VAN POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. MENAGIEGOEDEREN BOUWGROND HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS in pereeelen voor Bouwgrond en Hovingen BROODBfllTOIE TE KOOP: Stad Poperinghe, Maison de Commerce buiteneand- De Rooversbende van flIEUWS UIT BEIiGIE. ZATERDAG Oogst igo6. 5 Centiemen. Tweede Jaar. N* 36. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Studie van SVIter Paul LAUWERS, Uit der hand te koopen de Perseweide te Poperinghe, Aanvraag aan M. V. D. C. üflliDBOUWBEMflGEN. Den drukregel 40 c. Op 't eerste blad 20 c. Herhaalde Annoncen Groote vermindering van prijs Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrij dag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS tfrzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Abonnementen aan 't Annoncenblad, voor het overige van 't jaar, Herbergiers 50 cent. buiten stad 75 c Bijzondere 1 frank. 1,25 STUDIE VAN DEN NOTARIS EEEE te Rousbrugge-Haringhe Woensdag 8 Augusti 190(3,, om 2 ure juist namiddagter hofstede bewoond door de We Alois Degraeve, lot CUOMBEKE, Openbare Ver hooping Zool- en Wagenharnas, en al 't LANDBOUWALLAAM. 1 Peerd, 2 Melkkoeien, Jaarling, Veerze- kalf, 7 Zwijnen. 3 Hectaren Tarwe, Rogge, Haver, Aard appels, Peerdeboonen en Erwten. Groote boeveelheid Klaverhooi van de de eerste snede en 1200 kilos ineerschhooi. Tijd van betaling mits, goede borg tot 2" December 1906. NOTARIS TE YPER. zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, groot 1 hectare 43 aren 20 cent. Men zon ook deze gronden ver pachten voor hovingen en landingen Uit ter hand te koopen Eene welgekalante MET en 1% aren 4ö c. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad. Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. sectie TC, nummer 5G1a, groot vol gens kadaster 2157 vierkante meters na aftrek der 206 vierkante meters in te lijven in den nieuwen Steenweg die zal gemaakt worden van de Statie naar de Meessenstraat. Seffens handslag. _A_ VETTDRE DE GRÊ A GRÉ: pface Alp. Vandenpeereboom, 13, A Y PRES. Occupée par Mr Atb. Giller-Dehaese. Pour tous renseignerrunts s'adresser en lVtude du Notaire BUTAYE, rue de iïaer- öe, ïp 4, lx Ypres. itiisland. Uit Sint-Petersburg wordt geweld da binnen kort keizerlijke ukazen zullen ver schijnen die de gelijkheid van al de burgers en het algemeen stemrecht zullen instellen, en de lasten voor de boeren te verminderen. Frankrijk. Voor de afschaffing van de doodstraf. De kommissie van het budjet, van de Fransche kamer, vergaderde vrijdag namid dag. Op voorstel van M. Cruppi, stemde zi de afschaffing van de som van 30.000 frs. die aan de beul en zijne knechten toegekend wordt. Men verzekert dat de Kamer en de Senaat, na het verlof, de stemming van de kommissie zullen bekrachtigen. Dat ware feitelijk de afschaffing van de doodstraf en de verdwijning van de akelige guillotine. De koolmijnramp van Courrières. De opzoekingswerken in de mijn loopen ten einde, op het einde van verleden week, waren reeds 1064 lijken opgehaalder blij ven nog 31 op te zoeken. De kerkvervolging in Frankrijk. Op {58.000 inventarissen in de kerken, zijn er nu ongeveer 05.000 opgemaakt. Er moe ten dus nog omtrent 3.000 inventarissen plaats hebben. Het vrouwenstemrecht in !(a!ic De Italiaansche propangandisten voor het stemrecht voor de vrouwen, hebben zich tot de rechtbanken gewend. Het beroepshof van Ancona heeft hun gelijk gegeven, met te beslissen dat er in de wet niets te vinden is dat de vrouwen uit het stemrecht sluit. Zij hebben besloten onmiddelijk de in schrijving op de kiezerslijsten te eischen van al de vrouwen die in dezelfde voorwaarden als de mannen verkeeren. De nieuwe Schoolwet in Fngclaml. Het engelsch Lagerhuis heeft dinsdag avond, met eene meerderheid van 192 stem men, de wet aangenomen, waardoor het godsdienstig onderwijs verboden wordt in al de scholen, die door den staat, de graaf schappen of de gemeenten geldelijk onder steund worden. De wet is nu naar de Lords Kamer verzonden. Loof of Hopen. 