tSNDBOUWKRONIEH. NIEUWS. Un bon Appareil Photographiqui ©roer DESAGHER^ Tuiee JVlotoeyeles «Herstal.» H. HERKELBOUT-ROORYOK, JJMTSCRAPPIJ «SIRGER Cam. DECLERCQ J. DE BEIR-BOUCQUEY, AbonneeFt a aan 't ANNORCERBLiAD, 't is het beste en het meest verspreid van Poperinghe en omliggende, Verhuizingen voor olie Itafidcft Hofbouw gesticht 1891, van Om in de klaverteelt te gelukken, Knol en wortelgewassen in tommen bewaard Het bersten en opensplijten der peren. Landmeter van 't Kadaster, van de aïdeeliipg Poperiipgtpe, potel de la fjégenee, pOUSBpUGGE, Rijtuigen zijn bijzonderlijk geschikt voor het VERVOER per IJZERENWEC. Zeven Groote Prijzen Zeyen fiouden Medalies Gediplomeerde Boomteeltkundige, TE POPERINGHE, BIJ DE STATIE, PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. A vendre d'occasion (detective 9 sur 12) avec pied mobile et portatif, ainsi que 3 chassis-presse, 3 cuvettes, lampe et tous les accessoires. KLEERMAKER, Voor weinig geld is er te koop gesteld bij LilEVlp douche, Molenaar, IIA1WSGUE Itoniain Casteleln, woont te POPERINGHE, Boescheepstraat, 33, Zijne afdeeling bevat de Stad Pope ringhe en de Gemeenten Beveren-op-Yzer, Crombeke, Elverdinghe, Ilaringhe, Oost- vleteren, Proven, Reninghe, Reninghelst Rousbrugge, Stavele, Watou, Westoutre Westvleteren en Woesten. BERICHT CAMILLE CUVELIER, Naaimachienen van uitmuntend fabrikaat, KORTRIJK 47, Doornikstraat, 47. Vertegenwoordiger te Poperinghe, Abeelestraat, 119. De ontroomer Melotte is de wereld rond gekend. Tegenwoordig meer dan 14,000 ontroomers zijn in Bel- gie gebruikt. In het jaar 1903, verveerdigde men 38,550 stuks ver zonden in Belgie naar Engeland, Vrankrijk, Oostenrijk, Rusland, Zwitserland, Italië, Spanje, Canada, Australië, Zuid-Afrika,Argentinsche Republiek, enz. enz. 't Is de meest verspreide, de meest gekende, omdat hare kwaliteiten overal gewaardeerd zijn en deze van alle an dere ontroomers overtreffen. HOOFDAGENT PAARDENMARKT, POPERINGHE. Magazijn van alle landbouwmachienenmeubel- en bouwartikels; engelsche bedden specialiteit van gegal- vaniseerden draad voor hoppe; fourneelen in ijzer en in koperpompen en lood amerikaansche waschkeern dakpapier; aoorndraad: tralliedraadbasculen; enz. enz. mmmm Het gebeurt niet zelden dat men boeren, die van hunne akkers rijke graanoogsten afhalen, hoort klagen dat ze zoo moeilijk klaver kunnen winnen, omdat deze door den weelderigen groei van het graan verstikt. Deze opmerking is volkomen gegrond. Hoe hieraan verhelpen? De landbouwer moet op voorhand wel bepalen waar, op welke akkers hij klaver zal zaaien. Dit wordt ongelukkiglijk dikwijls niet gedaan en daarom ook worden de noodige voorzorgen niet genomen. Als zulks vast is gesteld, dan moeten de noodige minerale mes- stoffen (fosfaten, polasch) worden toegepast. Die mesten matigen den te weelderigen groei der granen; zij maken dat deze sterker en tegen het vallen bestand zijn zij leveren ook. de noodige voedende stoffen aan de jonge klaver, welke aldus beter zal opkomen en sterker zijn. Eindelijk, mag men deze granen niet te dicht zaaien. Men moet een derde of een vierde minder zaad uitstrooien. Dat is een punt van groot belang. Zoo zal het de jonge klaver niet aan lucht noch aan licht man gelen. De granen met een zaaituig zaaien is, in dit geval vooral, opperbest. H. Aardappelen en beetwortelen bewaart men niet alleen in kelders, maar ook in kuilen, in zekere streken silo's of tommen geheeten, met aarde bedekt. Het is noodig die silo's te gaan onderzoeken om te zien of de wortel- en knolgewassen niet te heet hebben en niet rotten. Hebben zij te heet, hetgeen nu in dit seisoen vaak voorvalt, dan moet tnen de openingen of schouwen, waardoor de lucht kan binnendringen ontstoppen, Men moet zelfs den grond waarmede de knollen es wortelen gedekt zijn, gedeeltelijk wegnemen. Ondervindt men dat deze aan 't rotten gaan. dan moet men zQnde»- Jeu shü openbreken en ue rotte of aangela.ste wortelen van de gezon de scheiden. Daar zonder zou weldra de gansche partij verloren zijn. De beetwortelen, vooral ze kere soortesn, rotten nog al gemakkelijk als ze te heet liggen, 't Is daarom dat men moet