HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. BROODBAOTIE WOONHUIZEN De Rooversbende van HUISMEUBELEN een HUISJE. Maison de Commerce LANDBOUWBELANGEN. DIT BEliGiE. POPERINGHE. in peneeelen voor Bouwgrond en Hovingen ZATERDAG Mei igo6. 5 Centiemen. Tweede Jaar. ANNONCEN Uitgever, VA Maandag 28 Mei 1900, SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Stadie van !ter Paul LAfJWERS, de Perse wei de te Poperinghe mr Men zou ook deze gronden ver pachten voor hovingen en landingen BUITENLAND. Den drukregel 40 c. Op 't eerste blad 20 c. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. Herhaalde Annoncen Groote vermindering van prij s INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. STUDIE VAN DEN NOTARIS PJElIjZs te Rousbrugge-Haringhe. i° om 4 ure namiddag ter herberg Den Eik, bewoond door den heer Fideei Sticker, binnen de gemeente Wcstvle teren, gehucht DEN EIK, zal er overgegaan worden tot de Openbare Ver hooping VAN twee schoone en geri Uit ter hand te hoopen Eene welgekalante MET GELEGEN TE In de SehaalHtesaat, verdeeld ia twee koopen met recht van sa menvoeging. EERSTE KOOP. Een Woonhuis ten dienste van BEEN- HOUWEPdJ, met keuken, koer, slachtstal, koeistalleken daarachter en verdere geriefe lijkheden, staande en gelegen aan de noord zijde der Schaalstraat, groot volgens gedane meting, 1 are 25 cent. TWEEDE KOOP. Een schoon en geriefelijk Woonhuis ten dienste van WINKEL, bestaande in vijl beuedenplaatsen, verscheidene schoone ka mers op het eerste verdiep, grooten keider, wasch keuken en verdere afhankelijkheden, alsmede, volgens gedane meting, 2 ar. 97 c. gelegen in de Schaalstraat en palende aan koop een. Alle inlichtingen te bekomen bij den Notaris PEEL, te Rousbrugge. Door Woonstverandering. en 25 neen 4LO e. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGIIE, te midden der Stad Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. Maandag 21 Mei 1906, Venditie van Schoone en onlangs nieuwe in Fa!issander= Acajon= en Eikenhout, als nog allerhande KËUKÊNGËRIËVÊN, Voor alle inlichtingen en het na zien der Meubelen, zich te wenden bij voornoemden Notaris PEEL. Te ¥erkoopen in de Lapperstraat gebouwd op Cijnsgrond, toebehoorende aan de Kinders 0R8IE, en den bouwgrond toebehoorende aan de Vle Miniieboo, Groote Markt. NOTARIS TE YPER. Uit der hand te koopen zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, hectare 43 aren 20 cent. groot 1 _A- NTETTZOKE place Alp. Vantfenpeereboom, 13, A YPRES. Occupée par Mr Alb. Giller-Dehaese. Pour tous renseignements s'adresser en l'étude du Notaire BUTAYE, rue de Haer- ne, n° 4, a Ypres. Het getal werkstakers te Parijs isgroote- lijks verminderd. Het officieel cijfer is thans op 55.500 geschat. In 't binnnenland van Frankrijk worden hier en daar nog eenige woelingen aangestipt, doch in 't algemeen is de toestand veel verbeterd. In 't algemeen is de 1/14 Mei in Rusland rustig afgeloopen. Een havenkapitein die zijn volk bedreigd had met wegzending, indien een hunner op ln Mei zoude verletten, werd door zijn volk vermoord. Al de aandacht is nu gevestigd op de Doema die reeds verschei dene vergaderingen gehouden heeft en een adres opgesteld heeft om aan den czaar eene algemeene amnisii) te vragen voor al de politieke gevangen. De Doema vraagt de am- nistie als het eerste pand van overeenkomst tussehen de czaar en het volk. Men schat op 24 