HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS VAN POPES EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. BROODBfiKKERIE Maison de Commerce De Roowersbende van in penceelen voor Bouwgrond en Hovingen Stad Poperinghe, 87 areii 60 c. ZAAILAND, woonhuizen LANDBOUWBELANGEN. NIEUWS UIT BELGIE. ZO A/ DAG ig Oogst igoö. 5 Centiemen. Tweede Jaar. N* 38. ANNONCEN INSCHRIJVINGSPRIJS Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Pcpelaren ieersch, Pottestraat, TE POPERINGHE, Openbare Ver hooping Studie van iter Paul LAUWERS, de Perseweide te Poperinghe, Aanvraag aan i. V. D. 0. Openbare Verkooping Den drukregel 40 c. Op 't eerste blad 20 c. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Yrijdag-noen ingezonden worden. Herhaalde Annoncen Groote vermindering van prijs bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 H erbergiers buiten stad f-1,50 binnen stadfl,00 Do plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in bet blad verschijnen. Maandag 20 Augusti 1906, om 2 ure namiddag, op de landing VAN voortskomende van afbraak, bestaande in Deuren, Vensters, Kassijnen, Vitriesen, Kassedesiren, Balken, Gespannen, Rebben, Planken, Brandhout, enz. Ambt Deurwaarder Vuylsteke, Poperinghe. Bouwgronden voor EIg*en lm is <asa fiiofin Cyns- pachten te bekomen, bij de stad, met October aanstaande. Uit der hand te koopen zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, groot 1 hectare 43 aren 20 cent. mr Men zou ook deze gronden ver- pachten voor hovingen en landingen Uit ter hand te koopen Eene welgekalante MET en 11 sas-eia <410 e. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad. Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. TE KOOP sectie E, nummer 561a, groot vol gens kadaster 2157 vierkante meters na aftrek der 206 vierkante meters in te lijven in den nieuwen Steenweg die zal gemaakt worden van de Statie naar de Meessenstraat. Seffens handslag. .A. "VEisro:RE place Alp. Vandenpsereboom, 13, A YPRES. Occupée par Mr Alb. Giller-Dchaese. Pour tous renseiguements s'adresser en l'étude du Notaire BUTAYE, rue de Haer- pe, n° 4, p Ypres. Waiïcayzeele, Reninghelst. Openbare Verkoopingen VAN I.-Vrijdag 7 Sept. 1906(in eene zitting) om 3 uren zeer stipt namiddag, in de herberg 7 Stadhuis te Poperinghe, gelegen ta Reninghelst, en gebruikt door M. Jerimie Deleye, aan 120 frs. 's jaars. II..-Maandag 10 Sept. (in eene zitting) om 2 uren namiddag, ter herberg Den Vijfhoek, West outre-dorp Twee aaneenhoudende met 3 aren 82 cent. grond en hof, gelegen te Westcutre-plaats en gebruikt door Gustave Potlié en Rosa Vandenabeele. Studie van den Notaris BOUCQUEY. TE POPERINGHE. Op Vrijdag 31 Oogst 190(1, om 2 uren namiddag, ter hofstede gebruikt door Victoria De- graeve, Westvletéren-kasseij, VAN 1800 blokken HOPPE met de Persen, 44 aren Ilutteboonen, 44 Beetrapen, 22 Aardappelen. Vergadering ter Hofplaats. Tijd van betaling mits goede borg. ÖÜITEHüfiHD. »»<s80 De Hongersnood in China. In de "omstreken van T'Ong-Tan-Hien- Hoüpe, waar de levensmiddelen zeer duur zijn, hebben de armen de winkels en de hui zen der rijken geplunderd. De troepen zijn moeten ter plaats komen. Wanorders, ver oorzaakt door den honger, zijn op verschil lende plaatsen van het rijk uitgebroken. Uit Lowestoft word gemeld dat twee belgische sloepen in engelsch water gekaapt zijn. Noch de eene noch de andere hadden zeekaarten. Buiten de koninklijke familie van Pruissen zijn de volgende vorstelijke personagies uit