zorgen dat ze niet te dik gedekt zijn, als de koude voor bij is. Wij willen hier spreken van eene ziekte, in 't Fransch tavelure geheeten. Zij wordt veroor zaakt door een zwammetje of microscopisch pad destoel tje, de cladosporium pyrinum. Het beste en zekerste middel om die ziekte te bestrijden, dat vinden wij in de Bordausche pap, welke men ook aanwendt legen de aardappelziekte, insgelijks door een paddestoeltje veroorzaakt. Om zeker te zijn dat de peren, welke wij ver wachten, zullen gespaard blijven, moet men van nu af, voor dat de boomen hebben gebloeid, deze met Bordausche pap besproeien. Hiervoor bedient men zich van eenen gewonen besproeien. Later, tijdens den groei, zal men nog twee, drie malen de besproeiing hernieuwende eerste maal, na het bloeien; de tweede, einde Juni; de derde einde Juli. Ten einde de bladeren niet te verschroeien moet men zorgen dat de Bordausche pap wel bereid is. Men kan ze zelf verdunnen door ze met water aan te lengen. Getrokken uit De Boer. Popcrilights (Leenhoek.) Louis Forceville gediend hebbende onder Leopold I koomt de militaire decoratie met Di ploma, ingesteld bij ministerieel besluit te ont vangen, en is bemachtigd ervan de eereteekens te dragen. Popcringhe. De knecht van M. Van Eecke van Watou kwam Maandag avond rond 7 y2 ure naar stad met peerd en voiture. Bij de herberg Het Speelhof geko men, stond hij om licht te aansteken toen op eens het peerd in volle vlucht de stad inliep. Na 2 of 8 maal gevallen te hebben, kwam het op de markt terecht waar een hoop kasseien legde. De voiture botste erop en werd door den schok losgetrokken. Het peerd viel maar sprong weer op en liep de Yperstraat in. De voiture bleef achter. Op de statie gekomen heeft men het peerd kunnen aan houden. De voiture was gansch beschadigd, ge- lukkiglijk was er niemand in. Het peerd bloedde aan de knien van te vallen. Vrijdag morgend kwam den tram op de markt. Het peerd der We Pety, dat daar juist was, ver schrikte, sprong weg en wierp een kraam omver. De kramenier werd onder zijne waar begraven, doch bekwam geen leed. Het goed werd ook niet veel beschadigd. Ileiilnglielst. Dinsdag rond 1 ure speelden eenige kinders op de molenwal van M. Lamerant, terwijl de molen aan 't draaien wastoen eensklaps een der kinders, door een der wieken een vreeselijken slag aan het hoofd bekwam. Het kind dab de H. Olie toegediend werd, is hetjyacig meisje van de echtgenooten Papegaai-Dcocnodt van Poperin- ghe. Geiukkigliik is hot reeds aan 't beteren. Yper. Zondag nacht zijn dieven gedrongen in de wo ning van M. Valèro Déclercq voddenkoopman en hebben er een lessenaar opengebroken, waaruit zij 48 fr. gestolen hebben. Daar M. V. Declercq en zijne vrouw naar Kortrijk gegaan waren, werd de diefstal maar 's anderdaags ontdekt door de vader, M. Charles Declercq, die naar het huis ging om het peerd eten te geven. Men denkt dat de dieven, in hun werk gestoord geweest zijn, want zij hebben maar eene plaats van het huis bezocht. De genaamde Verly, suikerbakkersgast, van Vlamertinghe sneed Dinsdag middag brood voor zijn peerd, dat bij de Meenenpoort stond. Het mes schoot weg en drong in de bil van den armen jongen. Een ader was opengesneden. Onmiddelijk werden de noodige zorgen hem toegediend. Dinsdag namiddag heeft de politie-agent Bus- schaert eene obligatie van 500 frank gevonden en ze terug aan den eigenaar gegeven. Deerlijk. Tijdens eene korte afwezigheid van Frans Ver- straete werkman, zijn kwaaddoeners in zijne woning gedrongen en hebben er eene som van 300 fr gestolen. Toen de man t' huis kwam vond hij nog slechts van zijnen spaarpot een briefje van 20 fr. dat de dieven in de keuken achtergelaten hadden. Inbraak en Moord teOxxekenc bij Rousselare. Donderdag avond rond 10 uren drongen dieven binnen in de hofstede bewoond door de familie Demeulenaere-Scherpereel, vader, moeder en een zoon, Camille, 31 jaar. Deze laatste gerucht hoo- rende stond op en ging naar den keuken. Nauwe lijks was hij binnen of hij werd bij de keel gegre pen en door een revolverschot doodelijk getroffen. Hij ontvluchte nog en ging zich verbergen op den zolder waar hij dood viel. Toen