NIEUWS. MflDBOUWiföOlïIEK. Voor uwe NIEUWJAARKAARTJES bij flchille Berat-tfaneayseele. (en te kleinen deele van 1904). vermenigvuldiging der Fruitboomen, Eene groote lekkere Pinte begraand Bier De Hophandel in igo5. HOPOOGST VAN 1904. Invoer in België uit den vreemdegedurende de acht eerste maanden van het jaar Uit Duitschland 627,579 Kgr. Engeland 100,658 Oostenrijk 1,087 Vrankrijk 105,575 Nederland 21,131 Rusland 11 te zamen 856,041 Uitvoer uit België naar den vreemdegedurende de voormelde maanden. Naar Duitschland 15,734 Kgr. Engeland 184,160 Denemarken 495 Vrankrijk 141,047 Nederland 32,122 n andere landen 7,808 te zamen 381,366 HOPOOGST VAN igo5 Maand September Invoer in België. Uit Duitschland w Engeland Oostenrijk Vrankrijk Nederland te zamen Uitvoer uit Naar Duitschland Engeland Vrankrijk Nederland te zamen 196,780 Kgr. 22,891 18,108 4,990 2,618 245,387 België. 1 Kgr. 00,390 43,970 8,380 112,741 Maand October Invoer in België. Duitschland 616,136 Kgr. Engeland 34,049 Oostenrijk 29,323 W YraDkrijk 8,601 Nederland 24,753 te zamen 712,862 Uitvoer uit België. r Duitschland 1,179 Kgr. Engeland 84,476 Denemarken 437 Vrankrijk 85,949 Nederland 99,884 andere landen 373 te zamen 272,298 Maand November Invoer in België. Uit Duitschlaud 678,635 Kgr. Engeland 14,943 Oostenrijk 37,322 Vrankrijk 10,296 Nederland 37,446 te zamen 778,642 Uitvoer uit België. Naar Duitschland 4,523 Kgr. Engeland 38,843 Vrankrijk 93,026 Nederland 44,009 andere landen 450 te zamen 180,851 Natuurlijke en kunstmatige (Vervolg.) 2° Inleggen door aanaarding. Deze wijze van vermenigvuldiging gaat nogal rap en wordt toe gepast voor de kwee, de zoet en paradijsappel. In 't begin van de lente snoeit men de planten eenige centimeters boven den grond af om de moe derstam te doen vertakken. In den zomer ofwel in de lente van 't volgende jaar worden de jonge scheuten of twijgen aangeaard tot op eene zekere hoogte. De aaide wordt vochtig gehouden bij mid del van strooisel ofwel door besproeiingen. Rond November doet men de aarde weg, men ziet dat iedere twijg van wortels voorzien is, men snijdt de takken af onder de wortels. Deze behan deling kak slechts alle twee jaren aan eenen struik toegepast worden. 3° In de lucht. De takken die zich te ver boven dien grond bevinden kan men niet buigen tot in den grond. Men trekt de twijg door de grond opening van eenen bloempotdeze wordt opgevuld met goede aarde es» fxisch gehouden door eene besproeiing en door gebruik van mos. De vorming van wor tels zal hier ook nogal rap geschieden. 4° Geheele takken inleggen. Wanneer de tak ken lang zijn, gelijk die van den druivelaar heeft men nog eene voordeelige wijze van voortplan ting. Men buigt de takken in den grond zoodanig dat het grootste getal oogen naar boven gericht zijn. Onder ieder oog steekt men eenen bloempot. De oogen naar boven gericht, worden scheuten en terzelfder tijd vormen er zich wortels in de bloem potten. De takken snijdt men nu in stukken te gen de scheuten en men heeft zooveel nieuwe planten als er cogen zijn die zich ontwikkeld heb ben. Bij den druivelaar dragen die jonge planten somtijds 1 of 2 trossen en dienen alsdan als sieraad planten. Rob. PAUWELS. STADSNIEUWS. Deze week zijn de volgende benamingen gedaan voor den dienst van piocheur op de tram-lijn Po- peringhe-Rousbrugge René Vermoute, Henri Rubbens, Achille Charles, Richard Dethelion, Gustave Thoor en Jules Couwet, geboren te Pope- ringhe, Gustave Derudder, geboren te Gheluvelt, Henri Vandevoorde en Camille Delbeke, geboren te Vlaraertinghe. Arsène Maanhout, geboren te Sysseele. Men is nog altijd volop aan het werk voor het verlichten der stad met de gaze. Deze week heeft men overal de lanteerns verbonden aan de gaze- buizeD, waarna men de naaste week de bekken zal plaatsen. Op de markt zal ieder lanteern voor zien zijn van twee dubbele Auer bekken, in de straten overal van een bek. Binnen drie weken zal de gazeketel en de werkplaats gansch gereed zijn en zeer waarschijnlijk zullen de straten der stad met het einde van Januari 1906 door de gaze verlicht zijn. De bijzondere verlichting der huizen zal maar later geschieden. De