VAN verschijnende den Zaterdag avond DRIJ WOONHUIZEN BijOODBATOlE wooNHU is iiAfiDBOUWBEIiAHGEN. HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ZAAILAND in pereeelen voor Bouwgrond en Hovingen ison de Commerce - en liiurmolens NIEUWS UIT BELG1E. POPERINGHE, ZATERDAG 14 April 1906. 5 Centiemen. Tweede Jaar. N< 20. ANNONCEN INSCHRIJVINGSPRIJS Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Openbare Ver hooping dienstig voor Bouwgrond, Uit ter hand te hoopen Eene welgekalante en 55 aren 4tO e. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. Stadie van SVlter Paul LAUWERS, Uit der hand te koopen de Perseweide te Poperinghe, Etude de M,re Emile BUTAYE, Openbare Vcrkooping TE POPERINGHE bij de Statie BUlTEplLtRND. Landliouwstatiestiek. Don drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Herhaalde Annoncen Groote vermindering van prijs Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f. 1,50 binnen stad f 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen on vergeld in bet blad verschijnen. Studie van den Notaris Vande Lanoitte TE VLAMERTlNGHE. VAN langs den steenweg naar Elverdinghe. buiten grondgebied van Poperinghe, EENIGE KOOP. 1)2 ")o Instelpenningen te winnen. TT'é1 EN MAGAZIJN, te YPER, gehucht de Potijze. MET groot 1 hectare 43 aren 20 cent. .A. VEITDBE place Alp. Vandenpeereboom, 13, A YPRES. Studie van den Notaris BACQUAERT TE POPERINGHE. Den Maandag 3o April igoö, le KOOP. 2e KOOP. De conferentie van Algésiras. In Frankrijk. Uit Venezuela. Uitbersting van den Vesuvius in Italic. Meirendaele. De invoerrechten op de hop. De Zwavelzure kali=magnesia. SCHRIKKELIJKE BRANDRAMP STADSNIEUWS. TE I)e Notaris Vandc Uanoiltc, verblij vende te Vlamertinghezal openbaarlijk verkoopenmet hel 'houden van 2 zitdagen langs den steenweg naar Elverdinghe, bij het Steentjemoien, e> e allerbeste partij ZAAILAND,dienstig vn, Bouwgrond, groot volgens tijtel 61 a. Cti cent. bekend bij kadaster sectie 1), nr 10, Gebruikt door AD Cesar Ghceraert, met recht lot ln October aanstaande. Overslag Vrijdag 20 April 1906, om 4 ure zeer juist namiddag, ter herberg 't Steentje-Molenhuis bij Mr Emile Covemakerte Elverdinghe, la teis den steenweg naar Poperinghe. Voo alle inlichtingen zich te begeven bij den Notaris De Haerenstraat, nr 4, t' Yper. NOTARIS TE YPER. zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, |P Men zou ook deze gronden ver pachten voor hovingen en landingen NOTAIRE, rue de Haerne, n° 4, a Ypres. DE GRL' A GRÉ Occupée par Mr Alb. Giller-Dehaese. Pour tous renseignements s'adresser en l'étude du Notaire BUTAYE susdit, VAN EEN MET int ééne enliele /ikhta', om S uren stipt namiddag, ter herberg ••'Willem Teil,» bewoond doorM. Charles Deweerdt, langs de Elverdinghe halsijde te Poperinghe, zal de Notaris BACQUAÈRT, dezer stad, overgaan lot de openbare ver- kooping van STAD poperinghe bij de Statie, langs de Yperkalsijde, tegenover de herberg «In Middelburg.» Een gerieflijk Woonhuis met siallin- gen en verdere aanhoorigheden en volgens meting 12 a. 81 c. grond, bof en weideken, kunnende dienen voor bouwgrond). Het huis met dm hof zijn gebruikt door Charles Herpelynck zonder pacht aan 12 fi le maande. Eenen welgekalanten Koori|yj üilJIPL met wagenkot en 10 a. 79 c. grond en erve. Heden gebruikt door den verkooper Jules Decreus-Verdonck. Handslag met de geldtelling. Prijzie der roerende en draaiende werken der beide molens 7500 frs. Recht van samenvoeging der koopen. De akt met de geslotene overeenkomsten, door de conferentie van