a 25.000 het getal gevangen voor wie de Doema de amnistie vraagt. Volgens een officieel statistiek zijn er meer dan 80.000 japaners, waaronder 2000 officie ren gedood geweest in den oorlog tussehen Japan en Rusland. HAZEBItOUCK. Geheel deze week heeft het onderzoek no pens de rooversbende van Hazebrouck voort geduurd, en bijna dagelijksch werden er nieuwe huiszoekingen en aanhoudingen ge daan in de stad en in 't omliggende. Dinsdag werden er huiszoekingen gedaan te Pradelle bij 'de familie Deroo en te Stra- zeele bij de echtgenooten Leclercq-Pollet. Men deed dien dag eene belangrijke vondst: tussehen Strazeele en Pradellès, gedolven in den grond, ontdekte men een bakje dat eene som van 000 fr. inhield* twee rokken voort komende, zoo men zegt, van de slachtoffers van Violaines, twee bedlakens waarvan de naamletters uitgetrokken waren, een kruis beeld en een mes. Na de huiszoekingen wer den er verscheidene leden pier fa milieu dei reeds opgeslotene bandieten aangehouden liet waren JJéiène ek-Leek-rq, 18 en 14 jaar; w® Deroo, 05 jaar, moeder van Th Deroo, reeds aangehoudenharen zoon Marcel Deroo, 26 jaar en Madeleine Deroo 25 .jaar, die hier verledenp week met Lapare aangehouden werd, doch Zaterdag terug in vrijheid gesteld geweest was. Het getal aangehouden telt nu reeds 18 personen, waaronder negen dat wij ver ledene week genaamd hebben, de vijf hier bovengenoemde, daarbij nog vrouw Auguste Pollet, 40 jaar, G. Leclercq en vrouw van Strazeele en een Italiaander, Sebastien Ben tholozi, 35 jaar. Gansch de bevolking van het Noorden volgt met gespannen aandacht de opzoekin gen en aanhoudingen der politie, dé§ te meer dat de streek met de verdwijning der bende Pollet van eenen waren schrik zal verlost zijn. Op het einde van Januari laatst, reken de men daj^er in de departementen van het Noorden en Pas-de-Calais in eenige weken dertien misdaden bedreven werden die het leven gekost hadden aan 15 personen. Ziet- hier in 't korte van welke misdrijven de ben de beticht is 1° In den nacht van 15 Juli laatst, diefte met inbraak bij Jufv. Rommel, onderwijzeres ie Hazebrouck de dief zou 1 Iieophile Deroo zijn. Op 19 November 11. diefte met inbraak bij M. F. Dedours, rente nier teNeuf-Berquin. Denzelfden nacht diefte met doodsbedreigingen bij de 80 jarige echt genooten Pruvost die aan de bandieten hun geld eene som van 1000 fr. overhandigden Op 15 December 11. diefte met'moordpoging bij M. R. Messuw en zuster te Iloutkerque, diefte van 600 fr. Op 13 Januari li. diefte van 60 fr. en koopwaren hij Léon Macrez te Ba vichove. Op 14 Januari 11. diefte met moort op de 78 jarige vrouw Rosine -Bequaert te St. Venant. Op 20 Januari 11. de driedubbele moord op de echtgenooten Lecocq en hunne dochter te Violaines, diefte van meer dan 6000 ff'. Op 2 Maart 11. diefte met moordpo ging op twee ouderlingen, de echtgenooten Depoix te Thiennes. Op 8 April 11. moordpo ging op den 70 jarigen landbouwer Désiré Vercruysse van Belle. Zietdaar de feiten waarvan deze bende reeds beticht is, en in het parket van Bethune is men overtuigd dat de gebroeders Pollet, die aan het hoofd -Ier bende zijn, ook niet vreemde zijn aan d< mcord gepleegd den 10 Januari op Jufv. Pe- lit, 65 jaar, te Troisvilles; aan de moord van Fretin, waarin eene 79 jarige vrouw, F. Destailleurs, gedood werd op 22 Januari, en ook aan de misdaad van Locon, gepleegd op Camille Guyard (Lapare), die reeds 20 veroordeelingên ondergaan heeft, werd Don derdag in het kabinet van den onderzoeks rechter te Yper herkend door een inwonei der streek ais een der daders der diefte, ge pleegd met geweld en onder doodsbedreigin gen op Amandus Baljuw te Oostvleteren. Hij is nog beticht deel genomen te hebben in de dieftên van Neuf-Berquiii bij Mr. Dedours en de echtgenooten Pruvost, hij is ook aan geklaagd van modepiichtigheiden voor profijt getrokken te hebben uit de moord van Vio laines. Lafid= en Hofbouw. 16 April, tweede Paaschdag, op de echtge nooten Lerglumetz. De man werd verwurgd en de vrouw erg gekwetst. In al die moor den vindt men dezelfde manier van doen, overal zijn het oude menschen die eerrig verspaard geld bezitten, dat de schelmen be- J stelen en vermoorden Het is onbetwistbaar dat de landbouw eenen grooten stap gedaan heeft op den weg des vooruifgangs. Dank aan de talrijke land- bouwleergangeu en afzondei lijke voordrach ten, die zoo wat heel liet Tand door gegeven worden, dank ook aan de medewerking en den weideenden invloed der landbouwcomi- cen en boerenbonden, dank vooral aan het ontstaan der talrijke boerenvereenigingen van allen aard, hebben de landbouwers stillekens aan den ouden slenter verlaten en zicli toegelegd om de grondbeginselen der wetenschap in praktijk te stellen. Ja, de helgische landbouwer heeft onder ander vastberaden den weg der sterke en oordeelkundige bemesting ingeslagen en't is daaraan te danken, dat hij thans op den eersten rang hoeft pla'afs genomen, en dat hij ten voorbeelde mag gesteld worden aan de ons omringde landen. Ongelukkiglijk zou men hetzelfde niet. kunnen zeggen van hofbouw en moeshove- nierderij. Verre van ons te ontkennen dat er ernstige pogingen ook in dien zin gedaan zijn en nog dagelijks voortgezet worden maar ze dienden verdubbeld te worden, want de bekomen uil slagen vooral onder opzicht van het gebruik der scheikundige meststof fen zijn nog niet zoo tastbaar. Wij stellen de proef op de som. In hunne vergaderingen bespreken de landbouwers de werking, den prijs, den invloed en het ge bruik der kunstvetten zij vergelijken ze en oordeelen. Welnu, onlangs woonden wij eene vergadering bij van hofbouwkundigen en hoveniers, en wij waren verwonderd te be- dat velen nog zoo weinig kennis statigen hadden op gebied van oordeelkundige be mesting. De eene bekenden nog nooit schei kundige meststoffen gébruikt te hebben, de anderen kenden niets dan Sodanitraat en kloegen over den hoogen prijs dier waar. Wij legden aan de eersten de goede en loonende uitslagen uit bekomen door het gebruik der hulpmesten in moesteelt en hof bouw, en aan de tweeden deelden wij mede dat er benevens nitraat, ook nog andere snelwerkende stikstofmesten bestaan, name lijk het ammoniaksulfaat, dit is de rijkste stikstofmest aangezien hij twintig tot 21 °/0 oplosbare stikstof bevat. Het ammoniaksulfaat wordt ook in grond door de aarddeelljes weerhouden men kan hem ook voor liet zaaien of planten gebrui ken, wat in moesteelt en hofbouw verkies lijk is. En vermits men thans, en nietten onrechte, over den hoogen prijs van nitraat klaagt, zullen wij er nog bijvoegen dat de ammoniak - ale stikstof 20 cn min kost per kilo dan de uitrische. Om al ('ie redens raden wij in hofbouw en moesteelt het gebruik aan van ammoniak sulfaat als stikstofmest, MoorsSccle. Sedert eenigen tijd leefde het huisgezin