OTARIËEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGHE verschijnende den EN OMSTREKEN, Zaterdag avond. ZAAILAND OODBflKRERlE laison de Commerce in pereeelen voor Bouwgrond en Hovingen POPERINGHE, ZATERDAG 3i Maart igoö. 5 Centiemen. Tweede Jaar. N* 18. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. dienstig voor Bouwgrond, Stadie van IVIier Paul LAUWERS Uit der hand te koopen de Perseweide te Poperinghe Etude de Mtre Emile BUTAYE BUlTENltflflD. Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Herhaalde Annoncen Groote vermindering van prij s Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Studie van den Notaris Vande Lanoitte Openbare Verkooping langs den steenweg naar Eiverdinghe. buiten grondgebied van Poperinghe, EENIGE KOOP. 1)2 0)o Instelpenningen te winnen. Uit ter hand te hoopen Eene welgekalante MET en £5 aren ^SlO c. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. groot 1 hectare 43 aren 20 cent. Men zou ook deze gronden ver pachten voor hovingen en landingen .A- VE1TDRE place Alp. Vandenpeereboom, 13, A YPRES. IiflJlDBOUWBEIiflflGEIÏ. Buitenlandsche Boterhandel. Onze hophandel met den vreemde. In= en uitvoer van peerden en vee. fllEUWS BIT BEIiGlE. Een onverschil met A en C op de Markt. Woensdagnamiddag tusschenDickebusch en Yper verschrikte eene koei dat de kinders Sinave naar Yper leidden. Het dier sprong t TE VLAMERTINGHE. VAN I)e Notaris Vande Lanoitte, verblij vende te Vlamertinghezal openbaarlijk verkoopenmet het houden van 2 zitdagen langs den steenweg naar Eiverdinghe, bij het Steentjemolen, Tene allerbeste partij ZAAILAND, dienstig voor Bouwgrond, groot volgens tijtel 61 a. 66 cent. bekend bij kadaster seciie D, nr 10, palende van oosten den eigendom van M. Ce- sar Gheeraert, r.oord gezeiden steenweg, west den heer Notaris Lava, en zuid M. De- schodt. Gebruikt door Mr Cesar Gheeraert, met recht tot la October aanstaande. Instel Vrijdag 6 April g Overslag20 y telkens om 4 ure zeer jidst namiddag ter herberg 't Steentje-Molenhuis bij Mr Emile Covemaker, te Eiverdinghe, langs den steenweg naar Poperinghe. De tijtels van eigendom en het lasten ko- bi< r berusten ten inzage der liefhebbers ten kantoore van voornoemden Notaris. NOTARIS TE YPER. zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Eiverdinghe, NOTAIRE, rue de Haerne, n° 4a Ypres. DE GRÉ A GRÉ: Occupée par Mr Alb. Giüer-Dehaese. Pour tous renseignements s'adresser en l'étude du Notaire BUTAYE susdit. («elicurtoni^en ia Rusland. Te Sint-Petersburg is er brand ontstaan in het paleis dat dienen moet tot vergadering van de Doema of Rijksdag. Men denkt dat die brand door anarchisten aangestoken is om de bijeenkomst der landsafgeveerdigden te verhinderen. Zoo ook heerscht er in de loofdstad, evenals te Moscou, eene groote gisting tusschen de werklieden, die de werk staking van de spoorwegen en fabrieken zou den willen tegen de bijeenroeping van de Doema. Te alle kanten worden nog huizen geplun derd, evenals wagons in de staties bestolen dat is 't werk van de opstandelingen, die de noodige kapitalen voor eene aanstaande om wenteling willen samenbrengen. De eoiiferentic te Algésiras. In de laatste vergaderingen werden de voornaamste artikels nopens den Staatsbank goedgekeurd. De conferentie heeft vervol gens ook over de inrichting van de policie overeengekomendeze zal bestaan uit inboor