.NIEUWS. Sansen - Sehottey, MKDBOUWlfóOIIIEK. Charles DELfOSSE, KERSTDAG. Voor uwe NIEUWJAARKAARTJES Spécialité de Gateaux Mazarin Macarons GLACÉS SORBETS, BERICHT. Yperstraat, POPERINGHE. vermenigvuldiging der Fruitboomen. Verheugt u, aarde en hemel, En tintiend stergewemel. Verheugt u, zon en maan. Verloren stervelingen, Wilt God ter eere zingen De groote dag breekt aan De dag van hoop en blijheid De stond van heil en vrijheid Die 't menschdom redden zal De Schepper aller dingen, Wordt om u, stervelingen, Geboren in een stal. Rijst opwaarts, herders knapen, En trekt met hond en schapen, Naar 't needrig Bethlehem Daar zult ge een kindje vinden, Bestormd van bui en winden, 't Is God, Emmanuel. Daar ligt een krijtend wichtje, Met englen aangezichtje, Op 't kille stroo ter néér Snelt aan met rasse schreden, Verzinkt er in gebeden, Het is der heemlen Heer. Alleluya! hier boven, Wilt God den ileere loven, Alleluyaop aard', Tot aan de verste stranden, Tot in heur ingewanden, De Heiland is gebaard Heft aan de jubelklanken Om God er voor te danken, Hij zendt u peis en vreê Juicht, tintiend stergewemel, Juicht, englen in den hemel En volken, jubelt ineê. Door deze wijze van vermenigvuldiging kan men de variëteiten met al hunne kenteekens en eigenschappen voortzetten. De fruitboomen kun nen op die manier niet voortgekweekt worden, alleen de tros en stekelbezie, de wijngaard, de kwee en de mijrobolaan zet men voort door stekken. Een stek is een deel van eene twijg van omtrent om20 lang en voorzien van oogen. Men snijdt de stek zoodanig dat hij van onder en van boven op een oog eindigt. Wanneer men de stek op eenigen afstand onder het oog afsnijdt is het leven der plant in gevaar. De wortels ontwikkelen zich meest in de nabijheid der oogen omdat daar het meeste voedsel wordt voortgebrachtzoo is het twijgdeel langs onder dat niet eindigt op een oog nutteloos. Sterft dat deel af dan is het goed maar 't kan ook ziek worden en de ziekte mededeelen aan de gansche plant. Blijft er boven het deel dat men in den grond steekt een twijgdeel dat niet van een oog voorzien is dan zal de plant toch goed groeien maar zij zal geenen schoonen vorm hebben, zij zal krom groeien terwijl de planten voortkomende van stek ken die juist boven een oog zijn afgesneden recht en zeer regelmatig zullen groeien. De verschillige wijzen van stekken die toepasse lijk zijn aan sommige fruitboomen zijn de vol gende i° De gewone stek. Het is een stukje eenjarig goed rijp geworden hout van omtrent om20 lang onmiddelijk boven en onder een oog afsnijden. Andere takken zouden maar moeilijk wortels vat ten. 2° De stek met hieltje. De stek wordt soms gemaakt met een afscheursel der moedertwijg aan zijn onderdeel. Die stek zal gemakkelijker wortels vatten omdat hij een deel der vormlaag medetrekt en bijgevolg meer voedsel bevat. Stek met krukje. Deze stek wordt afgesneden met een stukje tweejarig hout. Deze manier is aan te bevelen voor planten met sponsachtig hout, met merg en oorspronkelijke organen die zeer ontwikkeld zijn zooals de wijngaard. Zulke plan ten zullen gemakkelijker wortels vatten op twee jarig hout. Planting. Als het weder zulks toelaat plant men de stekken in den herfst onmiddelijk na ze gemaakt te hebben. Men verkiest eenen doordring baren mulligen grond op eene plaats die een wei nig belommerd is. In zware gronden zal men de stekken een weinig schuinsch planten bijzonderlijk de langewanneer men lange stekken recht in den grond steekt maken zij geen wortels op het onderste gedeelte omdat de factoren die tot de plantengroei medewerken er hunne werking maar moeilijk kunnen uitoefenen De stekken plant men op rijen afgewijderd van om25 men laat omio tusschen de stekken op