't Is algemeen gekend dat de landbouwer veel prijs hecht aan eenen goeden rapenoogst. En die plant is ook van groot belang voor den vlaamschen boer. Zij groeit immers als navrucht tusschen twee hoofdgewassen, be nuttigt goed de voedende beslanddeeien, vooral de stikstof die in den grond achter bleef en die anders wellicht, tengevolge der nitriticatie, zou verloren gaan, en levert eene groote massa wintervoeder. Men beweert soms dat de raap geen kloek voeder is; dat is waar, doch bij koeibeesten, met hunne groote maag, is het niet alleen om kloekte omdoen, maar er moet ook bal ast zijn. En 't is maar in jaren dat de rapen mislukt zijn dat men er de waarde van be seft. Daarom is het noodig voor die plant te zorgen. Zij groeit heel gemakkelijk, vraagt niet veel werk, maar is uiterst dankbaar voor eene goede bemesting. De ondervinding eert zulks maar al te wel. Beir is uitmuntend geschikt voor rapen, maar heeft men er genoeg? Die vraag moet ontkennend beantwoord worden. Sommige landbouwers geven enkel soda- nitraat. Die meststof past opperbest aan rapen. Doch ten einde den groei der plant wat langer te onderhouden, verkiezen wij verreweg de voorkeur te geven aan eene gemengde stikstofbemesting, d. w. z. soda- nitraat en zwavelzuren amouiak. 't Is een gekend feit dat de raap met sodanitraat al- een te vroeg rijpt en de opbrengt niets geeft die men er van verwachtte. Dus den helft nitraat en den helft zwavelzuren ammo niak. Belde meststoffen bevatten echter noch fosfoorzuur, noch potasch. En 't zijn nochtans die meststoffen die meest invloed hebben op de vorming der raap. 100 kilos totalen oogst gaven: I. Zonder scheikundige n;estoiïeij 66 kgr. knollen II. Stikstof en fosfoorzuur alleeij 68 kgr, III. Stikstof, fosfoorzuur eq potasclj 74 kgr. (Proef van C. Van der Bruggen, te Bors- beke, 1903. De potasch vooral wordt door velen to taal verwaarloosd. De ontleding van raap en bladeren toont nochtans dat die plant er meest van bevat. Welnu, de eenvoudigste regelen der bemestingsleer toonen zonne klaar dat, van den oogenbllk dat een of an der element ontbreekt! of in ongenoegzame hoeveelheid voorhanden is de andere be- standdeelen hunne volle werking niet kun nen uitoefenen en dat de opbrengst er door lijdt. In lichte gronden vooral is er niet zel den gebrek aan potasch. Waar men dus geen beir kan gebruiken of wel in onvoldoende hoeveelhied, raden wij per hectare: 100 kgr. sodanitraat. 100 kgr. zwavelzuren ammoniak. 400 kgr. superfosfaat. 150 kgr. chloorpotasch. De drie laatste meststoffen mogen bij het omploegen gerust mede ingewerkt worden. Wat het sodanitraat aangaat, dat mag bij het zaaien ingeëgd, of later als bovenbemes- ting aangewend worden. HAZËBROUCK, De bedrogen Dief. Donderdag namiddag heeft MBoucquillon, Theophile Deroo ondervraagd over eenige diefstallen gepleegd door hem en Abel in de omstreken van Hazebrouck en over het gebruik van het geld welk hij gestolen had, Theophile antwoordeop al de hem gestelde vragen enheeft zelf bekend wat geld te hebben dat verdoken is niet ver van Hazebrouck. De bijzondere kominissarissen M.M. Forest en Vig nolle, vergezeld van eenige gendarmen, begaven zich dus naar Pradelles, om er de opzoekingen voort te zetten ten einde het verdoken geld te vinden waarvan Chariot nu iet bekend had. Men zocht aan den voet van een kapelletje, gebouwd tegen den stam van eenen boom, maar de goudstukken werden niet te vinden. De politie stelde seffens een ernstig onderzoek in en kwamen weldra te weten dat over omtrent een jaar, binst dal bij in 't gevang opgesloten zat voor smokke- arij, Theophile kennis gemaakt had met een zekeren Paul Bode), 18 jaar oud, werkende te Pradelles. De twee mannen gerochten zelf in zoo groote vriendschap dut Chariot, de andere kennis gaf van de plaats waar zijn geld verdoken was, hem vragende van er