IiflflDÊOUWlftOllIEK. flIEUWS. de Graaf van Vlaanderen. riet overwinteren van roode kabuiskoolen. FEDERATIE DER HOPBONDEN Eene groote lekkere Pinte begraand Bier bij Mille Berat-Vaneayseele. Ziedaar nog een keukengewas, voor den Winter toog geprezen en in dit seizoen veel verbruikt. Alhoewel eene koude van 5, van 7, en zelfs van lü graden onder nul het weinig of niet deert, toch mag men, zekerheidshalve, het niet laten staan op de plaats waar het gegroeid is. Men doet, in November, de kabuizen uit en bewaart ze op eene der volgende wijzen Eerste doenwijze.Men graaft op eene droo- ge plaats van den hof, eene greppel van ongeveer 15 cent. diep en 1,25 meter breed. De lengte zal afhangen van het getal kooien dat er te bewaren zijn. Na de buitenste niet wel sluitende bladeren te hebben verwijderd, plaatst men de kooien in de greppel, den eene tegen den andere, op rijen, zonder dat ze malkander raken, de wortelen om hoog en de koppen onder tegen den bodem der greppel. Daarna bedekt men de koppen met grond. Later, zoo noodig, dekt men verder met bladeren of stroo om de ingekuilde kooien van de vorst te bevrijden. De kabuizen, op die wijze behandeld, bewaren goed tot in Maart. Zij die alsdan nog overschieten worden uitgenomen en gelegd op eene plaats waar ze niet kunnen beregenen Deze bewaren dan tot April. Als de hof niet droog is, mag men geene greppel graven in die greppel gelegd, zouden de koppen gevaar loopen te rotten. In dees geval legt men de kabuizen doodeenvoudig weg op den grond, met de wortels omhoog. Goet is het nochtans eerst eene laag drooge ascli onder de kooien aan te brengen. Den grond om de kabuizen te dekken haalt men bezijden uit. Tweede doenwijze.Op eene plaats, zooveel mogelijk tegen den bijtenden noordenwind beschut langs eenen muur of eene haag, daar herplant of legt men de kabuizen in derwijze dat alleen de koppen boven grond blijven. Zoodra men vorst vreest, dekt men met stroo of bladeren. Zoo be waart men meest de zaaddragers. Derde doenwijze.'t Is het overwinteren der kabuizen in eenen kelder of op eene andere der gelijke plaats. Hier kan men verschillend te werl« gaan a) Men snijdt den stam onder den kop weg. Al de koppen worden in goede orde, langsgewijze op eenen hoop gelegd. Tusschen de lagen legt men stroo en zand of drogen grond. Die doenwijze lukt goed enTa^t toe veel kooien op eene kleine plaats te bewaren. I») Men snijdt den stam niet afmen plaatst de kooien op lagen de wortels langs den muur, de koppen langs buiten, op niet te droog zand. Tusschen de lagen legt men stroo om ze te scheiden. c) Sommigen hangen de kooien aan het welfsel van den kelder. RUPSENWERING. bedreigd wordt bij de tegenwoordige verordening. De kosten dezer verrichting zullen desgevallend ingevorderd worden door het plaatselijk Bestuur, als in zake van belastingen. Behalve de agenten en officieren der rechterlij ke politie, zijn de wegopzichters, de agenten van Bruggen en Wegen en die van den technischen Dienst der Provincie, alsook de agenten van het boschbeheer van den Staat gelast de inbreuken op de tegenwoordige verordening op te sporen en vast te stellen. De Burgemeester waakt op de stipte uitvoering der maatregelen door deze verordening voorzien. De inbreuken worden gestraft met eene boete van 5 tot 15 frank. Getrokken uit De Boer. uit het Land van Poperinghe. VRIJDAG24 Novemberom 10 men, Algemeene Vergadering voor al de Leden der aangesloten Hopbonden, in 't VOLKSHUIS te Poperinghe. Voordrachten over den HOPPEKWEEK door de Heeren Vandenwouwer en MLerez, staats- landbouwkundigen. Uitreiking