"''liAtffiÈfcuMONIEK. UIEU WS. Verhuizingen voor alle handen H, HERKELBOUT-ROORYOK, JdflATSCHAPPU .SlfiGER. Cam. DECLERCQ J. DE BE1R-BOUCQUEY. Abonneert a nan 't ANNOHCEflBLiAD, 't is het beste en het meest verspreid van Poperinghe en omliggende. Hofbouw gesticht 1891, van Aanbesteding der werken van 0. V. Kerk. Hotel de la Régenee, ROÜSBRUGGE, Rijtuigen zijn bijzonderlijk geschikt voor het VERVOER per IJZERENWEfi. Gediplomeerde Boomteeltkundige, TE POPERINGHE, BIJ DE STATIE, DE VEULENSZIEKTE KLEERMAKER, Naaimachienen van uitmuntend fabrikaat, Zeven Groote Prijzen Zeven Gouden Medalies KORTRIJK 47, Doornikstraat, 47. Vertegenwoordiger te Yper, HOOFDAGENT <r> te POPERINGHE. Door eenen haan aanqeraiid. Onderwijzer. Wanneer is Godfried van Leerling. Ik en wiste niet, Meester, dat men van bouillon kon sterven Westouterstraat, 50, Poperinghe. heeft de eer kenbaar te maken dat hij zich belast met het vervoer van verhuizin gen voor alle Landen. Sterke constructie Groote snelheid Schoon werk. Dixmudestraat, 14. De ontroomer Melotte is de wereld rond gekend. Tegenwoordig meer dan 14,000 ontroomers zijn in Bel- gie gebruikt. In het jaar 1903, verveerdigde men 38,550 stuks ver zonden in Belgie naar Engeland, Vrankrijk, Oostenrijk, Rusland, Zwitserland, Italië, Spanje, Canada, Australië, Zuid-Afrika,Argentinsche Republiek, enz. enz. 't Is de meest verspreide, de meest gekende, omdat hare kwaliteiten overal gewaardeerd zijn en deze van alle an dere ontroomers overtreffen. PAARDENMARKT, POPERINGHE. Magazijn van alle landbouwmachienen; meubel- en bouwartikelsengelsche bedden specialiteit van gegal- vaniseerden draad voor hoppefourneelen in ijzer en in koperpompen en lood amerikaansche waschkeern dakpapier; doorndraad: tralliedraadbasculen; enz. enz.. li are voorkomende l>eliaii<leliiijr. De veulcnsziekte of doorloopachtige darmontste king is zonder twijfel de ziekte die onder de veulens de meeste slachtoffers maakt. Deze ziekte eindigt bijna altijd met noodlottigen afloop; het getal sterften bedraagt middelmatig 80 per 100 der aan getaste dieren. Het is dan van groot belang die ziekte te voorkomen, en daarom is het noodig de volgende regels wel toe te passen. Men ver wijdere met zorg alle oorzaken die het lichaam en bijzonder de darmen kunnen verslappen en daardoor de besmetting vergemakkelijken. Eene goede verzorging van het veulen is daartoe nood zakelijk. Men plaatse het in eenen zuiveren stal, waar licht en lucht overvloedig binnen kunnen. Eiken keer als het weder het toelaat, zet men het veulen op de weide. Het gedurig opsluiten van het veulen in den stal maakt het veulen bezonder vatbaar voor de ziekte. De weide moet daarom niet groot zijn. Het is genoeg dat het jonge dier er zich vrij in bewegen kan. Het veulen zal ook dagelijks goed verzorgd en goed gekuischt worden. Tegen kouden regen en kouden wind moet men het veulen goed beschutten, bijzonder als het in zweet staat. Is het veulen aan verhouding blootge steld geweest, dan moet men. het aanstonds met eenen strooiwisch goed inwrijven, en daarna goed dekken. De merrie moet ook van verkoudheid be vrijd blijven, want daardoor ondergaat hare melk eene verandering die ze minder verteerbaar maakt. Komt de merrie bezweet te huis, dan moet men ze eerst laten opdrogen, alvorens het veulen te laten zuigen. Het is dan ook goed eerst een weinig melk uit den uier te trekken. De moeder zal goed en regelmatig gevoederd worden. Het veulen moet altijd op dezelfde uren zuigen. Wacht men te lang, dan overlast het veulen zijn 'maag, de melk is niet gansch verteerd en deze brengt dan voorts eene lichte ontsteking der darmen teweeg, die het vertrekpunt der veulensziekte kan worden. Bij de geboorte van het veulen moet men de navelstreng goed verzorgen. Men wassche ze af met eene oplossing van créoline in water, en men wrijve ze dan, na ze droog gemaakt te hebben, met scheepsteer dagelijks in, tot dat ze droog is en af valt. Men moet ook niet verwaarloozen de biest- melk aan het veulen te geven. Deze zuivert de darmen van het veulen. Is de moeder gestorven, en heeft men bijgevolg geene biestmelk, dan geve men een mengsel van 5o gram engelsch zout, 200 gr. melasse en y2 liter water. Daar de ziekte, bijzonder ten tijde van het spenen, Vele