LflJlDBOU WKROJ1IEK. Inkomreehten op Duitsehe flop. aiEUWS. VÉLiOS - mOTOS J. Bebeyt-fldriaen, I^WOfiE^S Bericht aan de Landbouwers. ln de Gouden Schoen. Uil. Osstyn-Gambie, Gegalvaniseerden IJzerdraad Délicieux PAIflS d'APHDES Abonneert u aan 't AHNONCEflBliAD, 't is het beste en het meest verspreid van Poperinghe en omliggende, De Bemesting der Suilterbeeten. TUSSCHEN VOOR HOPPE. Automobiles, (Dotoeyeletten en Vélos. GAS' EN PETROUE'MOTORS. Sulfermachienen voor de HOPPE POPERINGHE, Bijzonderheid FIJNE BOTTI EN EN Hophandel in Februari 1905. 64, Veurnestraat, 64, POPERINGHE. vraagt eene J. DEHONDT, Café de la Paix,Groote Markt. Poperinghe. Veurnestraat, 56, (dicht bij de Gendarmerie,) Welke meststoffen passen liet best voor de suikerbeeten Hoe moet men ze gebruiken 1.—Op eene eerste plaats moet er melding ge maakt worden van den stalmest. Schapenmest nochtans is te verwerpenmen wint er beeten mede van slechte qualiteit. Goede suikerbeeten willen bekomen met stalmest alleen is eene on mogelijkheid. Het best is de stalmest als grond slag der bemesting te nemen en deze aan te vullen door chemieke vetten. Stalmest moet, in hoeveel heid van 25 a 30,000 kil. per hectare, zoodra het land vrij is, in alle geval, zoo vroeg mogelijk vóór den winter, niet te diep, om goed te verrotten worden onderploegd. Men kan ook goede suikerbeeten winnen met kunstvetten alleen. Sommigen gebruiken deze bij voorkeur uitsluitend. 2. De beste stikstofvette voor suikerbeeten is sodanitraattoe te dienen als volgtde eerste helft bij het bereiden des akkers, eenige dagen voor het plantende andere helft, bij het hakken. Sommigen, vooral als de hoeveelheid sodanitraat nog al groot is, strooien dan die vette uit in drie keereneen deel als hierboven vóór het planten een deel bij het eerste hakken, en het overige bij bet laatste hakken. Na half Juni, mag er geen nitraat meer worden uitgestrooid, want dit zou het rijpworden doen vertragen. Om dezelfde re den mag men ook de stikstof niet in overmaat geven. Men aanziet 3-400 kil. per hectare als een goed middental. 3. Als fosfoorzuurhoudende vetten is aan te be velen: a) Thomasfosfaat metaalslakken, vóór den Winter ondergeploegd (5-700 kil.)b) super fosfaatbij het bereiden des bodems ondergeëgd (2-300 kil. per heet.). In plaats van metaalslakken ploegt men ook superfosfaat voor den Winter onder (6a 800 kil. samen voor de beide toepassingen). In stikstofrijke bodems, moet men een ruim gebruik maken van fosfaten en zelfs bovenstaande hoeveelheden ver meerderen. 4.Potasch. Dit vruchtbaarmakend element dient men best toe onder den vorm van chloorpo- tasch 100-200 kil. per hectare) in de Lente. In stede van chloorpotasch, gebruikt men ook 400- 800 kil. kainiet voor de voorvrucht, of wel vóór den Winter, of wel vroeg in de Lente. De vroeg tijdige toepassing in het voorjaar is nochtans niet aan te bevelen, omdat men dan de soms nadeelige inwerking der nevenzouten te vreezen heeft. Po- taschnitraat wordt, om verscheidene reden, zel den gebruikt. De suikerbeet is lang geteeld geworden zonder potaschbemestingthans zijn er nog velen die enkel nitraat en eene fosfoorvette aanwenden, of wel den samengestelden mest, inhoudende 5% salpeterzure stikstof en 8% fosfoorzuur van su perfosfaat. Die doenwijze schijnt heden veel par tijgangers te verliezen. 