der geldpremies, diplomas en meda- lies aan de hopboeren die in der" gewestelijken prijskamp van Poperinghe bekroond werden. AI de tentoonstel ler-4 krijgen eene geldpremie en een kunstrijk diploma. Namens het Besiuur A. DeJaegher. M. Lebbe. De eigenaars, pachters, huurders, vruchtge bruikers en andere bezitters, die hunne eigene erven of die van anderen bebouwen zijn gehouden van 1 November tot 15 Februari 1906, eene eerste rupsenwering te verrichten of te doen verrichten op de boomen, boompies, hagen of heesters die zich op gezegde erven bevinden, en dadelijk de beurzen of netten, die de nesten der rupsen uit maken, te doen verbranden. De ondernemers van het onderhoud der plantin gen der wegen en der bevaarbare waterloopen zijn tot dezelfde verplichtingen gehouden. Bij gebreke, door de belanghebbenden, zich te gedragen, binnen het hierboven bepaald tijdsbe stek, naar die schikkingen, zal er van ambtswege overgegaan worden tot de rupsen wering ten koste der overtreders, op de bevelen van den Burge meester, en dit ongehinderd de straffen waarmede Ondanks «Ic winter, alleraange naamste verzet Aan de liefhebbers der Gaaibol, heb ik de eer te laten weten dat er bij mij alle Zondag ge bold wordt van ?s morgens ten 9 ure tot 's avonds ten 9 ure, daarom zal de zaal bijzonder wel ver warmd worden van 's namiddags ten 4 ure, is het spel luisterrijk verlicht, dit alles zonder een centiem onkosten voor den speler. Den Maandag, van 4 ure 's namiddags, als er liefhebbers zijn die zich een paar uurkens voor hunne kandeelen willen verzetten, zal de zaal al tijd tot iedereens dienst in ganschen schik zijn zoo als den Zondag.- Ik stel ook het spel voor aan de liefhebbers op afzondere Feestdagen, zoo als Crispijn, St Ce cilia, St Eloi, St Joseph of Feestdagen van andere Maatschappijen. De zaal is ter beschikking van iedereen. Gul- hertig onthaal. Schoon licht, goede warming, 't spel in vollen schik en naar wensch Hier is 't geval zegt Michiel, van te zingen in koor! Vivat 't goe bier, 't verzet en aang'naam leven, Wat kan den Heer ons beter geven. A Itijd zal men gezelschap vinden BERICHT. Het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen van Poperinghe brengt ter kennis van alle werk bazen en nijverheidshoofden dat, om alle moeie- lijkheden te voorkomen, zij Wel zullen doen met geene slachtoffers van werkongevallen naar het gasthuis alhier te zenden of te laten gaan tenzij voorzien van eene schriftelijke aanvraag door hun of hunne gevolmachtigden gt eekend en verklaren de al de onderhoud en verpleegkosten te zullen afdragen. Immers wanneer een werkbaas of nijverheids hoofd, op een gasthuis de verplichting die hem door de wet van 24 Dec. ,1903 opgelegd is, over draagt, i§ hij gehouden het gasthuis volkomen schadeloos te stellen zelfs in de voorwaarden door Art. 10 voorzien. Indien aan den werkman, slachtoffer, de keus zijner genees- en heelkundige behandeling overge laten is, zal de baas nogtans tot de betaling der gasthuiskosten geroepen worden, in geval er be wezen is dat het slachtoffer bij hoogdringendheid opgenomen werd, hoogdringendheid blijkende bij getuigschrift van eenen geneesheer. Deze schikkingen zullen de desgevallende toe passing van Art. 20 der wet op de ongevallen niet beletten. De gasthuiskosten, 't is te zeggen heel-, genees verpleeg- en onderhoudskosten, zullen gerekend worden als volgt A) De heel- en geneeskosten volgens den tarief vastgesteld door het syndicaat der geneesheeren van het arrondissement Yper. B) De verplegingskosten volgens den tarief B vastgesteld bij koninklijk besluit