BUlTEfJLiA^D. LANDBOUWBELANGEN. NIEUWS UIT BEüGIE. In ISiiHlaml. In Rusland gaat het stillekens aan beter. I) Keizer houdt geregeld raad met zijne Ministers, en zendt bevelen uit. Daar de werkstakingen meest overal uit zijn, herneemt het gewoon leven en de rust in de steden en te lande. In de verre Caucasus-provinciën is de omwen teling nog meester, alhoewel er geen woelingen meer ontstaan. Zelfs is er in die bergstreek een eigen regeering ingericht't zou nog wel eenen tijd kunnen aanslepen, eer het Russisch geza: ginder hersteld kan worden. T© \Ig©ttiraN. Over de bijeenkomst van de gezanten der mo gendheden is er weinig nieuws. Alles schijnt vreedzaam te gaan voor het behandelen der eerste punten1° Het is verboden van wapens in te voeren in Marocca, buiten voor het leger van den Sultan 2° Het onderzoek der schepen, om te weten of zij wapens willen invoeren, zou toever trouwd worden aan Morocca en Frankrijk, langs de kust der Middellandsche zee, alsook aan Ma rocca en Spanje, langs de westkust. Het legt aan om schuw te gaan over de kwes tie van de belastingen, en over het instellen eener veiligheidspolicie. Daarom is de uitslag dezer zon derlinge conferentie altijd niet te voorzien. Nie mand is daarover gerust. In België neemt onze Regeering maatregels om de forten der Maas, bij Namen en Luik, sterk te bezetten. Bij onze Zui derburen zorgen de korpsoversten om hunne legersafdeelingen op oorlogsvoet in te richten. In Engeland. Deze week is er overal kiezing geweest voor de Lagere Kamer, die daaromtrent met onze Kamer- der Volksvertegenwoordigers overeenstemt. He vig was de strijd tussehen de zoogezegde liberalen die den vrijhandel voorstaan, en de conservatieven die beschermende rechten op allerhande vreemde waren willen leggen. Daar is dus geen kwestie van godsdienst gemengd in deze partijen. Het Ministerie Campbell-Bannerman heeft een schit terenden zegepraal behaald want het zal onge veer 450 partijgangers tellen in de nieuwe kamer, daar de tegenstrevers maar 138 gekozenen hebben. Tussclieii Hoiigari© ©n Serbië. Wegens het vernieuwen van het handelstrak taat zijn er moeilijkheden ontstaan tussehen Hon- garië en Serbië. Derhalve heeft Hongarië de grenzen gesloten voor alle Serbische waren. Vele spoorwagens, met meer dan 20.000 verkens, zijn aan de grens tegengehouden tot dat het geschil vereffend is. Cliiii©©zeii in Tonkin. Een bloedig gevecht heeft in Tonkin plaats ge grepen tussehen eenige benden Chineezen die het land binnengedrongen waren en alles in rep en roer hielpen, en de fransche soldaten. Het gevecht duurde 3 uren; 300 chineezen werden gedood en evenveel gekwetst. Van de fransche kant waren er 45 dooden en 26 gekwetste. De opbrengst van Suikerbeeten. Het zoogenaamd seizoen der suikerbeeten is thans ten einde. Om te oordeelen naar de bekende uitslagen, is de opbrengst omtrent een vierde grooter dan in 1904. Deze overvloedige opbrengst is toe te schrijven aan het toenemen van de teelt der suikerbeeten en aan de overdreven oogst die men per hectare bekwam. Wat de rijkdom in suikergehalte betreft, is er geen verschil bij voorgaande jaren. De fabricatie echter levert geen gunstige uit slagen op, omdat de suikermarkt zoo zwak staat en dat een zoo groot prijs aan de landbouwers moest gegeven worden. De meeste suikerfabrieken zullen verliezen on dergaan, maar men verhoopt ernstig dat de han del wellicht beter zal gaan. Daarenboven zijn de fabrikanten t' accoord om den inkoopprijs voor 't naaste seizoen met 3 of 4 fr. te verminderen. De gezamenlijke opbrengst in Europa is 45 per cent vermeerderd in België alleen is de op brengst bijna verdubbeld. Te naaste jaar, zoo voorziet men, zal men de 1000 Kgr., met 14 p. c. suikergehalte, niet meer 26-27 fr. maar enkel 22 