BUITEHLiAflD. MflDBOUWBEMflGEN. NIEUWS UIT BELGIE. Boedelbeschrijvingen op onze grenzen. Bloedige botsing te Boeschepe. Val van het Fransch Ministerie. inventaris ten Abeele. Onze Moestuinen. Landbouwvereenigingen. Zaailijnzaad. De begraving van Géry Ghysel. To A l^csiras. De afgeveerdigden der verschillende mogenhe- den schijnen het dralen en ialiuen der Franschen en Duitschers beu te worden zij zouden weldra de Conferentie schorsen. Om tot overeenkomst te geraken heeft een Russische afgeveerdigde een nieuw voorstel gedaan nopens het inrichten der policie. Duitschland zal misschien nu toegeven mits eenige voorwaarden. Da policie zou ingericht wor den door Frankrijk en Spanje, doch de mogenhe- den zouden een hooger kontrool mogen uitoefenen. Thans schijnt de vrede niet bedreigd de koning van Engeland is naar 't zuiden van Frankrijk af gereisd men spreekt ook van eene bijeenkomst van keizer Willem met koning Edward van En geland. flti Rusland. De woelingen verminderen stilaan de gemoe deren bedaren iets of wat, daar men ziet dat de Keizer Nikolaas wezenlijk aan de katholieken vrij heid verleent en ook een nieuwen Rijksraad en eene wetgevende Kamer (Doema) heeft ingericht. X In Frankrijk. De hatelijke maatregels nopens de inventarissen der kerken en kerkelijke goederen hebben geheel het land door eene ware opschudding verwekt. Vooral in Bretanje, Vendée, Haute-Loire en het Noorder-departement hebben de geloovigen zich krachtdadig verzet tegen de officiëele inbrekers. Te Tourcoing en Roubaix ontstonden er wanorde lijkheden, daar de socialisten tegenbetoogingen hielden. Te Champels, in liet departement der Haute-Loire vielen de geloovigen de mannen der wet aan twee personen werden doodelijk ge kwetst door revolverschoten. In het Noorden ging het er nog erger toe zooals wij het hieronder mel den. Het leger werd door de speciale commissa rissen opgeeischt om te helpen de kerkdeuren inbeuken verscheidene bekwame officieren, die weigerden met hunne manschappen op te trekken om dien kerkroof te plegen, zijn aangehouden. Verleden week hadden de speciale commissaris sen gepoogd den inventaris op te maken te Steen voorde en te Houtkerke maar ze waren onver richter zake moeten terug keeren ter oorzake van de dreigende houding der inwoners. Zondag laatst kwamen een honderdtal soldaten van het 8* linie en het 5e kurassiers naar Belle kantoneeren om de ambtenaars van 't gouverne ment bij te staan in 't opmaken der inventarissen. Maandag voormiddag kwamen de troepen naar Godewaarsvelde twee veroordeelden, uit het ge vang van Loos, moesten de deur der voorloopige kerk openbreken. De inventaris werd met veel moeite opgemaakt. Te Borre en Oudezeele konden de officieele in brekers hun werk niet verrichtenzij werden door het volk op de vlucht gejaagd. Te Berten kon de speciale commissaris in de kerk niet dringen, alhoewel de kerkdeur open stond het voorste gedeelte van de kerk was met doorntakken, houtrijs en stekkerdraad versperd. Het was Dinsdag dat de inventarismakers alhier verwacht waren, van af 9 ure klepte de noodklok om aan de parochianen te laten kennen, dat men in hunne kerk ging dringen. Rond 91/» ure kwa men 8 of 9 gendarmen, 12 dragonders en 25 voet gangers toezij bezetten rondom de kerk en bewaakten al de uitgangen. Er was reeds veel volk bij de kerk. M. Coillot van Hazebrouck kwam aan met de politiecommissaris twee gevangenen van Loos vergezelden hun om de deuren open te bre ken. Zij konnen gemakkelijk binnen dringen langs twee poortjes die op het kerkhof uitgeven. Inde kerk bevonden zich een 50tal personen die luidruchtig tegen den inventaris protesteerden, en bij het groot portaal buiten de kerk bevonden zich ongeveer 300 personen. De inventaris in de kerk was reeds geëindigd, en men was op het punt de sacristijdeur open te breken, toen, niettegenstaan de de soldaten, het volk eene deur van de sacristie, die op het kerkhof uitgeeft, openbrak met een ijzeren kruis van het kerkhof en langs daar bin nendrong. In de kerk gekomen wierp het volk stoelen naar M. Coillot