PAASCHTIJD HERINNERING pastijen De oorlogskapel van 't Hooge. Christus heeft de dood verwonnen en het Rijk des hemels geo pend. De dageraadvan een nieuw leven, een leven van liefde,breekt aan. Onderzoeken wij eens goed ons doen en laten, en hervormen wij wat er te hervormen valt. Stellen wij bijzonder ons aandacht op het volgende Leeren wij durven ons plicht doen. Zouden wij bang zijn het goede te verrichten, voor het goede vooruitte komen Kweeken wij ons aan de echte katholieke fierheid. Recht door zee, lijk het echte Vlamingen past. Christus is glorierijk verrezen. Zijn zweeten en zwoegen, zijn lijden en strjjden, 't is al voorbij Hij heeft zich de viedekroon ver worven en Hs# Koning uitgeroepen aller harten. Die gedachte moet ons verkwikken en opbeuren. Na lijden komt verblijden na strij den, zegepraal Voor ons dierbaar Vaderland, voor onze dierbare families zal ook eenmaal de gezegende verrijzenisdag aanbreken. Intusschen blijve het wachtwoord ons door Jezus overgeleverd volharding in het gebed en in het volbrengen van onzen plicht de vrede moeten wij verdienen.... Burgers, helpt uwe koenen stadsgenooten, Jongelingen, geeft moed aan uwe vrienden. In het vierde oorlogsjaar mogen wij wel eens terugblikken op de oorlogsinstellingen die te Poperinghe tot stand kwamen. Als oorlogsinstelling komt de kapel van 't Hooge op eersten rang. Eenige bijzonderheden hierover zullen voorzeker welkom zijn. Rond Maart 1916 doet ons Belgisch Staatsbestuur drie barakken optim meren om als scholen te dienen voor de kinderen van Poperinghe. De scholen van bij St.-Eloi en van bij de Leene dienen tot loka len voor de klassen der-Gemeenteschool. De tent bij het Hooge is beschrikt voor klassen voor de meisjes. In April 1916 wordt deze schooi betrokken door de Eerw. Zusters van Boesinghe die te Belle gevlucht waren. Daar geven die Zusters met veel iever en toewijding onderwijs aan honderde meisjes onzer stad en streek. Het geweldig bombardement van de Kermisweek van 1916 is nog in eenieders geheugen. Het ging zoo schuw dat het voortaan onmogelijk was de diensten in St.-Bertenskerk alsook in O. L. Vr. kerk regelmatig voort te zetten. De kerk van Het Vogeltje kon al het volk niet slikken dat zich aldaar gedurende de diensten kwam verdringen. Zoo kwam de Z. E. H. Deken Vervaecke op het gedacht de school der Zusters van 't Hooge als kapel in te richten. De misgewaden en de kerkornementen, vroeger in het kasteel Van- denpeereboom-Irezenberg-bij-Yper, gebruikt en door de goede zor gen van Mme Wwe Martens gered, werden ten dienste gesteld der nieuwe kapel door deze geachte Dame. De Eerwaarde Pater Bertrant Van der Schelden deed er van 23 Juli 1916 voort regelmatig eiken dag mis, in de week zoowel als des Zondags. Welk gemak voor de talrijke inwoners van den hoek van 't Hoo ge. En ze maken goed gebruik van hunne kapel want de diensten zijn wel bijgewoond. Wie herinnert zich die reeks diepdoordachte, prachtige sermoenen niet die de geleerde welsprekend Pater daar* het hooren Daar kwam met Februari 1917 een einde aan als de Eerw. Pater in den legerdienst opgeroepen werd.0 Zou de oorlogskapel vallen? Zouden de diensten daar geen plaats meer hebben Bijlange niet. Thans zijn de diensten gedaan door den Eerw..Heer De Jaegher, onderpastoor van Sint Bertens. De iever* door dezen Eerw. Heer aan den dag gelegd wordt rijke lijk beloond. Altijd komt er meer en meer volk naar de drie missen die des Zondags plaats hebben alsook naar de mis die eiken dag gedaan wordt. Sedert 15 Juli 1917 krijgen wij eiken Zondag en soxns in de week eene gezongene [mis. Geheel dikwijls vinden familieleden en vrien den van overledene Belgische soldaten elkander in deze kapel om vuriglijk te bidden tot lafenis der zielen der betreurde dooden. De belangen van Volk en Land worden ook niet vergeten. Gedu rende het lof van eiken Zondag namiddag zingen al de aanwezigen samen de latijnsche en de vlaamsche zangen. Mocht de Heer de talrijke en vurige gebeden aanhooren die d'agelijks uit al die smee- kende herten tot zijnen troon opstijgen. Meester Joseph bewijst daar als koster en d'Heer René Gaenen als misdienaar veel diensten. Eene bijzondere hulde dient gebracht te worden aan de Eerw. Zusters die met'zooveel zorgde versiering der oorlogskapel behar tigen. De inwoners van rond 't Hooge vergeten hunne soldaten- niet. Buiten de 500 communiën, die ter hunner bescherming daar te Kerstdag opgedaan werden, leverde de omhaling voor de ongelet terde soldaten boven 350 frank. Zullen wij in de oorlogskapel weldra het jubelend Te Deum mogen zingen dat de blijde terugkomst onzer mannen zal begroeten? Laat ons hopen. Wie van ops, Poperinghenaren die ze medegeleefd hebben, her innerd hem niet meer «die sombere en droevige dagen van einde Oktober 1914. Dagen van angst en benauwdheid, van gejaagdheid en vlucht. Hoe treurig en hartroerend was ze niet om aanschouwen te midden het geharrewar van soldaten en krijspeerden, die alge- meene vlucht van onze noorderburen. Wij zien ze nog voor d'oogen die lange, afwistelende en immer dezelfde, zij vluchtelingen. Man nen met verwrongen gezicht, bezwijkend onder den last van pakken; moegeschreide vróuwren, omringd van hunkerende en hongerige kinderen gansche familiën opgetascht op wagens, te midden pak ken en schaarsche meubeltjes zieken en kranken, vervoerd op kruiwagens. Wij zien,ze nog staan langs de straten hier eene moeder met een kindeken op den arm en niet wretende waar haren toevlucht genomen; daar eene andere moeder snikkend om 't verlies van een achtergebleven of vermist kind verder nog eene vrouw met vijf-zes kinderen en gescheiden van haren man en steun of nog, een kranke, schier stervend langs de straat en niet wetende waar binnengerocht. Al die lieden, 't einden gevlucht en verjaagd, zochten een onderkomen, en God weet waar ze het gevonden heb ben - In stallen, schuren, wagenkoten, opgetascht en dooreengemen- geld ouderlingen, kinderen, zieken, kranken. Wat ellende Te midden al die beklagenswaardige lieden, waren hier en daar Recedant Veteranova sint omnia. Het oude moet plaats maken voor het nieuwe. Alles herstellen in Christus. Omnia instaurare ïn Chris to. Van kschevooeyisdag (13 Feb.) tot Zondag na Sinxenzijn de H. Drievnldigheids dag (26 Mei), a 9 Een Parochiaan. I i

De Poperingsche Keikop (1917-1919) | 1918 | | pagina 2