VALÉRE SANSEN, Wintensaizoen 1905 JUliES QflttfilEfy LAfJDBOUWKRONIEK. Een woord over de Hoppe. NIEUWS. Groote keus van PMETOTS en PEIiEf?IJlE{l voor fiamen en piders laatste modellen - zeer voordeelige prijzen, Commissaire de police retraite, rue d'Ypres, 78, Poperinghe. Verwerij - Nieuwwasscherij M. GREENHILL, 2, Munte Plaats, Brugge. Eene groote lekkere Pinte begraand Bier bij Mille BeratnVaneayseele. aar^p RlEÜWE MflCHlEfl Aardappelen uit te rooien. In vele plaatsen heeft men dit jaar de landbou wers hooren klagen dat benevens den slechten aardappeloogst, men nog vele moeite had om het noodige volk voor den arbeid te vinden. Deze toe stand verslecht jaarlijks. In de landbouwschool voor de meisjes te Bouehout heeft men dit jaar de aardappelen uitgerooid bij middel van een bijzon der werktuig. Het werktuig heeft den vorm eener ploeg, het strijkbord dat dubbel is, bestaat uit ijzeren latten. Bij middel van dit eenvoudig werktuig kan een peerd en een man genoeg aardappels uitrijden om vijf en twintig rapers aan 't werk te houden. Moet hetzelfde peerd ook nog de aardappels naar de hoe ve voeren, dan zijn vijftien rapers voldoende. Verder kon men bestatigen dat de aardappelen naar wensch uitgerooied werden en dat er veel min gekwetste knollen waren dan wanneer men ze met den riek uitsteekt. Door het buitengewoon slecht weder, is de hop- pepluk nog niet geëindigd in het land van Aalst, natuurlijk is de hoppe die nog op 't land is verlo ren. Men begint het gewaar te worden aan de prij zen, die een weinig hoogen. Op de markt van Zaterdag heeft men een veertigtal balen iste kw. verkocht aan de prijzen van 42,50 fr. a 63,5o fr.; 10 balen 2de kw. hebben koopers gevonden aan 4oa63,5ofr. De prijzen zijn in 't algemeen zeer veranderlijk. Te Assche betaalt men van 45 a 55 fr. De schade door het slecht weder teweeg gebracht is aanzienlijk. Men schat dat een vierde van den oogst vernield geweest is in Vlaanderen en Braband. Uit Beieren vernemen wij dat de hop ook veel geleden heeft door het slecht weder. De markt van Nuremberg is kalm en de prijzen blijven aan eene redelijke hoogte, tenzij de iste kw. die van 3 tot 5 m. verhoogd is. De goede waar gaat tegenwoor dig 40 a 5o marken. In Hallertau, betaalt men 60 a 65 m., in Ro- thenburg is er ook veel vraag voorde goede soorten. In Dauba, waar er veel vraag is, voor den uitvoer, zijn de prijzen zeer vast. Er zijn ook veel zaken gedaan op de engelsche markten, zoowel te Worcester als te Canterbury. Er is eene neiging tot het hoogen der prijzen. De engelsche hoppen hebben veel min te lijden gehad van het slecht weder, dan deze van het vaste land. STADSNIEUWS. Zaterdag avond rond 8 ure was Vandenbossche Camille van Meulebeke bezig met eene vrouw wreedelijk te mishandelen nabij de herberg De Drie Koningen in de statiestraat. De politie is er tusschen gekomen en daar Vandenbossche dronken was, heeft zij hem in den amigo op gesloten. Zaterdag avond heeft de politie alhier zekere Vanbecelaere Jules, afkomstig van Wervick, aan gehouden uit hoofde van landlooperij. Hij is dooi de politie rechtbank veroordeeld om gedurende 2 jaar ter beschikking van het staatsbestuur te blij ven. Deze persoon is ook beticht van diefstal van konijnen bij Petrus Maes, langs de Abeele kalsijde, en bij de W® Quaghebeur, langs de Dasdreef. Te bekomen bij Sansen-Decorte, Gast- huisstraat, 15, Poperinghe, alle