fr. betalen. Margarine. Volgens statistieken, welke het Ministerie van Geldwezen uitgaf, wierd er verleden jaar eene hoeveelheid van 9.466.117 Kilo Margarine ver bruikt. Daar de margarinefabricatie met eene belasting van 5 fr. per 100 Kilo getroffen is, heeft de Regee ring te dien hoofde eene som van 473.305 fr. 85 rechten ontvangen. Welke treurige mededinging voor onze goede Vlaamsche boter Hopoogst in Burgondie. De laatste hopoogst in Burgondië wordt geschat op 1.194.280 kgr, hetzij 23.895 balen van 50 kilos dus ongeweer negen duizend meer dan in 1904. Elke hectare bracht gemiddeld 1.245 kil. voort. De oppervlakte der hoppevelden was met 37 hec taren vermeerderd nu bedraagt zij 997 hectaren in het Departement Cóte-d'Or (Burgondië.) Hophandel in België. Het handelsbulletijn van het Ministerie van Geldwezen vermeldt den volgenden invoer van vreemde hop in België, gedurende de maand De cember 1905 Uit Duitschland353.395 Kilogr. Engeland7.377 Oostenrijk14.545 Amerika1.940 Frankrijk21.191 Nederland14.185 Daarentegen hebben wij de volgende hoeveel heid uitgevoerd Naar Duitschland3.467 Kilogr. Engeland79.061 Denemarken3.492 Frankrijk57.606 Nederland22 913 andere landen.... 34.687 De Kali mesten. Iedereen is hedendaags ten volle overtuigd van het belang der minimumwet van Liebig, uitgeno men nochthans dezen welken den naam van land bouwer onwaardig zijn genre slenter-boeren zoodat het noodig zij dat de plant in den grond al de voedende bestanddeelen aantrede welke tot haren groei en normale ontwikkeling onontbeerlijk zijn, en welke van hare samenstelling deel maken. On der eene dezer bestanddeelen noemen wij de kali. De kali wordt in meest alle gronden en natuur lijke organische meststoffen aangetroffen. Tot vóór een vijf en twintigtal jaren was er van minerale kalizouten geen spraak, zoodat zij alleenlijk door kolenasch, het stalmest en de houtasch, en dan slechts in geringe maat, den grond terug geschon ken werd. In de laatste jaren nochtans, vooral sedert de ontdekking der onuitputbare kalilagen van het Stassfurterbekken, zijn het de minerale kalizouten, welke in den landbouw aangewend worden, en, verblijdend verschijnsel, hun gebruik is geduren de de vijf laatste jaren bijna verdriedubbeld, tot groot voordeel van onzen nationalen landbouw en algemeene welvaart, en tot groot profijt van den landbouwer in het bijzondere. De kalizouten, welke ons uit het Stassfurterbek ken ingevoerd worden, kunnen in twee klassen gerangschikt worden, namelijk de ruwe kalizou ten, zoo als zij uit den grond opgedolven en al leenlijk gemalen, en de verdichte kalizouten, welke uit de ruwe vervaardigd worden en bijgevolg eene handelsbereiding ondergingen. Onder de voornaamste ruwe kalizouten noemen wij: de kaïniet, de carnalliet, de sylviniet en het hartsalz. De bijzonderste verdichte zouten zijn de chloorkalium, de zwavelzure kali, en de zwa velzure kali-magnesia, ook nog patent kali-mag nesia genaamd. In eenige volgende artikels hopen wij elke de zer zouten afzonderlijk te bespreken. Meirendaele. STADSNIEUWS. In den nacht van Zondag tot Maandag laatst zijn kwaaddoeners in eenen slaapkamer gedrongen der hofstede van Pie ter Merlevede, wijk Rood Kruis, hebben den koffer van den zoon medegenomen en dezen opengebroken midden het veld, op om trent 300 meters afstand van de hofstede. Daar de dieven geen geld vonden, hebben zij het goed dat er in was in stukken gescheurd. Volgens het schijnt, moeten het gasten zijn die de ligging der plaats goed kennen. De politie doet een onderzoek en het ware te hopen dat er licht in de zake zoude komen. -In den nacht van 23 tot 24 dezer hebben dieven gepoogd hennen te stelen op de hofstede bewoond door de We Benoit Deweerdt, wijk Busseboom, maar hebben tot twee maal toe verjaagd