DE LA SANTÉ. Diefstal in het postbureel te Conien. in den nacht van Donderdag-Vrijdag hebben dieven in het postbureel van Komen gebroken, den coffre-fori weg genomen, en op een kortwagen langs den steenweg van Waasten gevoerd. Tusschen den vaart en de herberg - La clef des champs hebben de dieven den ijzeren koffer bij middel van beitels en kasseisteenen opengebroken. Er was in geld en papier rond de 00,000 fr. in koffer. Het geld alleen hebben de dieven medegenomen. De diefstal werd rond 3 ure gedaan. Men weet tot nu toe nog niets van de daders, maar alle mogelijke opzoekin gen worden gedaan. Donderdagavond, rond 10 1[4, werd een ventje in de straat van den post gezien, dat zich te midden des regens tegen een luikvenster hield, alsom niet herkend te worden. Het had gelapte kleêren aan en had het uitzicht van eenen landlooper. In eene herberg nabij de statie, waren op dat uur nog lieden, die in stad naar huis moesten gaan. Zou dat ventje geen der daders geweest zijn, die den gang der straat bewaakte? Zelfmoord. Woensdag morgend ten 8 ure waren er in een huis te Wevelgem eenige vlaswerklieden bezig met hun ontbijt te nemen. Als de ure van weêrom aan 't werk te gaan, gekomen was, ging iedereen naar zijne bezigheid, uitgenomen één alleen die in huis bleef zitten. De bazin van den huize, in alles gerust zijnde, en niets vermoedende, trekt er ook van door om in de gebuurte melk te gaan halen. En wat gebeurt er Men kan zich niet inbeelden hoe verschrikt de vrouwe stond wanneer ze in huis trad en dien laatst gebleven werkman badend in zijn bloed op den grond ziet liggen. De ongelukkige had zich den hals afgesneden. Wij lezen in den FigaroWanneer de zaak Peltzer zal geoordeeld zijn, zullen dë heeren Gaston Marot en Edouard Philippe er een drama uit maken in vijf bedrijven. Antoon Van Bijck aan het engelsche Hof. Antoon Van Dijck is een der meest beroemde portret schilders uit de Vlaamsche school. Hij werd den 22 Maart 1599 te Antwerpen geboren en overleed te Londen den 9 December 1641. Van Dijck was onder de schilders niet alleen een geniaal man, maar ook een gelukskind; want zijn pen seel bracht hem tot aanzien en had hem ook tot rijk dom kunnen brengen, zoo hij meer de waarde van het geld had leeren kennen, en in den roes van zijn geluk niet te zorgeloos ware geworden. Van Dijck was een leerling van Rubens en dat wat Rubens hem niet konden aanbrengen, leerden hem de kunstwerken van Titiaan en Paolo Veronese te Venetie en te Rome, werwaarts hij, volgens eene gewoonte van die dagen, eene kunstreis ondernomen had. Reeds op 26jarigen leeftijd vestigde hij zich als schil der in zijne geboorteplaats, en de roem van zijne portretten kwam ook weldra ter ooren van den pracht- lievenden en spilzieken Karei I, koning van Engeland. Deze noodigde dan ook weldra den schilder uit naar Engeland over te komen, waaraan Van Dijck gaarne voldeed. Zoo kwam dan de meester van het palet aan het engelsche hof en maakte daar weldra grooten naam. Vooral was hij zeer gezien bij de engelsche vrouwen, en koning Karei I was zóó met den jeugdigen en hoof- schen schilder ingenomen, dat hij hem tot hofschilder benoemde, een vast jaargeld schonk en zelfs in den adelstand verhief. De koning zorgde er evenwel voor dat de nieuwe edelman niet alleen hofschilder in naam, maar ook in daad werd; want tal van portretten maakte hij van leden van het koninklijk gezin