gazeketel heeft 18 m. doorsnede, meet 56,55 in. in de ronde en is 5 m. hoog. Te Yper is reeds een der nieuwe ketels gansch gereed om de gaze naar Poperinghe voort te zetten. Zaterdag avond werden alhier persen gestolen ten nadeele van René Quaghebeur, landbouwer bij de statie. De zoon van het huis betrapte de dief en loste verscheidene schoten, hetgeen den dader spoedig op de vlucht dreef. Een onderzoek is ge opend ten laste van G. V. van Meulebeke die alhier tijdelijk verblijft. Gedurende het verloopen jaar heeft men tot heden ten stadhuize ingeteekend 95 huwelijken tegen 79 in 1904, 350 geboorten tegen 370 in 1904 en 290 sterfgevallen tegen 286 verledene jaar. Zondag avond werd de landbouwer J. Lobeau, in de Meessenstraat door verscheidene mannen aangerand en mishandeld. Inbraak in St. Maartenskerk te Yper. Maandagnacht hebben dieven ingebroken in St. Maartens kerk. Zij zijn binnen gegaan langs den zuidkant der kerk, langs de kapel van Sint Anna waar eene der onderste gekleurde ramen uitgeno men was. Om aan het raam te geraken hadden zij uit een klein magazijn bij de kapel, trapkens en schragen genomen. Bij dat raam vond men ver scheidene solferstekjes. Zij zijn na de diefte langs dezelfde kant vertrokken met de dubbele ladder, genomen achter den hoogen altaar. De diefte werd eerst Dinsdag morgend vroeg bestatigd, door den onderkoster M. Desmedt die in 't inkomen over eenen offerblok struikelde. Alles was in wanorde en de dieven hadden al geplunderd wat zij kon- nen, en daarbij vele schade teweeggebracht. In de H. Sacramentskapel lagen de relikwie van Ste Barbara en de twee lanteerns ten gronde, de bus was opengebroken en geroofd de ex-votos bij het H. Hert, de kronen van O. L. V. van Lorette en het kindje Jesus waren verdwenen. Een Christusbeeld dat de dieven dachten in goud te zijn, en maar in verguld hout was, was van het kruis getrokken en tegen den grond verbrijzeld. In de kapel van O. L. V. van Lourdes waren een deel der ex-votos en de bus geroofd, de kope ren vergulde kroon van O. L. Y. werd platge stampt. In den koor bij den hoogen autaar, waren de zilveren sloten van het beste misseboek en den zilveren haak van het velum afgedaan. In de kapel van den H. Joseph waren de ex-votos en eene bus geroofd. Men rekent dat er rond de 140 ex-votos gestolen en 7 bussen geroofd zijn waarvan men de inhoud niet kan schatten. Een onderzoek is ge opend en Dinsdag geheel den dag was er een groote toeloop van volk in de kerk. De daders zijn onbekend. Wervick. Een geweldige brand is Zaterdag nacht rond 1 ure uitgeborsten, in eenen liangaard, achter de woning van M. Desforges, herbergier en hande laar in kolen. De hangaard bevatte 20 tot 25.000 kilos vlas, toebelioorende aan MM. Leroy en Pon cel, en eene groote hoeveelheid kolen. In een oogenblik stond alles in vlamme de pompiers kwamen spoedig ter plaats en konnen slechts de aanpalende huizen vrijwaren. Alles is de prooi der vlammen geworden vlas, kolen, het peerd, wa gens, enz. De schade beloopt op 10.000 fr. en is door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend, Gheluwe. Zaterdag nacht werd de hofstede, bewoond door den landbouwer Corneille op het gehucht Artois door eenen geweldigen brand in asch gelegd. De beesten konnen gered worden, doch al de vruch ten tarwe, rogge, haver, tabak, enz., de meubels en het alaam zijn de prooi der vlammen geworden. De schade is zeer aanzienlijk men kent de oor zaak van de brand niet. Er bestaat verzekering. Rousselaere* Maandag avond rond 6 ure kwam M. Hilaire Degryse, handelaar, per rijtuig, terug van Oost- nieuwkerke. Bij de stad kwamen drie dronkaards in liet midden der straat en brachtten de peerden verscheidene messteken toe. De peerden zijn erg gekwetst. Een weinig verder randden de drie woestaards eenen velorijder aan en rukten hem van zijnen velo. Deze, die een gendarm was in bur ger reed voort naar Rousselaere, waar bij de liulp inriep van 2 andere gendarmen. Samen volgden zij de dronkaards na en hielden ze aan, het waren 2 broeders Huyghebaert en zekeren Deceuninck van Oostnieuwkerke. Proces verbaal werd ten hunnen laste opgemaakt. 