geweest door den zoon Cyrille. De tweede maal hebben zij den waakhond die aan zijn kot gebonden was, doodgeschoten. Volgens de inprentingen hunner voetstappen op de velden, waren zij met drijen en zijn vertrokken in de richting van Vlarnertinghe. De politie heeft een onderzoek geopend. -Woensdag morgend gebeurde in de Veurne- straat een ongeval die ergere gevolgen kon hebben De voerman van Mr René Moncarey kwam van de statie met twee geladen wagens bespannen met twee peerden. Daar de Veurnestraat in sommige plaatsen open is voor de werken aan de gaze, moest de voerman op de tramriggels rijden. De tram die hier om 10 u 22 toekomt kwam juist aan uit de Doornstraat, doch de voerman kon zich niet meer in tijds weg trekken. De stoker het gevaar ziende gelukte er in met vele moeite de tram te doen stoppen, hetgeen verdere ongelukken vermijddc. Woensdag namiddag rond 3 uren is het hofste deken gebruikt door Henri Lobelle, gelegen achter de groote Eerlijkheid, afgebrand. Alles wat het bevatte is de prooi der vlammen geworden, uitge zonderd twee koeien en twee zwijnen. Het huisgezin Lobelle bestaat uit man, vrouw en tien kleine kinderen, zij hebben geen andere kleederen meer dan degene die zij aan hadden op het oogenblik van den brand. Deze is toe te schrij ven aan den slechten staat der schouw. De gebouwen, die toebehooren aan Marie Kin- noo dezer stad, zijn verzekerd, doch den inboedel van Lobelle nietzijne schade wordt gerekend op 1500 franken. Wij zijn gelukkig te mogen melden dat Edouard Logie, het tweede slachtoffer der moordpoging te Crombeke, aan de betere hand is. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust Ypcr. Dinsdag verscheen opnieuw voor de correction- neele rechtbank, de zaak der diefte van 30.000 fr. bij de W® Decocq. Twee en veertig getuigen moesten onderhoord zijn. Arthur Delaire werd tot 4 jaar gevang, 100 fr. boete en 5 jaar berooving zijner burgerrechten veroordeeld Madeleine De- puydt tot 1 jaar gevang en 100 fr. boete. Na uit boeting barer straf zal deze laatste tot hare meerderjarigheid ter beschikking der regeering gesteld worden. Beiden zijn nog veroordeeld tot het betalen van 30.000 fr. schadevergoeding aan de We Decocq. —Een groot festival voor harmonies, fanfares en koorzangmaatschappijen is aangekondigd voor den Oogstmaand. Groote premiën zullen toegekend zijn aan de deelnemende maatschappijen. Een timmerman, Eug. Ghyselen, 56 jaar oud die Donderdag deel moest nemen aan de begraving van Mme Liebaert is steendood gevallen op 't oogen blik dat de priesters in het sterfhuis kwamen. Kmlriervooi'tl©. Dieven zijn alhier in de kerk gedrongen, en hebben er al de offerblokken geplunderd. Men denkt dat de buit zeer klein moet geweest zijn. Moord te S' Doiiys. Sedert eenigen tijd, waren Raymond Houtte- kiet, 21 jaar, van Belleghem, en Julien Libeer, 26 jaar, van S4 Denys, in twist. Zondag avond, rond 91/, uren, ontmoetten zij elkander in de herberg Den ouden Muishond te S4 Denys. Beiden waren een weinig bedronken opeens naderde Houttekiet van Libeer, eri vroeg hem, hem te willen volgen naar buiten om te vechten. Nauwelijks was deze laatste opgestaan, of Houttekiet bracht hem eene messteek toe, die hem het hart doorboorde. De andere verbruikers omringden aanstonds het slachtoffer, doch alle zorgen waren vruchte loos, de jongeling was op den slag dood gebleven. De dader was er in gelukt te ontvluchten, en is tot nu toe nog niet aangehouden. Het parket van Kortrijk is ter plaats gekomen. ELIXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn PitÜicm. Dieven hebben Zaterdag nacht het kasteel van M. Mulle de ter Scheuren bezocht. Zij hebben een groote hoeveelheid zilverwerk en andere voor werpen van weerde medegenomen. Het parket van Brugge, heeft een onderzoek