eene zekere som te gaan halen om seffens zijne loslating te kunnen bekomen. De ongelukkige Chariot bleef altijd in gevang opgesloten, te vergeefs wachtende naar zijne verlossing. Bodelle van zijnen kant, zeer gelukkig eenen dief bestolen te hebben, was in langen tijd niet meer te zien geweest. Vrijdag werd een onderzoek gedaan ten zijnen huize. Men vond er eene pendule waarvan hij de oorsprong niet kon bepalen en die waarschijnlijk voortkomt van diefte Ten gevolge van het huiszoek werd Bodelle aangehouden, en niettegenstaande hij hard nekkig loochende Theophile Deroo te kennen en zegde onplichtig te zijn, werd hij naar Hazebrouck geleidt, waar hij om 2 ure aan kwam en in het gevang opgesloten werd in afwachting van zijne overlevering naar Bethune. Aanhouding te Allouagne. Over omtrent een maand, tijdens eene ondervraging welke M. Boudry, Abel Pollet deed onderstaan, bekende deze verscheidene diefstallen van zakuurwerken en geld ge- pleeg te hebben al de kanten van Bentery, Sailly-Labourse, enz., en dat in gezelscha van een mijnwerker van Belle, een genaamde Victor Notté. Deze verliet de bandiet over engeveer 4 jaar en ging met zijne vrouwen kinderen naar Allouagne wonen, waar hi. door een werkzaam leven zijne verledene misslagen trachtte te doen vergeten Ingelijft in de mijnen van Marles, werd bij door zijne oversten steeds aanzien als een goede werk man. Ongelukkiglijk voor hem, heeft Abe gesproken en daardoor zijn de, om zoo te zeggen vergetene misslagen van slechte jaren wederom te binnen gekomen. Zaterdag morgen wendde zich M. Forest vergezeld van vier gendarmen, naan het huis" der echtgenoten Nottéde man was naar mijn. De vrouw zat aan tafel omringd van hare vier kindertjes? wanneer men haar het aanhoudingsmandaat toonde ter harer laste opgezet, verbleekte zij, maar sprak geen woord. Men deed een huiszoek en men nam een zilveren uurwerk, een koperen trouw ring, een vergulden ring en een velo. De Meier van Allouagtte vertrouwde de drie oudste kinderen aan personen der ge meente en de moeder nam het jongste kindtje van een jaar oud, met haar mede naar Bethune. Er bestaan maar zeer lichte beschuldigin gen tegen de vrouw Notté, en zij zal geheel waarschijnlijk maandag in vrijheid gestelc worden. De man is aangehouden geweest te Auchel, bij het naar huis komen van zijn werk en is naar het gevang van Bethune geleidt geweest. Nog twee aanhoudingen. Gedurende M. Föret bezig was in de boven gemelde plaatsen, deed M. Vignolle, de andere bijz. kommissaris, een onderzoek te Calonne bij Lievin, Mazingarbe en Billy- Montigny. In deze verscheidene gemeenten heeft hij vijf huiszoekingen gedaan in dewelke hij verscheidene zakuurwerken aangeslegen heeft. Hij heeft alsdan overgegaan totde aanhou ding der echtgenoten Auvarlet, beschuldigd van medeplichtigheid in dieften. De vrouw ontroerd bij het gedacht hare kinderen te moeten verlaten, bekende dat haren man deel genomen had in die misdaden en zegde er ook in plichtig te zijn, ten minste door verheeling. Auvarlet is aangehouden geweest bij het uitkomen uit de mijn van Lievin. Men heeft de twee aangehoudene naar Bethune overgebracht. Neerslachtigheid van Abel. M. Boudry heeft het onderzoek hernomen der moorden en andere misdaden ten laste der bende van Hazebrouck. Hij heeft Abel Pollet lange ondervraagd over verscheidene dieften gepleegd indeomstreken van Bethune en waarvan de daders aangehouden zijn. Abel is tegenwoordig over van droef- ïeid. Alle slach van treurige gedachten spelen hem gedurig door het hoofd en hij spreekt van niet anders dan van de dood. Gelukkiglijk, aangezien het onderzoek rap zal voortgezet worden, zal hij niet veel tijd lebben om te denken aan de toekomst die iem te wachten staat. Wat heeft hij echter te vreezen In de Fransche Kamers komt men de afschaffing te stemmen der jaarwedde van M. Deibier, beul van Frankrijk, hetgeen zeer waarschijn lijk de afschaffing der doodstraf voor