5. Op kalkarmen bodem moet men ook kalk aanwenden: 4-5,000 kil. zijn genoeg voor ver scheidene jaren. Ter vervanging van kalk neemt men ook zijnen toevlucht tot schuim uit de sui kerfabrieken. De kalk dient als voedsel, verbetert de natuurkundige eigenschappen van den grond, bevordert de salpetervorming en stelt een deel van den grond in vrijheid. Dientengevolge kan men, ten minste gedeeltelijk, van het toepassen eener potaschvette ontslagen zijn. In gronden voldoende van kalk voorzien, wint men doorgaans de beste beeten. 6 Eene vette die ook, volgens de omstandig heden b. v. als men over geen stalmest of over geeiie voldoende hoeveelheid beschikt, in de teelt der suikerbeet met goed gevolg kan gebezigd wor den, dat is de opgeloste guano. Hij bevat 7% stikstof en 10% fosfoorzuur en moet wat op voorhand worden ondergewerkt. De gezamenlijke hoeveelheid stikstof onder dien vorm geven is nochtans niet aan te raden. Hetzelfde kan men zeggen van den ammoniaksulfaatIn deze geval len, zal men toch ten deele sodanitraat gebruiken. Uit het voorgaande blijkt dat er voor de beet zoo min als voor de andere planten, geene bijzon dere of specifieke vette bestaat. Het bemesten is eene kwestie van gezond oordeel, gepaard met eene grondige vak kennis. Ziehier nu, om te eindigen, als leidraad en om de gedachten meer bepaald te vestigen, eenige formulen 1) 25-30,000 kil. Stalmest in den Herfst. 200-250 kil. sodanitraat in de Lente. 400-500 superfosfaat ld. 200-300 pleister ld. 2) 400-500 kil. sodanitraat ld. 800-1000 superfosfaat ld. 150-250 chloorpotasch ld. 200-300 pleister ld. Getrokken uit «Den Boer» In ons voorgaande nummer hebben wij verklaard hoe het nu met onzen hoppehandel gesteld waster oorzaake van het nieuw handelstraktaat met Duitschland. Welnu, Donderdag laatst, hebben de katholieke Volksvertegenwoordigers der Aalstersche en Po- peringsche hopstreken een wetvoorstel neêrgelegd dat inkomrechten op de Duitsche hop eischt. Aangezien het nienw handelsverdrag slechts met den ln Maart 1906 in voege komt, hebben de gezegde kamerheeren voorgesteld dat er op de Duitsche hop, per 100 kgr., een inkomrecht van 25 fr. zou gelegd worden, en op de Itipialinc of Iiopmeel 37,5o fr. Dit wetvoorstel is onderteekend door de heeren Colaert (Yper), Baron de Belhune (Aalst), De Coster (Assche), Vanderlinden (Brussel), Van Merris (Poperinghe) en Woeste (Aalst). Zoodra mogelijk zal het in de afdeelingen der Kamer on derzocht worden, en daarna in de openbare ver gadering besproken worden. 4" tüfë&ÈÉi '5-&L' "V "AC- Uitvoer uit Belgie: naar Duitschland 271 Kgr. Engeland 57.350 Frankrijk 36.417 Holland 4 678 andere landen 1.780 Te zamen 100.496 Invoer in Belgie: uit Duitschland 90.102 Kgr. Engeland 1.111 Frankrijk 11.151 Holland 3.464 Te zamen 105.828 Yper. Zondag avond, tusschen 8 en 9 ure, de weduwe Debeidt die met haren zoon woont, smid op Bryke was voor eenige stonden bij hare dochter, in het gebuurte gegaan. Toen zij terug kwam vond zij de deur open en verscheidene meubels opengebro ken. Dieven waren gedurende hare afwezigheid binnen gedrongen en hadden eene som van 800 fr. in klinkende munt uit eene kas gestolen. Men denkt dat zij moeten door het een of het ander gerucht verjaagd geweest zijn, want zij hebben bankbriefjes en juweelen, die in dezelfde kas wa ren laten liggen. Woensdag morgend rond 