en van de dames en heeren der hofhouding. Voor een portret van een lid der koninklijke familie ontving Van Dijck slechts eene karige bezoldiging, doch wanneer hij portretten van andere hooggeplaatste personages maakte, dan rekende hij daarvoor 40 pond als het een horstbeeld, en 60 als hét een portret ten voeten uit was. Dat Antoon Van Dijck goede zaken moet gemaakt hebben blijkt daaruit, dat hij bij zijn huwelijk met Mary Ruthoven, eene dochter van een zeer aanzienlijk, doch onbemiddeld scliotsch edelman, aan zijne natuur lijke dochter Maria Theresia, eene som van veertig duizend gulden schonk. De "Toote voet waarop Van Dijck leefde en de bras- mrtiien der aanzienlijken waaraan hij deelnam, onder mijnden zijne krachten, zoodat hij slechts een kort leven had. Een kort leven, ja, maar rijk aan de prachtigste voortbrengselen van zijnen scheppenden geest. Dat Karei I met zijnen hofschilder zeer ingenomen Wordt ons duidelijk, als wij weten dat de koning Tiineeneesheer driehonderd guinjes beloofde zoo hij den zieken meester van zijne ziekte genezen kon. Maar dat aanbod hielp niet; want Van Dyck stierf, zooals wij boven reeds gezien hebben, betrekkelijk jong. En wat getuigen de kunstrechters van zijn werk? Van Dijck stond als historie-schilder onder Rubens, doch als portret-schilder boven dien meester en alle andere meesters, en alleen onder Titiaan. Bene gewichtige kous. Het groot nieuws dezer dagen is de ontdekking te Lokeren van een belangrrijk testament, onder buitengewone omstandig heden. Ten sterfhuizé van Mej. M. A. zou de aanzien lijke erfenis verdeeld worden, naar de gewone regels der nalatenschap, volgens graad van familie. De waar den in aktiën en obligatiën werden reeds onder de erfgenamen verdeeld. Echter, in de veiling van meube len, kleederen, enz. werd onder ander een pak kousen verkocht. Toen de kooper, een landbouwer, zijne koop waar nazag, vond hij in eene der kousen, een testa ment in regel, eigenhandig geschreven door de overle dene mej. M. A. en waarin M. P. A. werd benoemd tot eenigen erfgenaamMen begrijpt de opschudding die dit stuk in de stad te weeg bracht, en de verslagenheid der erfgenamen, die reeds voorloopig een aandeel had den ontvangen. Mishandeling van dieren. Zekere D... ver- I scheen eenige dagen geleden voor de rechtbank van simpele policie te St-Jans-Molenbeek, onder beschul diging van mishandeling van dieren. D... had duiven gezonden in verscheidene prijskampen. Zijne duiven hadden geenen enkelen prijs gewonnen; om zich hier over te wreken, had hij de ongelukkige dieren in hun kot opgesloten en van honger laten sterven. D... is veroordeeld tot het maximum der straf. Oorlogskosten. Volgens de berekening van een Engelsch dagblad heeft, bij de belegering van Alexandrië, ieder schot van een der vier kanons van 60 ton, aan boord van den Inflexible, ongeveer 25 pond sterling (625 fr.) gekost, dat maakt 2500 fr. voor ieder schot met de vier kanons te gelijk. Burgerwacht. Het gouvernement heeft thans een einde gesteld aan de vrees waarin vele officieren en onderofficieren der burgerwacht verkeerden den 1 Ja nuari een tenue te moeten koopen die hun bij de eerst volgende kiezing, in mei, in geval van niet herkiezing, nutteloos zou worden. Het heeft inderdaad besloten dat de officieren maar zullen verplicht zijn zich te kleeden na hunne eedaflegging volgende op de vijfjaarlijksche kiezingen; de