van 3o Oogst 1904 C) De onderhoudskosten volgens den onder houdsprijs t' eiken jare bij Koninklijk besluit voor het gasthuis van Poperinghe vastgesteld. Namens het Bestuur De Sekretaris, De Voorzitter, O. Fiers. G. I.KBBBE. Siiite-Kt'iiis. Zaterdag morgend rond 2 ure, brandde alhier een winkel van kruidenierswaren af, gelegen ne vens het voedermagazijn van de ruiterij. Dank aan de hulp der troepen, kon men het voedermagazijn vrijwaren. Kort rij Et. Zaterdag namiddag rond 1 V» ure, heeft men uit de Leic, het lijkopgevischt eener vrouw die scheen reeds veertien dagen in 't water verbleven te heb ben. Zondag avond rond 4 ure, kwam Aug. Six van Halewijn naar 't commisariaat, met zijne dochter en een gebuur. Hij verklaarde dat zijne vrouw sedert 22 Oct. rond 8 ure 's avonds uit haar huis verdwenen was, zeggende dat zij haren man ging vervoegen, die naar Meenen bij zijne zuster gegaan was. De man had hot nieuws in een dagblad gelezen, men leidde hem bij het lijk, dat hij aanstonds voor dat zijner vrouw herkende. Men denkt dat de vrouw in het water gevallen is. -Zondag kwam de expresstrein n° 2828, die te Moeskroen om 6 u. 42 vertrekt, hier aan zonder stoker, de machinist wist niet waar hij van zijn lokomotief gevallen was. Men ging onmiddelijk op zoek en vond de man niet verre van den draai aan de Congostatie. Hij was maar licht gekwetst en kon naar Brussel vertrekken met den volgen den trein. Een anderen stoker nam aanstonds zijne plaats en de trein kon voortgaan. Oostende. Een timmerman die Zaterdag gezien had dat hij een klein lotje gewonnen had der tentoonstelling van Luik heeft zich zoodanig bedronken dat hij Dinsdag nog tusschen leven en dood hing ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn EiOphem. Maandag morgen rond 3 '/2 uren gebeurde alhier een bloedig drama. De jachtwachter van Mme de baronnes Van Caloen, Aug. Plaisir, hoorde schoten lossen in zijn hof, het was zijn wachthond dien men doodschoot. De jachtwachter oordeelde het voorzichtigst, niet aanstonds buiten te komen. Twintig minuten later opende hij zijne voordeur, op 't zelfde oogenblik knalde een schot, en de on gelukkige jachtwaker viel steendood. De moorde naars hadden dus met geduld gewacht om den man te dooden. Over korten tijd had de man eene ontmoeting gehad met drie wildstroopers van Steenbrugge. Een streng onderzoek is ingesteld. Twee wildstroopers van Lophem, Declercq en Pardo zijn aangehouden. Pardo heeft bekentenis sen gedaan, hij duidde ook zekeren A. Demeure aan, werkman in Brugge-Zeehaven, als mede plichtige. Demeure werd eene halve uur later, aangehouden door de gendarmerie van Blanken- berghe. Moeskroen. STADSNIEUWS. M. Maurice Debusschere van Poperinghe is be noemd tot garde op de tramlijn Poperinghe-Rous- brugge. De genaamde Van Becelaere van Wervicq, die aangehouden werd voor konijnendiefstal gepleegd in den nacht van 3 tot 4 Oktober laatst, ten na- deele van Petrus Maes, Abeele-kalsiede, is Don derdag voor de correctioneele rechtbank van Yper veroordeeld geweest tot 3 maanden gevang. Rousselaere. De knecht van M. Vincke-Daals, wijnhandelaar, die Maandag avond met zijne kar een boodschap deed op de Ardoyekalsij, was zeer verwonderd toen hij terug buitenkwam van te zien dat eene mande champagne verdwenen was. Hij verwittig de de politie doch de dader is tot du toe onbekend gebleven. Houttavc. Maandag nacht, gerochten zekeren Tailliaert en Schillewaert handgemeen. De messen werden getrokken, en Tailliaert bekwam twee messteken; hij verkeert in bedenkelijken toestand. Tailliaert is de broeder van het slachtoffer