BERICHT. LOODEN POMPEN LE PROCES PELTZER CD O IER, SETS STAD Y PEREN. Stad Yper. GEGOTEN EN «SMEDEN IJZEN. BEDÜEBAKKBNHOUT, Op Vrijdag 2" Februari 1883, I.ANGLE FLAMANDE. Assortiment de tournures et accessoires. AGENTEN. zijner getuigen zocht, zou hem zelfs hebben slaande gehouden om hem zijn wedervaren meè te deelen. Men ver|eldt nog dat men vandaag weet vanwaar het geld is gekomen hetwelk diende tot voorbereiding der misdaad. Hij die het verschafte, moet dit hebben opgehelderd; natuurlijk wist hij niet waarvoor zijn geld moest dienen. Eindelijk wordt bevestigd dat het gele koffertje, waar na zoolang' gezocht is nu is gevonden, zoodat men weet wat dat inhoudt. Dat beruchte gele koffertje moet in een der statiën van Londen zijn, maar de jüsticie kan het daar niet weghalen omdat, volgens bepalingen der engelsche wet, er geene voorwerpen worden afge leverd dan aan den verzender of aan den persoon waaraan dit bestemd is. Het wordt niet aan de justicie overhandigd dan in geval van betrapping op de misdaad. Dit koffertje zou brieven eener vrouw bevatten en de vermomming die Armand Peltzer aandeed om Bernays te vemoorden; want hij moet het geweest zijn die het revolverschot loste waardoor Bernays gedood is. Armand Peltzer zou zijn slachtoffer hebben afgewacht terwijl hij verborgen was achter het deur behangsel en van daar zou hij op zijn gemak hebben aangelegd op Bernays, wanneer deze Leon volgde, die als knecht verkleed, hem naar de salon bracht. Veelwijverij. De verleden week werd in het gevang van Dixmude gebracht een genaamde Boogaert van Merckem, onder beschuldiging van veelwijverij. Over eenige jaren had de man, alsdan te Woumen wonende, zijne vrouw en kinderen verlaten en de wijk genomen naar Holland, waar hij op nieuw in echt trad. Het schijnt dat het huwelijksleven hem daar ook verveelde. Hij verliet zijne tweede vrouw en was naar Woumen teruggekeerd. De nederlandsche policie deed opzoekingen naar den vluchteling en van daar geraakte hij in 't net der belgische gendarmerie. Hij zal nu voor het assisenhof terechtstaan, beschuldigd van veelwijverij Wij geloven te weten dat de eerste \rouw van den beschuldigde in Dixmude woont. De Misdaad te St. Jans-Molenbeek. Het parket heeft den genaamden Polders nog niet in vrij heid doen stellen. Zaterdag is hij in tegenwoordigheid gesteld van de personen die de herberg houden te Lapin Blanc; zij hebben hem herkend als zijnde de persoon die in den nacht van den 26 tot 27 December om 3 uur 's morgends in hunne herberg is geweest en er zeer gejaagd uitzag. Hij heeft daar de misdaad verteld en gezegd den zak gezien te hebben. Polders loochent niet in die herberg geweest te zijn; hij zegt dat hij dien nacht lichtelijk bedronken was. Hij heeft zijn alibi nog niet ten volle kunnen bewijzen. Sedert maandag heeft het parketin een groot getal herbergen van Brussel en omstreken het afbeeldsel van den zak doen plaatsen. Een goed geneesmiddel voor de vallingen in het hoofd wordt door de Journal de Pharmacie aangewezen. Onze lezers zullen waarschijnlijk tevreden zijn het te kennen. Zoogauw men de valling het zij door niezen, het zij door hoofdpijn gewaar wordt, dopt men eene dikke spons in een warm afkooksel van kaasjeskruid salie bladeren en bourragie; daarna moet men er het water een weinig uitpersen, en ze dan zoo warm mogelijk op den neus en den mond leggen terwijl men den damp inademt; eindelijk de spons op die