SANSEN-DECORTE LANDBOUWKRONIEK. Chafles DEItpOSSE, BERICHT. ,N DEN lÖAZAR. Natuurlijke en kunstmatige vermenigvuldiging der Fruitboomen. (Vervolg.) Het beste tijdstip voor de zaaiing is het begin van 't voorjaar. Men zaait liefst in eenen lichten, doordringbaren, mulligen grond die rijk is in voe dende stoffende plaats zal zooveel mogelijk bevrijd zijn tegen de uitdrogende Noorden, Noord- Oosten en Oosten winden. Nadat de grond goed bereid is geweest door eene bespitting gevolgd van de effenmaking, wordt hij verdeeld in bedden van ongeveer 0.40 m., dienende om de verschillige werkingen zooals het besproeien en het weiden ge makkelijk te kunnen uitvoeren. Men kan op twee manieren zaaien. i°) Met cle volle hand. Is bijzonderlijk toege past voor kleine zaden. Zijn zij van goede hoeda nigheid, dan tracht men ze zoodanig te verspreiden dat zij omtrent 5 tot 6 cm. van malkander verwij derd liggen. De zaden worden daarna licht bedekt bij middel van den rakel. Het is ook zeer geraad zaam de zaden te bedekken met eene dunne laag fijne aarde. Na de zaaiing wordt den grond bedekt met korten mest of strooisel ten einde de vochtig heid van den grond zoo goed mogelijk te bewaren. 20) Zaaien op rijen. Deze manier van zaaien is meer aan te prijzen dan de voorgaande en moet daarbij altijd toegepast worden voor de groote za den: kastanjen, nooten, steenen van perziken, abrikozen, pruimen, alsook voor de zaden die reeds een weinig gekiemd hebben gedurende hunne bewaring. Met op rijen te zaaien kan men het zaad zeer gelijk bedeelen de zaden liggen allen op dezelfde diepte, de beste voor eene regelmatige kieming. Men spaart veel zaad, daarbij het kuischen is gerhakkelijker dus beter koop. Men trekt rijen ver wijderd van 10 tot 5o cm. en hebbende 3 tot 8 cm. diepte volgens den groei der planten en volgens de dikte van het zaad. Men bedekt de zaden met de rijen te sluiten. Er zijn eenige houtgewassen zooals de mispel struik, hagedoorn, rozelaarhulst wier zaden slechts kiemen het tweede jaar na de zaaiing, daar om worden die zaden dikwijls in zand bewaard gedurende het eerste jaar om slechts het tweede jaar uitgezaaid te worden. De zaaierijen vragen eenige onderhoudszorgen i° Wieden bestaat in het uittrekken van het onkruid het wied neemt de plaats in der gekweek te planten en steelt hun licht, warmte en voedsel. 20 Verdunnen. De overtollige planten moe ten weggenomen worden om de andere in de beste levensvoorwaarden te kunnen stellen. 3° Braken. De bovenste laag van den grond moet los en fin gemaakt worden om de vochtig- heid van den grond zoo goed mogelijk te bewaren. 40 Verplanten. Men mag de jonge planten niet meer dan een jaar ter plaats laten waar men ze gezaaid heeft, zooniet blijven zij zwak, maken geen zij wortels en loopen gevaar van niet te her- groeien als zij later zullen verplant worden. In alle geval hunne waarde is klein. De zaailingen worden in twee klassen verdeeld 1De zwakke met slechte wortels worden verwor pen men heeft geen voordeel van ze te houden daar ze altijd klein en versteend blijven. 2. De sterke alleen zal men behouden. De spelwortel wordt op den helft afgekort ten einde de boompjes te verplichten veel zijwortels te maken. Nu gaat men over tot de planting Het einde van den win ter is het beste tijdstip bijzonderlijk in de gronden die 's winters zeer nat zijn de grond wordt opge heven, hij zakt in in de lente, daaruit volgt dat de wortels niet meer in aanraking zijn met de aarde en dat er zelfs boven den grond uitsteken. Men plant liefst in eenen doordringbaren, mulligen en goed bemesten grond die zooveel mogelijk tegen de uitdroogende winden beschut is. De afstand