NIEUWS. d. DE BEIR-BOUCQUEY. ENIliE. P1TT0IMMRYS Bericht aan de bandbouuieps. Vflfl BBUWAEfIE h SAflSEtl, ln de Gouden Schoen. Ch. Beheyt - Depoers, Poil de Bretagne Te Verkrijgei? bij POPERINGHE, KOLEN Creus-ioncarey, HOOFDAGENT Bijzonderheid Noordsch Deel Inlandsch Hout, Pitchpine. DE OpGEVAimEpWET. Abonneert u aan 't is het beste en het meest verspreid van Poperinghe en omstreken. J. DEHONDT, Noordstraat;, 16, POPERINGHE. Veurnestraat56, (dicht bij de Gendarmerie,) FIJNE BOTTIENEN TAFELPOOTENT, Balusters Kolommen voor Trappen, enz. BERICHT, Waarom werd deze wet gegeven Om hei doel van de nieuwe wet op de werkongevallen te verstaan, is 't noodig te herin neren hoe de voorgaande wet een slachtoffer van werkongeval beschermde. Volgens de tot nu toe gevolgde wetgeving heeft een werkman, aan wie een werkongeval over komt, dan alleen recht op eene schadevergoeding als hij bewijst dat zijn meester of iemand van dezes dienstvolk of een dier van zijn meester) daar de schuld van is. Indien hij dit bewijst zal hij van zijnen baas eene volledige schadeloosstelling moeten krijgen. Alzoo moest de meester (n ij veraar of landbou wer dikwijls zulke hooge schadevergoeding beta len dat hij zelf bijna ten onder gebracht werd. Anderzijds kreeg de werkman geen schadeloos stelling indien hij niet bewijzen kon dat zijn ongeval aan zijn meesters schuld toe te schrijven was, ofwel indien dit ongeluk aan een andere fout te wijten was. Daarenboven gaven die werk ongevallen dikwijls aanleiding tot langdurige en kostelijke processen, die tusschen baas en werk lieden oneenigheid en vijandschap deden ontslaan. Welnu de nieuwe wet wil den toestand van den meester en van den werkman verbeteren A) De meester moet nu wel al de ongevallen vergoeden, maar hij moet ze maar gedeeltelijk vergoeden B) De werkman zal in alle gevallen eene vaste, doch gedeeltelijke vergoeding krijgen. II Welke ondernemingen zijn aan wet onderworpen deze De ondernemingen, die aan deze nieuwe wet onderworpen zijn, worden in drie groepen ver deeld 1°De ondernemingen waar men stoomtuigen, gasmotoren, electriciteit, enz. gebruikt, alsook alle openbare of bijzondere ondernemingen die eenig gevaar opleveren, zooals b. v. vervoerdienst te lande of te water huidevetterijen brouwe rijen malterijen wind- en watermolens ijzer en staalfabrieken de bouwnijverheid (metselen, timmeren, schilderen), enz. 2°De tweede groep bevat drie soorten van ondernemingen A) De werkhuizen, waar geen stoom- of andere krachttuigen gebruikt worden en waar gewoon lijk vijf werklieden aan 't werk zijn B) De landbouwondernemingen hofsteden waar gewoonlijk drie arbeiders aan 't werk zijn C) De handelsmagazijnen waarin gewoonlijk drie werklieden arbeiden. 3°Tot den derden groep behooren de handels- en nijverheidsondernemirgen die in de twee voor gaande afdeelingen niet opgenomen zijn en die door een koninklijken besluit als gevaarlijk ver klaard zijn. Eindelijk de nijveraars en landbouwers, die tot geen van deze drie groepen behooren mogen zich vrijwillig aan de bepalingen der wet onderwer pen. Al de landbouwers, die gewoonlijk (dat wil zeggen bijna geheel het jaar door) min dan drie werklieden houden, dienen zich ook te onderwer pen om te kunnen het groot voordeel genieten dat de wet hun wil toestaan. III Welke ondernemingen zijn aan de wet niet onderworpen A) De landbouwondernemingen, waar men ge woonlijk min dan drie werklieden heeft B) De ambachten en stielenwaar men gewoon- lijk min dan vijf werklieden heeft of waartoe geen stoom- of andere krachttuigen gebruikt worden b. v. het ambacht van bakker, suiker bakker, kleermaker, modewerkster, naaister, kloefkapper, drukker, schoenmaker, meubelma ker, tabakfabrikant, wever, verwer van stoffen, enz. enz. AANMERKING. Over acht dagen hebben we de landbouwers gewaarschuwd geen nieuwe polis te teekenen, na den ln Januari. Waarom? Het meeste deel der huidige polissen zijn opgesteld niet volgens de Belgische, maar volgens de Fransche wet. Ge moet ook zeker zijn dat de maatschappij, waarbij ge uwe verzekering neemt, van 't