ingen aangevoerd door Fransche en Spaan- sche officierende oppertoezichter zal waar schijnlijk een Zwitsersche officier zijn, die samen met de Europeeschegezanten, tèTan- ger verblijvende, zal zorgen voor de veilig heid der vreemdelingen en het onderhouden der handelverdragen. Indien de betrokkene naties het akkoord bekrachtigen, is alles af gedaan. Einde goed, alles goed In Duitsclilaiid. In den Rijksdag werd deze week het ont werp besproken waardoor de Duitsche oorlogsvloot met een merkelijk getal schepen zou vermeerderd worden. Doch als men ter stemming moest overgaan, waren er veel Kamerleden gevlucht opdat het getal leden zou ontoereikend wezen. In Frankrijk. Iinmeraan weêrstaan de geloovigen meer tegen het opmaken van de inventarissen der kerken. De officieren die geweigerd hadden troepen aan te voeren voor 't bestormen der kerken, werden deze week vrijgesproken; doch de minister van Oorlog gaat voort met ze te straffen of af te stellen. De radikalenen socialisten wenden, langs alle kanten pogin gen aan om de krijgsraden te doen afschaf fen men zegt dat eenige Kamerleden zelfs te dien einde een wetsontwerp zullen voorstellen Te Montregard is een tweede slachtoffer der inventarissen, Regis met name, overleden; deze werd door de gendarmen neêrgeschoten tijdens de boedelbeschrijving in de parochie kerk. Tengevolge van de werkstaking en het gebrek aan kolen, heeft Frankrijk zich naar Engeland gewend voor de noodige kolen, ten einde in sommige fabrieken het werk niet te moeten staken. Sedert Zaterdag zijn er te Duinkerke elf groote schepen met Engelsche kolen toegekomen en gelost. - Uit Frankrijk en Spanje meldt men dat het weder al niet veel beter is dan in Bel gië. In Frankrijk heerschen er hevige sneeuwstormen, en in zekere streken van Lombardie en van de Alpen legt de sneeuw 2 m. hoog. In Spanje zijn verscheidene treins in den sneeuw blijven steken. De Simplon is langs de Italiaansche kant door den sneeuw geblokkeerd. Het fruit en de groenten heb ben overal veel geleden. Het is volgens men ziet overal eene aangename lente dit jaar. De Mijnramp van Courrièrcs. Dinsdag kwam uit Lens de tijding aan dat de brand in de mijnen zulke groote uitbrei ding genomen heeft, dat de ingenieurs voor eene instorting vreezen, die eene nieuwe ont ploffing zou kunnen veroorzaken en helleven der redders in gevaar stellen. Het parket zet onverpoosd het onderzoek over de mijnramp voort, de getuigenissen der werklieden verschillen doorgaans volko men met deze der ingenieurs. Volgens een werkman zou de brand begonnen zijn in eene gaanderij die diende tot bergplaats van het onbruikbaar hout, dat voortkwam van de 1 bekleeding en onderschorring der gaanderij en. Hij bevestigt dat op het oogenblik dat de jrand uitbrak, in bedoelde gaanderij wel 80 sterren hout lagen. Deze getuigenissen zul- en technisch onderzocht worden. liet huwelijk van Koning VI- j'onso XIII van Spanje is bepaald op Juni aanstaande. Eene wet is afgekondigd waarbij de dotatie der toekomende Koningin gesteld is op 450.000' pesatasin geval zij den Koning overleeft, zal zij gedurende haar weduwschap, de groote helft, 't zij 250,000 p. trekken. Niettegenstaande de inkoinrechten van 20 fr. per 100 kgr. is t invoeren van vreem de boter, gedurende de maand Februari, nogmaals toegenomen. Er werd ingevoerd 463.440 kgr., waarvan 416.005 kgr. uit