Algésiras opgemaakt, werd Zaterdag morgend door de gevolmach- tigen onderteekend. Tijdens de conferentie werden er uit liet bijzonder telegraafbureel van Algésiras 22,139 dépêchen met 2.010.459 woorden verzonden, vooreen gezamentlijk bedrag van 253,150 franks. Dagelijks haalt men nog lijken boven uit de mijnen van C'ourrières. Klaarblijkend is het dat de mijnwerkers eenigen tijd de ramp overleefd hebben op het oogenblik der ramp bevonden zij zich allen aan den arbeid en waren bijgevolg slechts met eenen broek ge kleed. Weina meest al de teruggevonden lij ken waren gekleed, en in de knapzakken dei- lijken is bijna nergens geen eten meer te vin den, hetgeen bewijst dat zij na de ramp hun ne kleederen aangetrokken hebbenen daarna waarschijnlijk in de gaanderijen gedoold hebben waar zij door verstikking omgeko men zijn. De werkstaking duurt altijd voort, het gebrek aan kolen vermeerderd van dag tot dag. Vele huishoudens hebben geene brand stof meer, de plaatselijke spoorweg lieeft ook zijnen dienst moeten verminderen en men vreest dat hij heel en ganscli zal moeten af geschaft worden. Daar de politieke toestand, tengevolge des conferentie van Algésiras veel verbetert is, zal de fransche regeering 20.000 mannen van de 15e en 16e legerkorpsen in verlof zenden. Men meldt uil Caraeos dat president Cas tro tijdelijk zijn ontslag gegeven heeft. De eerste onder-president, generaal Gomez, vervangt hem en zal Maandag bezit nemen van zijn ambt. Onophoudelijk volgt de eene ramp de an dere na bijna wekelijksch hebben wij feiten te melden die honderden menschenlevens kosten. Van verledene week reeds is de Vesuvius in uitbersting en het is bijna on mogelijk. de uitgestrektheid der ramp te kennen te geven. Zaterdag nacht bereikten de vuurkolonnen in den middenkrater van den Vesuvius eene hoogte van 150 m. Een aschregen viel gansch den nacht over Ottc- jano, waarvan de bevolking in do kerk ver scholen was. Geheel de stad word verwoest, Ottojana heeft het lot ondergaan van Pompei over 18 eeuwen, het is onder de assche be graven men heeft meer dan 500 lijken ge vonden op den weg van Ottojano naar Saint Guiseppe. Men weet ook niet wat er gewor den is van 90 kinderen die zich in het college bevonden. Bosco Treacase, Poggiomarino, Oliviana, Sarno, Terre de greco, waar men 800 dooden telt, en vele andere steden zijn gansch vernield en verwoest, de lava verge zeld van kokend water stroomt verder en verder. De inwoner! vluchtten waanzinnig- in alle richtingen. jTe Napels zijn reeds 150,000 vluchtelingcji aangekomen, aide be schikbare gebouwen: zijn door de overheid ter hunner beschikking gesteld. Al de stoom schepen leggen onderlstoom om bij liet min ste gevaar met de bevolking weg te varen. Te Castellamare kwamen Zondag onophou dend vluchtelingen aan. De Bisschop en de Burgmeester wandelden door de stad met 15,000 personen om'lui lp af te smeeken. Te Napels is de schrik f' ook onzeggelijk groot, het dak van de markt van Monte Oliveta is ingevallen onder het gewicht der steenen die er op gevallen waren, 500 personen bevon den zich er onder enjvolgens het schijnt zou er een zeer groot getal dooden zijn. De Koning- en Komngin jvan Italië zijn ter plaat se geweest om over de ramp te oordeelen. Men spreekt van een half miljard schade Te Naples verbeterd de toestand, de asch regen houdt op. De zwavelzure kali-magnesia past eveneens goed op aardappelen, wortelen, paarden- boonen, rogge, haver, enz., in een woord, op alle planten waarop de verdichte kalizouten en vooral de zwavelzure