de rijen. Na de planting zal men den grond bedekken met strooisel om de stekken tegen den vorst te vrijwaren en daarbij om den grond 's zomers frisch te houden De stekken die men 's winters maakt om slecht in de lente te planten worden in pakjes gebonden, in eene voor gelegd op eene drooge plaats en met ora3o tot om4o aarde bedekt. Inleggen. Het is de werking door dewelke men doet wortels vatten aan eenen tak die aan de moe derplant gehecht blijft. Bijna al de planten kan men vermenigvuldigen door inleggen. De fruitboomen die men op die manier voort plant zijn De kwee, de zoet en paradijsappel, de vijgeboom, de damastpruim, de moerbezie en de hazelnoot. De in te leggen tak wordt in den grond gestoken terwijl hij nog aan de moederplant gehecht blijft, ervan gevoed wordt tot dat er wortels ontstaan zijn. Daar het inleggen meer werk en plaats vereischt dan het stekken wordt het enkel gebruikt voor het voortkweeken van planten die niet anders kunnen lukken. Deze werking wordt gedaan in de lente, den zomer én den herfst. Hoe jonger en kloeker de twijgen zijn hoe spoe diger zij wortels maken. Wordt voortgezet, Rob. PAUWELS. STADSNIEUWS. Zondag namiddag rond 3 ure had alhier in de herberg De Zon Elverdinghe kalsijde eene flessche schieting plaats. Een geweer dat te veel geladen was ontplofte in de handen van een der spelers, Alponse Croo van den kruisdoorn te Re- ninghe. De man werd gekwetst aan de linkerhand, liet vleesch tusschen den duim en den vinger was gansch weggerukt zoodanig dat het been bloot lag. Al de aanwezigen waren als doof geslegen van den slag. Dr. Dewulf diende den gekwetste de noodige zorgen toe. De aannemer der tramlijn Poperinghe-üixmude heeft een klacht ingediend en verscheidene pro cessen zijn reeds opgemaakt tegen personen die de koolsijnders oprapen, die voor het liggen der lijn gebruikt zijn De politie verzoekt het publiek te willen in acht nemen dat alwie zich zulks nog toelaat rechterlijk zal vervolgd worden. Elverdinghe. Een vreeselijk drama heeft alhier Dinsdag avond plaats genomen. Rond 10% ure deden C. Bostyn jachtwachter van den Markgraaf d'Ennetières, en Ollivier jachtwachter van M. Thibaut de Boesin- ghe hunne ronde op de jacht van den Markgraaf. Op den akker van J. Deconinck zagen zij opeens eenen lanteern niettegenstaande het verbod van Bostyn, schoot Ollivier in de richting van den lanteern. Daarop vertrok hij zonder zich te be kommeren of hij iemand getroffen had. De jacht wachter Bostyn ging een weinig later samen met den veldwachter zien, en vond niets meer tenzij voettreden, 's Anderdaags morgens haalde men den onderpastoor om Arthur Mouton, die gedu rende den nacht een schot in den buik gekregen had, te berechten. De jachtwachter Bostyn vernam dan dat de twee zonen van den landbouwer Mou ton, Arthur en Marcel beiden rond 10% ure door een vuurschot gekwetst geweest waren, hij begaf zich aanstonds bij den burgemeester om het ge beurde te vertellen. Het parket van Yper is ter plaats gekomen de jachtwachter Ollivier loo chende, 's avonds te voren uitgegaan te zijn, nochtans volgens de getuigenis dezer laatsten werd hij aangehouden en naar het gevang van Yper overgebracht. Gedurende het onderhoor in liet gemeentehuis was geheel de parochie in rep en roer, en zonder de tusschenkomst der gendarmen zou de jachtwachter nooit levend weggeroclit zijn. De toestand van Arthur Mouton die van onder in den buik getroffen is, is hopeloos. Marcel is aan de beenen gekwetst, zijne wonden zijn niet ge vaarlijk. Wytschaete. Een landbouwer dezer gemeente M. Goemaere bestatigde Donderdag morgen dat zijne 21 jarige meid vertrokken was met hare kleederen Een weinig later vond men haar lijk in den put van de hofstede. Men