Hol- and. Onze uitvoer naar Engeland en Frank rijk gaat eerder achteruit dan vooruit. Er werd uitgevoerd, in Februari, 130.000 kgr. meest naar Frankrijk. Gedurende de maand Februari werd in ons and omtrent dezelfde hoeveelheid vreemde lop ingevoerd als vorige jaren uit Duitsch- and 134.618 kgr. uit Engeland 773 kgr. uit Oostenrijk, 1571 kgr. uit Frankrijk (Burgondië namelijk) V«85 kgr.uit Holland, 2885 kgr. Dat maakt te zamen 142.102 kgr., tegen 105.828 kgr. in Februari 1905, en 182.178 kgr. in Februari 1904. Integendeel hebben we, gedurende de laat ste maand, 161.692 kgr. hop uitgevoerd, waarvan 58.200 kgr. naar Duitschland, 67.353 kgr. naar Engeland, 3272 kgr. naar Denemarken, 28.973 kgr. naar Frankrijk, 3894 kgr. naar Holland. In de afgeloopen maand was de uitvoer van Belgische peerden zeer levendig. Met het oog op de verhoogde inkomrechten in Duitschland, werden in Februari juist 4000 peerden naar dit land verzonden slecht 374 peerden werden naar andere landen uitge voerd. Alles laat gissen dat de uitvoer in Maart weinig beduidend zal zijn. Er werden ingevoerd 1662 dienstpeerden en 2281 slachtpeerden. Gedurende dezelfde maand werden 5100 runddieren in ons land ingevoerd, waarvan 3616 uit Holland, 776 uit de Yereenigde Staten en 684 uit Frankrijk. De uitvoer naar den vreemde is natuurlijk onbeduidend, slechts 24 koeibeesten. STADSNIEUWS. A.'t Is Herbergkermis In den Nieuwen Toren, Casselstraat. C.Wat zegt ge, Herbergkermis!... en 'tis nog niet lang geleden van uwen eersten tap. A.Wat raakt dat U. C.Omdat er bij mij ook Herbergkermis is. A.Ehwel, niets zoo gemakkelijk of dat, al onze Vrienden en Kennissen zullen zeg gen: Wij gaan naar A la Ville de Xiee, bij CL-en van daar naar den IVieuwen Toren, bij A. C.Ehwel als gij de waarheid hebt gespro ken zult gij het den Dinsdag weten. A.Geheel goed, vertrek nu maar naar huis want 't begint te sneeuwen. C.Dag... dag me man. A.Salut, ventje. Zondag nacht rond 2 ure poogde men bin nen te breken in den Kruidenierswinkel der Jufvrouwen Lebbe, Priesterstraat. Een der Jufvrouwen hoorde het gerucht van eenen venster dat men openbrak, en stond op. Toen zij op punt was een venster van boven te openen hoorde zij dat de inbreker juist eene ruit insloeg. Op hetzelfde oogenblik kwam een gebuur, M. Hilaire Dennequin, huis waarts, hetgeen de dief op de vlucht dreef. Eenige oogenblikken later, terwijl men bui ten over het geval te klappen stond, kwam een man bij hen en vroeg wat er gaande was. Men bestatigde wellicht dat men met den dief te doen had. Het is zekere GJ. van Poperinghe. Maandag morgen bevonden zich nog ver scheidene gemaskerden in stad. Proces-ver bal is ten hunnen laste opgemaakt geweest. Dinsdag nacht heeft men, bij de WeCaroen, op de Westvleteren kalsiede, een vechters haan gestolen, die toebehoorde aan Henri Lebbe dezer stad. De daders zijn onbekend. Woensdag laatst om 8 ure voormiddag, wierd er eene koe gewegen in de Stadschaal voor M. Jules Sohier, landbouwer. Al met eens sprong zij uit de handen des geleiders en nam de vlucht door de stad tot dat zij eindelijk, al door de doornhage springende, inden hof gerocht van M. Ch. Boucquey. Bij donderde menschen liepen er naartoe en groote ongelukken waren er te vreezen, hadde het niet geweest van drie sterke schut ters. Vooreerst schoot den Heer Gérard Grad, onder-brigadier der douanen, 5 kogels