HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS VAN P0PERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. De Rooversbende van ZATERDAG 1906. 5 Centiemen. Tweede Jaar. 1V< 32. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Nieuws der Week. MARCEL DEROO Den drukregel 10 c. 0[» 't eerste bind 20 c. Maalde Annoncen Groote vermindering van prijs Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrij dag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergekl in het blad verschijnen. Abonnementen aan 't Annoncenblad, H4ZEBROIJCK. Ten einde iedereen eens wel op de hoogte der misdaden dezer bende te stellen, geven wij vandaag, nevens het portret dar bijzon derste bandieten, eene korte herhaling van alles wat wij tot hiertoe gezegd hebben. Wie had op onze dagen nog durven den ken aan het bestaan eener dieven en moorde naarsbende, veel laffer en talrijker dan deze der zoo vermaarde Baekeland's bende Nie mand niet waar Nochtants de bende Pollet waarvan de aanhoudingen sedert 't begin van Mei 1906, begonnen zijn, heeft geruimen tijd bestaan in een dichtbevolkte streek en zonder dat ooit iemand aan haar bestaan ge dacht had. Zij had haren hoofdman, hare spioenen, hare pakhuizen, hare geldafwisse- laars, hare verheelers en hare inlichters. Zij had hare rondleurders met kleergoederen of met plaasteren beeldekens, die alles beloer den in de huizen zij zond hare vrouwen uit op de hofsteden om dienst te nemen tot dat zij den omgang van het huishouden kenden, zij had hare slenteraars rond de statiën die afloerden wie er al zwijnen of koeien lever den, om dan die menschen van hunne zuur gewonnen penningen te berooven. Hare leden waren verspreid van Wevel- ghem tot aan Bergen (Frankrijk) en van Be- thuue tot Poperinghe. Deze die op onze,' streek verbleven zochten de goede kansen uit en noodigden dan hunne vreemde mede hulpers uit om de slagen te doen, en deze van onze streek gingen langs andere kanten. Al hoewel liet meeste deel, door de bevolking mei een kwaad oog aanzien waren, geloofde hen toch niemand -zoo erg schuldig men aanzair ze meest allen voor smokkelaars. Welnu die bende heeft niet min dan 17 moorden ten haren laste en rond de 100 reeds bekende diefstallen, en wie weet in hoeveel plaatsen zij mislukt hebben of door omstan digheden belet zijn geweest hun plan uit te voeren. ABEL POLLET, hoofd der bende De hoofdman Abel Pollet, is geboren te Vieux-Berquin, bij Hazebrouck. Na zijnen soldatendienst werd hij hoeveknecht endaar- na mijnwerker. In 1901 stool hij 4000 frs. op zijn geboortedorp, waarvoor hij eene straf onderging van 4 jaren. Na het gevang ver laten te hebben op 31 December 1904, be dreef hij verschillige diefstallen te samen met Vromant onder ander in de hoek van Stras- seele. In Mei 1905 gerecht hij in kqnnis met Camille Guyard, bijgenaamd Lapare, en Achiile Deroo, van Poperinghe, waar hij verschillige maanden op logist geweest is, alsook met Kimpe en Verbeke van Wevel- ghem. Van dan enkel, mag men rekenen dat de bende bestaat en van dan af ook volgden dieften en moorden elkander zonder ophou den op in onze streek. Het was Auguste Platt-eel, broeder van Abel Pallet's vrouw en van vrouw Quaghe- beur, vriendin van Vromant, die de waarheid deed kennen. De man die mijnwerker was te Roux, waar hij