kali aangewend worden, uitgenomen nochtans op tabak, 't Is nog de kalimeststof bij uitmuntendheid voor den moestuin waar nimmers ruwe kalizou ten zullen uitgestrooid worden. Om te eindigen ware het moeilijk, zooniet onmogeiijk, hier de te gebruiken hoeveelhe den patentkali-magnesia, voor de verschillige andbouwvruchten te bepalen, immers dit kan van te vele oorzaken afhangen of er door gewijzigd worden; zeggen wij alleenlijk dat men er slechts half zooveel van doen heeft als voor de kaïniet, doch nog zooveel als voor de chloorkalium of de zwavelzure kali. vervoig.j M. Verhaegeüberekent dat dit invoerrecht aan de belgische brouwers 1,375,000 f'r 's jaars zou kosten, te weten 500,000 fr. die zij als invoerrechten op de duitsche hop zou den moeten betalen, en 875.000 fr. welke de verwachte opslag der belgische hop bun zou kosten, 't Zouden ten slotte de bierdrinkers werklieden, landbouwers en kleine burgers zijn, die dat zouden moeten betalen want de brouwers zouden natuurlijk den prijs van liet bier opslaan. Wat meer is, M. Verhaegen vreest dat de belgische brouwers, indien de prijs onzer inlandsche hop moest opslaan, nog meer duitsche hop zouden gebruiken. Hij vindt het dan ook beter andere middelen te gebrui ken om de belgische hopkweek herop te beuren, en namelijk, enkel hop van uitmun tende hoedanigheid, zorgvuldig uitgezocht en gedroogd, en zuiver van alle mengsel, te koop te stellen. De belgische regeering heeft daartoe reeds veel gedaande staatslandbouwkuudigen hebben goeden raad gegeven aan de liop- kweekers, er zijn hoptentoonstellingen en prijskampen ingericht geweest, er zijn hop syndikaten gesticht, enz.en die maatregelen hebben reeds uitmuntende uitslagen opge leverd. Terwijl in 1900 Bélgie 2,355,535 kilos vreemde hop invoerde, beliep de invoer in 1904 nog slechts 2,189,174 kilos, en de uit voer van belgische hop is van 870,255 kilos tot 4,384,105 kilos geklommen. De at'deelingen der Kamer zijn van oordeel geweest dat liet best is op dien weg voort te gaan, en zij hebben met 24 stemmen tegen 9 en 7 onthoudingen, het voorstel van een invoerrecht op de vreemde hop verworpen Wij vragen ons nogtans af waarom de Kamer, al ware het enkel als proefneming, geen gebruik zou maken van het recht dat het duitsch-belgisch handelsverdrag haar geeft, een invoerrecht van 25 frank op de vreemde hop te stellen. Niets belet zelfs een zekeren tijd voor zulke proefneming te bepa len. Levert zij geene gunstige uitslagen op, men kan altijd op den genomen maatrege terugkomen. Uit Het nieuws van den Dag De zwavelzure kali-magnesia, door onze Hollandsche Noorderburen meer onder den naam van patent kali-magnesia gekend, en door hen, evenals door de Duitscners op groote schaal verbruikt, is eene uitmuntende meststof, welke ongeveer 25 watervrije kali en 11 °/0 zuivere magnesia bevat. Dit kalimest is thans nog in België weinig- gekend, zoodat het tot heden toe bij ons, en wel ten onrechte, weinig aangewend werd, immers 't is eene goedkoope meststof, en de kali is er onder verdichten vorm in aanwe zig, terwijl van eenen andere kant de mag nesia den planten even noodzakelijk is, alhoewel in mindere maat, als de stikstof, het fosfoorzuur, de kali en de kalk. De zwavelzure kali-magnesia is eene uit muntende meststof, welke vooral op zand gronden, en op leemgronden waar er gekalkt wordt past, evenals op de magere en schrale Kempenheideen schilferige Ardennergron- den. WATOU. Ziehier wat er in 1905, alhier is gekweekt Tarwe 47G h. 01 a.Spelt 50 a Maste- luin 4 h. 37 a.