SCHOONE MEUBELS Meubels, BeestialenVruchten Société Royale des Francs Arbalétriers. WETTELIJKE BESLUITEN. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. TE YPER, op Maandag 15 Januari 1883, AY1S. op Woensdag 17 Januari 1883 Tir dii Lindi 1 Janvier 1882. AU CERGLE. Prix: Ligy F. PrixPinteion F. Tir du Mercredi 3 Janvier 1882. AU BLASON ORDINAIRE. PrixPinteion L. 21 1/2 PrixYanlerberghe JO Bij koninklijk besluit van 20 December, is de vijfjaarlijksche prijs voor de zeden- en staatkundige wetenschappen, ingesteld den 6 Juli 1851, vervangen door de drie volgende A. Vijfjaarlijksche prijs der geschiedkundige weten schappen B. Tienjaarlijksche prijs der wijsgeerige wetenschap pen G. Tienjaarlijksche prijs der taalwetenschappen (Philologie). Er is daarenboven ingesteld een vijfjaarlijksche prijs der sociale wetenschappen. De prijs der nieuwe wedstrijden is bepaald op vijf duizend frank. Sterfgeval. De vlaamsche schilderkunst heeft andermaal een gevoelig verlies ondergaan door het afsterven van den verdienstelijken antwerpschen kunstschilder Frans Leemans, dinsdag namiddag overleden in den ouderdom van nauwelijks 43 jaar. De betreurde kunstenaar munt te vooral uit in maanlichtschilderingen. In de laatste driej aarlijksche tentoonstelling van Schoone Kunsten te Antwerpen had hij twee verrukkelijke tafereelen, waarvoor hij de gouden medalie verwierf. Jaarwedde der onderwijzers. Volgens men uit Brussel meldt, zou de gemeenteraad der hoofdstad, in zijne eerstkomende zitting kennis bekomen van eenen ministeriëelen omzendbrief, welke aan al de gemeenten van het koninkrijk is gezonden. In dien omzendbrief verwittigt het gouvernement de gemeentebesturen, dat het, te rekenen van 1 Januari 1883, gezien den slechten toestand der financiën, niet meer kan tusschenkomen in de vermeerdering der jaar wedde, welke aan de onderwijzers en onderwijzeressen zal worden toegestaan. De toelagen blijven zooals zij zijn, behalve voor de nieuwe scholen, die worden opge richt. Het weder. Het jaar dat komt te eindigen, is met 1872 en 1880, een der drie vochtigste jaren geweest welke hier sedert 1830 beleefd werden. In de beide eerste maanden bleef de hoeveelheid gevallen regen beneden het gemiddelde cijfer, maar in bijna al de vol gende maanden, vooral de laatsten, werd dat gemiddeld cijfer zeer ver overtroffen. Oude weêrvoorspellingen omtrent het jaar dat nu is aangebroken zijn niet gunstig. De lente van 1883 zal koud en droog zijn; de zomer onstuimig en regenachtig; de herfst zal nattig en winderig en de winter gematigd zijn. Een ander wederprofeet, Matliieu Laensberg, voor spelt dat de vacantie- en reismaanden, Augustus en September, zeer fraai weder zullen opleveren. We zullen er het beste maar van hopen. Zaak Peltzer. Het schijnt vastgesteld dat een der gezwoornen, die in eenige verhooren gezeteld heeft, in de zaak Peltzer, in 1861 te Sedan in failliet is ver klaard en niet in zijne vorige rechten is hersteld. Het hof van cassatie zal over die rechtskwestie moeten beslissen. Het zal den heer procureur-generaal Faider zelf zijn die den zetel van het openbaar ministerie zal bekleedén. De zaak zal binnen drie weken worden opgeroepen. Het is echter nog verre van zeker te zijn dat de ver breking om de hooger gemelde reden zal aangenomen worden. Volgens het koninklijk besluit van 9 Septem ber 1814, art. 546 van het wetboek van burgerlijke proceduur, en art. 