onderofficiers en kaporaals veertien dagen na het aanvaarden van hunne bediening, en de wachten veertien dagen na de volledige bewapening hunner compagnies. De eerste nieuwe geweren zullen in April aan de le gioenen van Brussel en de voorgeborchten worden uit gedeeld. Het schijnt verder zeker dat binnen kort aan de Kamers een nieuw krediet van 1,800,000 frank voor de bewapening der burgerwacht zal gevraagd worden Burgerwacht. Wij treffen in een dagblad van Brussel eenige belangrijke inlichtingen aan voor de burgerwacht: De 10.000 eerste geweren van het nieuw model zullen aan de burgerwacht afgeleverd worden vóór de maand Augusti 1883. De nieuwe uniform moest verplichtend zijn voor al de wachten te rekenen van 31 December aanstaande. Volgens een verschenen besluit, zal de nieuwe uniform verplichtend zijn voor de officiers, die in 1883 moeten herkozen worden en zulks van den dag hunner eedaf legging. Voor de wachten en de andere officiers zonder onderscheid, zal de nieuwe uniform verplichtend zijn binnen de vijftien dagen, die zullen volgen op de uit- deeling van de nieuwe wapens, aan de compagnie waaraan zij behooren. De wachten die den 31 December aanstaande hun 48e jaar zullen bereikt hebben, zijn niet verplicht zich een nieuwen uniform aan te schaffen en zullen den oude mogen behouden even als de tegenwoordige bewape ning. Court St-Etienne. Natuurlijk mineraal arseni- caal water, Bron van de Hospice (zie de aankondiging 4e bladz.) État-civil du 17 au 24 Novembre 1882. myvissAwcEs Sexe masculin 5. id. féminin 4. MARIAGES Henri Orran, sans profession et Amélie Goddyn, sans profession. Ï»ÉCÈS Arthur Delfosse, négociant, 29 ans, époux de Fanny Josien, rue de Lille. Thérèse Soenen, dentellière, 72 ans, veuve de Pierre Saver, rue du Quai. Rosalie Latour, religieuse, 61 ans, rue de la Boule. Jean Degryse, colporteur, 52 ans, rue longue de Thou- rout. Louis Voisin, sans profession, 82 ans, époux de Marie Dewaeghenaere, rue de Menin. Francois Vantroeyen, sans profession, 72 ans, veuf de i Colette Schoonbaert, rue de Lille. Thérèse Roffiaen, dentellière, 70 ans, célibataire, rue S' Jacques. Albert Crestiaen, journalier, 69 ans, veuf de Pauline De Meulenaere, rue de Menin. Ef¥FA\TS ,AïJ fl>3ESS03JS DE T A.ÏAIS Sexe masculin 0. id. féminin 1. MARKTPRIJZEN. 18 November 1882. 25 November 1882. Tarwe 18,600 27,00 10,900 27,00 Rogge 6,000 19,25 4,200 18,87 Haver 400 19,00 1,300 19,50 Erwten 300 25,00 300 25,00 Boontjes 1,200 25,00 000 00,00 Aardappels 8,000 8,50 7,000 8,75 Boter 310,00 310,00 VE1VDITIE PA8SCHEIVDAELE De notaris Van Eecke te Yper, zal op om 2 ure namiddag, ter hofstede bewoond door sieur Frederik Hoflack te Passchendaele, openbaarlijk verkoopen 50 koopen Populieren Boomen, waaronder vele zware en langstam- mige. Langen tijd van betaling mits borg te stel len. Ruchtbaarheid. GEiAAKTE KLEEDEREN, Boterstraat, 23, IJPEREN. IN DEN KEIZEE. GROOTE KEU§ WINTERSTOFFEN VOOR PAR-DESSUS. V^EHJ-EXsT IHNTG-^YIKrGS-- L'MtT BE SE KUÉRIR SOI-MËME. ET POPULAIRE. Ie docteur HENRI DEVILLE. 2 livraisons par semaine; 1 série de 5 livrai- sons tons les 18 jours. La livraison: 10 centimes. La série; 50 centimes. On sabonne au Bureau de ce Journal. GRANEN, ENZ. Verkochtte middenprijs Verkochtte middenprijs kwantiteit per 100 kil. kwantiteit per 100 kil VAN TE DER VAN r-=r> (3U-W-1— PAR

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 3