7 uren, Gustave Van- hove bijgenaamd «Schaap» was naar den zolder van zijne woning gegaan. Daar hij, na 20 minuten niet terug kwam, ging zijne vrouw boven en vond hem aan eene koord opgehangen. De man die 36 jaar oud is en vader van 6 kinderen had reeds ge poogd zich te verdrinken over korten tijd. Dinsdag is de oudste vrouw van Yper weduwe Angela Loriot geboren in October 1808 overleden. llioeKlii'oen. Zondag avond, bevonden zicli verscheidene ver bruikers in de herberg van A. Dewalle Couet- straat, toen rond 9 ure G. Derumaut bijgenaamd Stok metser, 30 jaar en C. Vlaeminck 33 jaar binnen kwamen. De eerste zocht twist en de her bergier eene vechtpartij vreezende, verzocht zijne kalanten te vertrekken. Op straat werd men hand gemeen en Derumaut werd erg gekwetst. Na de eerste zorgen ontvangen te hebben van Dr. Toulemonde, werd hij met zijn makker rond mid dernacht naar den amigo geleid, van waar hij maandag naar Kortrijk overgebracht werd, gezien hij nog 9 maanden en Vlaeminck 3 maanden ge vang te doen had. Maandag voormiddag, een handelsreiziger van een Kortrijksch huis, kwam in eene herberg nabij de statie, en vroeg aan de herbergierster om er eenige oogenblikken zijnen reiszak te laten, zij weigerde. Hij ging in een ander huis, zette er zijn reiszak en liep naar de statie waar hij eene drin gende boodschap moest doen, een verbruiker die in de herberg zat liep achter roepende houdt den dief. De man werd aangehouden en aan de gen darmerie overgeleverd, doch hij had geene moeite om zijne onschuld te doen kennen. De verbruiker kreeg een proces-verbaal voor valsche beschuldi ging. W evelgheiii. Maandag nacht heeft men bij E. Deprez herberg A la Station, de vensterblinden opengebroken en voor eene som van 45 fr. schoenen gestolen. Een onderzoek is geopend. Ostende. Een hevige brand heeft een deel der steenbak kerij van M. Smis-Valcke vernield. De schade beloopt op 3.000 fr. en is niet door verzekering gedekt. Drie huizen afgebrand te Stomen. Een hevige brand heeft maandag drie aaneen- houdende werkmanshuizen ten gronde afgebrand op 't gehucht Ten Brielen. Het vuur breide zich rap uit daar de drie huizen met strooi bedekt wa ren en men heeft veel moeite gehad om de naburi ge hoeve van den landbouwer Calloo te kunnen bevrijden. De schade beloopt op 5.000 fr. en is gedeeltelijk door verzekering gedekt. Vooraleer gij iets koopt, raad pleegt onze Ansionccn want gij zult er nut in vinden en voordeel mede doen. Yijve-Capelle. Terwijl hij zijne ronde deed, heeft een bosch wachter een hol ontdekt waarin alle slach van voorwerpen, een velo, een geweer enz. verborgen lagen. Al deze voorwerpen komen voort van dieften, de velo werd over eenige maanden ont stolen aan M. Vervarcke van Sysseele. Men denkt dat het hol dient voor schuilplaats aan de dieven bende die gansch deze streek verontrust. Cucrne. Dinsdagnacht zijn dieven gedrongen in de vlas fabriek van de M. Decannière en hebben er voor 200 fr. vlas en 3 lederen schorten gestolen. Schrikkelijk drama te Lauwe. Henri Bruneel, 35 jaar, gehuwd en vader van 3 kinders, had Dinsdag laatst weggezonden geweest uit de vlaszwingelarij van Mme Yanhoverbeke, waar hij meesterknecht was. Dinsdag avond had den eenige geburen en andere dorpelingen komen scharminkelen voor zijn huis, de veldwachter R. Delcour had tegen zes personen een