de inwoners en geburen kwamen toege- loopen, waren de dieven reeds gevlucht. Het Parket van Yper is Vrijdag ter plaats geweest. Eei'iiogliem. Maandag namiddag heeft de genaamde Edward Van Oost kuiper, in een aanval van zinneloosheid zijn jongste kind van 5 maanden verwurgd. Daar na heeft hij zich verdronken in het moerdijkvaar- tje, verscheidene personen zagen hem in 't water springen, en snelden hem ter hulp, doch men kon slechts zijn lijk ophalen. Het parket van Brugge is naar Eerneghem gekomen voor de schouwing der twee lijken. Meeiieii. Joseph Vandenabeele wever, 24 jaar oud, bevond zich Zondag namiddag in de herberg van D. Devos. Daar hij bedronken was, en twist zocht tegen een anderen verbruiker, J. Plomb verzocht de baas hem zijne herberg te verlaten. De dronkaard weigerde en in gramschap sprong hij op M. Devos en beet hem de rechter oor af. Vandenabeele werd aangehouden en het slachtoffer dat veel bloed verloor ontving de eerste zorgen van Dr Pardoen. Denzelfden avond hebben de drie broeders van Vandenabeele verscheidene ruiten uitgeslagen en den herbergier nog mishandeld. Proces-verbaal is ten hunnen laste opgemaakt. Vooraleer gij iets koopt, raad pleegt onze Aiiiioiieen want gij zult er nut in vinden en voorileel mede doen. Oostende. Een werkman in het arsenaal van Gent, zekere Janssens die van zijne vrouw gescheiden leeft, was Zondag zijn kind komen afhalen dat bij zijne schoonmoeder woonde. Bij zijn terugkeeren naar de statie ontmoette hij zijne vrouw die hem met een broodmes, drie steken in liet hoofd toe bracht. De wonden zijn niet erg; de vrouw is aangehouden. Sinte Kruis liruggc. Een kindje van 13 maanden, wonende bij de Mestzate is maandag alhier met het aangezicht in eene waschkom gevallen. Toen men het kind ter hulp kwam, was het reeds een lijk. Avelgliem. Dinsdag namiddag beging een nerDengier ^wijk Bosch) eene schrikkelijke misgreep. In plaats van jenever dronk hij ammoniac. Men riep in alle haast een geneesheer, die hem de laatste Sacramenten deed toedienen. Het slachtoffer R. Dutranoit, 67 jaar, is overleden in de schrikkelijkste pijnen. TvTerLg-eling-en. M. Grootenbak was bij een heere aan tafel. Achter den café Mijnheer doet een congnacsken komen, maar het is in schrikkelijke kleine glaze- kens geschonken. M. Grootenbak, bezag gedurig die kleine glaze- kens maar hij en zei niet. «God zegene, u, zei mijnheer, als hij tikte 't is van mijnen oudsten, hij is wel 40 jaar oud.» Is hij 40 jaar oud, zei Grootenbak, hij is bermhertig kleine voor zijne oude! wiwibhihii^iwihimhihw iIiiicwiibb Bisdom van Brugge.De Z. E. H. kannunik Deschrevel, secretaris van het bis lom, is benoemd tot aartspriester der kathedraal van Brugge, in vervanging van den Z. E. H. kanunnik Dambre, die zijne rust neemt. De E. H. Soenen, hulpsecre taris van het bisdom, eere-kanunnik, is benoemd tot kanunnik-titularis. S'adresser au bureau du Journal. Westouterstraat, 50, Poperinghe. Ik heb de eer het publiek te laten kennen dat ik mij belast met het maken en vermaken van alle slag van MANDEN aan zeer voordeelige prijzen. Mandenmaker in den Walvisch, Casselstraat, Poperinghe. Rijtuigverhuurder, heeft de eer kenbaar te maken dat hij zich belast met het vervoer van verhuizin gen voor alle Landen. Daar al de rijtuigen gekapitoimeerd zijn, en alles met groote zorg ingepakt is, mag men verzekerd zijn dat de meubels niet be schadigd zullen worden door het vervoer. Door zijne goede zorgen en matige prijzen, hoopt hij het vertrouwen van eenieder te winnen. Sterke constructie Groote snelheid Schoon werk. Men kan met een gewoon Singer machien alle soorten van "kunst Jöoröuunverk uitvoeren. op de Wereldtentoonstelling van St-Louis (Amerika) 1904. GEMAK VAN BETALING. Biedt aan alle slag van Groenselzaad, beet- raapzaad aan 1,20 fr. de kilo. Tomaten in potten gekweekt om buiten te planten. Bijzondere keus van Lauwelierboomen op stam te beginnen aan 5 fr. de koppel tot 20 fr. Geheel den Zomer afgesneden Rozen. Tuilen van Rozen. Beplanting van Massiven met Geraniums en Begonias. Aanleg en beplanting van Engelsche hoven.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2