Derveaux in twist met zijne gebeuren. Zater dag avond gingen deze laatste schanninke- len voor hun huis. Derveaux vader en zoon, gingen de politie verwittigen, toen op» eens een vuurschot een der scharminkelaars trof. De gekwetste, Richard Huyglie, verzekert dat het Derveaux's zoon is die geschoten heeft. Deze laatste loochent hardnekkig. De toestand van de gekwetste is niet erg. Een schrikkelijk ongeluk heeft alhier de gemeenten van Moorslede, Becelaere en PasscjSendaele in rep en roer gebracht. Ml Edmond Denecker, grefffer van het vredegerecht te Passchendaele, vergezeld van M. Max. Degeest, brouwer te Moorslede en M. Degryse, gemeentesecretaris te Bece laere, waren op jachtpartij op het grondge bied van Moorslede. De jagers hadden hunne geweeren geladen met kardoezen van grof lood, ten einde de vogelnesten te kunnen doorschieten. Ieder der drie jagers had reeds op beurt naar een nest geschoten, toen M. Degryse den wensch uitdrukte nog eens zijn wapen af te schieten. Terwijl hij het geweer wilde schouderen, ging eensklaps een schot af. M. Denecker kreeg de volle lading in het hoofd en bleef op den slag dood. Het gelaat was zoo ijseiijk verminkt, dat het onherkenbaar was. Men moest op het oogenblik zelf den on- vrijwilligen dader beletten eene wanhopige daad te plegen. Verschrikt liep de ongeluk kige secretaris naar Becelaere, waar hij zich ging gevangen geven naar den burgemeester M. Bayart. M. Denecker genoot te Passchendaele, waar hij sedert 20 jaar grefffer was. de al gemeene achting. Het ongelukkig slachtoffer 00 jaar oud, is vader van twee kinderen. Het lijk werd naar bet gasthuis van Pas schendaele gebracht. Zaterdag avond werd er uit de statie van Gent, eene som van 15,000 fr. verzonden op 't adres van M. Paul Verschoore, bankier te Kortrijk. Die som in stukken van vijf frank, was ia drie zakjes verdeeld, ieder met 5000 frank. Maandag morgend toen de bankier het geld kwam ontvangen, bestatigde men dat een zakje verdwenen was, inhoudende 5000 fr. Men heeft vermoedens op zekeren D...., werkende in de statie, die sedert Za terdag verdwenen is, men denkt dat hij de grens overgesteken heeft. Het onderzoek wordt voortgezet. De dief stal is veel belangrijker dan eerst gemeld werd. Eene doos bestemd voor het huis Be- heyt broeders, fabrikanten van juweelen, en kostelijke juweelen inhoudende, is insgelijks verdwenen. lïousselaere. Maandag avond kwam Emile Degryse, peerdengeleider bij MM. Maselis en Hosten, te Rousselaere, met zijnen wagen van Staden. Vooruit willende rijden voor een ander- gespan, liep de wagen tegen eenen boom. Degryse werd met geweld uit het voertuig geslingerd en de wielen reden hem over de borst. De ongelukkige in een naburig huis gedragen, gaf weldra de geest. De man is gehuwd en vader van 7 kinders. Maandag morgend rond V. Van Iseghem. zijnen oom en Mandelbrug in het water STADSNIEUWS. Zondag avond heeft de politie verscheidene wielrijders aangehouden die reden zonder licht. In het vervo'g zal de politie zeer streng zijn over dit punt, daar het te veel gevaar levert voor de rijders zelf en voor de voorbijgangers. Vrijdag namiddag gebeurde een pijnlijk ongeluk in de Casselstraat. Een 28 jarige dochter Emma Chaerle die aan vallende ziek ten leed, is in eenen aanval achter de wo- ling harer ouders in d< n mesput gevallen. )e moeder ongerust over haar ven ging zien en von ;qestand. De beste