slach van LUISTERS voor de GAZE. HUIS van VERTROUWEN W DUPOI\T-STROOiI Schèalstraat, POPERINGHE. Graveerder-Steendrukker, i5, Gasthuisstraat, Poperinghe. Ik neem de vrijheid mij aan te bieden voor het uitvoeren uwer steendrukwerken zooals Visiet- Adres- en Geboortekaarten, Trouwbrie- ven, Spijskaarten, Wissels, Facturen, Mandaten, Memorandums, Hoofden van Brieven, Plans voor Notarissen, enz. enz. Zelf Graveerder-Steendrukker zijnde, durj ik u een schoon verzorgd en spoedig werk verzekeren. Voordeelige prijzen. Maandag voormiddag is er een begin van bram ontstaan bij Auguste Lefever, Casselstraat. Het vuur werd veroorzaakt door een kindje van rond de 4 jaar, dat met solferstekskens in wat strooi gespeeld had. De brand kon gelukkig!ijk seffens door do gebeuren uitgedoofd worden. De schade beloopt tot rond de 20 franken. De politie, niet medehulp van de gendarmerie, heeft zondag voormiddag, op het grondgebied van Westvleteren, zekeren Isterby Désiré, 37 jaren, van Nieuwkerke, aangehouden. Hij was ontvlucht uit het bedelaarsgesticht van Merxplas en moest nog een gevangenisstraf onderstaan. Vrijdag namiddag, rond 3 ure, gebeurde er een erg ongeluk in stad. Emile Bonduwelle, 31 jaar oud, knecht bij Arthur Denut, voerman, reed het Wateringstaatje in met een zwaargeladen wagen kolen. Het linker voorwiel botste op een kassei steen die uitlag en het hoofd van den wagen werd weggeslegen tegen den muur. De voerder wilde over het hoofd van den wagen springen, maar hij gelukte er niet in en werd het linkerbeen in stuk ken geslagen, juist boven de knie. Men droeg hem aanstonds binnen in de herberg Petit Paris vanwaar men hem overbracht naar het gasthuis, waar Dr Vanderheyde hem de eerste zorgen toe diende. Hij is sedert drie maanden verzekerd. Vrijdag namiddag rond 4 ure, heeft men in een klein'beekje bij de hofstede van Jules Lobeau, bij Spanje langs de Westvleteren kalsiede, het lijk gevonden van Elodie Lermytte, 35 jaar, vrouw Henri Delboo, wonende in de Watoustrate, Sie A. De vrouw was sedert Woensdag morgen uit haar huis verdwenen en bad nergens meer gezien ge weest. Uit het onderzoek is gebleken dat zij waar schijnlijk in een aanval van zinsverbijstering zich verdronken heeft. Dinsdag 24 Oktober vervoerde de tram voor den eersten dag de reizigers op de lijn Poperinghe- Rousbrugge. Dagelijks zijn er vijf heen en terug reizen, waarvan de uren in het bijvoegsel aange duid zijn welk gemak voor de parochiën van Watou, Proven en Rousbrugge Van den eersten dag namen veel reizigers plaats om.een uitstapje te doen, vele Rousbrugge- en Watounaars kwa men 's namiddags eens naar stad. Woensdag gaf men reeds 175 kaartjes Vrijdag met de markt was er ook veel volk met den tram toegekomen en om 11 y2 ure vertrokken. Hieronder geven wij een overzicht van eenige prijzen Vertrekkende uit Poperinghe-Statie tot Vertrekkende uit Watou-Sint-Jan tot: Vertrekkende uit Watou-Groote Plaats tot: Vertrekkende uit Proven Plaats tot VjH»r. Pelicie Maerten, 14 jaar oud. is sedert 2 Okto- aer uit haar huis verdwenen. Het is een struisch meisje met blozend gelaat, zij leurde rond met sar- gicn en lijnwaad. Aan haar vertrek was zij ge- deed met een blauw kleed en blauwe schort. Al de opzoekingen door de politie gedaan, blijven vruchteloos. Remi Vandewynckel, 9 jaar oud, was met eeni ge andere knapen gegaan om koeien uit de weide ;e