WEGWIJZER VAN IJPEREN, STADSNIEUWS. SÖCIETE DE GARDES CIVIQUES D'YPRES. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Jaarboekje der stede, bevattende: 1° een volledigen Almanak; 2° De aanwijzing aller burgerlijke, geestelijke, rech terlijke en militaire overheden 3° De volledige aanduiding der nijverheids- en han delshuizen; 4° Eene verzameling van gedichten en stukken der voornaamste Belgische jonge dichters. 5° Eene fransche bijdrage over IJperen-Tuindag, door M. Alph. Vanden Peereboom. Wij nemen de vrijheid de ondersteuning van alle IJperlingen en aller belanghebbenden van 't arrondisse ment voor deze plaatselijke uitgaaf in te roepen, want ons doel is aangenaamen nuttig te zijn. Voor wat de annoncen en reclamen betreft, goed- koope inlijving. Zich te vervoegen bij K. Deweerdt, Rijselstraat, 59, IJperen. Prijs50 centiemen. Reglement op de Veemarkt. Art. 1. De Veemarkt zal plaats hebben den ln en den 4n Zaterdag van elke maandvan P October tot P Juni, van 8 uren 's morgens tot 's middags; van P Juni tot P October, van 2 tot 5 uren des namiddags. Art. 2. De uren van opening en van sluiting zul len kunnen veranderd worden door bevel van het Col- legie van Burgemeester en Schepenen, indien zulks nuttig geoordeeld wordt in het belang van den handel en van de goede houding der markt, Art. 3. De markt zal plaats hebben op de Kleine Markt (Leet) en op de Beestenmarkt, volgens de nood wendigheden en omstandigheden, ten oordeele van het Collegie van Burgemeester en Schepenen. Art. 4. De opening en de sluiting van de markt zal aangekondigd worden bij middel van eene klok. Art. 5. Op den marktdag zal het vee, dat tot den verkoop bestemd is, niet mogen ten koop gesteld, noch verkocht, gekocht of bedongen worden, tenzij op eene der daartoe aangeweze plaatsen, en slechts te rekenen van het openings-uur der markt. Art. 6. Er zal geen standgeld ontvangen worden. Art. 7. Het vee zal geplaatst worden volgens orde, aan te wijzen door den beambte met de politie van de markt gelast. Het zal vastgemaakt zijn. Bijzondere plaatsen zullen beschikt worden voor de verkens en de schapen. Art. 8. De eigenaar of een door hem aan te wij zen mandataris, zal gestadig moeten blijven bij het vee dat hij te koop zal aanbieden. Art. 9. Indien onder de dieren er bevonden waren die van eene besmettelijke ziekte aangetast zijn, zal de eigenaar zich onmiddelijk moeten schikken naar de voorgeschrevene maatregelen. Art. 10. Alle spel wordt uitdrukkefijk verboden op den openbaren weg gedurende de markt, alsook alle daad of gerucht die het vee kunnen verschrikken; Art11. De paarden of welkdanige gespannen zullen de markt niet mogen doortrekken, tenzij in geval van volstrekte noodzakelijkheid, en langs den weg aangewezen door den beambte met de politie gelast. Art_ 12. Het is verboden de markt te storen, hetzij 'door twisten, hetzij door dronkenschap of door alle andere daad. Degene die dit verbod zou overtreden, zal op het ver zoek der politie, de stoornis moeten staken, zooniet zal hij buiten de markt kunnen geleid worden. Art. 13. Wanneer het eindigen van de markt aangekondigd zal geweest zijn, zal het vee op de markt niet meer mogen verblijven. In geval van weigering door den eigenaar of zijnen mandataris, of in geval van verlating, zal het vee door de zorgen der politie wegge leid en in eene stalling geplaatst worden, ten koste en gevaar van den eigenaar. Art. 14. De overtredingen aan het tegenwoordige reglement zullen onverminderd de straffen door de wetten en algemeene reglementen voorzien, gestraft worden met eene boete van één tot vijf-en-twintig franks. Bij hervalling, zal er benevens de geldboete, eene gevangzetting van één tot drie dagen kunnen uitge sproken worden. Aldus vastgesteld in openbare zitting van den Ge