gehuwd was en vader van 5 kinderen, bevond zich zonder werk door de werkstakingen j bij besloot te gaan vra- AUGUSTE POLLET. gen aan zijne zustersteHazebrouck. Hij ging en werd er getuige van onophoudende twis ten vrouw Quaghebeur verweet Abel Pol let zijne familie niet te helpen en eindigde met hem eens uit te geven voor moordenaar. Dit woord deed Auguste nadenken, des te meer daar hij de groote uitgaven der Pollets niet kon verstaan Na alles wel afgeluisterd te hebben, kwam hij weldra te weten dat zij de daders waren der moord van Violaines, en hij besloot seffens alles aan het gerecht te kennen te geven. Niet durvende alleen gaan naar den Pro- kureur der Republiek, wendde hij zich eerst naar Violaines waar hij alles uiteen deed aan een vriend. Samen gingen zij naar Be- thune en mieken daar alles kenbaar. Dit ge beurde op 't laatste van April en op 2 Mei begonnen, gaan nog altijd voort dank aan de ieverige opspooringen der fran- sche en belgische politie. In 't begin van het onderzoek deed M. Boudry twee geheime po litie agenten komen van Parijs die zich aan stonds aan het werk stelden. Zij verkleedden zich dikwijls en gingen eenige dagen leven en zwieren met de schuimers die gewoonlijk aan de frontieren woekeren tot dat zij alles dat zij weten moesten afgeluisterd hadden. Deze week zijn er nog twee aanhoudingen gedaan geweest te Wevelghem. M. Vanden- berghe, politie-kommissaris, begaf zich dins dag naar dc woning van Gustave Verbeke, vlasbewerker, broeder van Alphonseonlangs aangehouden, en van Vanpoel voorde Leon, ook vlasbewerker. Beiden werden, niettegen staande hunnen hevigen tegenstand, aange houden en in 't gevang van Kortrijk opge- sloien. Zij zijn beticht door Abel Pollet, deel genomen te hebben aan de moord van Locon. Ziehier nu de namen der aangehouden en den datum hunner aanhouding. Op 2 mei: Abel Poliet, 33 jaar; Julienne Platteel, vrouw Abel Pollet, 34 jaar; Louise Matoret, 21 jaar. Op 3 mei: August Pollet,36 j.; Canut Vro mant, 28j.; Angèle Platteel, vrouw Quaghe beur, 28 jaar. Op 11 mei: Eugenie Morent, vrouw Au guste Pollet, 40 j.; Gustaaf Leclercq, 46 j.; Céline Pollet, vrouw Gustaaf Leclercq, 38 j. Theophile Deroo, gezegd Chariot 28 j Sebastiaan Bartholozzi, 35 j.; Jules Brabants, 40 j.; Camiel Guyard, gezegd "Lapare 35 j Op 15 mei: Sidonie Keden,weduweDeroo 65 j^; Madeleine Deroo, 26 jMarcel Deroo, 26 j'; Hélène Leclercq, 18 jZoé Leclerq 14 jaar. Op 6 juniVrouw Marie Lagache, 36 j. Op 19 meiMarie Bucquoy, vrouw Bra bants, 40 jaar. Op 9 juni: Hélene-Rosalie Lefebvre, ge zegd Fernande 26 jaar. Op 13 juni: Alfred Dehouck, 32 jaar. Op 15 juhi: Henri Dekimpe, 38 j.; Alfons Verbeke, 36 jaar. Op 27 juni: Achiile Dei-oo, 28 j.; Jerome Decoker,'26 j Jules Hauspie, 42 j. Eugenie Vandenbulcke, 45 jaar. Op 3juni: Gustave Verbeke, 39 j.; Leon Vanpoelvoorde, 22 jaar. Daar Alfred Dehouk en Jules Hauspie in vrijheid gesteld zijn, blijveu er 28 betichten achter de grendels. Natuurlijk is de plichtigheid van al de aan gehouden nog niet bewezen. Velen onder hen hebben wel is waar, mede de misdaden be dreven, doch anderen dienden enkel om de huizen te bespieden en aan te duiden, of om mede de diefstallen te plegen. Anderen weer hebben geld ontvangen voortkomende van diefstallen. Anderen nog worden tot nu toe maar