en de commissaris die om ringd waren van gendarmen, en de pastoor ver zochten het volk te bedaren. De pastoor E. H. Haan richtte het woord in 't vlaamsch aan zijne paro chianen en vroeg hun kalmer te worden, intus- schen hadden de gendarmen hunne revolvers geladen. Volgens het schijnt zouden de gevangenen die de deuren openbraken den spot gedreven heb ben met het volk, hetgeen nog de woede deed rijzen. Opnieuw werden stoelen geworpen naar de inventarismakers, en opeens buiten alle verwach ting weerklonken 8 of 9 geweerschoten in de kerk. Een man viel neder, getroffen in het hert. Men gaf zich niet aanstonds geen rekening van het gebeurde, en soldaten, gendarmen en inventaris makers vluchtten in allerhaast langs den weg naar Berthen, anders zouden zij er slecht van af geko men zijn. Toen het volk vernam dat de man dood Was, was het gewoel onbeschrijflijk de pastoor gaf nog een laatste absolutie terwijl de ongeluk kige den geest gaf. Het slachtoffer is een beenhouwer der parochie Gery Gliysel, 32 jaar oud en vader van 3 kinders. Nog twee of drie personen werden licht gekwetst, zelf de pastoor werd aan het hoofd getroffen, doch de kogel had slechts de schedelhuid gekwetst. Het overige van den dag was de kerk gesloten en op de deur kon men meermaals lezen En bas les voleurs en in groote letters Vive Dieu Woensdag namiddag rond 4 ure heeft M. De- couvelaere, geneesheer te Hazebrouck met den geneesheer van Godewaersvelde, den kogel uit het lijk gehaald. De kogel was onder den linkerborst ingegaan en naar het hert gejaagd geweest. Het is M. Benoit, politiecommissaris van Belle, die het schot met een revolver, in bet volk gelost heeft, andere kogels werden teruggevonden in het hout werk der kerk. Woensdag ondervraagden de heeren Plichon en Lemire den minister van 't Binnenland nopens de moorderij te Boeschepe gepleegd. Minister Kou- vier durfde niet verzekeren de inventarissen te slaken. Bij de stemming over de dagorde, stemden 267 Kamerleden tegen het Ministerie, en enkel 234 er voor. Daar de ministers het vertrouwen der Kamers niet meer bezaten, hebben zij hun ontslag- genomen. Zal het toekomende ministerie beter of slechter zijn Wie zal de president der republiek nu als zijn raadsmannen verkiezen Het is nog een raadsel. De gereedschappen vooi* den Vrijdag moest den in ventaris hier plaats hebben, en gelijk men wel kan denken, het volk verwoed door het bloedig drama van Boeschepe, hield zich gereed. 't Waren echte oorlogsgereedschappenvan Donderdag avond was alles bereid. Geen middel van bij de kerk te geraken, voor de kerkstraat was eene barricade geplaatst van wagens, karren, boomen, alles verbonden met ijzerdraad, op eene hoogte van minstens 10 meters. Bij al de huizen die langs achter toegang gaven naar de kerk, la gen hoopen wagens. Vrijdag rond 8 ure hield men zich reeds gereed en al het volk van Abeele en 't omliggende kwam naar de plaatse toegestroomd. Van 10 tot 12 ure klepte de noodklok en het schouwspel was waar lijk onbeschrijflijk; de wegen waren bewaakt en lagen overal wagens en gereedschappen, het dorp was opgepropt van 't volk; men zag niets anders dan mannen met vorken, stukken ijzer, greepen, tweeloopen, geweeren, vaandels met rouw omsin geld, enz. Men was altijd in afwachting, doch niemand kwam, en 't is een oprecht geluk, want ongetwij feld zou men vele ongelukken te betreuren hebben het volk was tot alles bereid. Meer dan 150 gela den geweren lagen op eenen wagen. Twee bom men aan elekrieke draden verbonden om ze te doen springen, lagen gereed. De eene was geplaatst on der de barricade bij de kerk en de andere op den weg naar Steenvoorde, op een 500 tal meters der plaatse. Tot rond 3 1)2 ure bleef het gewoel duren, het volk begon dan uiteen te gaannochtans is alles wel bewaakt. Al de gereedschappen blijven en met het eerste signaal zal geheel Abeele, den Steenak ker, Boeschepe, enz ter plaatse zijn, en den dag dat men te Abeele den inventaris zal maken, 't zal er schuw gaan. 