Staadsbestuur zal erkend zijn. Bemerkt welal de polissen, die voor den ln Januari 1905 geteekend werden, mogen ver broken of opgezeid worden. Vervolgt POPERINGHE Donderdag 5 dezer, tusschen 7 en 9 ure 's avonds zijn onbekende personen binnen gedrongen in de herberg Au Faubourg» bewoond door Emile Knockaert, Doornstraat, tijdens de afwezigheid der inwoners. Zij hebben er uit een kasje dat in de keuken stond eene som van 170,50 frs. ont vreemd. De politie heeft een onderzoek geopend dat tot nu toe nog geen uitslag opgeleverd heeft. Zondag avond rond 9 ure, op het ooganblik dat de trein voor Yper moest voorbijgaan, vroegen twee mannen, Alois en Richard A. aan den ba reelwachter B. Buys om nog te mogen doorgaan hij liet het hen toe. doch langs de andere kant gekomen vonden zij de herberg waar zij naartoe wilden gesion m ln tusschen was de trein voorbij gegaan, zij keerden terug en zonder de minste re den vielen zij op den bareelwachter, mishandelden hem erg en kwetsten hem aan het hoofd. Een on derzoek is geopend. MOORSEELE. Over eenige dagen werd alhier een laffe daad gepleegd Eenige meuschen waren vergaderd in eene herberg onder hen bevond zich een armen land werker, nahem dronken te hebben gemaakt, goot een der aanwezigen eene kruik petrool over hem. een anderen ontstak een sulfer en beringde onvoorzichtigheid het vier mede te deelen aan de kleederen van dien man dieoogenblikkelijk ganscb in vuur en vlam stond, men wilde hem dan blus- schen, doch hip was reeds zoo erg verbrand dat hij korts daarna overleden is Een streng onderzoek is geopend en de vermoedelijke daders zijn aan gehouden. 9t A^O^€EI^TBLiiD. MEEN EN. Een jong meisje van 17 jaren Eudoxie Declercq was uit de ouderlijke woning weggejaagd voor haar slecht gedrag. Zij begeerde te trouwen maar kon onmogelijk de toelating er toe van haar ou- De ontroomer Melotte is de wereld rond gekend. Tegenwoordig meer dan 14,000 ontroomers zijn in Bel gië gebruikt. In het jaar 1903, verveerdigde men 38,550 stuks ver zonden in Belgie naar Engeland, Vrankrijk, Oostenrijk, Rusland, Zwitserland, Italië, Spanje, Canada, Australië, Zuid-Afrika, Argentinsche Republiek, enz. enz. 't Is de meest verspreide, do meest gekende, omdat hare kwaliteiten overal gewaardeerd zijn en deze van alle an dere ontroomers overtreffen. PAARDENMARKT, POPERINGHE. oiirilhiiÉÉIii,, 4#IIP Sujjijj! 'hüiïi iphjjr v., Magazijn van alle landbouwmachienen; meubel- en bouwartikels; engelsche bedden specialiteit van gegal vaniseerde!! draad voor hoppef urneelen in ijzeren in koper; pompen en lood amerikaaiisehe wascbkeern dakpapier; doorndraad: tralliedraadbasculen; enz. enz. ders niet bekomen, zaterdag avond wandelde zij langs Je leie met haren verloofde en deed haar besluit kennen een einde aan haar leven te stellen. De jongeling riep om hulp, twee mannen kwamen toegeloopen, doch het meisje rukte zich uit hunne handen en sprong het water in. Haar lijk is nog niet opgevischt. Dinsdag rond middag heeft rnen den genaamden G. Gavereel gevonden met opengesneden hals. De ongelukkige was van eene ongeneesbare ziek te aangedaan en had zich gezelfrnoord. Van onzen bij zonderen briefwisselaar van MERCK EM. Donderdag morgen rond 10 uren is alhier een erg ongeluk voorgevallen Een 7 jarig meisje, Maria Decender, hielp met haren vader de vruch ten afgeven van den tasch voor het dorschen met de machien. Eensklaps schoten eenige schoven van onder hare voeten weg en het kind viel van den tasch juist in de dorschmachien. Men riep in haast een geneesheer bij die het kind in zeer er- gen toestand vondwaarschijnlijk zal het moeten een arm en een been afgezet worden. AfOESKROEN. De genaamde Vandeweveredie moordpoging op ?ijne vrouw gepleegd heeft is reeds overleden. De toestand van zijn slachtoffer is geruststellend. Moordpoging Maandag werd de S nt-Paulus- gang door eene moordpoging in opschudding ge bracht. Een ouderling van 70 jaren, Vandeweghe Victor, was naar de woning zijner schoonzuster, G'dina Barbier, 60jaren gekomen met het inzicht haar te dooden De zoon der vrouw verbood