gedaan. Brugge. Jules Lagast, 21 jaar, van Heyst aan Zee, die hier in werke is in de nieuwe haven, is Zaterdag avond in het water gevallen en verdronken. Tot nu toe heeft men zijn lijk niet terug gevonden. Zonderlinge moord te Moeskroen. In ons voorgaande nummer, meldden wij, dat sedert 30 December, Zosma Surmont, 24 jaar oud, echtgenoote van Pieter Loquet, spoorloos ver dwenen was. De echtgenooten Loquet waren sedert 13 October 1905 getrouwd. De vrouw was aauzien als eene brave, oppassende vrouw. Wat haar man betreft, deze was gekend, voor zijne anarchistische gedachten, en aanzien als een veinzer. Nochtans leefde het huisgezin in goede verstand houding, nooit werd er de minste twist gehoord. Dinsdag verklaarde P. Loquet, aan den policie- opziener, dat hij over het deksel van den beirput gestrukkeld had, na onderzoek had hij kleederen zien boven zwemmen, en dacht dat het, het lijk zijner vrouw was. Er werden aanstonds mannen ontboden, en het lijk der ongelukkige vrouw, werd uit den put ge trokken men bestatigde dat zij eene wonde droeg aan den linkerslaap die de dood veroorzaakt had. Men verdacht de man, die aangehouden werd, en Dinsdag avond naar het gevang gebracht werd. Door ondervragingen in 't nauw gebracht, ein digde hij met te bekennen, de,moordenaar te zijn. Op 30 December was hij t'huis gebleven, daar hij zich de voet bezeerd had. Rond 7% ure, had hij getwist met zijne vrouw, volgens zijne verklarin gen zou hij gedurende den twist, de vrouw bij de keel gegrepen, en omvergeworpen hebben. De vrouw gaf geen teeken van leven meer en om zijne misdaad te verbergen, zou hij het lijk in den beir put geworpen hebben- De moordenaar is Woensdag naar het gevang van Kortrijk overgebracht. Het parket van Kort rijk is reeds tweemaal ter plaats geweest, en uit het onderzoek blijkt, dat de vrouw niet verwurgd is, maar overleden is tengevolge van de wonde aan het hoofd. Proeft de Petit beurre PAREIN van Antwerpen. Moordpoging in eene danszaal te IH©©ii©n. Zondag avond geschiedde alhier, op het gehucht der Barakken, een bloedig drama in de herberg Au Tambour-Maitre waar wekelijksch een bal plaats heeft. Tijdens het bal, heeft een 19 jarige jongeling, Eugène Bossaert, uit wraak een mes steek toegebracht aan Céline Hoedt, 19 jaar oud, met wie hij vroeger kennis had. Het meisje heeft eene wonde van 5 centimeters diep in den rug, en eene tweede in de zijde beko men, nochtans is haar toestand niet gevaarlijk, eenige weken rust zullen haar herstellen. De dader is aangehouden en naar het gevang van Kortrijk overgebracht, Korti-ijk. Daar de barreelen niet gesloten waren, kwam H. Debue, voerman van den ruimdienst, Maandag namiddag, rond 2 ure, met eene kar over de spoor baan gereden. Een lokomotief met een ijdelen wagon, kwam aangestoomd en botste op de kar. Het gespan werd geheel verbrijzeld en kwam terecht in eenen gracht, de peerden waren onge deerd. De voerman bekwam erge kneuzingen, en werd naar het gasthuis overgebracht. Men vreest dat zijne ruggraat gebroken is. Het slachtoffer is 49 jaar oud, en vader van acht kinderen. Zondag nacht, rond 1 ure, ontmoetten de politieagenten, in de Kanonstr aat, drie kerels met eene steekkar, waarop 6 zakken kolen waren zij losten ze op den koer van de herberg van zekeren V... De kommisaris, verwittigd, bestatigde dat de kolen, omtrent 700 kilos, van diefte voortkwamen. De herbergier, ondervraagd, verklaarde niets te weten. Het onderzoek duurt voort. Men schijnt op goed spoor te zijn. Komen. Dinsdag avond, rond 5 V* ure ontstond er brand in de schuur der pachthoeve van M. Verfaille, op het gehucht Ten Brielen dicht bij Houthem. Men gelukte er in de beesten te redden. Daar er gebrek van water was, werd de hofstede ten gronde afgebrand, alsook het