I' m, 2de Jaar No 8 (25) 1 Juli 1918 V W pfeli, 4*4» n?- ABONNEMENTSPRIJS Poper. Soldaten KOSTELOOS. Andere soldaten 2.00 fr. Burgers 4.00 fr. Verschijnt 2 maal te maande BEHEER E. H. Jul\ Vanneste. Aalm. Z 44 I H. G. Herpelinck, brank. Z 93 H. A. Baert,St-Jan ter Biezen Watou) 0e Processie uan Ipeipcringljc Op Zondag, 2 Juni laatst, ging de II. Sacramentprocessie van Poperinghe uit in 't Fransche. De Eerweerde Zusters Benedictienen onzer stad besturen de Schoolkolonie der a Muiotière te TILLIEPiES-aan/-AVREl Daar geven zij een stevig onderwijs, eene kristelijke opvoeding en eene vlaamsche opleiding aan én 200 meisjes uit Vlaanderen. Om 3 ure verlaat de stoet het gesticht. Voorop treedt het kruis. Neen, het is met geen doek gedekt zooals wij 't vroeger in dit land met spijt zagen. De Vlamingen weten wat lijden is en zijn tier op hunnen lijdenden Christus. Met kruis aan top Zoo stappen w'op Door 't wereldtij - J 8. Ten hemel op. Belgische vlaggen omringen de fransche vlag. Belgische hulde aan 't land dat zoo bereidwillig een schuiloord verleent aan ons, Belgische bannelingen. O vlaggen, gij herinnert ons de honderden driekleuren die vroeger blij wapperden aan alle huizen onzer stad en ons allen eene vreugdevolle feeststemming gaven. Daar komen de heiligen-groepen aan. Traag* statig, lang zaam, stap voor stap trekt de stoet voorbij langs de schilderachtige bergen, de lommerrijke bosschen, de rijke velden, de prachtige weiden dezer heerlijke streek- De kinderen zijn diep ernstig, wel bewust van de plechtigheid en nauw verèenigd met de heiligen die zij verbeelden. En gij, engeltjes van 's hemels, hof. Hoe wit uw kleedje ook is, veel schooner, veel blanker is uw vlekloos zieltje. Uwe stralende oogjes verraden het innig genot dat uw hartje vervult. Wij groeten U, rijkgekleurde zijden kleeren die de felle stralen eener brandende zon zoo helder weerkaatsen. Wij groeten U, want in uwe plooien IJggen kostelijke herinne ringen die ons aan onze stad, aan onze streek verbinden. Wanneer wij U zien voorbijtrekken vliegen onze gedachten on willekeurig naar de inhuldigingen onzer Herders, naar 't prachtig «IsV- 7 Mirakelfeest, naar de talrijke processiën, ommegangen èn stoeten van Poperinghe, ai^ zooveel vreugdedagen voor eene kristene vlaamsche ziel. In de verte buigt de jnenigte. Het H. Sacrament is in aantocht. Mannen van Vlaanderen, hier is uw plaats. En inder daad, hier vinden wij u terug. Het baldekijn en de lantaarnen worden gedragen door mannen van Poperinghe. Een talrijke groep Vlamingen der styeek vormen eene dubbele rij lichtdrager^ als eere-wacht, terwijl eene dichte schaar biddende dameh en julïërs uit Vlaanderen, van uren ver naar hier gekomen, den stichtenden stoet sluit.' Gij, Priester, Vlaming en Poperingnaar, hoe moet uwe ziel innig trillen van zoete aandoening, terwijl gij hier op vreemden bodem als middelaar dient tusschen uwen God en uwe beproefde stads taal- en landgenooten. Op twee plaatsen in het bosch is een rust altaar op getimmerd. De liturgische zangen worden voorgezongen door de schola van het gesticht en beantwoord door zware mannenstemmen. De wierook kronkelt geurend opwaarts. De talrijke menigte, de .kinders, de zusters, de Vlamingen hier vereenigd en vele franschen buigen den knie en neigen het hoofd diep ter aarde. Alleen het zilveren bel getingel breekt de doodsche stilte. De zegen wordt gegeven met het H. Sacrament. O Jezus, zegen uw volk dat hier voor uwe voeten ligt. Zegen ce .kinders, de zusters, den bestierder. Zegen onze stads- en landge nooten. Zegen onze streek, ons land. Geef ons de sterkte in het lijden en den moed om de beproevingen verduldig te verdragen. Zegen onze soldaten O Jezus, Gij dié blinden heb' doen zien, laat het licht van Uw geloof schijnen voor Mezen die door haat of onverschilligheid van U zijn afgescheiden. Mocht het voorbeeld der Vlamingen heilvol op hen werken Een Te Deum eindigt der godsdienstige plechtigheid, Poperinghe en Vlaanderen ter.eere. Een die er gaarne bij icas Poperingnaars in den vreemden, steunt den Keikop dat ook uw bladje wordt en U 't nieuws der streke brengt Ragezien door de Krijgsoverheid Nr 843 (8-6-48) (als 't kan) - - 4

De Poperingsche Keikop (1917-1919) | 1918 | | pagina 5