zorgen werden haar aan stonds toegediend, doch I)r Vander Heyde, die bijgeroepen werd kon slechts de dood jestatigen. Wij zijn gelukkig te meld n dat een her- innerings medalie verleend is aan deHeeren I. Vanhoutte, Kommissaris, J. Garnier, H, Fuj'tpck en A. Gruwier, lang we de ongelukkige in dien 4lA ure vluchtte 28 jaar, ui t de woning van sprong over de leuning der Op het hulpgeroep van zijnen oom die hem gevolgd had, kwa men personen toegeloopen; men stak hem voorwerpen toe, doch hij weigerde ze aan te pakken. Bij middel van eene boot werd de wanhopige, op het droge gebracht. Deon- die aan vallende ziekten lijdt en niet wel bij zijn verstand schijnt te zijn, werd naar liet gesticht van Selzaete overge bracht. Wynglicne. Desehelmen die over eenigen tijd Charles ITouttier van Steenwege-bij-Wyngene zoo erg mishandeld hebben, zijn te Beernem aan gehouden. Het 8 jarig knaapje Achille Verhelst, plaagde eene koe met eene wis. Het (lier woedend geworden, wierp het kind ten gron de. Aanstonds snelde men ter hulp, maar het kind was reeds dood. Kcliegliciii. Zondag avond op den Doornikschen steen weg, werd de genaamde Valere Verscheure, 33 jaar oud, landbouwersknecht te St. Dehys, dooreen onbekenden aangevallen, die hem een messteek in het hoofd toebracht. De on gelukkige was erg gekwetst en verloor veel bloed De dader vluchtte in de richting van Kortrijk, men denkt dat hij zich van persoon vergist heeft. Wynglieae. Maandag ontstond er brand in de schuur, toebehoorende aan J, Spriet, Alles werd vernield. AUTO In pacht gehouden doen;- den heer Th Caeuen, mits 310 frs. 's jaars boven de lasten, voor 3, 6 of 9 jaren, ingegaan met ln Januari laatst. Dit Woonhuis met deel van den hof is in pachte gehouden door de medever koopster Jufvrouw Emma Fremault, tot 1n Januari 1914 mits 300 frs. 's jaars boven de lasten. Het overige deel van den hof is gebruikt door Theophiel Caenen, mits 10 fr. 's jaars PGF" De liefhebbers mogen de bovenbeschre ven woonhuizen ten alle dage gaan bezichtigen 2° m Wat een dag werkstaking aan Home kost, Men schat op g miljoen het verlies door den handel en de nijverheid te Rome geleden voor den enkelen dag werkstaking, die er plaats iiad. Daarbij moet men nog voegen de schade.'door het vertrek van hon derden vreemdelingen die Rome en Itaiie verlaten hebben, uit vrees voor erge onlusten, zoodra de werkstaking uitgeroepen werd. om 2 ure namiddagten huize van den heer Gaston DEBAÉCKER, grondeigenaar ter dorpplaats van Rousbrugge. Bestaande uitAllerbeste PIANO van 't huis Hertz et Cle te Parijs, Muziekstaan. Buffet-étagère, Coulisse-tafel en andere schoone tafels, Stoelen met lederen zalen en andere, Zetels, Canapés, schoone Spiegels, Ledekanten met Ressort, Coffre-fort, Nacht tafels, Bibliotheek met boeken, Kapstokken, Commode, Matrassen, Hoofdeinden en Oor kussens, Tapijten en Tapisserijen, verschei dene Foyers, Cuisinière en toebehoorten, Petrole stoof, Etagèren, koper-, tin-, ijzer-, gleis- en aardewerk, 250 flesschen wijn, Wijnstaan in gegalvaniseerd ijzerdraad voor 150 flesschen. IJzeren staan om flesschen te drogen, ijzeren gantiere, enz., enz, Gewoone Voorwaarden. Voor alle inlichtingen, zich te begeven bij de Kinders Orbie, St.-Jans-Kruisse, Poperinghe. DE GRÉ A GRÉ Xe— De werlistahingen in FraitLrijk. De toestand in lioi'trijli. Lefliuglie.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 5