gevolg zal hebben. Celine POLLET vrouw G. Leclercq, 38 j, aangek, te Hazebrouck den 11 mei Het onderzoek in België. Maandag laatst heeft te Yper het onder zoek plaats gehad van den diefstal gepleegd te Poperinghe ten nadeele van Alois Durant en waarvan J. Decocker en Lapare beticht zijn. Lapare beweert dien avond naar den Cir que geweest te zijn, die alsdan juist hierop de paardemarkt stond, doch verscheidene getuigen, naar Yper geroepen zeggen hem dien dag op die uur rond de Yperstraat ge zien te hebben. Niettegenstaande alles, loochenen de beide aangehoudenen hardnekkig en zeggen den diefstal niet gepleegd te hebben. Diefstal op de Wolfholle. Dóftiigfdag werd te Yper een onderzoek ingesteld óver dien diefstal, verleden jaar in pluktijd gepleegd bij den landbouwer Cappe- laere, bij de wolfholle. Deze diefstal werd gepleegd door Abel Pollet met medeplichtigheid der vrouw Parret, zegt hij, van wie hij eene blauwe blouse gekregen had om boven zijne kleederen te trekken. Ten einde het werk der justitie niet te be lemmeren, mogen wij den uitslag van dit onderzoek niet kenbaar maken. Decoker in Beroep. Deze week heeft Decoker een beroepsbrief geteekend om vrij gelaten te worden. Het beroepshof van Gent, na de zaak onderzocht te hebben, heeft het mandaat niet geteekend en de aanhouding bekrachtigd. STADSNIEUWS. Zaterdag namiddag, om 1 ure, heeft de politie in de Boescheepstraat zekeren S. R. aangehouden, woonachtig op den Valken berg. Hij was in staat van dronkenschap en werdt in den Amigo opgesloten. In den nacht van 29 tot 30 Juli heeft de politie, in de omstreken van 't nieuw kwar tier der statie verscheidene personen in over treding genomen uit rede van nachtlawijt. Zondag was een onzer stadsgenooten Gu- stave Gerber, naar Veurne-Processie gegaan In de straat wandelende kwam een velo in zijne richting, hij sprong op zijds en werd nog al erg gekwetst in het aangezicht en bijzonderlijk aan de neus. René Sohier, wonende »ln het Boldershof te Watou - Abeele, kwam Dinsdag naar Poperingbe-statie met een ijdelen wagen, bespannen met een koppel muils; zijn zoon geleidde. Bij de herberg De Luttertap gekomen verschoten de muils voor 't een of 'tander en gingen op hol. De vader, die op de wagen zat, sprong er van en in zijne haast, wierp hij zijnen zoon omver. Deze viel op den grond en de voor- en achterwielen reden hem over de bil, welke verpletterd en gebroken werd. Donderdag heeft de jaarlijksche Prijsdee- ling plaats gehad in liet Bisschoppelijk Collegie onzer Stad. De medalie, gegeven door de Stad, is dit jaar gewonnen geweest door den heer Marcel Gytluel, van Poperinghe.^ Hebben huri examen afgelegd in de ka tholieke Universiteit van Leuven; M. Raphael Vanden Berghe, van Rousbrugge, 2e dokto raat, met onderscheiden.-M.G. Verschaven, van Alveringhem, 2° doktoraat. Te Gent: M. AlbertGombert, Ic doktoraat. Vrijdag morgend is alhier bijna een erg ongeluk gebeurt op de kleine markt, nabij den Katholieken Kring. Honoré Lemahieu, peerdenkoopman, was bezig met een peerd te doen loopen om het te verkoopen, toen hij al met eens over iets struikelde en viel. Het peerd liep voort en stampte hem op het aangezicht en over de "inker schouder. Men droeg hem binnen bij M. Vandenberghe, schepenen der stad, waar lij de eerste zorgen ontving. Hij heeft eene kwetsure aan het aangezicht en is de linker schouder ontwricht. Donderdag is alhier godvruchtig overle den in den ouderdom van 64 jaar, den heer Adolf Vandecasteele, Voorzitter der tooneel- maatschnppij De Langhoirs-Victorinen In 1863 werd hij als lid der maatschappij aangenomen in 1870 werd hij geheimschrij ver benoemd, in 1879 tot voorzitter uitge roepen en in 1880 tot tooneelbestuurder aangewezen. Gedurende al dezen tijd was hij altijd den besten steun en den leidsman der maatschappij Onze oprechte rouwbetuigingen aan ganscjl de familie mrnmm - »-ooo -

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1