's Anderdaags vond men nog een kachtel in eene weide nabij Heyhaege, dcor messteken gedood. Zaterdag avond kwam Aug. VanCoMlie, voer man bij M. Reynaert, met peerd en wagen langs de Spanjestraat. Opeens verschrikte het peerd, VanCoillie het willende bedwingen, gerocht onder de wielen, die hem dwars over de borst reden. De ongelukkige had verscheidene ribben gebroken en klaagt over inwendige pijnen. Maandag avond werden in het logementhuis De Manége twee franschen aangehouden die sedert eenige dagen met valsche inschrijvings biljetten rondliepen en nog al belangrijke sommen aftruggelden. De twee mannen zullen voor eenigen tijd naar Hoogstraeten gezonden worden. Proeft de Petit beurre PAREIN van Antwerpen. Blanke nherglie. De visschersloep n° 38-, verledene week als ver loren aanzien, is gelukkiglijk Woensdag terug in de haven binnengevaren. Men kan oordeelen over de blijdschap der vrouwen en kinders die zich reeds als weduwen en weezen aanzagen. Wreede moord te Rumbeke. Zondag avond rond lO'/s ure bevonden zich drie verbruikers in de herberg De Zilverberg bij Ch. L. Belaen. Een twist ontstond en de her bergier wilde den bijzondersten woelmaker, zeke ren Knockaert, buiten zetten. In het portaal der herberg trok deze opeens zijn mes en bracht den herbergier twee gevaarlijke steken toe in het hoofd. Het slachtoffer werd in huis gebracht en heeft nog slechts weinige uren geleefd. De moor denaar die maar 21 jaar oud is, werd nog dezelf den avond in zijn huis aangehouden. Ch. Belaen was 32 iaar oud en vader van twee kinders. Het parket van Rousselaere is Woensdag ter plaats ge weest, en de moordenaar werd naar 't gevang van Kortrijk overgebracht. Horti'ijk. Zondag avond tusschen 5 en 6 ure, gedurende de afwezigheid der inwoners zijn dieven binnen gedrongen in liet huis van den groenselier J. B. Robays, Staceghenistraat. Zij hebben geheel het huis onderzocht en zijn vertrokken met eene som van 65 fr., een gouden en een zilveren zak uurwerk, elk met een zilveren ketting, een zil veren armband, alles ter weerde van omtrent 165 fr. Al deze voorwerpen bevonden zich in de onderste schuif eener kas en in de schuif eener ronden tafel. Toen Robays met zijne vrouw rond 6 ure 't huis kwamen bestatigden zij de diefte, doch van de daders was er geen spoor meer. De dieven waren binnen gedrongen langs een klein achtervensterken van 82 cm. hoog. Een onderzoek is geopend. Donderdag gebeurde alhier een pijnlijk ongeluk inde statie. Een werkman, Camille Yandewiele, werd door eene machien gevat, die langs de goede- renkoer maneuvreerde. De ongelukkige werd tien meters ver medegesleept en bekwam erge kneuzingen. Hij klaagt ook over inwendige pij nen. Men moest hem per rijtuig huiswaarts voeren. Hfarkeghem. Dinsdag voormiddag ontstond er brand bij Ernest De Clerk. De schade is nog al groot, doch de helft van liet huis is kunnen gevrijwaard wor den. Alvcriiigliem. Dinsdag morgend rond 7ys ure heeft men bij den timmerman A. Polley een vechtershaan gesto len, ter weerde van 50 fr. Men denkt op het spoor van den dader te zijn. ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn Iloutlicm. Dinsdag avond, begaf Mmc Descamps-Duthoit 28 jaar, landbouwster te Houthem, zich naar het dorp om eenige aankoopen te doen. Op weg ge voelde zij zich onpasselijk, en ging binnen bij den daglooner Parez. De arme vrouw zonk ten gronde, en gaf geen teeken van leven meer. Men diende haar het H. Oliesel toe, en een geneesheer van Komen werd bijgeroepen, doch alles was vruchte loos, men kon slechts de dood bestatigen. Mme Descainps, die in belangwekkenden toestand ver keerde, was moeder van 6 kinderen waarvan het oudste 6 jaar oud is. wendt U ter drukkerij van 't Annoncenblad. Groote keus van fantaisie-Nieuwjaarkaartjes. Belleghem. M. Deramaut, bestuurder der brouwerij van M. Vander Ghiuste, vertrok Dinsdag morgend rond 7 Vt ure, voor Avelghem zegde hij. Hij had al de knechten werk gegeven voor den dag en is sedert dan niet meer te zien geweest. M. Dera maut is 40 jaar oud en ongehuwd, in de brouwerij waar hij de boeken hield, is alles in goede orde. In het dorp is er van niet anders spraak, dan van die geheimzinnige