slachtoffers maakt, zal men met bijzondere aandacht en zorg het veulen aan die verandering van voedsel gewoon maken. Men zorge vooral van trapsgewijze en stil aan van de melk op ander Voedsel over te gaan, zoodanig dat de darmen van het veulen den tijd hebben aan hunne nieuwe fonctie gewoon te worden. Als de veulens reeds gespeend zijn, dan moet men ook altijd voorzichtig en langzaam van het eene tot het ander voedsel overgaan, van het droge tot het groene, van het groene tot het droge. Men verwijdere met zorg alle bedorven voedsel, alsook groen voedsel bedekt met dauw of ijzel. De veulens die van de ziekte aangetast zijn zullen aanstonds van de andere afgezonderd wordende stal waarin ze gestaan hebben zal goed ontsmet en uitgewit worden. Om den vloer en de muren te ontsmetten kan men ze besproeien met eene oplos sing van 3 per honderd zoutgeest (acide chlorhy- drique) in water. Strooisel en mest zal men best doen te verbranden. Als de ziekte zich bij een veulen voordoet en men nog andere veulens bezit dan is het goed aan deze, na ze afgezonderd te hebben, een poeder toe te dienen, samengesteld uit calomel 5o centigr. en pouder van rabarber 2 gram. Men bekomt daardoor eene lichte purgatie die de dar men zuivert en ze tevens ontsmet, en men belet daardoor de ontwikkeling der ziekte. L. FRATEUR. Getrokken uit De Boer. In de Openbare Aanbesteding welke Vrijdag om 2 ure plaats had in het Stadhuis voor de her stelling der dakingen en het heropbouwen der to renspits, waren er 10 soumissiën ingediend, waarvan 3 voor den toren en 7 voor de daken. Ziehier in welke orde zij uitgeroepen wierden: 1. M. Denys-Lamblain van Roesselaere; voor de torenspits 29.000 frs. 2. M. Henri Demeulenaere van Beveren.-bij-Roes selaere: voor de dakingen 65.902,93 frs. 3. MM. Auguste Debever-Benoist en Theodore Blomme van Oostendevoor de dakingen 61.453 frs. 4. MElie Dupont van Bruggevoor de dakin gen 55.896,41 frs. 5. M. Jean Beelen van St. Gilles, (Brussel); voor de dakingen 55.998,53 frs. 6. M. Ernest Marit van Brugelette (Henegouwen) voor den toren 33.000 frs. 7. Nog M. Marit: voor de dakingen 68.506,27 frs. 8. M Jean-Bapt. Marmitte van Brussel; voor de dakingen 55.941,65 frs. 9. M. Paul Moerman-Waffelaert van Brugge: voor de dakingen 64.133,40 frs. 10. Nog M. Paul Moerman; voor den toren 3o.252 frs. De werken zijn dus toevertrouwd geweest voor het heropbouwen van den Toren, aan M. Denys-Lamblain van Roesselaere en voor het herstellen der dakingen, aan M. Elie Dupont van Brugge. De werken, eens begonnen, zullen in 9 maan den moeten voltrokken worden. S'operiiighc. x af ^ofrclag avond tusschen 1 en 2 ure kwam een ha- nelief hebber te huis. Zijn haan willende uit den zak nemen, vloog het b eest al met eens op zijnen meester en sloeg hem, met pooten en vlerken, zoo ongelukkiglijk in liet aangezicht dat hij er 2 blauwe oogen van heeft. Gelukkiglijk werd hij niet erg gekwetst. Opgelet dus voor de haneliefhebbers Dinsdag morgen is er hier een ongeluk gebeurd die erge gevolgen kon hebben. De heer Cyrille Verstraete, Yperstraat, kwam met zijn peerd en voiture marktwaars gereden toen hij den tram ontmoette. Na rond de 150 m. den tram voorbij gereden te hebben, begon doze te fluiten. Het peerd verschrikte en liep in volle vlucht de markt op, de voiture botste tegen eenen wagen, werd de twee tramen in stukken gesla gen en het peerd liep alleen voort. De heer C. Ver straete en zijn zoontje werden uit het rijtuig ge slingerd en kwamen er gelukkiglijk met lichte wonden van af. Vrijdag morgen kwam alhier op de markt een zekere Vallayes René, geboortig van Rumbeke. Hij was drager van 11 levende hennen waarvan de voortkomst verdacht scheen en daar hij maar onzeker kon antwoorden aan een politie-agent die hem daarover onder vroeg, werd hij aangehou den en, zich in staat van landlooperij bevindende, werd hij veroordeeld om voor 2 jaar, ter beschik king van liet Staatsbestuur, naar Merxplas over gebracht te worden. De 7 jarige Maurice Van Imschoot, uit de Aar- destraat, werd over eenige weken in de school met eene pen gestoken. In 't begin gevoelde hij niet, maar over eenige dagen begon de wonde te ontsteken en het kind is zaterdag nacht te midden der schrikkelijkste pijnen aan eene bloedvergifti ging