die men behoudt tusschen de boomp jes verschilt volgens den tijd die zij ter plaats zul len blijven en volgens de ontwikkeling die zij gedurende dienen tijdverloop kunnen nemen. De appel en pereboomen plant men op o.3o m. in alle richtingen daar zij het tweede jaar opnieuw zullen verplant worden. Moest men dichter planten dan zouden zij te veel omhoog schieten en slechte planten opleveren Men zal ook niet wijder planten zooniet zouden de boompjes en ook de grond te rechtstreeks aan de werking der zon blootgesteld zijn hetgeen eenen slechten groei voor gevolg zou hebben en zelf het mislukken van eenige. Abrikoos, perzik en pruimboomen mogen wij der geplant worden. Men plant op 5o tot 80 cm. tusschen en 3o tot 60 op de rijen. De planten ne men hetzelfde jaar eene groote ontwikkeling en worden sterk genoeg om gegriffeld te worden. Het gebeurt dat de pruimstammen slechts het volgende jaar gegriffeld worden. De peer en appelboomen verplant men opnieuw het tweede jaar na de eerste verplanting. Men be houdt 70 cm tusschen de rijen en 45 cm. tusschen de planten op de rijen. Bij deze verplanting doet men eenen nieuwen keus men verplant alleenlijk de gezonde en kloeke boomen. Het is op deze plaats dat de wijdelingen gegriffeld worden. Wordt voortgezet. Rob, PAUWELS. STU)S\IEl\VS. Zondag avond vernam de politie dat zekere Theophile Houtekier van Passehendaele, die ver dacht was over eenige dagen een peerd ter waarde van 800 l'r. ontvreemd te hebben bij eenen land bouwer van Wevelghem, zich in stad bevond. Na opzoekingen, gelukte de politie erin de kerel aan te houden in de herberg Sint Thomas Kleine Markt. Door den heer kommissaris ondervraagd, verklaarde de man Joseph Rosseel te zijn van Eerneghem, en zegde dat hij zich naar Frankrijk begaf om peerden te koopen, doch in 't nauw ge bracht eindigde hij met te bekennen. Proces ver baal werd ten zijnen laste opgemaakt voor valsche naam en landlooperij en hij is voor twee jaar ter beschikking van het staatsbestuur geplaatst. De dochter van Ed. Beraeve, gehucht Het Vo- gelke werd Zondag nacht gewekt door het ge rucht van schreeuwende kieket.s zij stond op en zag een gekenden kerel uit het kiekenkot komen en wegvluchten. De politiekommisaris heeft zich ter plaats begeven, en proces verbaal opgesteld. ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn (U* Crombcke. Dinsdag, terwijl de echtgeuooten Derycke-De- smyttre, wonende langs den steenweg van Crom- beke naar Rousbrugge, naar eene begraving gegaan waren naar Langemarck, zijn dieven in hunne woning gedrongen en hebben er het volgen de gestolen 400 fr. in goudstukken van 20 fr een belgisch en een fransch bankbriefje van 100 fr. ongeveer 100 fr. in 5frankstukken in een geperkt katoenen beursje, een gouden dame remontoir, een gouden horlogieketting, een gouden broche met diamanten steen, omzet met kleine schitteren de steentjes, twee gouden ringen met steenen en een ouden gouden ring met blauw en zwart van boven, twee pare oorringen met diamanten stee nen, Vi kist sigaren, twee foulards en een kleer borstel. Een onderzoek is geopend door de politie van Poperinghe die te wete gekomen is dat er hier een verdachte persoon een bankbiljet van 100 fr. had laten wisselen in omstandigheden die de nood wendigheid van het wisselen niet vereischten. Deze persoon is woonachtig te Yper, en een huis bezoek is bij hem gedaan geweest, dat nog al eene groote som geld heeft doen ontdekken waarvan de oorsprong tot heden nog ongegrond is. Deze persoon is voorloopig aangehouden, RousStrugge* Verleden Zondag is de machien van den tram van 19, 45 ure alhier in de statie ontriggeld. Na langdurige en zware