wijze houden zoolang zij warm blijft en twee, drie maal ververschen. Onmiddelijk gaat de verkwikkende damp in de adempijpen en de prikkeling is genezen. De guillotien. Niettegenstaande de doodstraf in het wetboek is behouden gebleven, zoo wordt ze toch niet meer toegepast; sinds twintig jaren (sedert 1863) verandert de koning 'telkens de terdoodveroordeeling in eeuwigdurende gevangenis. Wij denken het nogtans niet ongepast aangaande de guillotien eenige wetenswaardige historische bijzonder heden mede te deelen. Algemeen wordt gedacht dat de uitvinding der guillotien dagteekent van 1792, en aan den franschen doctor Guillotin moet toegeschreven worden. Dat is eene dwaling. Reeds van het begin der XVIe eeuw bedienden zich de Italianen voor de hals- rechtingen van een werktuig, bestaande uit twee recht staande stijlen, die van boven door een dwarshout ver- eenigd waren. Eene zware bijl, die aan dit dwarshout gehecht was, viel op het gepaste oogenblik neder, en sneed den hals dooi' van den misdadiger, die daaronder met het hoofd op eenen blok lag. Dit werktuig heette Mannaja. Eene zelfde machien werd in Schotland gebruikt on der den naam van Maiden. Dit soort van werktuig was ook gekend in Frankrijk, vermits men liet gebruik te in 1632, toen de hertog van Montmorency te Toulou se onthoofd werd. Zooals men ziet, werd de guillotien niet uitgevonden, tijdens de fransche omwenteling door Guillotin, vermits ze sinds twee honderd jaren bestond. Ze werd toen slechts verbeterd en algemeen gemaakt. In 1789, toen de Constituante zich bezig hield met de herziening der strafwetgeving, stelde een der afgevaar digden, doctor Guillotin, voor (28 november) de dood straf toe te passen op eene zelfde wijze voor al de misda digers, wèlkdanig ook hun maatschappelijke stand was en hij stelde de onthoofding voor als zijnde de zeker ste, de spoedigste en de minst barbaarste. Het beginsel werd aangenomen, doch men dacht slechts aan de toe passing in 1791, en het was het Wetgevend Lichaam dat die taak op zich nam. De Academie van geneeskunde, die door deze verga dering gelast was haar gedacht te laten kennen over de beste wijze van onthoofding, zond op 7 maart 1791 haar verslag in, opgemaakt door haren levensdurenden se cretaris, doctor Louisin welk verslag de italiaansche Mannaja voorgesteld werd. Een decreet van 20 decem ber daaropvolgende, bekrachtigde dit verslag. Het eerste werktuig werd gemaakt, onder het bestuur van doctor Louis, door eenen Duitscher, Smidt ge naamd, en beproefd den 17 april 1792, op drie lijken te Bicêtre. Na eenige kleine wijzigingen, waarvan de bijzonder ste was de schuinsche richting van het mes, dat vroe ger den vorm had van eene halve maan, en welke wijziging door doctor Louis was opgegeven, werd deze nieuwe Mannaja aan de beulen overgeleverd. Zij werd de eerste maal gebruikt te Parijs, den 25 april 1792 voor eenen baanstrooper Pelletier, en den 21 augusti daaropvolgende door eenen politieleen misda diger, Collenot d'Angremont. Wat nu den naam betreft, het werktuig werd eerst Louison en petite Louisette geheeten, naar doctor Louis; doch kort daarop gaf een der dagbladen van dien tijd daaraan den naam van Guillotine en die naam is gebleven. De volkspraatjes voegden er zelfs bij dat Guillotin onder de guillotine zijn hoofd gelaten heeft, doch dat is berieden de waarheid: de doctor is den 26 mei 1814 gerust op zijn bed gestorven. Biberon