overleden. Een leerling van de rijschool, de luitenant Par- mentier is gedurende een uitstapje naar Waasten zoo ongelukkig van zijn peerd gevallen dat hij zich de knie ontwricht en twee ribben gebroken heeft. Schrikkelijke moord te ülarcke. Maandag morgen, daar Constantia Waelkens, 77 jaar, die gansch alleen woont, hare vensters niet opende, zijn geburen binnengedrongen en hebben de oude vrouw op haar bed verworgd ge vonden. Het hoofd was gansch bebloed en de moordenaar had haar met de beddedekens ver smacht. Niets is gestolen geweest. Het parket kwam om 2 uren ter plaats, een onderzoek is geopend. Vooraleer gij iets koopt, raad pleegt onze Aiiiioiieen urant gij znlt er nut in vinden en voordeel mede doen. Oostende. Zaterdag heeft men uit de voorhaveii het lijk opgevischt van M. Van Massenhove, Onder-Offi cier, 23 jaar, die sedert eenige weken verdwenen was na eene hevige woordenwisseling met de moeder van een jong meisje met wie hij kennis had. De moeder wilde in het huwelijk niet toestem men. De jongeling vertrok en 's anderdaags vond men zijn hoed en zijne schoenen op de estacade. Komen. Over eenige dagen achtervolgden de douaniers van Fransch-Komen eene bende blauwers, waar van een zoo ongelukkiglijk viel dat hij de been brak. Men deed hem in 't gasthuis om hem na zijne genezing, naar Rijssel over te brengen. Het gasthuis is langs de Leie gelegen Zaterdag nacht tusschen 2 en 3 uren kwamen drie mannen de Leie met een bootje overgevarenzij klommen over den afsluitingsmuur, drongen door een ven ster tot bij den gekwetsten die zij met zijne dek king oplichtten en langs dezelfde weg medenamen. Men heeft liet eene halve uur later gezien en de douaniers verwittigd, doch de oplichters zijn niet gevonden geweest en men weet niet waar de ge kwetste is. Mocski'oen. Sedert eenigen tijd was de genaamde Jo seph Cossement, die in een verbeteringshuis tot aan 21 jaar verbleven had, uit zijn ouderlijk huis weggejaagd geweest. Daar hij zeer lui was en in armoede verkeerde had hij reeds meermaals ge poogd in zijn huis terug te keeren onlangs nog bracht hij zijn vader eene messteek in het voor hoofd toe, omdat hij hem niet wilde ontvangen. Zaterdag nacht rond 11 Va ure poogde hij nog maals binnen te geraken, hij stampte geweldig op de deur, doch men deed niet open. Eenige uren later rond 2 Va ure kwam hij opnieuw op de deur stampen. De vader trok de venster open en her kende zijnen zoon op hetzelfde oogenblik beukte deze laatste de deur open. De vader riep zijn 18 jarigen zoon Henri en een verblijver in het huis H. Degroote 22 jaar fabriekwerker ter hulp. Men had moeite om Joseph Cossement die dronken was en met een mes rondzwaaide te ontwapenen. Eene schrikkelijke worsteling had plaats en Jo seph bekwam 12 messteken met zijn eigen mes, daarna zette men hem buiten. Hij sleepte zich nog tot bij de hoeve Soetaert, 200 meters verder waar hij Zondag morgen gevonden werd. Een der ste ken, welke de linkerlong doorboord heeft, stelt het leven van het slachtoffer in groot gevaar. De broeder, Henri Cossement, is aangehouden. Het parket van Kortrijk is Zondag ter plaats geweest. TvTeng-elIng-en. Pier kwam op zekeren avond dronke 't huis. Toen hij binnen kwam, deed hij zijnen para plu open. Wat scheelt er, zei de vrouw, wordt ge zot Oh neen, zei Pier, maarik ver wacht onwêer Bouillon gestorven Hijtiiigverlmiirdei', Daar al de rijtuigen geka|>itoiuieerd zijn, en alles met groote zorg ingepakt is, mag men verzekerd zijn dat de meubels niet be schadigd zullen worden door het vervoer. Door zijne goede zorgen en matige prijzen, hoopt hij het vertrouwen van eenieder te winnen. Men kan met een gewoon Singer machien alle soorten van IRunst jfiSorbuutwevh uitvoeren. op de Wereldtentoonstelling van St-Louis (Amerika) 1904. GEMAK V.AN BETALING. Biedt aan alle slag van Groenselzaad, beet- raapzaad aan 1,20 fr. de kilo. Tomaten in potten gekweekt om buiten te planten. Bijzondere keus van Lauwelierboomen op stam te beginnen aan 5 fr. de koppel tot 20 fr. Geheel den Zomer afgesneden Rozen. Tuilen van Rozen. Beplanting van Massiven met Geraniums en Begonias. Aanleg en beplanting van Engelsche hoven. ililllte1 .HtMiSVOUPABHC K.. MMILICS ';;j

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 2