verdacht. Het schijnt dat Lapare mag aanzien wor den als den slechtsen geest der bende, 't Is hij die, voor niets achteruit deinzende, de anderen verder en verder dreef. Van jongs af was hij doorslecht en leefde om zoo té zeg gen enkel met stelen. Camille Guvard, gezegd LAPARE. Strazcele, in deeembe 1905, inbraak in de kerk.Violaines, in qen .nacht vau 19 tot 20 januari 11., driedubbq]<\m(y;iu op ie echftre- nooten Lecocq en hunne dochter door de ge broeders Pollet én Vromant, zij stoolen er 6000 fr.Hazebrouck, nacht van 15 juli 05, Theophile Deroo bieekt in bij Jufvr. Rom mei, onderwijzeres.Neuf-Berquin. inbraak bij M. Dedours, rentenier, op 19 nov. 11.; in denzell'den nacht, inbraak met doodsbe dreigingen bij de 80 jarige echtgenooten- Pruvost; diefte van 1000 frs.Houtkerque,. 15 december 11., diefte met moordpoging bij K. Messuw en zuster, diefte van 600 frs; da ders, Abel Pollet, Theophile Deroo en La{5a- re.—Bavichove, op 13 januari 11., diefte van 60 fr. en koopwaren bij Leön Marcez. Thiennes, op 2 maart, diefte met moordpo ging op de echtgenooten Depoix.Belle, op demontieren van Westoutre, 8april, moord poging op den 70 jarigen landbouwer, Dés. Vercruysse. Ziehier met welke woestheid de beulen daar te werke gingen. Er niet in gelukkende hun slachtoffer te verwurgen, schoten zij hem een kogel door de kaak gelijk de landbouwer hun nogdesehuilplaats vaii zijn geld niet wilde doen kennen, zegde een der moordenaars Keer hem om, dat ik hem aan het hert kan raken! De ongeluk kige landbouwer, reeds op den grond uitge strekt, kreeg dan eene tweede schot in den mond. De moordenaars waschten zich dan en vertrokken. Vercruysse zal worden ge confronteerd met Abel Pollet.Oostvlete- ren, diefte met doodsbedreigingen bij Am. Ballieu; daders. Lapare, Abel Pollet en Th. Deroo.Te Les trein pleegde Abel eens 4 diefstallen op een dag.Galonnés op de Leie 11 januari, moordpoging op M, J. Dron. Crombeke, 2 januari, diefte en moordpoging op de echtgenooten Lozie; daders: Abel Pol let, Theophile en Marcel Deroo. Bij het too- nen der portretten heeft Lozie in het portret van Lapare de man herkend die den dag op welken bij zijne zwijnen leverde, geheel den tijd in zijn gebuurte rondzwerfde. Nog te Crombeke, diefstal bij M. Derycke.Locon, 10 oogst 11. moord op M. Lenglemetz en moordpoging opzijne vrouwdoor Abel Pollet Lapare en 2 andere belgon. 't Was Lapare die de man verwurgde.Merville, op 1 Ap, 1905, diefstal en moordpoging op Jufvrouw Appourchaux.Watou, in oct. diefte bij M. Cortille, rentenier en in den loop van 't zelf de jaar, diefte bij den landbouwer Dehuyser Flsendainme. 27 December 1904 en zelfde dag 1905; poging tot inbraak bij Vrouw Charlotte Veilende tweemaal mislukt tot groot spijt van Abel Pollet wantvrouwVer- iende had 200.000 fr. inhuis.Vlamertinghe mislukte poging tot inbraak verleden winter door Lapare en Abel Poliet Rumbeke, in braak bij de wed. Stragiers door Abel Pollet Lapare en Th. Deroo. Deze twee hadden de meid vastgepakt maar de dieven werden op de vlucht gedreven door haar geschreeuw. ■Rousbrugge, in den nacht van 20 tot21ap. inbraak bij de weduwe Weemaere-Delhaye, diefstal van een spaarboekje van 3000 frs. door Abel Pollet, Theoph. Deroo en Lapare. Poperinghe. In den ploktijd 1905 brak Abel Pollet in, bij