't Is te hopen dat men er niet zal aan beginnen, 't ware ongelukken zoeken. Ofschoon de winter nog niet ten einde is, zal het stillekens aan tijd worden om aan onze groen- selhoven te denken. Wie vroege groenten wil bekomen, moet natuurlijk vroeg de hand aan 't werk stellen want, wat men ook zegge, de heele vroege variëteiten willen ook vroeg gezaaid worden, dat mag men niet vergeten. En wij zijn overtuigd dat in ons land de ver schillende soorten van groensels nog veel te weinig benuttigd worden. Vooral de landbouwers en de werlieden, en ook de middenklas maken er een te karig gebruik van. De groensels hebben eenen heel voordeeligen invloed op de gezondheid van den mensch ten anderen de andere eetwaren worden er smakelij ker door. Zoodra het weder dus eenigszins gunstig wordt, moet men beginnen met den grond om te spitten, en met deze bewerking moet het inwerken van goed geteerden stalmest gepaard gaan, wel te ver staan, indien zulks vóór den winter niet is gedaan geweest. Daarenboven is het volstrekt noodzakelijk, be nevens deze natuurlijke meststof, ook gebruik te maken van scheikundige vetten, en vooral van minerale meststoffen, die de landbouwers en hoveniers nog altijd in te geringe mate aanwenden. Onder deze, rekenen wij dc fosfoorzuur en po- taschmesten. Deze voedende stoffen hebben immers eenen te grooten invloed op de hoeveelheid en de hoedanigheid der opbrengst om ze van kant te laten. Men vergete niet dat deze meststoffen zoo vroeg mogelijk moeten gebruikt worden, en tevens inge werkt. Daar zij traagzaam werken, zullen zij ge reed zijn om hunne werking te doen gevoelen op het oogenblik dat de grond de zaden ontvangt. Ten andere hier is geen gevaar dat de landbouwer verlies zal ondergaan door doorzijging, vermits deze elementen goed door de aarddeeltjes worden vastgehouden, Derhalve raden wij hoveniers en landbouwers aan bij het omspitten, benevens stalmest, de vol gende meststoffen per are te gebruiken Voor de wortel en knolplanten3k. sodanitraat 5 k. superfosfaat en 2,50 k. chloorpotasch. Voor de bladplanten als kooien, spinazie, salaad enz.5 k. sodaniRaat, 4 k. superfosfaat en 2,5 k. chloorpotasch. Voor de droge vruchten (erwten, boonen enz.) 8 k. superfosfaat en 3 k. chloorpotasch. J. Aidit. BALSAM, zuivere kinawijn, verwekt eetlust Geheel het Arrondissement Yper door beginnen de landbouwers te verstaan dat hunne redding in de vereeniging gelegen is, zooals de Officiëele landbouwstatisliek van het Ministerie van Land bouw getuigt. In Juli laatstleden bestonden er in dit arrondissement de volgende bonden Spaar en leengilden (of Raiffeisenkassen) te Komen, Houthem, Poperinghe, Watou en Zandvoorde eene samenwerkende melkerij te Wervick paardenverzekeringen te Elverdinghe, Boesinghe, Poperinghe, Oostvleteren, Langemark, Zonnebeke Yper, Zandvoorde, Locre, Houthem, Waasten en Watou eene verzekering te Westvleteren geitenverzekeringen te Becelaere, Gheluvelt, Zonnebeke, Passchendale en Vlamertinghe eigenlijke boerenbonden te Poperinghe, Watou, Komen, Houthem, Gheluwe, Zandvoorde, Zillebe- ke, St.-Jan, Passchendale en Langemark kweeksyndicaten van geiten te Gheluwe, Becelare, Passchendale en Vlamertinghe veekweeksyn dicaten te Reninghelst en Oostvleteren een syndicaat voor hoenderkweek te Langemark hoppebonden te Poperinghe, Proven, Watou, Westouter, Krombeke, Elverdinghe en Vlamer tinghe -eene Federatie van landbouwersbonden te Poperinghe. Om lijn vlas, van beste hoedanigheid te winnen is het best lijnzaad van Riga, eigenlijk Russisch tonnezaad, te gebruiken. Andere soorten, zooals Zeeuwsch en Engelsch zaad, leveren wel goed vlas doch van groeveren stengel, en dus van geringer hoedanigheid. STADSNIEUWS. Zaterdag morgen bevond René Wyleman zich met kar en peerd op den keizei van 't Hooghe op het oogenblik dat den tram afkwam. Daar er langs den anderen kant een groot voer stroo was, kon hij zich niet wegtrekken, en zijn gespan werd tusschen den tram en het voer verbrijzeld. De kar is gansch in stukken en het peerd werd gekwetst. Woensdag rond 9 1/2 ure werd er gevochten in Veurnestraat. Alois Debyser werd tegen den grond