10 der wet van den 25 Maart 1876, zijn de vreemde vonnissen in Belg'ie zonder uitwerksel zoolang zij van eene belgische rechtbank het exequa tur niet ontvangen hebben. Indien het waar is dat een Franschman in zijn land in failliet verklaard, insgelijks gefailleerd in Belgie is, is het onnauwkeurig dat een Belg, in deoogen der belgische wet, zijn bekwaam heid kunne verminderd zien door het eenige feit van een vreemd vonnis, het is te zeggen door eenen act van eene souvereineteit die aan de grens ophoudt. Zoo is er besloten geworden dat de Belg, in Frankrijk in failliet verklaard, op de kiezerslijsten moet behouden blijven. Volgens deze beginselen schijnt het dus zeker dat de Belg, in Frankrijk in failliet verklaard, maar krachtens een vonnis niet door het belgisch gerecht begrachtigd op de lijst van den jury met recht mag voorkomen. Madame Peltzer. Men meldt dat madame Peltzer, moeder, verledene week naar Bremen ver trokken is bij" hare dochter madame Boecking, die gevaarlijk ziek ligt, tengevolge den afloop van het proces harer broeders. De briefwisselaar uit Brussel van het Organe de Mons meldt dat madame Bernays Antwerpen zal verla ten. Zij zal zich met haren zoon, den kleinen Endé, te Fohtenays bij Parijs gaan vestigen. Dood van Gambetta. Het jaar 1883 vangt aan met een zeer droevige tijding. Eene depeche uit Parijs van gisteren morgend meldde dat Gambetta zondag rond middernacht overleden was. De dood van dien grooten staatsman is een onherstelbaar veriies voor de republikeinsche partij in Frankrijk. Hij oefende veel gezag uit en men zag in hem eenen toekomstigen president der fransche republiek. Gambetta is in den bloei des levens gestorven: hij was nauwelijks 44 jaar oud Over de oorzaak zijner ziekte waren de zonderlingste geruchten in omloop. Men spreekt van twee schoten, die Gambetta zou bekomen hebben, eene in de hand en eene in de buik, men spreekt van vrouwenwraak, enz. Het fijne woord van wat zijne dood veroorzaakte is tot heden nog niet gekendnu hij tot de levenden niet meer behoort, zal het wellicht aan den dag komen. Ziehier' eene beknopte levensbeschrijving van den vermaarden staatsman: Leon Gambetta werd den 30 October 1838 te Gahors geboren en was van Italiaansche afkomst. Hij studeer de vlug,zoodat hij reeds in 1859zich als advocaat te Parijs kon vestigen. Behalve door een politiek proces in 1862, vernam men in de eerste weinig van hem, tot dat op eens, in het begin van 1869, zijn naam wereldbekend werd door zijne welsprekende verdediging van de aangeklaagden wegens het brengen van eene hulde aan Baudin op 2 December. Die vermaardheid bezorgde hem bij de eerstvolgende kiezingen in 1869 eenen zetel in 't Wetgevend Lichaam, waartoe hij zoowel te Parijs als te Marseille gekozen werd, als vertegenwoordiger der onverzoenlijken. Als zoodanig wilde hij ook geen genoegen nemen met de pogingen tot hervormingen, welke Napoleon in het begin van 1870 onder Emile Ollivier wilde invoeren. Hij bleef oppositie maken, en trad na de omwenteling van 4 September als minister van binnenlandsche zaken op in het voorloopige republikeinsche bewind. Na de insluiting van Parijs door de duitsche legers, deed hij den gevaarlijken tocht per luchtbal, om te Tours en te Blois de verdere verdediging van het land te besturen. Met onverzettelijken ijver spande hij zijne krachten in om nieuwe legers te doen ontstaan, totdat hij, na de overgave