pogingen is men erin gelukt ze terug op de riggels te zetten, zoodat den tram rond 2Vt ure 's morgens is kunnen vertrekken en rond 3'/s ure te Poperinghe is aangekomen. Ver schillige menschen, doorliet gefluit wakker ge worden, zijn opgestaan denkende dat het de tram van 5 ure was die vertrok. Volgens het algemeen gedacht zou iemand't zij uit poets, 't zij uit kwaadwilligheid, den excen triek verlegd en een steen ertusschen gelegd heb ben. De ontriggeling zou aan deze oorzaak toe te wijten zijn. Over eenige dagen was den lieer doctoor Peel met zijn peerd en rijtuig langs den steenweg van Proven naar Rousbrugge toen op eens de tram opkwam. De heer Doctoor stapte uit zijn rijtuig en nam het peerd bij den toom. Het beest werd nochtans zoo bang dat het achteruit deinsde en zich uit de handen ontwrong; het ging op hol en men heeft er enkel in gelukt het tegen te houden op de kalsijde naar Beveren. Een 75 jarige ouderling, Karei Vanhoecke, werd aan de herberg De Molenwal op de baan naar Rousbrugge, door den tram verrast en op zijde geworpen. De machinist kon in tijds stoppen zoodat de man er van afkwam met eenige schram men. Wcst-Vldcren, Een dakwerker dezer gemeente, Pieter Biceele is Zaterdag alhier van een dak gevallen dat hij aan 't herstellen was. De man bleef op den slag dood, hij laat eene weduwe met 5 minderjarige kinders achter. Yper. Een bediende der tram, bestatigde Dinsdag avond dat de deur van een goederen wagon open stond. Hij zag na en bevond dat 4 pakken bevat tende 205 konijnevellen, ter waarde van 100 fr., verdwenen waren. De politie werd verwittigd, doch tot nu toe is de dader onbekend. De valsclic hankhriefjes. Tot Maandag, 11 dezer waren er in de Bank 98 valsche bankbriefjes ingekomen waarschijn lijk zullen er reeds in 3 a 4 weken bankbiljetten uitgegeven worden voor eenen tijd tot dat de nieuwe biljetten gemaakt zijn, 't geen misschien nog 3 a 4 maanden zal duren. Asscbroueke. Een pijnlijk ongeluk gebeurde alhier maandag avond. Een hofbouwkundige, Jan Wagnaere ging bij zijne thuiskomst in zijne serre de verwarming toestellen nazien. Waarschijnlijk zal hij dooree nen mistap in den stookput gevallen zijn, men vond er dinsdag zijn lijk met eene gapende wonde aan het hoofd. Btutltlei'vooiMle. Over eenige dagen hebben dieven gepoogd in te breken bij den landbouwer Vandecasteele, die al hier samen met zijne dochter woont, en gekend is voor wat geld te bezitten. De dieven hadden reeds eene ruit uit gesneden, doch zij werden verjagen door het geblaf van eenen hond en konnen niets mede dragen. Over 20 maanden hebben ook 3 man nen bij Vandecasteele ingebroken. Onder doodsbe dreigingen, werden de inwoners gedwongen hun geld, rond de 200 fr., te geven. Sinds dien had Vandecasteele een geweer en eenen grooten hond gekocht. De dieven van over 20 maanden zijn nog niet ontdekt, het zijn misschien opnieuw dezelfde. Clemskerke. Zondag nacht kwam een inwoner dezer gemeen te, geweerschoten lossen onder de vensters van eenen gebuur, met wiens vrouw hij betrekkingen had. De man, een braven ouderling, denkende dat liet was om hem buiten te lokken, bleef in huis en vei wittigde Maandag de gendarmerie. Het par ket van Brugge is ter plaats geweest en den dader eveneens de vrouw van den ouderling zijn aange houden en in 't gevang van Brugge opgesloten. Brugge. Het eerste groot zeilschip is Zondag namiddag in de nieuwe dokken gekomen. Het was een fran- sche viermaster "Cap Horn» in augusti uit Chili vertrokken met eene lading van 5000 ton sodani- traat. Het schip is 105 m. 80 lang en 13 m. 70 breed het heeft geladen, een diepgang van 7 in 50 Het schip is zonder den minsten hinder