René Cappelaere op de Wulthulle. Wat later, diefte van 200 frank door Abel Pollet en Achiile Deroo bij Louis Cainerlynck en zuster, St. Sixtus. Up Zon dag 4 Maart U. rond den avond, inbraak met diefstal bij Alois Purant, gepleegd door La pare en Jeröine Decoker. Lapare kreeg er 100 fr. voor zijn deel. Alois I)urant mag in zijnen tegenslag ook nog van geluk spreken. Immers de (lieven zouden verklaard hebben dat vonden zij het geld niet in den avond, zij binst den nacht zouden wederkeren, om hem te dwingen zijn geld af te geven. Zietdaar aus de bijzonderste feiten welke wij tot nu toe gemeld hebben en wie weet hoeveel er nog zullen uitkomen Men heeft M. Coupillaud, onderzoeksrechter van Ha zebrouck nog cenen merkelijkeu diefstal aan geduid, gepleegd op 29 Maart 1905 te Veurne ten nadeele van M. Vanderlieyde waar de bandiete met eene som van 1500 fr. en talrij ke juweelen vertrokken Misschien is deze diefstal ook toe te wijten, indien niet aan Abel Pollet zelf, die alsdan zijne 28 dag* deed, toch wel aan eenige stoute kerels van de bende. Volgens wij verledene week melden werd Achiile Deroo, leurder, te Bergen, aange houden. Alhoewel Deroo nog maar sedert korten tijd te Bergen was, was hij reeds ge vreesd van gansch zijn gebuurte, 't Schijnt dat de inwoners van Bergen zeer kontent waren ervan verlost te worden. Ondervraagd over de rol welke hij speelde in de bende, heeft Abel Pollet seffens gezegd aan M. de onderzoeksrechter in wat zij be stond en heeft verschillige diefstallen aan geduid welke hij gepleegd heeft in gezelschap van den rattenval verkooper. Op 12 Juli 1905 ging Deroo met Abel Pol let naar Norrent-Fontes bij eene dame Dela- cuisine. Abel had reeds 4G cent. en oen stuk "brood gestolen toen hij door de dame verrast werd en de vlucht nam. Deroo darentegen bleef gerust op den deurdorpel staan en vroeg of de vrouw geene naalden noodig had. Op het ontkennend ging hij fluitend weg. Deroo loochent zulks krachtdadig, met Abel gekonfronteerd volharde hij in zijne loocheningen. Hij zal in 't korte met vrouw Delacuisine geconfronteerd worden. Ook ver klaarde Deroo dat hij volkomen onschuldig is aan den diefstal van Lestrem, hij beweert verder dat hij voor niets betrokken is aan den diefstal bij M. Bailiieu te Oostvleteren, tegenover Abel gebracht zegde hij enkel schertsend, eenige inlichtingen gegeven te hebben. CANUT VROMANT Op 19 juni 1905, niet wetende wat doen, besloot de schurk eens op loer te gaan; we tende dat er vele hofsteden ver van elkaar waren te St. Venant, trok hij daar naartoe. Rond den avond kwam hij eraan en ging sla pen in eene schuur palende aan de hofstede van Alphonse Becquart. 's Anderendaags om 5 ure hoorde hij M. Becquart zeggen aan zij ne vrouw Ik ga naar 't veld, breng er mijn eten Eene goede zaak, dacht Abel en hij bleef tot 8 ure in zijne schuilplaats. De vrouw vertrok alsdan met haar zoontje en na zich verzekerd te hebben dat niemand meer in buis was, brak hij in en stool er 245 fr. en een zilveren monter welke hij gegeveD heeft aan J. II... De onderzoeksrechter van Bethune heeft de voddenkoopman, Charles Vandevelde, aangehouden te Steenvoorde, ondervraagd. Hij bekend daags na de moord van Violaines geld ontvangen te hebben der gebroeders Po- let en Deroo, maar beweert dat zij terugga ven