genood igt peter en meter te zijn bij den doop van den zoon des keizerlijken kroonprins van Duitschland die den 29 Augusti te Postdam zal plaats hebben: de keizer van Oostenrijk en koning van Hongarie, de koning van Ita lië, de keizer van Rusland, de koning van Groot-Bretanje en Ierland, de koning van Noorwegen, de groot hertog Michael Nico- laiëvitsch van Ruslandde koningin van Griekenland, de groot-hertogin Anastasia van Mecklemburg-Schwerin, de groot-her togin van Baden, de koninklijke prinses van Denemarken, prinses Ruprecht van Beieren en prinses Adolf Schaumburg-Lippe. De toestand in 3§«ihI»iu3 De rust is volkomen te St-Petersburg her steld, maar men vreest dat die rust slechts eene verpoozing zou zijn. Dc werkstakingen in 't zuiden van Rusland worden door de revolutionnairs tegen gehouden, die het or dewoord geven voor eene groote werkstaking- op den 1 October, die samenvallen zou met een algemeenen boerenopstand. Men zou zich eenvoudig voor de groote revolutie van October gereed maken. Uit Creta. Men meldt het ontslag van Prins Joris van Griekenland als gouverneur van Greta. Men zegt dat de mogendheden aan Creta het recht zullen laten den opvolger van Prins Joris te kiezen. Volgens de berekening van het komiteit voor de heropbouwing van San-Francisco, beloopt de bevolking dezer stad thans op 365.000 personen.. Ongeveer vijftig duizend personen, die sinds de ramp naar nabijgelegen plaatsen gevlucht zijn, wachten slechts het oogenblik af dat zij een onderkomen te San- Francisco zullen vinden, om er terug te keeren. HAZËBROUGK. Vrijdag morgen werd te Steeubecque eene nieuwe aanhouding gedaan deze van den genaamden Désiré Lessus, 40 jaren oud, werkman in de staalpletterijen van Isber- gues. Hij werd terifg in vrijheid gesteld na een onderhoor doorstaan te hebben waaruit klaar blijkt dat Lessus nooit in gemeenschap is geweest met de linde Pollet." Wij meldden reqds dat de ondervraging van Hendrickx, de kerel aangehouden te Auchel over veertien dagen, en in tegen woordigheid gebracht van Abel Pollet, die hem beschuldigt de dader te zijn van do moord van St-Venant,geen uitslag opgeleverd had. De verklaringen van Pollet werden niettemin gedeeltelijk nagegaan door het hooren van vier herbergiers vanHazebrouck, die verklaarden dat Hendrickx wel van 7 tot 13 januari 1905 te? Hazebrouck verbleven had, zooals de aanklager beweerde. Vier personen, na Hendrickx stellig herkend te hebben, vertelden da' hij ten hunnent ge weest, was in den tijcfj door Pollet aangeduid, dat bij in hunne'woning gespeeld had op gansch een orkest, dat hij deed gaan met handen en voeten. De beschuldigde loochent krachtdadig meermaals rolde hij over den grond, terwijl hij gedurig riep Ik ben on schuldig, ik heb niets gedaan Ongelukkig bezwaart Abel Pollet hem meer en meer. Alzoo vertelde hij dat Hen drickx een fluweelen overjas droeg, met bruinachtig metalen knoppen, die een wol- venkop droegen. Welnu, juist op de plaats der misdaad van St-Venant vond men een gelijken knop. Dit is dus reeds een bewezen feit. Abel heeft eene nieuwe misdaad bekent, waaraan hij zich plichtig miek over omtrent een jaar. Hij zou er eene poging tot diefstal gepleegd hebben, voorafgegaan eenor moord poging. Een onderzoek zal ingesteld worden voor deze zaak. Alhoewel over in bezigheid door de talrijke onderhooringen denkt de hoofdman der bende nog op zijne zaken-'. Verleden week heeft hij aan M. Legros, deurwaarder te Haze brouck, geschreven om hem te verzoeken