geslagen en nog al wel toegetakkeld. Woensdag avond is de laatste tram ontriggeld aan eenen exentriek in de tramstatie tot Watou. De reizigers moesten tot laat in den nacht wach ten om hunnen weg voort te zetten. De tram kwam hier slechts toe rond 2 1/2 ure 's morgens. Ypei*. Maandag morgend rond 10 V« ure was de ge naamde Eugène Alleman aan 't werk op het dak eener remissie, Dixmudestraat. Eensklaps week de stelling, waarop hij stond, en de ongelukkige stortte in de diepte. Hij bekwam talrijke wonden, en een deel der schedelhuid werd afgerukt. Alle- mam werd naar het gasthuis overgebracht. Lcysclc. Over eenige dagen is alhier eene koei, van den landbouwer Versmissen van Isenberghe, hoorndol geworden. De genaamde H. Vienne van Leysele, die poogde de koei te schieten, werd door het dier overvallen en vreeselijk gekwetst. Het woedend dier werd door een douanier doodgeschoten. Wyngciic. Zondag avond rond 11 ure werd de genaamde Camille Foret van Pitthem, aan de herberg De Spie aangevallen, door twee onbekende kerels. Hij kreeg verscheidene messteken in den rug, en klaagt over inwendige pijnen. Ceurne. Een hevige brand ontstond Maandag morgend rond 5 ure, in de pachthoeve der wed. Callens- Vanfietere, tegen de Leie. Het woonhuis is gansch vernield, alleenlijk de stallingen konden gevrij waard worden. De schade bedraagt 7000 fr., en is door verzekering gedekt. De brand is ontstaan door het omvallen van een petrollanteern op den zolder. Oosfkerke. Sedert eenige dagen was een meisje dezer ge meente, Marie Neyt, spoorloos verdwenen. Men heeft haar lijk ontdekt in den steenput der hofstede harer ouders. Brugge. Over eenige dagen werd alhier een 34 jarige kerel aangehouden, beschuldigd van afschuwelijke mishandelingen gepleegd op een meisje van 9 jaar. Rousselaere. Maandag nacht zijn stoutmoedige dieven op ronde, geweest op de wijk Batavia Bij Van Goillie roofden zij 2 konijnen, bij Degrendele sto len zij 150 kilos kolen, en bij Maertens was de deur reeds opengebroken als zij op de vlucht ge dreven werden. De politie is op hun spoor. EWXIR D'ANVERS, stilt maag en buikpijn Wcvclglien. Zondag nacht is alhier een geweldige brand ont staan, waardoor voor 30.000 fr. vlas vernield werd. Men vermoedt kwaadwilligheid. Kortrijk* Woensdag namiddag tusschen Knokke en Swe- veghem, wierp een man zich onder den trein die van Ronsse komt, en in Kortrijk om 2 ure 30 m. toekomt. De machinist hield stil, nogtans was de man reeds gekwetst aan het hoofd en aan de borst. Men droeg hem op den trein, waar hij eenige oogenblikken later overleed. Gekomen te Kortrijk heeft men hem naar het gasthuis overgebracht. Het is de genaamde Jules Lecru 26 jaar oud, van Toerkonje. De man had eenen brief geschreven aan zijne zuster waarin hij zijn besluit van te sterven deed kennen. lelitegliem. Op het einde der verledene week ontstond er twist, tusschen den hebergier Lamote en zijne vrouw. Om aan de woede van haren man te ont snappen, verborg deze laatste zich in den keuken. De man loste twee schoten op de deur waarachter de vrouw zich verborgen hield. De ongelukkige werd getroffen en viel op den slag dood. Sedert dien was de moordenaar verdwenen deze week heeft hij zich bij het parket van Brugge komen gevangen geven. Hij heeft verklaard zijne vrouw gedood te hebben, in een aanval van jaloerschheid. Na ondervraging werd Lamote in het gevang op gesloten. Hier en Daar. Te Kessel Loo-bij-Leuven heeft Zondag ten 11 u. een schrikkelijk drama plaats gehad. Zekere Grass heeft in eenen twist, aan zijn schoonvader, Louis Caers, 60 jaar oud, verscheidene messteken toege bracht de man is korten tijd nadien overleden, de moordenaar is aangehouden. Te Hal leef den de gebroeders Frans en Willem H...., sedert eenigen tijd in oneenigheid. Maandag laatst werd Willem zoo erg mishandeld door zijnen broeder, dezes vrouw en kinderen, dat zijn leven in groot gevaar gesteld is. Te Antwerpen brak er Dins dag avond rond 9 ure, een geweldige brand uit in de sigarenfabriek van M. Claeys-Vandenbussche. Geheel liet gebouw is