in den dok gekomen. Op de Eiermarkt werd H. Van Overloope, van Zedelghem, Zaterdag zijn rijwiel gestolen. De dief was ook een inwoner van Zedelghem, hij werd Zondag avond in eene herberg aangehouden. De gendarm A. Van Goethem, 36 jaar oud, en sedert 13 jaar in dienst, ongehuwd, heeft zich maandag morgend door den kop geschoten. De man gaf sedert eenigen tijd, tekens van zinsver bijstering. Aelbekc. Zondag avond werd er alhier op verscheidene plaatsen gevochten. Rond 4 ure in de Marktstraat gerochten twee geburen, A, Staelens en C. Van- daele, die in ongeschil waren, handgemeen. Stae lens bekwam eene messteek in den buik, de wonde is nogal diep doch niet doodelijk. Rond 6 ure werd er gevochten in de herberg van Jules Bogaert. De vechters werden op straat gezet waar het gevecht voortging, zekere Buysse werd aan het gelaat ge kwetst. Een weinig later ontstond opnieuw twist tusschen twee geburen, Fennoo en Verraes. Deze laatste werd erg aan 't hoofd gewond door een snijdend voorwerp. Dr Vanoverschelde verzorgde al de gekwetsten. Hollcbeke. Terwijl de echtgenooten Quinten, werklieden, Zondag morgen naar de mis van zeven uur gegaan waren, is een dief in hunne woning gedrongen en heeft er 5 fr. in geld en eenige juweelen ter waarde van 18 fr. gestolen. Men denkt op het spoor van den dader te zijn. Oosteainp. M. Karei D'Hulster pikeur bij M. den Baron Peers, kwam uit de herberg van Talloen met een anderen verbruiker, Louis Billiet. Toen zij eenige stappen verder waren, aan de laatste huizen van het dorp, wierp Billiet zich zonder de minste re dens op D'Hulster en bracht hem vijf messteken toe. Voorbijgangers vonden den gekwetste eenige uren later, gelukkiglijk zijn de wonden niet erg. De dader is aangehouden. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust Meenen. Zaterdag avond heeft de gendarmerie alhier een deserteur, Gustave Vanderloo 21 jaar, van Hane, aangehouden. Hij had Zaterdag namiddag in eenen schoenwinkel te Rijssel, 2 pare schoenen en 1 pare caoutchoues gehaald, op de naam van een kapitein derzelfde stad. Hij had ook een velo gestolen bij M. Vanlerberghe. Rousselaere. Maandag nacht werd Jules Broeckaert dicht bij zijne woning in de Spanjestraat aangerand en het hoofd door messteken doorkorven. Men vond den man badend in zijn bloed, na de eerste zorgen ont vangen te hebben kon hij twee zijner aanranders doen kennen. Een onderzoek is geopend. Sedert langbestond er twist tusschen de gebroe ders Boddin en de gebroeders Vandaele, briekke- bakkers in de Groenstraat. Maandag avond rond 9 ure was Cyrille Vandaele in eene herberg, toen twee broeders Boddin binnenkwamen, een twist ontstond en C. Vandaele werd nog al erg gekwetst hij gelukte er in te vluchten, en daar zijne tegen strevers dachten dat hij huiswaarts gegaan was vielen zij rond 11 ure zijn huis aan. Zij hadden bij na de deur verbrijzeld toen twee broeders van C. Vandaele opkwamen en op hunne beurt de ge broeders Boddin achtervolgden. De twee broeders René en Victor Boddin werden erg aan 't hoofd gekwetst, een hunner zal misschien een oog ver liezen. Zij kwamen naar't commissariaat waar C. Vandaele zich ook reeds bevond. Intusschentijd werden al de meubels verbrijzeld en de moeder Boddin erg gestampt en geslagen. Proces-verbaal werd ten laste van al de vechters opgemaakt, TliieH. Waensdag avond rond 8 ure kwam eene vrouw vragen bij Dr Vande Walle dat hij zich aanstonds zou begeven bij zekeren Verbeke, Kortrijkstraat, die ziek geworden was. De doktoor ging er naar toe, doch vond niemand ziek. In het terugkeeren werd hij opeens aangevallen door dezelfde vrouw die hem een steek in de keel en een in de