wat zij geleend hadden. LOUISE MATORET De vrouw Oct. Leclercp, bijgenaamd Per* iutte, groenten verkoopster te Hazebrouck, is verleden week naar Yper gekomen en werd er lang ondervraagd. Op 't einde van verleden jaar werd bij haar een diefstal ge pleegd door Abel Pollet, Lapare en Decoker Zij heeft geen der gevangen van Yper her kend. Men verstaat dus wel het stilzwijgen van Abel over deze zaak, tot hiertoe was zijne vrouw nog van geene diefstallen plichtig ge kend en was slechts in 't gevang voor ver heeling, ook rekende hij voor haar op vele toegevenheidVolgens deze verklaring zou zij dus plichtiger zijn dan men dacht. voor het overige van t jaar, Herbergiers 50 cent. buiten stad 75 c Bijzondere 1 frank. 1,25 Het bestaan der Bende. Hoe de bende gevat werd en volledige lijst der aanhoudingen de aanhoudingen Bij zonder dte Misdaden. De leurder Deroo. Hoe Abel Pollet te werke ging. Onderhoor. Dehouck in vrijheid gesteld.Verledene week werd Dehouck geconfronteerd met juf. Appourchaux te Merville. Daar de ouderlin- ge gebrekkelijk is, was het onderhoor zeer kort. Donderdag namiddag werd Dehouck in vrijheid gesteld, Diefstallen te Hazebrouck, De reveille en het tafelmes in beslag ge nomen bij Decokcr tijdens een der eerst huis zoekingen, zijn deze week herkend geweest door jufv. Destuynder van Morbecque, als bij haar gestolen zijnde. Lapare, die zeer on beschoft was, zegde de wekker gekocht te hebbevtq,Hazebrouck voor 4 frs., doch on dervraagd ovéï bot mekanism ervan, kon hij geen uitleg geven.Men weet ook dat der» monter welken Lapare verleden winter ver kocht had aan een inwoner van Poperinghe, voortkomt van een diefstal te Merville. Onderhoor van Lapare.Dinsdag met den trein van Hazebrouck komende om 91/, ure, waren de twee agenten der veiligheids politie weder mede. Samen met den Heer Politie-kommissaris van Poperinghe gingen zij naar Yper om Lapare te onderhooren. Hij weigerde nogmaals te spreken en herhaalde dat hij niets ging zeggen vooraleer gecon fronteerd te worden met Abel Pollet en Th. Deroo. De confrontatie zal geheel waarschijnlijk plaats hebben in den loop der naaste week, maar vreezende door te veel volk overrom peld te zijn zal de plaats ervan niet bekend gemaakt worden. Men spreekt van Rimmel bij Yper maar de politie laat het niet weten. Zullen er tegenwoordig zijn Abel Pollet, Theophile Deroo, Louise Matoret, Vrouw Brabants en Lapare. Moordpoging van Thiennes. Onder vraagd over deze moord wilde Abel Pollet zijne helpers niet laten kennen en beweerde maar door een man vergezeld te zijn. De on derzoeksrechter deed alsdan Theophile Deroo ondervragen dewelke na eenige aarzelingen bekende Pollet vergezeld te hebben. Hij voeg de erbij dat Celine Pollet en Julienne Platteel vrouw van Abel Pollet ook deel mieken aan deze misdaad. In Poperinghe.De heer Politie-Kom- missaris van Poperinghe houdt zich altijd ieverrig bezig met het voortzetten van het onderzoek over de diefstallen alhier gepleegd bij A. Durant en L. Camerlynk en zuster. Hij heeft gelukt nopens deze fei en zeer be langrijke verklaringen te bekomen die de plichtigheid der betichten nog al wel bewij zen. J. H. die hier op Maandag 25 Juni aan gehouden werd is Donderdag in vrijheid gesteld geweest.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1