—Rogge 129 h. 01 a.—Sukri- oen 4h. 34a.Zomergerst 9h. 49a.Haver 232 h. 28 a.Boonen 115 h. 21 a.Erweten 02 h. 05 a.Vlas 44 li. 78 a.Koolzaad 2 h. 00 a.--Tabak 5 h. 71 a. 44 c.Hoppe 153 h. 29 a. 15 c.Suikerbeeten 46 h. 02 a. Voederbeeten 120 h. 69 a.Wortels 20 a. Rapen (als hoofdvrueht) 5 h. 72 a.Aard appelen 142 h 91 a.Inkarnaatklavers 4 h. 71 a.Roode klavers 80 h. 42 a.Andere klavers 1 h. 43 a.Luzerne 8 h. 65 a. Er waren hooimcerschen 40 h. 96 a. Boomgaarden 55 li. 04 a. Afgegraasde weiden 469 h. 75 a.—Roggras 1 h. 07 a.— T wcdvi lO 1* OsC n. Al te zamen 2270 h. 44 a. 59 c. Als tweede of navrucht kweekte men Rapen. 128 h. 34 a. Op al die vruchten smeet men de volgende verbeteringsmiddelen hieruit gelaten alle mest en bouwd te weten Kalk 495.900 kil.—Mergel 1000 k.—Plei ster 5100 kZwavelzureamoniak307.457k. Sodanitraat 175.315 k.Poeder bau, bloed enz. 0550 k.Wolafval 4700 k.Guano 31.990 k.Nat k fosfaat 2500 k.Superfos faten 486.200 k.Metaalslakken 58.500 k. Chloorpotasch 24.000 k.Zwavelzure po- tasch 29.550 k.Kaïniet 47.700 k.Koeken 195.945 k.Samengestelde 36.150 k. Men verbruikte onder andere, buiten het gewoon voedsel van het hof Lijnkoeken 275.175 kil.Andere koeken 19.340 k. Lijnmeel enz. 118.700 k- Vleefchmeel 500 k.Moutscheuten granen 128.350k.—Maïs 97.G80 k.—Draf 127.500k —Tarwezemelen enz. 33.500 k. Op 31 December 1905 bestonden de vol gende Peerden 107. Runderen of hoornbeesten 1979. Zwijns 2107. Er wierden in 1905 geboren Kalvers 2027. Zwijns 5333. De agent opleller, E. BOONE. West outre. Donderdag, 12 dezer, rond 2 ure des na middags is er een lievige brand ontstaan in de gebouwen der hofstede bewoond door Alexander Deconinck en toebehoorende aan M. Cavrois-Mahieu van Armentiers. I)e hofstede bestaat uit twee deelen: een oud deel en nieuwe gebouwen, nog maar 5 jaar gebouwd en het woonhuis bevattende. Men denkt dat de brand zou ontstaan zijn door een fournois dat brandde in het oud huis. Op de noodkreten der moeder en der dochter zijn de geburen Plancqueel ter hulpe gesneld. De vlammen laaiden reeds boven de stallen. De dochter van den huize, Marie, geboren den 3 Juni 1885 en Irma Plancqueel geboren den 28 Januari 1883, vlogen de stal len in om de beesten te redden ondanks het dreigend gevaar; helaas! zij zijn het slacht offer geweest hunner moedige daad. De dochter Plancqueel kon de vlammen gelukkiglijk nog ontvluchten, doch verkeert in eenen beweenlijken toestand, terwijl de andere dochter gansch verkoold lag op den mesthoop, een tweetal meters der brandende gebouwen. Op het zicht van dit hertroerend tooneel valt de moeder in bezwijming, de vader is uitzinnig van verdriet en de broeder kan men met moeite weerhouden. Intusschen is er een menigte volk toege- loopen en onmenscheliike pogingen worden in werke gesteld voor de redding. Niettegen staande is het alaam waaronder eene schoo- ne pekmachien, eveneens een stier, eene koei, 9 zwijnen en 2 keernhonden de prooi der vlammen geworden. Weldra vallen de stallingen en schuur in onderst geknetter van 't verslindend vuur, 't woonhuis is gespaard gebleven, alhoewel tie corniche en 't kerngestel gansch verkoold zijn. Priesters en geneesheeren zijn ter plaatse om zieken en gewonde te troosten en te ver zorgen. De pompiers met de brandweer van Reninghelst kwamen ook aan 0111 de over blijvende puinhoopen te dempen en de andere gebouwen te bevrijden.In 't voorbijgaan verdienen zij eene openbare hulde voor hun nen moed en werkzaamheid. De schade wordt geschat op 5000 fr. De landbouwer Deconinck heeft nog 