halen. Hij had de streng eener koei rond zijn ijf gebonden opeens verschrikte het dieren nam de vlucht. De arme jongen werd 200 m. verre voortgesleept en verkeert in zeer gevaarlijken loestand. Ronsselacre. De vrouw Lybeer, die op 8 Oktober zoo erg verbrand werd door het omwerpen eener petrol- amp, is tengevolge haper wonden overleden. M AISON «-«o- -» Lingerie, Trousseaux, Layettes, Spécialité de chemises sur mesure, Broderies, Dentelles, Guipures, Bonnetterie en tous genres, Jupons, Cols, Manchettes, Cravates, Lavallières,Foulards,Toile pur fil et mixtes, Linges de table,Mouchoirs toile et baptiste, etc. Grand choix de Stores et Rideaux. Verwen en Nieuwwasschen van alle slacli van Meubleerstoffen, Mans-, Vrouw- en Kinderklee- deren.Verwerij van Fourruren, Leder voor meubleering, Handschoen, enz. enz.Nieuwwas schen en sulferen van wolle Sargiën. Bijhuis: Epse J. TimpermaüHDesehrevel Hondstraat11, Poperinglre. Passavants te verkrijgen bij Sansen- Decorte, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Korfrijli. Over ongeveer 3 jaar, werd de genaamde Fran cois Smits van Ooslkerke, nu 3d jaar oud, ver oordeeld tot levenslangen dwangarbeid, voor moord op zijne vrouw. In het gevang van Leuven kon hij zich zoowel voor zot doen doorg ian, dat men hem, na onderzoek van een en geneesheer, in het zottenhuis van SinteAnna, te Kortrijkopsloot. De moordenaar word daar gebruikt om op het land te werken, en hij heeft een oogenblik van onoplettenheid van zijnen bewaker te bate geno men, om te ontvluchten. Men heeft zijn signale ment in alle richtingen rond gezonden. Woensdag namiddag ontstond een begin van brand bij de We Huyzentruys, Sl Denijsstraat. Gelukkiglijk kon men mot de hulp van de gebu- ron het vuur uitdooven. Er is nog al wat schade, doch alles is verzekerd. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust Oftsfcndc. Een scheepsbouwer, zekere Pieter Goormachtig was sedert korten tijd uit een zothuis van Gent gekomen. Men dacht den man gansch hersteld, toen hij in eenen nieuwen aanval, zich Zondag onder een trein geworpen heeft. De dood was oogenblikkelijk. —Een schrikkelijk ongeluk gebeurde alhier deze week, in de familie van M. Debeen, bediende op den tram, wonende Zuidlaan. De vrouw wilde aan hare twee kinders een lepel traan geven, zij ver giste zich van flésch en nam zurkel/out. Het meisje, 0 jaar oud zijnde, nam er eerst en spuwde het meest al uithet tweede kind, een knechtje van 4 jaar, zegde Moeder, geef mij het glas, ik zal het wel uitdrinken Het kind dronk het glas in eens uit, het is Maandag morgen na de schrik- kelijkste pijnen overleden. Het meisje verkeert ook in zeer gevaarlijken toestand. Men kan over de droefheid der ouders oordeelen. Sfeeiu'. Dinsdag heeft de gendarmerie een inwoner van Oostende en een van Steene aangehouden. Zij had den over eenige dagen in eene hofstede ai het vleesch van een zwijn gestolen, dat men daags te voren geslacht had. Zij zullen naar het gevang van Brugge overgebracht zijn. Meenen. Achille Villers, die opgezocht was voor eene tabakdiefte alhier gepleegd, is gedurende de ker mis aangehouden en naar het gevang van Kort rijk overgebracht geweest. —De gendarm er ij heeft alhier Camille Jousart, 19 jaar oud, aangehouden. Hij was voortvluchtig uit Ruyslede en nu tegenwoordig knecht op de foor. Men heeft den jongen overgebracht naar zij nen baas, waar hij op