meente-Raad te IJperen, den 20 Januari 1883. Maatschappij La Lyre Ouvrière Het concert, dat jongstleden Zondag door die koor zangmaatschappij gegeven werd, mag zeker een der schoonste muziekfeesten genoemd worden, welk dit kunstminnend genootschap ooit haren eereleden aan bood. De twee stukken door de symphonie uitgevoerd, waren verrukkelijk schoon en de langdurige toejuichin gen van het publiek bewezen dat de heeren muzikanten zich meesterlijk van hunne taak hadden gekweten. De koorzangenLe depart des compagnons en La noce du village, werden aangeheven met eene kracht en eene zekerheid die bewezen dat de leden der Wer kerslier niet meer aan hun proefstuk zijn. Die maat schappij mag fier zijn goede zangers te bezitten als de heeren Delmotte, Aernout, Wouts, Duflou, Leboucq, enz.; 't is slechts in de afzonderlijke uitvoering dat men hen naar waarde schatten kan. Het is ons onmogelijk gansch het programma te ont leden en eiken liefhebber in 't bijzonder den lof toe te zwaaien die hem toekomt, maar wij zullen zeggen dat eene maatschappij, samengesteld, als de Lyre uit ieverige en talentvolle liefhebbers, met fierheid het hoofd mag opheffen, en zeggen dat de leus: Vlijt voor kunst, door haar verwezentlijkt wordt. Vergeten wij nogtans de kluchtzangers niet, de heeren Baeyen en Deweerdt, die zoo hartelijk het publiek wis ten te doen lachen, dat de tranen over de wangen gib- belden. Kortom het feest was verrukkelijk en overtrof de algemeene verwachting. Wij wenschen den heer voor zitter hartelijk geluk over den bijval en de samennei- ging waarmede men zijn genootschap vereert; wij haasten ons het te zeggen: Eere aan hem en aan den onvermoeibaren bestuurder, den heer Eeckout, die niets verwaarloost om de leden der maatschappij aan te moedigen en te geleiden langs de dorre baan der kunst, en hen alzoo voorbereidt tot het plukken van lauweren, die de billijke belooning hunner pogingen zijn. Nog eens: Eere aan den VoorzitterEere aan den Bestuur der en Leve de Werkerslier! Maatschappij de Vlaamsche Ster. Het is heden dat de Vlaamsche Ster hare vierde vertooning geeft van 't abonnement. De volgende stuk ken zullen opgevoerd worden: KiiltLIME, opérette in één bedrijf, door Van Peene,- PER EXPHES, blijspel in één bedrijf, door August Henderickx; HET BADMEI^JE, tooneelspel met zang, door De Meyer-Roelandt. Het bureel zal ten 5 ure geopend worden, ten 5 ure en half op het tooneel. De prijzen der plaatsen zijn vastgesteld als volgt: Eerste plaats: 3 fr. Tweede, 1 fr. Derde, 50 cent. Kaarten zijn vooraf te bekomen aan fr. 1-50 voor de eerste plaats, en 75 centiemen voor de tweede. Société des Choeurs. Nous avons dit dans notre précédent numéro, qu'un grand concert sera donné le Mercredi 31 courant, en la grande salie de 1 'Aigle d'or; nous nous empressons de communiquer a nos lecteurs le programme de cette fète musicale, qui promet d'être des plus brillantes: i« PARTIE. Garde Civique d'Ypres. Le Major Chef de la Garde Civique d'Ypres, a l'hon- neur de porter a la connaissance de ceux que la chose concerne que le Conseil de récensement de la Garde Civique se réunira en session annuelle le Mardi 30 Jan vier 1883 a neuf heures du matin en la salie du rez de chaussée de l'hótel de ville, pour statuer sur les récla- mations que pourraient présenter les personnes nées en 1861, inscrites cette année sur le controle et désignées pour le service ordinaire, ainsi que sur les réclamations des Gardes incorporés et qui out aequis des droits a Texemption du service pour motifs de maladie ou d'in- firmités. Le Chef de la Garde, A. Cliev Hynderick. 13me Tir de la période d'Hiver. 