den ouderling binnen te gaan, want hij had reeds dik wijls bedreigd zijne schoonzuster te dooden ouder voorwendsel dat zij de oorzaak geweest was van oneenigheid in zijn huishouden. Door het geroep van haren zoon verwittigd, was de vrouw zich in de keuken gaan opsluiten. De ouderling werd ontwapend, hij was in bezit van een revolver met vijf kogelkardoezen geladen. Vandeweghe werd aangehouden en in den ami go opgesloten. Rond 10 ure 's avonds vond men hem aan de deur zijner cel, bij middel zijner bre tellen opgehangen. Nieuwjoar in de grootepost te BRUSSEL. Volgens destatiestieken heeft men in de groote post te Brussel met de drie laatste dagen van het jaar 152,000 postzegels van 5 cent 105.000 van 10 c en 290 000 van 1 cent. verkocht. Woensdag had men reeds in den Brusselschen omtrek 1 250 000 visietkaartjes uitgedeeld, uit de- brusselsche post werden er 1 100.000 verzonden. Geïllustreerde postkaarten waren er ook bij de macht; den 31 Dec. alleen werden er 140 000 verzonden, waarvan 76.000 gefrankeerd met 1 c. en 64.000 met 5 cent. 18 Herberg-Kermis In de Stad Veurne, bij R. Artois, Veurnestraat. Gouden Medalie te Oostende in 1888 Zilveren Medalie te Brussel in 1888 en Gouden Medalie te Tunis in 1889. Volledige en Zekere Genezing in weingen tijd van SCI YTIEK FLERECIJN, RUM ATI EK, LENDENZEER, enz, door het ge bruik der anti-rurnatische Wol gebreveteerd voortbreng- --yj sel, gemakkelijk middel ;A- en aanbevolen door al de geneesheeren. Algemeenen depot voor alle landen. ELI SA VAN HOUTRYVE, 72-74, Scheepsdaelelaan, te Brugge. Zij is ook voorzien van gebreveteerde Brei- saaielte Poil de Bretagnevoor Caleqons, Kou sen, Slaaplijven, enz. In 't klein in alle steden van 't land. Te bekomen by Sansen-Decorte, Poperinghe. Café St. Crepin. Yperstraat, Poperinghe, het nieuw merk van DUITSCHE VELOS aan de laagste prijzen van 110 tot 225 frs. gewaar borgd. Merk Voorwaars en banden Voor waars N1' 1-2-3 of Engelbert of Dunlop tanden volgens keus, eri alle slag van toebehoorten. Ook alle slag van Pompen, Hoppespuiten, Lood- en Zinkwerken aan voordeelige prijzen. Ik beb de eer u te laten weten dat ik voorzien ben van Zaailijnzaad voort komende uit Pas-de-Calais en Normandie. Deze Zaden zijn gewassen in landen bij zonderlijk gebruikt om Zaaizaden voort te brengen. Terzelfdertijd laat ik u weten dat ik ook voorzien ben van Tonnelijnzaad, Beetraap- en Klaverzaad, ook voort komende van andere landen. Hopende, Mijnheer, door mijne goede waren en mijne voordeelige prijzen met uwe orders vereerd te zijn, bied ik u mijne beste groetenissen aan. Café de la Paix,Groote Markt. POPERINGHE. NOTA. Vier maanden tijd van betaling voor de solvabele personen, 2 ten honderd korting voor kb mp tan te betaling. WlSSEliKApTOOR Aankoop en verkoop van alle Belgische en vreemde weerden. Uitbetaling van interestskoepons. Kostelooze inteekening aan alle uitgaven van actiën en obligatiën. IB J l||»3V!|*|Ul j VAN voor MANNEN, VROUWEN KINDERS Amerikaansche en Engelsche fatsoenen worden in alle lederen met de hand gemaakt. Lichtheid en sterkte gewaarborgd. Groote keus van Werkschoen, Slaffers, Moliè- ren, enz. Alsook van Feuters, Caoutchoucs, Galochen, Lizieren, Espadrillen, Zeilschoenen, enz. Voor alle herstellingen spoedige bediening. Alles aan zeer genadige prijzen. Veurnestraat, POPERINGHE. Stoomzagerij en Mekaniesche Houtbewerking, Alle slag van Lijsten, Draaiwerken zoo als Fabriek van Mekanieke LUIKEN in alle slag, en toebehoorten die betrek king- hebben op de nijverheid van de MEKANIEKE LUIKEN. Ik heb het genoegen het geacht publiek kenbaar I te maken dat ik een handel in alle slach van kom te beginnen, zooalsMonsche, Fresne, Braisetten, Fijne, Droogkolen. Brikketten, deze zijn van de beste hoedanigheid en aan prij zen buiten alle concurrentie. Uwe geëerde orders verwachtende, aan de uitvoering der welke mijne beste zorgen zullen be steed worden, bied ik u mijne beste groetenissen. herberg S. Omer, Kleine Markt, Poperinghe 'Hipa-Ai!i'. pMiKiüsü&iKjtüiiH:

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2