der moord te Meetkerke, waarvan de dader Van Eenoo, over eenige dagen voor het assisenhof veroordeeld werd, Zondag rond middag kwamen de echtgenooten Mysszoo als gewoonte, op het gehucht Haut-Judas met groensels. De vrouw begaf zich bij Leopold Snauwaert die hun nog 8,50 fr. schuldig was. Daar hij weigerde te betalen zeggende dat hij de schulden zijner vrouw niet keude, zond zij haren man. Nieuwe weigering van betalen, waardoor eene woordenwisseling ontstond. Myss wierp door een vuistslag Snauwaert ten gronde, dezen laatsten sprong recht, en met een keukenmes dat hij bin nen haalde, bracht hij zijnen tegenstrever een steek in den arm toe. D1' Kasier diende het slacht offer de noodige zorgen toe, zijn toestand is gerust stellend. De dader is aangehouden, doch terug in vrijheid gesteld geweestde vrouw van Snau waert was sedert eenige dagen vertrokken, hem alleen latende met vijf kinders. Zondag morgen rond 1 V% ure ontstond er brand bij G. Labis, koopman en herbergier. Het was een gebuur die eerst de brand bemerkte, het vuur was begonnen op de zoldering van net paardenstal. Men gelukte er in liet vuur uit te dooven, doch het peerd, ter waarde van 1000 fr. was reeds ver smacht. Er is kwaadwilligheid in 't spel, en men denkt op het spoor van deu dader te zijn. -Dinsdag avond is eene koornstrooimijt afge brand ter waarde van 700 fr. gelegen aan 500 m. der pachthoeve Dumortier-Carette. De tusschen- komst der pompiers was onnoodig, de strooimijt stond aanstonds gansch in vlamme. Er bestaat verzekering. Een onderzoek werd geopend, en men bevond dat de dader een 8 jarigen knaap was, Gustave D., die bij de hoeve woont en die in het voorbijgaan een brandend stekje in de mijt gesme ten had. Gezien het nog maar een kind is, zullen de ouders niets moeten vergoeden. Hooglede Sint Jozef. Woensdag nacht hoorden de Zusters van het klooster gerucht en zagen een persoon op den koer. Bevreesd, deeden zij het klokje luiden en al de bewoners kwamen toegeloopen. De inbreker werd geweldig geslagen en gestampt, daarna werd hij in den amigo opgesloten, waar men hem 's anderdaags dood vondt. Varssonaere. Zondag hebben onbekende kwaaddoeners tus schen Varssenaere en Brugge een ijzeren hecto- meterpaal uitgetrokken en dwars over den spoor weg gelegd. Eene ledige lokomotief komende van Oostende, is er dwars over gereden, zonder te ontriggelen. Ziedaar een aanslag die gelukkiglijk wel afge- loopen is. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust llicr en Haar. Te Lootenhulle ging de koeiwachter van Mr Schelstraete, gemeente raadslid, in den stierstal en vond er den jongstén der vijf zonen, Adolf, 27 jaar, levenloos liggen. Hij had eene steek van eenen stier bekome'n en was reeds overleden. Te Antwerpen stortte Zaterdag nacht de zolder in van de mouterij Lambrechts. Van de negen werk lieden die onder de puinen begraven waren, zijn er drie dooden en de andere gekwetst. Te Ar- lon, toen de vrouw Dumonuel t' huis kwam van eenige boodschappen te doen, vond zij hare twee kinders die in de wieg lagen, 't aangezicht gansch bebloed en afgeëten door twee ratten. Een der kinders was dooder is hoope van het tweede te redden. De moeder is bijna zinneloos van droef heid. Op 't gehucht Pellenberg bij Leuven, waar men, volgens een oud gebruik, vreugdevu ren ontsteekt rond Sinte Maarten, naderde een meisje van 20 jaar te dicht het vuur. Hare klee deren vatten vlamme, en liet meisje werd zoo erg verbrand, dat zij een uur later overleden is. Te Ruau werden boschkappers door eene bende everzwijnen aangerand. Twee hunner zijn doode- lijk