de huurceel van zijn huis te niet te doen en zijne meubelen te verkoopen. En gelijk geld overal te pas komt, zelf in 't gevang, vroeg hij dat men hem zoohaast mogelijk de opbrengst zou zenden. De ministrieele ambtenaar heelt zich verhaast gevolg te geven aan die vraag. De plakbrieven die de verkooping aankon digden, droegen voor opschrift dat deze geschiedde uit oorzaak van vertrekDe voorwerpen die moesten verkocht worden, waren aangeduid als volgt Vierkante tafel, penduul zonder bokaal, stoof, keukenkas, suspension, gordijnen, wieg. kleedingstukken, beddegoed. lakens, dekens, gleis- en glaswerk, houten kisten en talrijke andere voorwerpen De verkooping greep plaats in de woning zelve van Abel, n° 2 der Cité Claire in de Bellestraat. De Cité Claire is samengesteld uit 8 aan eenhoudende buizen, gebouwd in roode brijken. Het huis bewoond door Abel Pollet is iiet eerste der reek het is van ééne stage en telt 3 bewoonbare kamertjes. De meubelen volgen den staat van het huis geheel den boedel is misschien 250 fr. waard. 't Was wel de moeite zoo te rooven en te moorden, om. als hoofd der bende een huisje van 9 fr. te maande te bewonen Wat nog dient opgemerkt te worden, 't is de tegenwoordigheid in het huis van zoo een deugeniet, van een tiental christelijke zinne beelden 2 Christusbeelden, 1 beeld van O.-L -V. van Lourdes, 2 beelden van den H. Antonius, 2 Engels, een gedenkenis van eene missie gepredikt te Caestre in 1886; enz. In de eereplaats ziet men, in eenen kader, het getuigschrift van goed gedrag welke Abel verkreeg na zijnen soldatendienst vol trokken te hebben té Duinkerke. was dus gesteld om 2 ure des namiddags. Geheel het l^wartier was in rep en roer, juist als op een kermisdag Al de vrouwsper sonen met hunne kinders waren vergadert in de herbergen en verscheidene heeren van stad en 't omliggende waren uit nieuwsgie righeid deze merkwaardige verkooping komen bijwonen. Vóór de deur waren de ambtenaars, belast met de verkooping en de politie om de orde te handhaven. Om 2 1/2 begon de verkoop. Wij zullen niet veel op de verscheidene feiten dezer ver kooping steunen. Soins was er gelach en geschreeuw om ter meest: verscheidene zichten werden door een photograaf ter plaats genomen, waaronder een waarop de baron Joseph dePerlutte (een merk weerdige personnagie van Hazebrouck) dewater pot der echtgenooten Pollet-Platteel, over- wierf voor 50 centiemen. Over meer dan twee maanden verhaalden wij dat de aanhouding der Pollets veroorzaak t geweest was door de verklaringen van'Au- guste Platteel, mijnwerker te Neeux, broeder van Julienne Platteel, vrouw Abel Pollet en ook der vrouw Quaghebeur vriendin van Canut Vromant. Auguste Platteel heeft 250 fr. getrokken van de leden der familie der slachtoffers van Violaines. Hij zou nog geerne zooveel ont vangen van het gouvernement en was deze dagen te Lievin op zoek naar den Volksver tegenwoordiger Lamadrin om hem te ver zoeken zijne vraag te ondersteunen. Nu dat men zich aan geene buitengewone aanhoudingen meer moet verwachten, is de taak der twee bijzondere commissarissen van Parijs die ter beschikking der parketten van •Bethmfö- -en Ilazebnwck gesteld waren, vertrokken. Zij zijn dus Zondag avond om 7 ure, wedergekeerd naar Parijs. 