linkerbil toebracht. De doctor kon gelukkiglijk de steek van de keel een weinig afweren, anders ware hij gedood geworden. De steken schijnen met een schoenmakermes toegebracht te zijn en de dader van die laffe aanranding is waarschijnlijk een manspersoon in vrouweklederen. De wonden zijn gelukkiglijk niet gevaarlijk, een stren onderzoek is geopend. Desselgliem. Een 15 jarigen jongen, Henri Delcour, die op 5 December in de raderen van eenen zwingelmolen den rechter arm verpletterd werd, werd Maandag den arm afgezet en is denzelfden avond overleden, tengevolge van den klem. Oostende. De sloep 211 reeder Vandewalle is reeds 26 dagen in zee en er blijft geen twijfel of het schip is vergaan. Er waren 5 visschers en een jongen aan boord. Die ramp maakt 3 weduwen en 7 wee zen. Russische en Japansche slimheid.Om een gedacht te geven van 't verschil tusschen de russische en de japaansche slimheid, verhaalt een reiziger, die Rusland en Japan doorkruist heeft, het volgende Tijdens den oorlog, binst een wapenstilstand, op de uiterste lijn der voorposten, stonden een reusachtige Rus en een kabouterachtige Japanner tegenover elkander als schildwachten. Ze verveelden zich om ter meest en geraakten op den duur met elkander aan 't praten, beide den tongval van de Kaukasusstreken sprekend. 'k Versta niet hoe uw volk toch altijd wint, zei de Rus, zich buigend om zijn kleinen tegen stander goed aan te zien. Dat komt door onze slimheid, antwoordde de kleine. Slimheid Slimheid, wat is dat voor iets vroeg de Rus, die nooit iets gehoord had dat daar aan geleek. Wacht zei de Jap ziet ge hier dit rotsblok Ik leg er mijne hand plat op. Sla nu zoo hard als ge kunt, met uwe gebalde vuist op mijne hand... Toe, sla maar. De reus, die eerst geaarzeld had, liet zijne grove vuist als een hamer neerkomen en... gaf een er- barmelijken schreeuw de Jap had zijne hand juist in tijds weggetrokken en de Rus sloeg zijne huid aan flarden op de rots. Dat is onze slimheid, zei de Jap om hem te troosten. Toen de Rus afgelost en naar 't kamp terugge keerd was, verkondigde hij aan zijne makkers dat het de slimheid was die de Jappen deed winnen. Wat slimheid is, daar begrepen ze echter niets van, doch hij zou het hun toonen. Er was evenwel noch rotsblok, noch tafel, noch stoel, noch iets dergelijks in 't zicht. Maar die Rus was nu al zooveel slimmer geworden met de les Van den Jap en hij had het algauw gevonden. Hij lei zijne hand op zijne breede, bolle wang en zei nu tot een kerel, nog grooter en bonkiger dan hij Sla met uwe gebalde vuist, zoo hard als ge kunt, op mijne handToe, sla maar. De andere nam een zwaai en... paf! De verkon diger der japaansche slimheid tuimelde hals over kop en huilde Dat is 't, dat is 't Hij had zijne hand weggetrokken en den zwaren klop op zijn gezicht gekregen. Ik heb de eer te laten weten dat ik kooper ben van Groote Fissouwvellen aan 4 frs. 't stuk; Fluwijnevellen aan 16 frs. t stuk; Kalf- en Zogervellen aan 1,20 de kilo. Yperstraat, POPERINGHE i5, Gasthuisstraat, Poperinghe. GROOTEN KEUS VAN Speelgoederen voor Kinders. Kindervoituren. Gemaakte Bloemen en Bladeren.Rouwkronen. Schouwversiersels in alle slag. Foulards, Cols, Manchetten en Handschoen. Zon- en Regenschermen.Wandelstokken. Quinquets, Lampe-Belgen, Luisters, Ganglampen Meubelpapier, Fraijen, Gordijnen Stoors op maat Toiles cirées, Linoleums, Tapijten, Spiegels. Reiszakken en Koffers in alle grooten. Tapstokken en Parapluiestaans. Vogelkooien. Fantasie Artikelen.Panders. Accordéons. Glas, Gleisch, Porcelein, Cristaal en half Cristaal Gebedenboeken,—Bureelgerief.—Albums. enz,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 5