verdwijning. Moorseele. Een landbouwersknecht, Ad. Wallayes, had over eenige dagen van zijnen meester 200 fr. ont vangen in betaling van verscheidene maanden. Hij had daarvan 170 fr. in het land gedoken niet verre van de hofstede, en was daarna met vier vrienden gaan drinken. Toen hij het geld wilde uithalen, was het niet meer te vinden. Waarschijn lijk zal hij, dronken zijnde, zulks verteld hebben aan de eene of de andere kennis die het geld uit gehaald heeft. Een onderzoek is geopend door de gendarmerie van Meenen. Komen. Een weversgast, Jules Vandenbussche, 29 jaar, ging Zondag avond rond 11 ure den wijk Godshuis voorbij. Aan de hofstede Samez werd hij opeens door vier mannen aangerand die hem erg mishan delden. Op zijn hulpgeroep namen de schelmen de vlucht, zonder te kunnen herkend zijn. Vanden bussche heeft eene wonde van 4 cm. diep bekomen aan den bals. Een onderzoek is geopend. Oostende. Zondag nacht is de vrouw Dewolf van de trappen harer woning gevallen en op den slag dood geble ven. De arme vrouw was van boven gekomen om hare zoons, soldaten in verlof, af te wachten. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust DoRen^s. Bij de echtgenooten De Blauwe, tabakverkoo- pers, zijn deze week drie kinders geboren, twee knechtjes en een meisje. Moeder en kinders zijn welvarend. Ilicr en Daar. Te Eekloo werd de landbouwer Dossche bij het koestal door een geweerschot getroffen. Hij kon nog tot in het stal vluchten waar men hem later vond, erg gekwetst. De koeiwachter, 18 jaar oud, vond men ook vermoord in zijn bed. De dader is onbekend. Te Elsene heeft een jongeling van 15 jaar zich opgehangen. Het was een eenig kind dat sedert eenigen tijd ziek was. Te Moll zijn deze week drie menschen verdronken. Eene jonge vrouw die in eenen gracht gevallen is, en ver scheidene kinders achterlaat. Een douanier en een schipper die beiden Maandag in de vaart ge vallen zijn en dood bovengehaald werden. Te Hoboken heeft een 17 jarig meisje zich door een revolverschot in het hert gezelfmoord omdat zij van hare moeder berispt geweest was over haar laat uitblijven. Te Erebodeghem, vond men Dinsdag in zijn huis, een ouderling J. Everaert, 78 jaar, die alleen woonde, vermoord in het gei tenstal. Diefstal is de drijfveer der misdaad ge weest. Iwleng'eling'en. De schoonzoon viel in slaap na het noenmaal en was welhaast aan het ronken Ronk ik ook als ik slaap vroeg de schoonmoeder aan de meid, Neen Madame, sprak de meid, ge ronkt nog al wel als ge wakker zijt. Ondanks de winter, alleraange naamste verzet Aan de liefhebbers der Gaaibol, heb ik de eer te laten weten dat er bij mij alle Zondag ge bold wordt van 's morgens ten 9 ure tot 's avonds ten 9 ure, daarom zal de zaal bijzonder wel ver warmd wordenvan 's namiddags ten 4 ure, is het spel luisterrijk verlicht, dit alles zonder een centiem onkosten voor den speler. Den Maandag, van 4 ure 's namiddags, als er liefhebbers zijn die zich een paar uurkens voor hunne kandeelen willen verzetten, zal de zaal al tijd tot iedereens dienst in ganschen schik zijn zoo als den Zondag. Ik stel ook het spel voor aan de liefhebbers op afzondere Feestdagen, zoo als Crispijn, St Cé- cilia, St Eloi, St Joseph of Feestdagen van andere Maatschappijen. De zaal is ter beschikking van iedereen. Gul- hertig onthaal. Schoon licht, goede warming, 't spel in vollen schik en naar wensch Hier is 't geval zegt Michiel, van te zingen in koor Vivat 't goê bier, 't verzet en aang'naam leven, Wat kan den Heer ons beter geven. n 1° De geieone wijze. Op de plaats waar men de tak of twijg wil inleggen graaft men eene geul van 0,10 m. diep, men buigt de tak erin, deze wordt vastgehouden bij middel van houten haakjes; het uiteinde laat men vrij. De geul wordt gevuld met mestaarde en men duwt de aarde goed tegen den tak. Nu wordt de grond met strooisel bedekt om de vochtigheid zoo goed mogelijk te bewaren. Spoedige en goedkoope bediening. Plantenkundige. Dit, jufvrouw Anna, is de tabaksplant. Anna. Hoe interessantEn wanneer komen er nu cigaren aan Altijd zal men gezelschap vinden

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1905 | | pagina 5