in het lijf. Daarna loste M. Camille Dupont nog 2 schoten: het dier werd van langs om schu wer, toen eindelijk kwam M. René Caenen rond 10 ure er naartoe geloopen. Ongeluk kiglijk kreeg hij niets anders om zich te ver dedigen dan een geweer Lefaueheux, calibre 16. nr 6. Daarom liet hij zijnen moed niet vallen en met eenen iever gelijk een leeuw, ging hij dat wild dier te gemoet. Maar al met eens, die brieschende koe kwain hem op- geloopen om hem dood te steken. Maar M. René Caenen stond vast en schoot de koe eene lading op de hersenszij viel ten gron de maar deed nog eens om op te springen en hij loste een tweede schot in het hert en zij viel doodiedereen riep uit: BravoBravo De Heer Grad heeft reeds 2 decoratien ontvangen voor zelfsoppoffering. Het is nu reeds de 10e koe dat M. René Caenen schiet, waarvan 2 die hem te keere gingen. Donderdag laatst heeft men in de St-Sixte bosschen eene extra schoone wilde Kat ge vangen van 80 centimeters hoog en haar hebbende van 50 centimeters lang. Deze wonderbare schoone beest is Zondage zicht baar bij Camille Claeys, Meessenstraat Deze week zijn verscheidene personen ver oordeeld geweest voor de correctioneele rechtbank van Yprr tot 1 fr. boete, voor het oprapen van sijnders op de tramlijn. Onze lezers zullen zich wel de diefte van 1000 frank herinneren, gepleegd over kor ten tijd bij Mme Wc Rommens door Ida Dele- pierre, die daar dienstmeid was. Dezelaatste verscheen deze week voor de correctioneele rechtbank van Yper en is veroordeeld ge weest tot 3 maanden gevang, voorwaarde lijk, en ter beschikking van 't Staatsbestuur gesteld tot hare meerderjarigheid. Crombcbc. Maandag laatst rond 6 ure 's avonds is er brand ontstaan in het huis bewoond door Emile Viane. Huis en stalling, alsook bijna geheel den inboedel zijn de prooi der vlam men geworden. Allcenlijks de meubelen waren tegen brani verzekerd. De gebouwen toebehoorende aan Henri Derycke, zijn niet verzekerd. Woensdag morgen rond 8 ure is alhier ter herberg van Honoré Derycke, eene vrouw schielijk overleden. In gezelschap van haren inan was zij van Pilgam (Frankrijk) geko men zich begevende naar 't klooster van Sint-Sixte. Rcningliclst. Maandag avond ontstond brand bij de echtgenooten Senesol-Depuydt die alhier eenen ellegoedwinkel en herberg houden In de maan Toen de man 'savondshuiswaarls kwam bemerkte hij dat de winkel in brande stond. Aanstonds riep hij de hulp in van eenige geburen en men kon spoedig de brand overmeesteren. Vper. een huis binnen, en wierp er dochter en zoon omverre. Het was met vele moeite dat men de koei in den peerdenstal van het hommelmagazijn kreeg, waar zij nog een peerd'kwetste. Donderdag moest men de koei in den peerdenstal met een geweerschot dooden. KorlrijL. Zaterdag namiddag rond 2 ure was een ploeg aardewerkers aan 't werk op de spoor lijn, bij den Doornijksche wijk. Opeens kwam een locomotief met eene reeks wagons die aan 't manoeuvreeren was op een der spoo- ren die men bezig was te herstellen. Een der werklieden kon zich niet in tijds wegtrek ken, en geheel de reek wagons reed over hem, de ontroering was groot en al de aanwezigen verwachtten zich een verminkt lichaam te zien, doch toen alles voorbij was, stond de man op zonder het minste letsel. Hij had gelukkiglijk de tegenwoordigheid van geest gehad van zich plat op den buik tusschen de riggels te liggen, zonder