'tls maar nu dat de langste en moeilijkste taak zal vallen op M. Boudry, de onvermoei bare onderzoeksrechter van Belhune. Van al de feiten sedert drie maanden vergaderd zal nu één voor één voor den dag komen en onderzocht worden. Voor iedere zaak zullen er moeten getuigen opgezocht en onderhoord v/orden. Wat werk 'ten zal geene kleine bezigheid zijn en er zullen nog vele weken verloopen vooraleer alles effen zal zijn. Het is dus nog altijd onmogelijk te voor zien rond welk tijdstip de betichtedie met veertigen zijn vcor bet assisenhof zullen verschijnen. Zullen de bandieten in Frankrijk aange houden. geoordeeld worden te St Omaars of te Dowai? Men weet het nog niet juist, maar dooreen denkt men dat; de pleitingen, die een tiental dagen zullen duren, te Dowai zullen plaats grijpen. HET NAGRAS. De hooitijd gedaan, beijvert dé verstandige landbouwer zich om met weinig kosten, goed nagras te bekomen. Op onze dagen, gezien de overgroote uit breiding welke de veekweek gedurende de laatste jaren nam, geenen twijfel meer nopens het steeds aangroeiend belang eenen goede weide. Niemand zal de waarde betwisten hetwelk goed gras voor de dieren heeftniet alleenlijk is het een smakelijk voeder, maar gezond en zeer voedzaam daarbij. Getuige de gestadige aanlegging van nieuwe weiden, getuige de uitgestrekte graslanden van liet Yeurne-Am- bachl, waar dit prachtig mestvee aangetrof fen wordt, zoo gezocht voor de slachterij, en dat de bewondering wekt van den vreemden reiziger. Meer nog, treft men in de weidon geen on metelijke en kosteloos sanatorium aan tegen deze vreeselijke ziekte der rundieren, pok ziekte genaamd Op de weide, steeds eene zuivere lucht inademende, zich versterkende tegen de wisselvalligheden des winters, wordt liet vee wederstand hariger tegen de aanvallen van alle besmettelijke ziekten. Zoodus, heeft de landbouwer er het groot ste belang bij eene goede weide te bezitten, waar hij na den hooitijd, zijn vee kan op overbrengen. De ontginning der weiden is eene der uit- puttendste teelten; ongelukkiglijk bekom mert men zich thans nog dikwijls weinig om hare bemesting, onder voorwendsel dat het gras overal groeit, zelfs tusschen de steenen, de distels en de doornen, Doch welk gras Zoohaast dus de hooitijd gedaan en het hooi ingehaald is, kan men het herschie- ten verhaasten door eene goede dosis vloei- mest toe te dienen. Bij gebrek hieraan, kan men deze voordeelig vervangen door 100 tot 200 kgr. sodanitraat toe te dienen, of, ge zien het gunstig tijdstip voor eene snelle sal- peterzuurgisting en den lagen prijs waaraan men zich deze messtof thans kan aanschaffen, door 75 tot 150 kgr. ammoniaksulfaat. Noch tans staan wij hier zonder voorbehoud eene gemengde stikstofbemesting voor, de helft nitraat en de helft ammoniaksulfaat. Na de hooitijd laat de flora;niet zelden te wenschen zoodat het nagras van mindere boedanigheid is. Onder dergelijke voorwaar den heeft men er alle belang bij tot eene uit- strooing van 300 tot 400 kgr. superfosfaat, en 100 tot 200 kgr. chloorkalium zijnen toe vlucht te nemen, alles per hectare. De uitstrooing van het ammoniaksulfaat, het superfosfaat, en de kali zal door eene duchtige egging gevolgd worden. Eindelijk wachte men er het vee op te brengen, tot dat de dauw of regen den tijd gehad hebben de zoutachtige bestanddeelen op te lossen, welke aan de gezondheid der dieren schadelijk konden wezen, of zelfs nog ergere ongevallen mochten veroorzaken. Meirendaele. STADSXIEU W S. Woensdag avond hield de politie alhier in eene herberg de genaamde Elie Techel aan, die over eenigen tijd naar Merxplas gedaan wierd, en van daar ontsnapt, naar Poperin ghe gekomen was. Hij werd in den amigo opgesloten en is gisteren naar