stiel was. Over korten tijd was een wever dezer stad ver oordeeld tot 18 dagen kot of eene boete van 65 fr. Hij was aanstonds vertrokken en men had hem sedert niet meer gezien. De man, denkende dat men hem vergeten had, kwam terug naar Meenen om het huwelijk van zijnen broeder bij te wonen. Zondag morgen, daar hij op de groote markt voor bijging, werd hij aangehouden. Alles is nog wel geëindigd want de familie heeft de 65 fr. boete be taald, en de man is nog in de bruiloft kunnen te genwoordig zijn. Ilerst. Een onderzoek is alhier geopend nopens een zeer erge zaak. Het parket is reeds verscheidene malen ter plaats gekomen, en Zondag heeft men voor die zaak eene dame van Gent en eene dame van Blankenberghe aangehouden. La ii f^enia rek Jan Vlaming, die over tijd veel geld verloren had in een bankroet, en nu zijn leven moest slijten in het oudenmanhuis, heeft zich Zaterdag opge hangen. Wneregliem. Een pijnlijk ongeluk gebeurde alhier Zaterdag. Mme Dewy nier had eene marmiet kokend water op den grond geplaatst, en was daarna in eene aanpalende plaats gegaan. Opeens hoorde zij een schrikkelijken schreeuw. De vrouw liep naar den keuken haar eenig kind, 3 jaar oud, was in het kokend water gevallen, het hoofd voren. Het is nog denzelfden dag overleden. ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn BERICHT. Ik heb de eer U kenbaar te maken dat ik wel voorzien ben van %aailijnzaad uit Pas- de-Calais (Frankrijk), en ook van Holland- sehc Kaden voortkomende uit de Polders, al geoogst in 1905. Al deze zaden zijn gewassen in landen bijzonderlijk geschikt om Zaaizaden voort te brengen. Gij kunt ook bij mij verkrijgen Tonneznad en Lijnzaad voor het voeden van het vee. Terzelfdertijd laat ik U weten dat ik zeer goede Aardappelen heb aan gematigde prijzen. Zij zijn zeer goed voor te eten en ook voor te planten. Hopende door uwe orders vereerd te worden, bied ik U mijne groetenissen aan. J. Dehondt-Delmaere, Vlaskoopman, Café de la Paix Groote Markt, POPERINGHE. liru^c. Maandag namiddag werd Karei Verhoest, voer man in de Oude Gentweg, door zijn eigen gespan overreden op den koer der goederen statie. De man was het linkerbeen vei beijzeld en is naar liet gasthuis overgebracht geweest. Ouekene. Maandagavond is de joi ge zoon van M. Frans Plets onder eene kar verpletterd geweest. Hij is eenige uren later overleden. Die dood dompelt in rouw een der voornaamste fumilien der gemeente. OoMft'illlip. Maandag nacht zijn dieven binnengedrongen in het kasteel van Mevrouw de gravin d'Ursel. Ge heel het kasteel is doorzocht geweest van hoven tot beneden. Op het oogenblik dat de kwaaddoe ners poogden binnen te breken in de kamer waar de koffer-fort staat, ontwekte een der knechten. Hij opende zijne deur en zag eênen man in den gang, aanstonds lostte hij zijn revolver doch zon der den dief te treffen. Eene groote hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van 5 a 6.000 fr. waren verdwenen. Een neerstig onderzoek is geopend, men denkt dat het dezelfde dieven zijn die verle den jaar in verschillige kasteelen van de streek gestolen hebben. HooKEtroen. Maandag avond ontstond een gevecht in de her berg "In Transvaal» tusschen twee landbouwers- knechten, A. Vandevoorde 48 jaar en'R. Dekotele 42 jaar, van Mont-a-Leux. Deketele bik wam eene messteek bij het rechteroog en Vandevoorde werd ook nog al wel toegetakkeld. Hij