3 zo nen, waarvan een verledene week naar Amerika vertrokken is. Moordpoging. Eene stoutmoedige diefte met moordpo ging werd Zondag gepleegd bij den landbou wer Petrus Vercruysse, 69 jaar, wonende tusschen Westoutre en Belle, op het grond gebied van Belle. Terwijl de vrouw naar de eerste Mis gegaan was, werd de man door drie kerels vastgegrepen op het oogenblik dat hij met eenen ketel water binnen kwam. De kerels doorsmeten gansch het huis en vonden 70 fr. die overbleef van den verkoop van zwijnen, zij losten twee schoten op hun slachtoffer die erg aan het hoofd gekwetst is. De dieven hadden de nacht overgebracht op het hooideelt der hoeve en hadden hunne misdaad des nachts niet kunnen plegen, daar er fransche douaniers op dienst in de nabij heid waren. ISreedene. Maandag heeft men zekeren Jacobus De- zutter van Zarren binnengesteken uit hoofde van dronkenschap. Dinsdag morgen was Edouard Bossaert wonende In liet Canon, op den Vogel- hoek, niet weinig verwonderd van te zien dat de 100 kilos chemische vetten, en 100 k. kolen, die bij daags te vooren naar stad ge haald had, verdwenen waren. Men opende een onderzoek, en men kon klaarblijkend de dreven volgen van twee maal een kortewagen te vervoeren tot aan het huis van K.... GEene huiszoeking werd gedaan en de vette werd terug gevon den onder doornen bussels, zoodus de dief was gauw geknipt. Dinsdag nacht heeft een baldadiger zoo wat overal in de stad van zijne daden gedaan. In verschillige plaatsen werden er ruiten uitgeworpen bij Henri Synave in de Vla mingstraat, bij Amand Verstraete in de Casselslraat. Bij René Devos in O. L. V. kruis, wierp men de ruiten uit meteen lamp dat men uit eenen lantaarn gehaald had. In de Westouterstraat, waar men bezig is eene riool open te leggen, werd de lantaarn ook verbrijzeld. Wat later in een huisje van garde'route wierp men ook de vensters in stukken. De dader van al die schade is ge lukkiglijk gekend. Donderdagavond om 8 uren heeft de politie verplicht geweest Remi Clabau aan te hou den en in den amigo op te sluiten voor rust- stooring, Een 70 jarige ouderling, Jacobus Dezut- tere, sedert 35 jaar in dienst als nachtwaker, gaf sedert korte dagen teekens van zinne loosheid. Over eenige dagen heeft men de man doodgevonden in een zwijnskot. Hij had zich de keel afgesneden en moet onmiddelijk aan zijne wonde overleden zijn. Hottcnyg. Over eenige weken had M. Polydoor Mal fait, 22 jaar oud, in eene herberg twist gehad met Cainiel Parmentier, wever 18 jaar. Se dert dan had Parmentier besloten zich op Malfait te wreken. Zondag avond bevond deze laatste zich in eene herberg van klein Toerkonje met eenige kameraden, toen Par mentier er binnen kwam. Om alle twist te vermijden verliet Malfait de herberg, doch werd achtervolgd door Parmentier. Hij stel de zich aan liet loopen, en viel aan de herberg van Steux, Parmentier maakte van de gele genheid gebruik om hem een geweldige mes steek in de rug toe te brengen en nam daarna de vlucht. Het slachtoffer werd door voorbij gangers in de herberg gedragen, de wonde is drie centimeters diep en zijn toestand is nog al erg. De dader is nog niei kannen aan gehouden zijn. Moeskroen. De genaamde Karei Declercq, 62 jaar oud wisselwachter werd Maandag in de statie verpletterd door een koopwarentrein. De dood was oogenblikkelijk. Hij telde 42 jaren dienst aan den spoorweg, en was vereerd met de medalie van eerste klas voor zijne goede diensten, Het slachtoffer is vader van 9 kinderen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1