proces-verbaal opgemaakt. Toen Bruneel, die niet in huis was, dat vernam, schoot hij in eene geweldige gram schap en bedreigde te schieten indien zulks nog ge beurde. Daar Bruneel pompier was, vreesde men dat hij zulks had kunnen ten uitvoer brengen, en de overheden deden zijne kardoezen afhalen. Nochtans had hij er weten eenige over te houden. Woensdag avond rond 8 uren, kwam dezelfde bende zingen en tieren bij zijn huis. Door het zol dervenster loste Bruneel 3 schoten in de bende, die langs alle kanten de vlucht nam. Op de derde schoot hoorde men een schrikkelijke schreeuw en Achiel Moerman, 40 jaar oud, die als enkele toe schouwer op den dorpel van zijne woning stond, viel ten gronde. Niettegenstaande de beste zorgen van Dr Pillen, gaf hij de geest een uur later, na de HH. Sacramenten ontvangen te hebben. Het slachtoffer was in den buik getroffen en de kogel was langs de rug uitgekomen. De moeder, broeder 9n zuster van Moerman die te Kortrijk wonen, werden aanstonds verwittigd. Moerman was we- duwaar met een kind en moest in 't kort hertrou wen. Het parket van Kortrijk is Donderdag ter plaats geweest en heeft Bruneel aangehouden. Er zijn nog andere personen licht gekwetst. IwIerLg-elirLg-eir. Doctor. - Hoe gaat het met den zieken en heb ben de bloedzuigers deugd gedaan Vrouw.Ik peize wel van ja maar ik heb al gelijk moeite gehad. Hij en heeft er maar drij rauw willen opeten, ik heb de andere moeten braden van aSle merken. HERSTELLINGEN VAN Alle slag van Dorschmachienen,— Beetraapmolens, Graanbrekers, Kernmachienen, enz. alles naar de laatste verbeteringen. Hoppespuiten en gebreveteerde Lansen, de vier hoogste prijzen behaald in den Prijs kamp van AALST en ASSCHE. Deze Hopspuiten en Lansen zijn de eciiiagste goedgekeurd door de Jury. De namakers zullen volgens de wet streng vervolgd worden. Zich te wenden bij Gebreveteerde Werktuigkundige, Poperi n §£lie I e li bi &T i e 1st N^Vestoiiti*e Locre (BELLE - FRANSCIIE GRENZEN). Dranoetre INJf en wlcei'Ike !Moeg£steei*t (BIZET FRANSCIIE GRENZEN.) Ik heb de eer u te laten weten dat ik voorzien ben van Zaailijnzaad voort komende W\i Pas-de-Calais en Nor mandie. Deze Zaden zijn gewassen in landen bij zonderlijk gebruikt om Zaaizaden voort te brengen. Terzelfder tijd laat ik n weten dat ik ook voorzien ben van Tonnelijnzaad, Beetraap- en Klaverzaad, ook voort komende van andere landen. Hopende, Mijnheer, door mijne goede waren en mijne voordeelige prijzen met uwe orders vereerd te zijn, bied ik u mijne beste groetenisscn aan. NOTA.Vier maanden tijd van betaling voor de solvabele personen, 2 ten honderd korting voor komptante betaling. Li IS 11 li IS Ife 'J W (JC9IG? li® IS (J VAN VOOR MANNEN, VROUWEN KINDERS Amerikaansche en Engelsche fatsoenen worden in alle lederen met de hand gemaakt. Lichtheid en sterkte gewaarborgd. Groote keus van Werkschoen, Slaffers, Moliè- ren, enz. Alsook van Feuters, Caoutchoucs, Galochen, Lizieren, Espadrillen, Zeilschoenen, enz. Voor alle herstellingen spoedige bediening. Alles aan zeer genadige prijzen. PEERDENSMID, Herberg «Het Hooge» te Poperinghe. Alle slag en beste kwaliteit van van alle nummers, GOlJTEZ de Destrooper, Patissier, LOO-LEZ-FURNES. Aussi en vente dans tous les principaux Magasins. W'.ï V-v)V,: i'y .7 V'" TRAMLINIE

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2