dat ware hij onver mijdelijk vermorzeld geweest. Zondag morgend rond 10 1)2 ure vonden voorbijgangers in eenen gracht, niet verre van de brouwerij van M. Doudreligne, het lijk van zekeren Karei Eeckout, 55 jaar oud, van Ingelmunster. Er waren geen sporen van geweld op het lijk te ontwaren, en men denkt dat de man bij ongeluk in het water moet gevallen zijn want hij was onderhevig aan vallende ziekten. Men Vond nog 2 fr. 50 in de zakken van den drenkeling. Het lijk werd naar net doodenhuis van den Broei overgebracht. Een bloedig gevecht ontstond Maaudag namiddag in de Kanonstraat tusschen zeke ren Dujardin en A. L... Gedurende het ge- vècht kwam eensklaps de vrouw van er tusschen, en bracht Dujardin verscheidene slagen met hare kloef toe. Deze laatste be kwam verscheidene bloedige wonden en vneuzingen en een geneesheer moest ontbo den zijn om zijne wonden toe te naaien. Sedert eenigen tijd was de politie verwit tigd dat minderjarige meisjes naar het huis van zekere weduwe gelokt waren. Eene bijzondere waakzaamheid werd over dat huis uitgeoefend. Woensdag namiddag had men er een 15 jarig meisje uit de stad en een handelaar uit eene naburige gemeente zien binnengaan Eene huiszoeking werd gedaan en het was slechts na lang zoeken dat men ze kon ontdekken. Proces verbaal is opge maakt. Wynghene. Gedurig hoort men hier in 't omliggende te Ruysselede en Swevezeele van diefte en poging tot diefte. Zaterdag nacht zijn de die ven op nieuw aan 't werk geweest. Rond 2 ure braken ze binnen in de hofstede bewoond door de W« Pieter Van Bruaene. De dochter Emelie, gerucht hoorende, stond op, en be gaf zich naar beneden, waar zij twee man nen vond. Een der mannen sprong op haar, doch zij kon zich verdedigen met eenen sto ker en buiten vluchten. Op haar geroep kwa men geburen toegeloopen, maar de kerels waren reeds vertrokken. Een onderzoek is geopend, doch de dochter kon slechts weinig inlichtingen geven, daar de twee kerels zwart gemaakt waren. Brugge. Zaterdag deed de kolonel Goffinet, samen met de kapitein Franquet eene verkenning in 't vooruitzicht der aanstaande leger oefe ningen in den omtrek van Ruddervoorde. Bij het voorbijrijden van een automobiel sprong zijn peerd op zijde, de kolonel werd in eenen gracht geworpen en brak zicli eene rib. Men moest hem per rijtuig huiswaarts voeren. Emelglicm. Op het gehucht vijfwegen, verlieten André Lafant en Emile Vandommele zondag avond rond 10 ure eene herberg. Een inwoner der gemeente, die in afwachting op den steenweg voor de deur stond, kwam op Lafant toege loopen en bracht hem eene messteek in de rechterzijde toe. Het slachtoffer kon nog huiswaarts gaan en Dr Verharnme van Ise- ghem werd aanstonds bijgeroepen, de wonde is nog al erg, maar niet doodelijk, het lem mer van het mes is op eene rib algeschamt. anders zoude den jongeling ter plaatse dood gebleven zijn. Oostende. Dinsdag morgen rond 3 ure is de postboot Princesse Josephine die van Dover terug kwam, met een ongehoord geweld tegen het westers staketsel gebotst. De trommel en het rad zijn vernield en het staketsel is op eene lengte van 20 m. afgebroken. Thourout» Dinsdag namiddag tusschen Thourout en Wynendaele werd Auguste Vanderhaeghe door een rijtuig gevat, ten gronde geworpen en bijna het hoofd vermorzeld. Men vreest voor zijn leven.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1