BERICHT BEES TI AL EN H O U T STAD Y P R E op Dinsdag 26 December 1882, Adjudication de Openbare verkooping IM6EÖÖGSTE VRUCHTEN Akkeralaem en Meubelen TE POELCAPELLE Stad Yper. Matrassen, Hoofdeinden, Strooizakken, op Dinsdag 26 December 1882, 3,000; 2 van 10,000, 2 van 12,500: 1 van 15,000; 10 van 25,000; 1 van 50,000, 3 van 100,000 frank. Er zijn 3 personen die dus een fortuin van 100,000 frank hebben liggen zonder het te weten De postduif. Het schijnt dat aan de huisduiven in de naaste toekomst eene gewichtige rol in den over- zeeschen telegraaf-dienst ten deel zal vallen, welke dienst vooral daarin bestaan zal oin berichten van sche pen naar het vaderland of elders over te brengen. De beste postduiven zijn van belgischen oorsprong. Vooral is het Amerika, dat heel veel duiven uit België doet komen, tengevolge waarvan de duiventeelt in ons land op uitgebreide schaal geschiedt. Er worden in ons land veel duivenprijskampen voor snelle vlucht uitgeschreven. Het spreekt van zelfs, dat wind en weder grooten invloed op de meerdere of min dere snelheid der vlucht uitoefenen. Men houdt het er voor, dat nevelachtig weder de snelheid zeer voordeelig is, misschien wel omdat de lucht den vogel ian beter draagt, en zijn vliegen meer in eene soort van zwemmen door de lucht verandert. De verslagen, die men bekend maakt omtrent de uit komsten van duiven-wedstrijden, grenzen somtijds aan het ongelooflijke. Op een morgend om 7 ure liet men te Vierzon elf hon derd brusselsche duiven op. De afstand van Vierzon tot Brussel bedraagt 300 kilometers. De eerste duif kwam te half drie in den namiddag op haar slag te Brussel aan, en de honderd zes-en-negens te prijs werd gewonnen door eene duif, die om 3 ure 29 minuten aankwam. Van Limoges naar Brussel, dat is een afstand van on geveer 600 kilemeters, werden des morgends om 4 ure duizend twee-en-zestig duiven opgelaten. Honderd er van kwamen denzelfden dag terug en de eerste prijs werd gewonnen met eene snelheid van 15 meters in ééne seconde. Eene volgende wedvlucht werd van Bilbao tot Brus sel ondernomen. Bilbao ligt op de noordelijke kust van Spanje, duizend twee-en-veertig kilometers van Brussel verwijderd. Het aantal duiven, dat aan dien wedstrijd deelnam, bedroeg 380. Om 3 ure in den morgend liet men ze uitvliegen, en de eerste duif kwam reeds des avonds ten 10 ure en half aan. In New-York bestaan twee handelsvereenigingen, die handel drijven op de kusten aan de golf van Mexico. De eene vereeniging bedient zich van eenen eigen telegraaf en de andere van postduiven, en in verreweg de meeste gevallen heeft de laatste vereeniging de gewenschte berichten spoediger per duivenpost dan de andere per telegraaf. De duiven dezer vereeniging leggen gemiddeld 64 kilometers per uur, dat is 18 meters per seconde af. Wie derhalve eene zeereis maakt en hun, die hem lief en dierbaar zijn, en die hij in het vaderland achter liet, midden uit zee bericht wil zenden, bediene zich slechts van deze duiven. Het bericht, dat men overzenden wil, wordt op zeer dun papier geschreven, op eene vinger breedte in de lengte samengevouwen en aan de twee staartvedered gevestigd. Bij wedvluchten als die, welke te Brussel plaats heb ben, bediend men zich van een daartoe uitsluitend inge richt telegraaf-toestel, dat terstond bericht geeft, als de duif op hare pier teruggskeerd is. Dat toestel is zeer eenvoudig. Op de plank, waarvan de duif uitvliegt en waarop ze zich bij hare terugkomst terstond nederzet, vestigt men, door' middel van scharnieren, op de wijze van het deksel eener kist, die wat schuins staat, en op eene veer rust. Zoodra de duif zich nederzet, wordt door haar gewicht de veer samengedrukt en de stroom van eene electrische batterij, wier draden met de beide planken verbonden zijn, geopend, waardoor dadelijk een electrisch klokje begint te luiden. Dat niet alle duiven op de plaats van hare bestemming aankomen, spreekt van zelf. De grootste oorzaak hier van zijn ongetwijfeld de roofvogels. Dat weten de Chi- neezen, die zich al eeuwen op deze liefhebberij van wed vluchten, of met een beter doel, op het bezigen van duiven tot bezorgen van berichten toeleggen, en daarom hangen ze aan de duiven, schel en spoedig klinkende fluitjes um den hals. Het schrille en scherpe geluid dezer fluitjes, nog ver hoogd door de snelheid der vlucht, schijnt niet alleen den roofvogels schrik aan te jagen, maar ook eenigen invloed te hebben op de meerdere snelheid der vlucht. MARKTPRIJZEN. 16 December 1882. 