gewond. AAA T y Y-:- Dood van X. M. BB. Vrijdag morgen om 11 u. 3i m., is over leden in zijn paleis der Regenciestraat, Z. K. H. de Graaf van Vlaanderen, broeder van den Koning der Belgen. De graaf was geboren te Laeken den 24 Maart 183yhij is overleden tengevolge eener ontsteking van de luchtpijpen en is slechts eenige da gen bedlegerig geweest. Het droevig nieuws was spoedig in Brussel bekend en gansch den namiddag was er een grooten toeloop van volk in de Regenciestraat. De plechtige lijkdienst zal plaats hebben Woensdag aanstaande om 11 ure in de hoofdkerke. Hij zal begraven zijn in den grafkelder te Laeken. Uit Luxemburg vernemen wij dat de re- Sint Andi'ies. Zekeren A. D. had over drie weken des nachts loodkorrels in het oog gekregen. Hij had het on geval niet kenbaar gemaakt, doch hij werd nu genoodzaakt bij eenen geneesheer te gaan, zijn oog zal verloren zijn Een onderzoek is begonnen. Komen. Donderdag avond om 8 ure heeft de trein ko mende uit Yper gebotst op den trein van Armen- tiers die hier juist in de statie aangekomen was. Gelukkiglijk waren al de reizigers reeds afgestapt, alles bepaald zich op stoffelijke schade. Een onder zoek is geopend. Glieluue. M. Edouard Yandaele, landbouwer, is door zij nen wagen overreden geweest. Het hoofd was van de romp gescheidende ongelukkige laat eene we duwe met 8 kinders. Uoo. De veldwachter dezer gemeente, die Zaterdag avond per velo van Dixmude kwam, viel zoo on gelukkig van zijn machien dat hij zijnen schouder brak en erg gekwetst werd aan het aangezicht. Men moest den man huiswaarts brengen. geerende Groot-Hertog ook overleden is. TZfeng'elIn.g'on. Uit Ellezeele. Fons, 't zoontje van den koster, had zijnen broek gescheurd, en daar moeder van dezelfde stoffie niet meer bezat, zoo had de koster een blad uit zijnen ouden perkamenten zangboek gescheurd en men had daarmêe de zitplaats van Fonskes' broek vermaakt. Nu, Zondag laatst aan de hoogmis, wil de koster beginnen zingen voor den feestdag der Kerkwijding, maar hij zocht... en zocht... Plots schiet het hem te binnen Hier jongen, - zegt hij, staat daar nevens mij en steek uwen achterrug wat omhoog. En de koster aan 't zingen Terribilis est locus iste. (Hoe schrikkelijk is deze plaats. GEZONDHEIDSLEER. De tien geboden van den winter. Een Engelsch tijdschrift geeft de volgende behartens waardig en raad. i°Ge moogt 's morgens niet nuchter, dat is zonder iets gegeten te hebben, uitgaan. 20Ge moogt u niet aan de koude lucht bloot stellen, als ge een warmen drank gebruikt hebt. 3"Ge zult niet uitgaan, zonder vooral rug en borst goed warm bedekt te hebben. 40Ge zult niet alleen door den mond ademen, maar door den neus, opdat de lucht verwarmd is alvorens ze in de longen komt. 5°Ga niet met den rug tegen muren of kachels leunen, ze mogen warm of koud zijn. 6°Sta in den spoortrein of tram niet voor het raam en ga na lichamelijke oefening niet in een open rijtuig rijden. 70Blijft in eene koude plaats niet stilstaan of zitten, bovenal niet op het ijs of op eene sneeuw vlakte. 8°—Spreek niet of het moet hoogst noodig zijn, want ook uit een oogpunt van gezondheid is zwij gen goud en bewaart de stem. 90Verzuim niet op tijd een bad te nemen, want als de huid niet frisch gehouden wordt, sluit do koude de poriën en maakt u meer vatbaar voor congesties en long aandoeningen. io°Ga niet met koude en natte voeten naar bed, als ge den nacht niet slapeloos wilt door brengen. Spreekwoord Hoofd koud en voeten warm, Maakt den doctor arm. De Schrijver, De Voorzitter,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 5