zal moeten ni- ge dagen in 't gasthuis verblijven. Komen. Eene bende van 17 bohemers, wonende in wa gens, heeft gepoogd België binnen te komen, aan den Pont Rouge te Waasten, doch de belgische tolbeamten hebben hen tegengehouden. Daarop zijn zij gegaan naar Komen, waar zij opnieuw aan de Komen-brug door de tolbeamten en de politie naar Frankrijk terug gezonden geweest zijn. Opslag- der schoenen. Het leder en in 't algemeen al de toebehoorten voor het maken van schoenen en pantoffels is op- geslegen. Eene vergadering waaraan 250 schoen fabrikanten deel namen, werd Dinsdag gehouden in de Beurs te Brussel. Met eenparigheid werd er besloten de schoenen en pantoffels 10 te ver- hoogen. Men voorziet voorden aanstaanden maand nog eenen nieuwen opslag. Mengelingen. In de les se van rekenkunde. Meester. Gustje veronderstel dat gij een beefsteak hebt en het in tween snijdt, dan in vier, dan in acht, dan in zestien, watzoudt gij hebben? Jongen. Kip kap, meester. Zondag laatst was een heerke bezig met een plakkaat te lezen dat te Brugge op den theater aangeplakt was, Mijnheer, vraagt er daar een boerke, wat voor gebouw is dat Een meulen, vriendschap. Ja! 'k peisde 't halvelinge, zei 't boerte, om dat ik een ezel aan de deur zag staan iBIH I I IIII11 mUJJffflWM— PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Mgr. de Bisschop van Brugge heeft benoemd in het college van Poperinghe, tot leeraar in rhe- torika, E. H. Verhamme, leeraar in St. Lodewijks college te Bruggetot leeraar der 3e middelbare afdeeling, E. H. Gandaele, gewezen leeraar; tot leeraar der 4e latijnsche klas in St. Lodewijks college te Brugge, E. H. Mullie, kandidaat in wijsbegeerte en letteren der Hoogeschool van Leuventot leeraar in St. Jozefsgesticht te Thou- rout, E. H. Blomme, priester in 't seminarie. Omliiiilts <le winter, alleraange naamste verzet Aan de liefhebbers der Gaaibol, heb ik de eer te laten weten dat er bij mij alle Zondag ge bold wordt van 's morgens ten 9 ure tot 's avonds ten 9 ure, daarom zal de zaal bijzonder wel ver warmd worden van 's namiddags ten 4 ure, is het spel luisterrijk verlicht, dit alles zonder een centiem onkosten voor den speler. Den Maandag, van 4 ure 's namiddags, als er liefhebbers zijn die zich een paar uurkens voor hunne kandeelen willen verzetten, zal de zaal al tijd tot iedereens dienst in ganschen schik zijn zoo als den Zondag. Ik stel ook het spel voor aan de liefhebbers op afzondere Feestdagen, zoo als Crispijn, St Cé- cilia, St Eloi, St Joseph of Feestdagen van andere Maatschappijen. De zaal is ter beschikking van iedereen. Gul- hertig onthaal. Schoon licht, goede warming, 't spel in vollen schik en naar wensch Hier is 't geval zegt Michiel, van te zingen in coor Vivat 't goê bier, 't verzet en aang'naam leven, Wat kan den Heer ons beter geven. A Itijd zal men gezelschap vinden OM Groote markt 10 cent. Proven Block 65 't Hooghe 20 Plaats Watou Sint-Jan 3o Weg naar Cr. 80 Groote Markt 5o Molenwalle go Drie-Koningen 55 Rousbrugge-Haringhe g5 Watou Groote Markt 20 cent. Proven Weg naar Cr. 5o Drie Koning. 25 n Molenwalle 60 Proven Block 35 Rousbr.-IIaringhe 65 Plaats 45 Drie Koningen 10 cent. Proven Weg naar Cr. 35 Proven Block 20 Molenwalle 45 Plaats 25 Roüsbr.-Haringhe 5o Weg naar Crombeke 10 cent. Rousbr.-Haringhe 2.5 Molenwalle 20 iim mi ir

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 5