van Parijs, zich genoodzaakt zag het hoofd in den schoot te leggen en afstand te doen van zijn gezag. Onder het bestuur van Thiers, liet Gambetta betrek kelijk weinig van zich hooren, doch na den staatsaan slag van Mac-Mahon op 16 Mei 1877 trad hij weder als woordvoerder van de oppositie 'op, en de goede uitslag der republikeinsche partij bij de kiezingen van dat jaar was voor een groot deel aan den invloed van zijn woord te danken. Bij de benoeming van Grévy tot president der repu bliek, werd Gambetta tot voorzitter der Kamer geko zen, welk ambt hij bleef vervullen tot aan zijne optre ding als minister in het najaar 1881. Dat ministerie, waarop groote verwachtingen gevestigd waren, is echter, gelijk men weet, slechts van korten duur ge weest. Na het mislukken zijner pogingen tot invoering van de stemming bij lijst (Gambetta's lievelingsdenk beeld) trad hij af en werd vervangen door het ministe rie-de Freycinet. In de laatste maanden van zijn leven steunde hi j het kabinet-Duclerc, hetwelk het ministerie de Freycinet was opgevolgd. Court St-Etienne. Natuurlijk mineraal arseni- caal water, Bron van de Hospice (zie de aankondiging 4e bladz.) MARKTPRIJZEN. 30 December 1882. 7 Januari 1883. Tarwe 15,900 26,75 8,700 27,00 Rogge 5,900 18,00 4,000 18,25 Haver 600 19,50 1,000 19,50 Erwten 100 25,50 600 24,00 Boontjes 400 24,00 200 24,50 Aardappels 5,000 8,50 4,500 9,00 Boter 315,00 315,00 KOOPDAG ten huize geteekend n° 11, Oude Houtmarkt, bewoond door de weduwe van den heer Gus- staaf Podevyn om 10 ure voormiddag, BESTAANDE NAMENTLIJK IN: Kleerkas, Kominoden, Kommode-Lavabo en andere, Sekretairen, Nachttafels, Ledekanten met ressorts, Matrassen, Sargiën, enz., Spie gels, schoone Tapijten, Cuisinière en veel an dere Stoven, Zetels, Kanapé en Stoelen, Pen- dulen en Horlogie, ronde en andere Tafels, en veel andere voorwerpen, ten dage der verkoo- ping aan te bieden, Met gereed geld door het ambt van den Deurwaarder i%lpïionse Hof, Re- collettestraat, n° 41, te Yper. On demande maison sérieuse k Ypres et a Poperin- ghe, ayant clientèle parmi les fermiers, cultivateurs des environs, pour la Vente d'Engrais Chimiques de lre qualité a titre de garanti. Ecrire sous Init. L. M. 30, poste restante, Anvers. Achtervolgens de wet van 1851 op de bankbreuken KOOPDAG LANDBOUWERS? GEREEDSCHAPPEN XE COME1* (Wijk Ten-Brielen) Ter hofstede gebruikt door sieur Auguste Vantomme, landbouwer en koopman aldaar, om een ure juist namiddag, Bestaande namentlijk in: A. Alle Meubilaire Voorwerpen; B. Een pommelede Merriepaard; eene Melkkoei; twee Kalvers en een Hennen; C. Het vlas voortskomende van een hec tare land; rond de 10,000 kilos ongedorschen Rogge; rond de 6,600 kilos ongedorschen Haver; rond de 1000 kilos Geleij; rond de 1200 kilos Aardappels; rond de 2000 kilos Hooi; alsook eene groote hoeveelheid Beiten; D. Eene Rol; 2 Aalkarteelen; een Sleep- hout; eene Aalpomp; 3 Eegden; 4 Ploegs; eene Scharre; Beitmolen; een Driewielkar; twee Vierwielwagens; Windmolen; Snijmachien. Verders dè Tabakstelling en het Keirn- alaam. twintigtal Met gereed geld en verhoog van 10 °/0. door het ambt van den Deurwaarder Alphonse Hof, Recollettestraat, 41, te Yper. HA.UT TOTAL. BAS TOTAL. HAUT TOTAL. [f BAS TOTAL. GRANEN, ENZ. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte kwantiteit niiddenprijs per 100 kil VAN VAN EN V

De Kunstbode (1880-1883) | 1883 | | pagina 3