21 Janvier 1882. Ligy A. 20 25 25 25 25 120 Leclercq Th. 25 25 25 25 20 120 Dumon A. 25 25 20 20 20 110 Swekels L. 20 15 25 20 25 105 Van Nieuwenhuyse C. 25 20 25 15 20 105 Smeysters E. 20 20 20 20 20 100 Vandendriessche J. 20 25 15 20 20 100 Maillard G. 2 1 2 1 2 8 Ligy F. 2 2 3 2 3 12 Schijfschieting. De gróote internationale prijskamp van schijfschieting, zal gehouden worden van den 19 tot den 28 Augusti. Eene inschrijving zal geopend worden in al de korpsen der burgerwacht en in de maatschappijen van schijfschieting van het land, voor de prijzen. Den dag der opening van den prijskamp zal er een stoet ingericht worden; er zal eene ontvangst ten stadhuize zijn. Elke burgerwacht of liefhebber die aan den stoet deelt neemt, zal mogen mede doen in eenen bijzonderen prijskamp in 5 kogels, naar de rozen, zonder proefkogel. Er zullen voor 7000 fr. prijzen te winnen zijn in dien prijskamp, verdeeld tusschende twee afstanden, het is te zeggen op L00 en 225 meters, in evenredigheid van het getal schutters die zich voor eiken afstand zullen aanbieden. Er zal een kampstrijd per korps zijn die zal plaats hebben zondag 26 Augusti, om 2 uur 's namiddags. Er zal ook een prijskamp zijn op 500 meters, mits men daartoe eene geschikte plaats vinde te Groenendal of te Koekelberg. Spoorwegen. Te rekenen van den 1 Februari aanstaande zullen er 11 treinen op de belgische staats spoorwegen afgeschaft en 55 andere treinen gewijzigd worden. Justiciepaleis. De laatste werken in het justiciepaleis te Brussel worden spoedig voortgezet. Men werkt er 's avonds bij het gazlicht. De zaal der pas-perdus zal tegen aanstaanden zomer opgemaakt zijn. Den 15 October 1883 zal de inhulding kunnen plaats hebben. Zaak Peltzer. De brusselsche correspondent van het Organe de Mons deelt, onder voorbehouding', nog de volgende inlichtingen mede over de geruchten die loopen met bettrekking tot de zaak Peltzer; Men beweert dat Armand Peltzer niets zal winnen met nieuwe gerechtelijke debatten. Getuigen die aan hem verbonden waren en die niet wilden spreken zoolang hij niet veroordeeld was, maar welke vandaag door die nauwgezetheid niet meer verbonden zyn, hebben gezegd wat ze wisten, en dat gene wat zij hebben verhaald is verpletterend voor hem. Zoo moeten twee zijner vrienden hem hebben gezien in de Wetstraat, den morgend dat de misdaad gepleegd is; een hunner, een ingenieur van Luik, die dien dag moest trouwen en die vergeefs naar de woning van een Onthouden wij op dezen stond Dat, zonder min, nooit heil bestond Laat ons malkander dus beminnen Uit 't diepst van 't hart, uit 't diepst der zinnen! Dan zal ons leven vroMk zijn Dan schijne ons water, zoete wijn! Dan zal Gods zegen op ons dalen En onze levensbaan bestralen Dan zal ons kind onze engel zijn; Dan vreezen wij noch leed, noch pijn; Dan stappen wij met moed door 't leven, In rein genot, met 't hart verheven! Komen; 1 Januari, 1883. P. P. Dents. De Burgemeester-Voorzitter, L. VANHEULE. Bij bevel Df. Secretaris ad int™, PIETERS. 1. Fantaisie sur Roméo et Juliette, pour symphonie Gounod. 2. Le Voyageur, romance chantée par M. Haeck Planquette. 3. Grand air de la Reine de Saba, chanté par MUo Fischer Gounod. 4. Tombée du Jour, choeur Jouret. 5. Fantaisie pour 4 violons, exécutée par MM. G. Beyer, Art. Ligy, Art. Gaimant, Alb. Ligy Maurer. 6. Duo du Pré aux Clercs, chantó par Mlle et M. Fischer Hérold. 7. Chansonnette dite par M. Dekemper „L 2me PART IE. 1. Hymne a l'Harmonie, choeur Laurent de Rille. 2. Dansa de la Paras, boléro chanté par Mlle Fischer 3. Sérénade Humoristique, pour 3 violons, exécutée par A. Ligy, A. Gaimant, Alb. Ligy Leonard. 4. Hymne d'Amour, chantó par M. Haeck Lionnet. 5. Les Joyeuses Comméres de "Windsor, ouverture pour symphonie Nicolaï. 6. Duo des Dragons de Villars, chanté par Mlle et M. Fischer Maillart. 7. Chansonnette dit.e par M. Dekemper HAUT TOTAL. BAS TOTAL.

De Kunstbode (1880-1883) | 1883 | | pagina 2