weet niet of er moord of zelfmoord in 't spel is. Iloutkerke. Dinsdag avond kwamen alhier drie mannen binnen om wat te rusten, in een klein hofstedeken, bewoond door twee ouderlingen, zekeren Metsuwe en zijne zuster. Toen zij eenige minuten binnen waren, zegden zij opeensWij zijn gekomen om het geld dat gij gisteren ontvangen hebt voor uwe zwijnen, wij weten het, er was 520 fr., en indien gij het ons niet seffens overhandigt zullen wij u ophangen De twee ouderlingen werden verplicht hun geld te geven, waarna de dieven vertrokken en hun onder doodsbedreigingen ver boden, in de twee eerste uren buiten te stappen. De dieven zijn onbekend. Proeft de Petit beurre PAREIN van Antwerpen. Korti'ijk. Zaterdag avond rond 6 ure, was de zoon van M. Deseeuw, nieuwwasscher gansch verwonderd de waakhond onophoudend te hooren blaffen. Hij ging zien, en in het aanpalend liuis, dat in den dag altijd gesloten is, omdat de echtgenooten Debree die het bewonen in eene fabriek werken, zag hij de achterdeur half open. Hij ging binnen en vond er een kerel die hij aanstonds aanhield. M. De seeuw riep om hulp, zijn vader en zijne zuster kwamen toegesneld, en de dief werd bewaakt tot de aankomst der politie. Op het bureel verklaarde hij, Jan Goewitz te heeten van Brugge. Na onder zoek bevond men dat Goewitz landlooper is, en reeds 14 veroordeelingen ondergaan heeft. Men vond in zijn bezit verscheidene messen, waaronder een met eene zaag. Op den koer vond men nog eene schaar in eene kuip water. In het huis van M. Debree was nog niets aangeraakt geweest. Dottcnys. Terwijl de echtgenoote Vandendriessche zich een oogenblik omkeerde, heeft haar zoontje van 18 maanden, een pot kokende melk van den tafel omgetrokken. Het kind was zoo erg verbrand, dat het Zaterdag tengevolge zijner wonden over leden is. Ingoygliem. Voor een nietige reden ontstond er Zaterdag twist tusschen eenige jongelingen op den wijk Hulsbosch. De messen werden getrokken en zekere Richard Christiaens van Anseghem werd nog al erg gekwetst. Men denkt op het spoor der daders te zijn. Waasten. Sedert twee jaar zijn er alhier niet min dan zes branden ontstaan aan kwaadwilligheid toe te schrijven, zonder dat men den dader kon ontdek ken. Eene poging tot brandstichting had opnieuw plaats Zondag, tegen een huis, bewoond door 80 jarige ouderlingen, de echtgenooten Warlop-Lam- bin. De dader had petrool gegoten op een bussel strooi en dan onder een vensterraam in brande gestoken. Gelukkig was M. Warlop wakker ge worden, geheel het huis was in rook, hij riep aanstonds eenige geburen ter hulpe en de brand kon uitgedoofd worden. Vermoedens wogen op zekere Noël Debusschere 27 jaar, daglooner, die men in den nacht dronken gezien had. Hij werd aangehouden, eerst loochende hij, doch eindigde met te bekennen dat hij niet alleen de stichter was van dien brand maar ook van de andere reeds sedert 2 jaar gepleegd. Heulebeke. Een geheimzinnige aanslag is Zaterdag avond gepleegd geweest op den landbouwer P. Daele- wyn gehucht Het Kruisken aan een tiental minuten van het dorp. De zoon was op reis en dien avond te huis verwacht. Tusschen 6 en 7 ure werd de voordeur opengesmeten maar niemand kwam binnen Men deed de deur toe en tot drie maal toe vloog de deur weer open De landbouwer nam een licht en ging zien. Nauwelijks was hij op den dorpel of een geweerschot knalde en de man viel ten gronde. Het slachtoffer dat 60 jaar oud is, was getroffen aan het hoofd, de schouders en de beenen. In de nacht werd hij berecht, noch tans is zijn toestand verbeterd en er is hoop hem te redden. De dader is onbekend, het parket van Kortrijk is Zondag ter plaats geweest. ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn Desselglicm. Een geweldige brand is Maandag morgen rond 11 ure ontstaan hij Jan Asteur, herbergier en winkelier. De brand, die op den zolder begonnen heeft, breidde zich spoedig uit en heeft gansch het huis met den inboedelvlas, meubels, kruide nierswaren en kleederen vernield. Er bestaat ver zekering. Moeskroen. Maandag morgen rond 1 ure, de politieopziener M. Mestdag, die zijne ronde deed in de Toerkonje- straat, zag eene dikke wolk rook uit de weef- selfabriek van M. Graveline komen. Het alarm werd aanstonds gegeven aan de bewoners en men bevond dat een begin van brand ontstaan was in de droogplaats en dat reeds een groote hoeveelheid wol en katoen in brande stond. De pompiers kwa men aanstonds ter plaats en om 3 ure was alle gevaar verdwenen. De schade beloopt op 4000 fr. er bestaat verzekering. De stoker die 's avonds te voren zijne ronde gedaan had, had niets ongewoons bemerkt. Maandag avond rond 5% ure, in de weide van den landbouwer E. Duthoit, Meenenstraat, is eene groote tarwe-strooimijt de prooi der vlammen ge worden. De vlammen waren zichtbaar van zeer ver en een oogenblik zegde men zelf dat gansch de hofstede in brande stond. De pompiers kwamen ter plaats, doch er viel aan geen blusschen te den ken, de schade is gerekend op 400 fr. en door verzekering gedekt, Maandag avond rond 5 ure 40 m. wilde een 25 jarige wisselwachter, Teophile Wyseur van Evregnies, op een ingang zijnde trein springen om naar Herseeuwe te rijden. Ongelukkiglijk verloor hij het evenwicht, en viel onder de wielen die hem de twee beenen ijselijk verpletterden. De ongeluk kige ontving de eerste zorgen in de statie, waar E. P. Willems van het orde der Barnabieten hem de absolutie gaf. Men bracht hem dan over rond 7% ure, naar het gasthuis, waar men hem de beenen tot onder de knie heeft moeten afzetten. De gekwetste is Dinsdag morgen tot bewustzijn gekomen, en men hoopt hem te redden. Over 3 of 4 jaar heeft de broeder van het slachtoffer, ook bediende in den ijzerweg, de dood gevonden in eenen vijver tusschen Herseeuwe en Moeskroen. Zillebcke. Woensdag morgen rond 6 ure, was Jules Van Acker, molenaar, petrool gaan tappen op den hooizolder. Hij had een lantaarn in de hand, en opeens vatte het hooi vuur. Eene ontploffing volgde en in eenige oogenblikken stond geheel den hooi zolder in brand. Gelukkiglijk konnen de geburen den brand spoedig overmeesteren. Van Acker is gekwetst en verbrand aan de beenen. Lombarfzijde. Dinsdag was de zoon van den jachtwachter Col lin bezig het geweer van zijnen vader te kuisschen. Al lachen legde hij aan op een meisje van 15 jaar, opeens ging het schot af en het meisje ontving de volle lading in het aangezicht. Haar toestand is hopeloos. Komen. Woensdag morgen rond 8 ure, heeft men alhier bij de grensbrugge der Frankrijkstraat een man uit liet water getrokken die geen teeken van leven meer gaf. Een bijgeroepen geneesheer bestatigde dat de man reeds eenige uren dood was. Dank aan de papieren, op hem gevonden, bekende men dat het slachtoffer zekere Henri Lahousse, 65 jaar van Waasten, is. De man was Dinsdag avond rond 6 ure, na zijn werk in de suikerfabriek van Waasten Pont Rouge vertrokken, om langs het water naar Komen te gaan. Hij zal waarschijnlijk door de duisternissen bedrogen, in het water gevallen zijn. wendt U ter drukkerij van 't Annoncenblad. Spoedige en goedkoope bediening. Groote keus van FANTAISIE-Nieuwjaarkaartjes. Blankenberglie. Volgens men verneemt van visschers die in de haven aangekomen zijn, zou de visschersloep Blankenberghoise nr 38 schipbreuk geleden hebben. De bemanning bestaande uit C. Decocq, J. Vernieuwe en P. Arents, zou in de golven om gekomen zijn. Deze ramp maakt 2 weduwen en verscheidene wezen. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust Hier en Daar. Te Destelbergen heeft de vrouw van Octaaf Van Acker bij vergissing een druppel vitriool gedron ken. Zij is nog denzelfden dag overleden. Te Sint Joost - ten - Noode, sprong een beambte, Frans Maes 32 jaar oud, van een tram op den hoek der kruidtuinlaan. Hij werd door eenen anderen tram gevat en zoo erg gekwetst dat hij kort nadien overleden is. Te Opwyck gerochten Zondag avond eenige jongelingen, die bedronken waren, handgemeen. Een hunner, T. Vanhandenhoven, 25 jaar, kreeg een dolksteek in de borst en bleef op den slag dood. De jongeling was de eenige steun zijner oude gebrekkelijke moeder.Te Gent op den wijk Sinte Koleta had een 3 jarig kind stekjes in den mond gestoken. Bloedvergiftiging is ontstaan en het kind is tengevolge ervan over leden.—Te Austruweel reed de zoon van den land bouwer Wouters, door de duisternissen bedrogen, met peerd en wagen in eenen gracht. De ongeluk kige kreeg den zwaren wagen op het lichaam en werd Dinsdag morgen dood gevonden.-Te Bergen (Mons) werd eene 18 jarige meid Maandag avond vermoord. Men had de bel getrokken en het meis je opende de deur zonder wantrouwen. Zij werd aangevallen en bij middel van vier dolksteken en drie revolverschoten gedood. De dader is on bekend. Priesterwijdingen van Brugge. Vandage hebben de volgende Heeren, in de Kerk van het Seminarie, de heilige wijdingen ontvangen Meng-eling-en. 't Was in den Krieketijd! Jantje zat op den boom, krieken te trekken en het schuifelde niet. «Jantje, Jantje! riep vader, kom in huis manneke, het dondert Vader, riep Jantje, ik kan 't hier ook hoo ren Nicuwjaarkaartjes. Jaarlijks worden, hoeft het herinnerd te worden, millioenen zulke kaartjes verzonden, wat aan het postwezen verbazend veel werk geeft. Wie wenscht dat zijn kaartjes zoo snel mogelijk ter bestemming aankomen steke ze niet in de bus sen maar geve ze in de postkantoren af aan de winketten, en wel in twee pakken, kruiselings met bindtouw ombonden het eene bestaande uit de kaartjes voor de stad of het postkanton, het andere uit die voor elders. Het publiek gelieve ook, zoo mogelijk, rond nieuwjaar de verzending van prospectussen, prijs lijsten, omzendbrieven enz. te staken. PATISSIER, ra de l Hopital, 40, POPERINGHE. Chocolat et Pains d'épices des Patrons Patissiers, Chocolat au lait F. L. Cailler's de Broc-Suisse. Ik heb de eer te laten weten dat ik kooper ben van Groote Fissouwvellen aan 4 frs. 't stuk; Fluwijnevellen aan 16 frs. yt stuk; Kalf- en Zogervellen aan d,20 de kilo. Natuurlijke en kunstmatige (Vervolg.) Stekken. Zijn PRIESTER gewijd de Eerw. Heeren Blanckaert Abel, Poperinghe.Bondue Karei, Waasten,- Coene Alfons, CrombekeDobbels Joseph, ThieltMas- schelein Jules, Becelaere.Meuleman Arseen, Ste Kruis. Scherpereel Clemens, Dudzeele.Vanhoutryve Stanislas, Brugge. Zijn DIAKEN gewijd de Heeron Baert Achiel, Poperinghe. Colle Joris, ThieltDe- coene Alberic, Wevelghem.Matthys Arthur, Wacken Meuleman Achiel, Brugge.Poullet Alfons, Dottignies.— Pyson Jozef, VeurneSchrurs Remi, Wevelghem.Toch Emiel, Thielt.Vanhalst Leo, Meenen.Wanket Edmond, J tibbckc. Zijn ONDERDIAKEN gewijd de Heeren Blomme Joris en Boone Jozef, Yper.Debrauwer Nor- bert, Rousselaere.—Dewulf Alois, Ingelmunster.—Gesquiere Albrecht, Gheluwe.Haazen Bernardus, Antwerpen Hannebouw Emiel, PoperingheJoye Nestor, Ploegsteert. Labis Adolf, Ceurne.Leenaers August. Hertsberghe, (Oost- camp).Naert Serafin, Iseghem.Remaut Alfons, Lede- ghem. Vandekerchove Oscar, GhistelVandenberghe Alfons, Rousselaere.Vandenweghe Raphael, Rousbrugge. -Vanderstraeten Lodewijk, Veurne.Vaneeckhoutte Rafael, Rousselaere.Verhaeghe Oscar, Eeghem.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 5