Yper vervoerd van waar hij weder naar Merxplas zal ge zonden worden. Woensdag Auguste A... avond werd de genaamde 6uo.v u... dhier aangehouden uit hoofde van dronkenschap en moest den nacht in den amigo gaan overbrengen. Vrijdag morgen kwam de koetsier van M. Jos. Vercruysse, wonende bij de paters van St-Sixte, naar de markt met een peerd en eene kar geladen met eiers en boter. Bij de smis, in de Veurnesfcraat gekomen, ver schoot het dier voor eenè hondenkar en ging op hol. De bak werd van de kar geslingerd en de koetsier eronder geworpen. Hij be kwam gelukkiglijk geen letsel maar al de eiers waren gebroken. Het peerd liep onder- tusschen in dolle vlucht in de richting der markt. Een onzer medeburgers, Camille Battheu, die bezig was met zijn kraam op zetten recht over de herberg »A St-Laurent» zag het peerd afkomenhij wierp zich moe dig naar den kop van het beest en na eenige meters ver medegesleept te zijn, gelukte hij erin het peerd te doen stilhouden. Gelukkig- lijk dat dit rond 71/2 ure gebeurde en er bij gevolg nog niet veel volk op de markt was, anders ging men waarschijnlijk ongelukken te betreuren hebben. Het is reeds het derde vluchtende peerd dat den heer Camille Battheu hier op de markt tegenhoudt. Henri Pareyn, de voerman van Crombeke werd gister toen hij zooals gewoonte naar Poperinghe markt kwam, voorengesteken door Portier den voerman van Stavele. Deze reed zoodanig naar der peerden van Pareyn, dat hij met het wiel zijner voiture gansch den hoorn van den linker voorpoot afreed van een der peerden van Pareyn. De vrouw van Florimond Debergh, wo nende hij het O.-II. Bosch, was Vrijdag naar de markt gekomen met eiers en ging rond 7 ure binnen Au Café de la Paixzij was daar pas eenige oogenblikken toen zij zich opeens gansch ontsteld gevoelde. Men droeg haar buiten en doktoor Dewulf, per telefoon ontboden, beslatigde dat de vrouw van eene beroerte geslagen was. Zij was lam op eene zijde en kon niet meer spreken. Men bracht haar over naar 't gasthuis, waar men haar het II. Oliesel toediende. In den namiddag was haren toestand nog niet verbeterd. De politie raadt de boerinnen aan die den Vrijdag naar de markt komen met boter of eieren, wel op te letten dat zij met geene oude briefjes in de afgesloten markt meer gaan. Deze die zullen belrapt wezen zullen streng vervolgd worden. Vrijdag morgen heeft men er eene gevonden die alzoo trachtte de politie te bedriegenliet is de We Charles Forterie, landbouwster te Rousbrugge- Haringhe. VVcstvIetercn. De 20jarigo dochter van Henri Billiard, wonende op eene hofstede nabij De Eik was Woensdag bezig met eenen velo te bezien toen de eigenaar ervan de wielen deed draien. De dochter, door de eene of andere beweging Aanvraag aan AP M. V. D. C. NOTARIS TE YPER. DE GRÉ A GRÉ: STUDIE VAN DEM NOTARIS Met tusschenhomst van den Notaris ÖACQÜAERT, te Poperinghe. Tijtels en inlichtingen bij den Notaris i rjcets en tnucniini vamcayzeele,* voornoemd. Belgische visschersloepen gekaapt. De zoon van den Duitschen kroonprins De bevolking van San-Francisco. Eene nieuwe aanhouding die niet volhouden wordt. Hendrickx te Plazebrouck. Nieuwe misdaad. Openbare verkooping der huismeubelen van Abel Pollet. De Verkooping De prijs der bekendmaking. Vertrek der bijzondere commissarissen. Wanneer zal het onderzoek voleindigd worden 9 Waar zal de zaak geoordeeld v/orden. Voor de boerinnen die naar de markt komen met boter of eieren.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1