9 December 1882. Tarwe 10,200 27,75 11,300 27,00 Rogge 6,000 19,00 3,000 19,50 Haver 1,400 18,50 800 19,00 Erwten 000 00,00 800 25,00 Boontjes 000 00,00 1,700 24,00 Aardappels 7,000 8,50 8,000 9,00 B.oter 315,00 320,00 ten 10 uren juist des voormiddags, zal het Gemeente-Bestuur der stad Ypre, in de Bene den Zaal van het Stadhuis, openbaarlijk VERP AC II T E m voor drie, zes of negen jaren: 1° Het gebruik gedurende een jaar der kra men op 't Vleeschhuis. 2° De ontvangst gedurende een jaar van 't recht voor 't leggen van Bouwstoffen en andere voorwerpen op de landingen der kaai. 3° Het zuiveren der privaten, in de volgende gestichten, de pisputten, enz. 1° Athenaeum inhoudende 130 hectol. 2° Stads Lagere School 190 3° Stads Meisjesscholen 130 4° Stads pisputten 600 4° De eigendommen bekend onder de bena ming de 14 gemeten gelegen op het grond gebied dezer stad, langs den buiten omloop- weg, tusschen de voordezen Meenen en Rysel- poorten, verdeeld in 10 loten. 5° Vier perceelen grond, voortkomende van het oud Gravelinefort, thans in gebruik door de heeren Burgho, Podevyn en Croigny. Deze Verpachtingen zullen geschieden on der de voorwaarden alsdan vóór te lezen, be rustende ter inzage der liefhebbers in' het Secretariaat van het Sadhuis. Gedaan in vergadering van het Collegie van Burgemeester en Schepenenden 2 December 1882. Het S.chepen-Collegie, E. Vïfcstlaeule. Bij bevel De Secretaris, Ferd. VAN DAELE. INSTITUTION ROYALE DE MESSINES. LE LUNDI 18 DÉCEMBRE 1882, a dix heures tres précises du matin. L'Administration de l'Institution Royale de Messines, a ce düment autorisée, procédera dans une salie de la dite Institution de Mes sines a l'adjudication publique des objets et étoffes nécessaires au service de eet Etablisse ment du rant l'année 1883. L'adjudication aura lieu par soumissions cachetées, sans rabais ultérieur; mais lorsque plusieurs soumissionnaires offiriraient le prix le plus bas pour une même f'ourniture, la commission se réserve le droit de désigner l'adjudicataire sans rabais ultérieur et sans êre tenue de motiver sa preference. Les sou missions signées par 2 cautions solvables et par l'adjudicataire, seront remises au moment de l'adjudication; elles pourront aussi, adater du 7 courant, être déposées ou adressées par la poste au Secrétariat de la dite administra tion a Messines. Les soumissions porteront sur l'enveloppe la suscription suivante! Soumission pour I'Ad judication de fournitures a faire a X Adminis tration de XInstitution Royale de Messines. Le soumissionnaire indiquera cn outre l'objet ou les objets pour lesquels il soumissionne. On appelle l'attention toute particulière des soumissionnaires, sur le 2e de l'art. 13 du cahier des charges. Pour tous les renseignements, obtenir un cahier des charges imprimé et voir les échan- tillons; s'adresser au secrétariat de l'Institu tion a Messines, les mardi et jeudi de chaque semaine de 8 heures du matin a 3 heures de relevée, En séance a Messines le 2 Décembre 1882. Le Membre ff. de Président, 1:1011 E. 1*111*11 lie. Le Secrétaire-Intérimaire, PIETERS. OP VRYDAG 22 DECEMBER 1882, om 9 ure voormidag te beginnen, zal er open- baerlyk verkocht worden ten huize van sieur Charles-Louis Vandenbussche te Poelcapelle (plaets), de volgende goederen AEen schoon en goed Ruinpeerd oud 5 jaren, 2 Melkkoeien, 1 Zeuge. B. Eene hoeveelheid Haver, Tarwe, Aerd- appels, Beetrapen, Hooi en Strooi. C. 2 Driewielkarren, Ploeg, Eegde, Zool, Kegge, klein Landsalaem, Bascule en Gewich ten, Kuipen en Standen, Aelpomp, Aelkuipen, Koornmolen en Schuurgerief. D. Kuip- en Keirnalaem, Keukengerief en Menagiegoederen zooals Kleerkassen, Cornrno- den, groote Coulissetafel, andere Tafels, Stoe len, Zetel, Pendule, Stoof met toebehoorten, Koper-, Yzer-, Glas-, Gleis- en Aardewerk. Verders de Diltpersen, Kepers, Brandhout, Boonpersen, Mestingen, het Pluimgedierte en menigvuldige andere voorwerpen. Met tyd van betaling voor de koopen boven de 10 fr. mits borg. Door 't ambt van den deurwaerder Charles Costenoble t' Yper. oss s.vbia<: LAKENS, SARGIEN, en Beddebakken, (in de MARCHCOUVERT.) ten 10 uren juist voormiddag zal Lodewyek- Frans Verhaeghe, deurwaerder tot Yper, voorts varen tot de openbare verkooping van 50 Matrassen, 50 Hoofdeinden, 50 Strooi zakken, 100 Lakens, 100 Sargiën, 60 Iepen Beddebakken, 50 koopen Brandhout en stuk ken hout. Met den gerceden gelde verhoogd van 10 voor onkosten betaelbaer in handen van den deurwaerder Verhaeghe voorzeid. GRANEN, ENZ. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte i kwantiteit middenprijs per 100 kil ■mms nitin VAN VAN

De Kunstbode (1880-1883) | 1882 | | pagina 3