aanpalende huis, bewoond door M® Clay es. De schade voor gebouwen en meubelen is geschat op 6000 fr. M. Verfaille is vader van tien kinderen, waarvan het oudste slechts zestien jaar is. Van zijne hofstede was er niets verzekerd, men heeft eene omhaling gedaan, om het ongelukkig huisgezin te helpen. Dudzeele. Een schrikkelijk ongeluk gebeurde alhier over eenige dagen op de tramlijn. Tussehen Ten-Berghe en Kruis-Abeele, op het grondgebied van Dudzeele, werd een werkman, Petrus Desmet, 54 jaar oud, door een lokomotief gansch in stukken gereden. Het was de zoon van het slachtoffer, die het ver minkte lichaam van zijnen vader eerst herkende. De bloedige overblijfsels werden naar Brugge overgebracht. \V©rviek. Een geweldige brand heeft Dinsdag avond rond 6Vk ure twee werkmanshuizen, bewoond door MM. Pierre Schoot en Isidor Casier, vernield. De meubelen konnen gered worden. De schade be loopt op 6000 fr. en is door verzekering gedekt. De vrouw waarvan men verledene week alhier het lijk uit de Leie opgevischt heeft, is Dinsdag morgend door haren man, M. Patou, van Houpli- nes herkend geweest. Men denkt dat zij per onge luk in het water gevallen is, al naar Belgie komen om koffie te halen inderdaad heeft men in de zakken van de vrouw 1V» pond koffie gevonden. Hi©r ©ii Daar. Te Antwerpen werd de werkman P. Lam- brechts, Dinsdag morgend tussehen twee wagons verpletterd. Hij is een half uur nadien overle den Te Mechelen werd L. Kennis, 45 jaar oud, voerman in de brouwerij Van Diepenbeeck, Maan dag avond door een automobiel doodgereden. Te Lier werd M. Alex Van Hoof, Maandagavond door den tram overrast, hij werd zoo geweldig op den grond geslagen, dat hij kort nadien over leed. Te Gent heeft M. De Vos, wonende Bra- bantdam, zich Maandag, door den kop geschoten. Men verzekert dat zijne doodbrieven gereed en zelf een duizendtal adresssen geschreven waren. Het lot van 200.000 fr. der laatste trekking van Luik is gewonnen door het personneel der Galerie, Schouwburg van Brussel. Het personneel had sa men 72 biljetten gekocht voor 60 personen. Het deel voor ieder is gerekend op 3.000 fr. Te Aelbeke is deze week bij den werkman A. Staelens een kind geboren met twee hoofden. Het wonder kind is na korten tijd overleden. Te Geeraards- bergen heeft het gemeentebestuur een bericht ontvangen dat M. Missing die reeds tien jaar de stad verlaten heeft, eene som van 7 millioen moet erven van zijnen oom, overleden in Engeland. De internationale trein Oostende-Herbestal die op 19 laatst, met 20 minuten vertraging te Wette- ren aangereden kwam, werd ter zijde gevat door eene reeks wagons die manoeuvreerde. De trein ontriggelde, de vergaarbak der gazoline ontplofte en het postrijtuig gerocht in brand. Vier postbe dienden werden verbrand en de weerde der ge brande brieven en depêchen is geschat op 4.950.000 fr. Te Antwerpen is Woensdag nacht de Scala«, schouwburg, afgebrand. Het is met veel moeite dat men den bestuurder, M. Philippart zijne vrouw en kind heeft kunnen redden. Te Gent op de Kraanlei is er Dinsdag avond brand ontstaan in den bazar van M. Rysenaer. De schade beloopt op 50.000 fr. Mengeling-en. Met één melkkoe en ne goeden steenput, men gerieft geheel Poperinghe van melkzei de boe- rinne en ze goot water dat 't stroomde. STERFGEVALLEN. Z. Em. Mgr. Goossens, kardinaal-aartsbisschop van Mechelen, is Donderdag morgen ten 34/» ure in zijn paleis overleden in den ouderdom van 79 j. Maandag morgen is overleden te Godewaersvel- de Katsberg) Dom Jéróme Parent, abt van het klooster. Hij was geboren te Wavrin in 1845, in 1870 nam hij deel aan den oorlog tussehen Fran krijk en Duitschland en trad daarna in 1872, in het klooster waar hij nu als abt overleden is.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 5