Robert. Men bespeurt in Frankrijk eene belangrijke vermindering in de sterfte, bij de kin deren die opgebracht worden met de Biberon Robert met hoornen stop, genaamd Biberon Robert flexible, of buigzame. De Zuigflesschen met kurkenstop, moeten terzijde gesteld worden, aangezien men ze niet zindelijk kan houden en alzoo eene zure melk-lucht doen verkrijgen, die de melk bederft en het kind tegenzin veroorzaakt; het is alzoo noodwendig voor de gezondheid van het kind, dat de moeders geen andere zullen aanwenden dan de Biberon Robert flexible, of buigzame met hoornen stop, die reeds door den Koning van België gebreve- teerd is. Court St-ïïtienne. Natuurlijk mineraal arseni- caal water, Bron van de Hospice (zie de aankondiging 4e bladz.) Regenschermen. Wint uwe reis naar Rijsel of naar Brussel, met in eene dezer twee steden eenen re genscherm te koopen, te doen vermaken ofte doen overtrekken, in het groote Huis van Regenschermen. Occasie regenschermen, zuivere zijde, 3-75. Zijde van Lijon, 5-90; zeer sterk, 6-50; driedubbel gekruist, 7-50. Romeinsclie taffetas, 9 en 10 fr. Groote keus van zeer schoone artikelen van fr. 12-50 tot 25 fr. Draagt uwe regenschermen te vermaken of te overtrekken zoodra gij aankomt, herneemt ze, wel gemaakt en zorgvuldig hersteld, vóór uw vertrek. Rijsel, 52 bis, rue Esquer- moise. Brussel, 108, Boulevard du Nord. (Het huis staat niet op eenen hoek.) MARKTPRIJZEN. 27 Januari 1883. 20 Januari 1883. Tarwe 12,200 26,00 18,300 26,00 Rogge 4,000 18,37 4,700 18,37 Haver 000 00,00 700 18,50 Erwten 1,600 23,00 100 24,00 Boontjes 800 24,00 900 24,00 Aardappels 4,000 10,00 4,000 9,50 Boter 340,00 320,00 Het Gemeente-Bestuur van Yperen stelt te koop eene groote hoeveelheid wollen Matras sen, strooien Onderbedden, wollen Sargiën, Lakens, ijzeren Bedden, enz. Al deze voorwerpen zijn te zien in het maga zijn der beddegoederen, O.-L.-V.straat, van 9 uren 's morgens tot 's middags, en van 2 tot 4 uren des namiddags. De verknoping geschiedt uiterhand, aan vaste prijzen en met gereed geld. Yperen, den 24 Januari 1883. De Burgemeester en Schepenen, IL. wanlieule. De Secretaris ad interim, I*f eter-s. OPEK 13A.ÏÏ. EE VERKOOPIMG in de MARGHÈ COUVERT om 2 ure juist namiddag, zal de deurwaarder Cyrille Vanderschyeren te Yper, openbaarlijk verkoopen 305 kilos looden Pompen; 544 kilos gegoten IJzer, (bestaande in go- tieke Letsen; 281 kilos gegoten IJzer, (bestaande in Pom pen, Goors, enz.); 576 kilos gesmeden IJzer; 150 Beddebakken. Verders eenige koopen Hout. Alles verdeeld in koopen 't elkens gerieve. Met gereed geld en verhoog van 10 Elk zegge liet voorts. Celui qui désire apprendre seal et sans maïtre le flamand, demande contre un timbre poste de dix centi mes, un prospectus a P,-J. EM ELI NCKX, professeur diplömé, rue du Mirpir, 59, Bruxelles. en coutil, lasting et satin de toutes nuances. JVE-ZAISOJNT J". 3SCKBXJS rue Ste Gudule, 23, BRUXELLES. Men vraagt voor den verkoop bij maandelijk- sche betalingen der oostenrij ksche 'loten van het Rooden Kruis, mot bijzondere premie van 200,000 franken, bekwame Agenten, aan de voordeeligste voorwaarden. Franco te schrijyen aan de Office de Publicité, Brussel, onder de letters E. 17 Z. EU VENÏE AU BUREAU DU JOURNAL: ILLUKTRÉ Un beau volume, contenant plus de 200 pages. GRANEN, ENZ. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. VAN FLMSMQUJE MAGAS1N DE

De Kunstbode (1880-1883) | 1883 | | pagina 3