afgebrand. Yoor de werk lieden, ten getalle van 150, is het eene echte ramp, daar zij gedurende maanden niet zullen kunnen werken. Alles is verzekerd, de schade beloopt op 500.000 fr. Te Guesmes viel Maandag avond een 6 jarig kind, Adelson Tellier, in het water, en moest onvermijdelijdelijk verdrinken, toen een 11 jarige knaap, Juste Beauvois, den kleinen dren keling achterna sprong en er in gelukte hem te redden. Te Antwerpen werd deze week een jong meisje, Marie Mamaerts, met een revolver schot gedood door haar verloofde. De jongelingen waren sedert eenige dagen in twist.Donderdag avond rond 5 ure is eene school dat men aan't bou wen was, ingestort. Men heeft reeds twee dooden en vijf gekwetsten van onder de puinen gehaald. Er zijn nog vier mannen onder de puinen. Te Hemixem bij Antwerpen zijn er 4 kinders geboren in het huisgezin van Jozef Struyf. Het huisgezin bezat reeds 4 kinders, tegenwoordig zijn er vijf die niet kunnen loopen. De man wint 3 fr. daags en houdt eene herberg die hem nog wat opbrengt. Proeft de Petit beurre PAREIN van Antwerpen. Dezen morgen om 9 1)2 ure had de begraving plaats van het slachtoffer. De doodkist bevond zich in het gasthuis, waar al het volk naartoe kwam, nevens de kist stond het kruis voor op 't kerkhof waarop men kon lezen in 't fransch Géry Ghysel, in deze kerk gedood tijdens de inventarissen, den 6 Maart 1906.» Van af 9 ure kwam eene onzegge- lijke menigte volk van alle kanten toegestroomd, minstens 30 automobilen kwamen in het dorp aan er waren aanwezigen van alle hoeken van Frank rijk. Het was 10 ure min 1)4 toen de stoet zich ter kerke begaf. Aan het hoofd was het muziek van Boeschepe, gevolgd door de geestelijkheid, daarna kwam het lijk gedragen door pompiers, de pelder was gehouden door M. Decanter burgemeester, E. H. Lemire député van 't Noorden, M. Plichon député van Belle. Daarop volgden: de vrijwillige pompiers van Boeschepe, waarvan hij deel miek, de Vlaamsche associatie der katholieke Universiteit van Rijssel, bestaande uit een 40 tal studenten met hunnen vaandel, (geel met zwarten Leeuw)in den stoet was er ook een Franschen vaandel met rouw ge boord waarop geschreven stond »Liberté! Liber- té! een groep katholieke jongelingen van Hazebrouck met hunnen Voorzitter, M. Henri De- groote, advokaat. Waren nog tegenwoordig in den stoet: E. H. Lobedey, vicaris-generaal, afge veerdigde van Z. H. den bisschop van Kamerijk; E. HH. Kannonikken-Dekens van St. Sauveur, SS. Pieter en Paulus, S. Maerten, S. Mauritius van RijsselEE. HH. Dekens van Hazebrouck, Belle (St. Amandus), en minstens rond de 75 priesters. Men bemerkte nog: verscheidene libe rale députés van Parijs, de voorzitter der liberale werking van Nantes, M. Plouvier, raadsheer van 't arrondissement, M. Ernest Lotthé, raadsheer van Belle, M. Moeneclay, bijzitter van den bur gemeester van Belle, M. Parmentier, burgemees ter van Steenvoorde, M. Duquesne, raadsheer, M. Anatole Cordonnier, chef van het Eerelegioen en eigenaar van »Les Grapperies du Nord» enz. enz. alsook talrijke afgeveerdigden van al de omligen- de gemeenten. Er waren het slachtoffer twee kronen opgedra gen met de volgende opschriften in 't fransch Een groep katholieken van Belle aan Géry GhyselHulde van de Pompiers De stoet deed den toer der parochie en kwam ter kerke aan, die weldra proppend vol was, meer dan 600 personen moesten buiten blijven. Men mag zeggen dat al de inwoners der omliggende parochiën en minstens 1000 personen van Belle de lijkdienst bij woonden. In de kerk deed E. H. Lobedey eene schoone aanspraak tot het volk, en op het kerkhof werden verscheidene hartroerende lijkreden uitge sproken waaronder een door M. Decanter en een door M. Plichon. Na den lijkdienst ging E. H. Lo bedey zich naar Hazebrouck begeven om er in 't gevang drie priesters te bezoeken, aangehouden tijdens de inventarissen. Voegen wij er nog bij dat eene inteekening ge opend is voor de weduwe en kinders en dat meu reeds voor 5000 fr. ingeteekend Reeft, *y oao«

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 5