VAN POPERINGHE EN OMSTREKEN. verschijnende den Zaterdag avond. BOUWGROND TIMMERHOUT HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS in peneeelen de Perseweide te Poperinghe, BROODBAKKERIE Maison de Commerce De Rooversbende van NIEUWS UIT BEliGlE. ZOJSiDAG 26 Oogst iqo6. S Centiemen. Tweede Jaar. N* 3g. ANNONCEN INSCHRIJVINGSPRIJS Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Openbare Verkooping Studie van R/Iter Paul LAUWERS, Uit der hand te koopen voor Bouwgrond en Hovingen TE KOOP Stad Poperinghe, Aanvraag aan M. V. D. C. 87 aren 60 c. ZAAILAND, WOO^HUIZEfl Maandag 3n September 1906, BUlTEpiüAfTD. MJ1DÊ0UWBEMNGEN. ANDIJVIE. Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Herhaalde Annoncen Groote vermindering van prijs Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Studie van den Notaris BÖÜCQÜEY, Op Vrijdag 31 Oog si 190(1, 1800 blokken HOPPE met de Persen^ 44 aren Ilutteboonen, 44 Beetrapen, 22 Aardappelen, Bouwgronden voor IBS gen Smis cïi Iiofin Cyns- pachten te bekomen, bij de stad, met October aanstaande. Aanvraag aan AT M. V. D. C. Men zou ook deze gronden ver pachten voor hovingen en landingen Uit Ier hand te koopen Eene welgekalante MET en aren -410 c. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. sectie E, nummer 561a, groot vol gens kadaster 2157 vierkante meters na aftrek der 206 vierkante meters in te lijven in den nieuwen Steenweg die zal gemaakt worden van de Statie naar de Meessenstraat. Seffens handslag. place Alp. Vandenpeereboom, 13, A Y PRES. HUIS te koopen, in de Boescheepstraat, Nr 29, schikkende voor Winkel of Rentenier. Voor alle inlichtingen zich te begeven Boescheepstraat, 16. Openbare Verkoopingen I.-Vrijdag 7 Sept. 1906(in eene zitting) II,-Maandag 10 Sept, (in eene zitting) op de Groote Markt TE POPERINGHE, Merkweerdige Verkooping iepen Balken, Gebinden, zware Rebben, Flieringen, Steenplaten, Gespannen, Posten, abeelen en popelieren planken, 5 peerdebakken, houten-slieten, trap, deuren, vallen, enz. Ambt Deurwaarder Vuylsteke, Poperinghe. Deze groente gedijt in alle gronden, als ze maar vruchtbaar en frisch zijn, STADSNIEUWS. Bij den landbouwer Leuridan werd de knecht door eepen stier erg gewond, SOStiüASmXV» WvS ■SMOHBHtHnKKnuaasHSa etfae~»fcezsas3SV3iSBl AOONGENBLAD TE POPERINGHE. om 2 uren namiddag, ter hofstede gebruikt door Victorin De- graeve, Westvleteren-kasseij, VAN Vergadering ter Hofplaats. Tijd van betaling mits goede borg. NOTARIS TE YPER. zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, groot 1 hectare 43 aren 20 cent. .A. VE1TDRE DE GRÉ A GRÉ Oecupée par Mr Alb. Giller-Dehaese. Pour tons renseignements s'adresser en l'étude du Notaire BUTAYE, rue de Haer- ne, n° 4. a Ypres. STUDIE VAN DEN NOTARIS Vancayzeele, Reninglielst. VAN om 3 uren zeer stipt namiddag, in de herberg 7 Stadhuis te Poperinghe, gelegen te Reninghelst, en gebruikt door M. Jerimie Deleye, aan 120 frs. 's jaars. Met tusschenkomst van den Notaris IMCOI AIIBST, te Poperinghe. om 2 uren namiddag, ter herberg Den Vijfhoek, Westoutre-dorp Twee aaneenhoudende met 3 aren 82 cent. grond en hof, gelegen te Westeutre-plaats en gebruikt door Gustave Pottié en Rosa Vandenabeele. Tijleis en inlichtingen bij den Notaris VAIYC A YZKELE, voornoemd. om 2 ure namiddag, VAN zoo goed als nieuw, voortskomende van afbraak, en bestaande in verders - 080"« Sn Transvaal. Depechcn uit Johannesburg melden dat de Boeren die, tengevolge van den oorlog tegen Engeland, naar de Argentynsche Republiek uitgeweken waren, allen naar Transvaal terugkeeren. De Boeren die eene kolonie in Mexico gesticht hadden, keeren ook naar Zuid-Afrika terug. Zij kunnen het ginder niet gewoon rakende liefde tot den geboorte grond, is grooter dan alles. ito «narehistvis en M. Fallièrcs. Sinds eenige dagen bewaakt de veiligheids- policie, de anarchisten die te Marseille verblijven, en zulks in vooruitzicht der aanstaande reis van den president der fransche Republiek. Zondag morgen werd bij een dier anarchisten eene huiszoeking gedaanmen heeft er 40 grammen fulminant van kwik ontdekt. Men is bijna overtuigd dat hij een aanslag tegen M.' Fallières be raamde. We pest in Ilrazilië. Te Campos, in de provincieRio-de-Janeiro, is de pest uitgebroken. De inwoners ont vluchten de stad. Eu de Alpen. Dit jaar zijn er bijzonder veel ongelukken gebeurt in de Alpen. Sedert den maand Mei zijn er reeds zeventien personen verongelukt in de afgronden en dit meestal door hunne schuld; vele reizigers, alhoewel verwittigd, wagen gevaarlijke opklimmingen zonder door geleiders te willen vergezeld worden, en laten er het leven. SOOjureii mid. De oudste inwoner van Engeland komt te sterven in den ouderdom van 109 jaar. Het is James Mac Nolly, geboortig van Ierland. Toen hij ter wereld kwam, waren Napoleon en Wellington, de twee tegenstrevers van Waterloo, jongelingen, van 27 jaar oud, Aardheviugcii iu Chili. De Stad Valp&raiso vernield. 1 Den Vrijdag avond 16 Oogst heeft eene geweldige aardbeving plaats gehad dewelke de 3/5 der Stad Valparaiso vernield heeft, alsook al de gebouwen gelegen tusschen Valparaiso en Talbaf De schade door deze aardbeving aangericht wordt berekend op 5 miljoen pond sterling (een pond sterling 25 frank). Het getal dooden beloopt ongeveer 1500.—De belgische deputatie waaronder de weverij Gratry, waarvan de zetel te Kortrijk is, bijna ongedeerd. Wal de ramp van Sass Franeiseo kóst. Ter gelegenheid der schrikkelijke ramp van Valparaiso is het belangwekkend te weten dat de schade door Zde aardbeving en den brand van San Francisco veroorzaakt, op dit oogenblik zoo nauwkeurig mogelijk geschat is. De verzekeringsmaatschappijen hadden te San Francisco voor 222,836,307 dollars verzekeringen aangegaan. De schade beliep 132,823,067 dollars. In deze som zijn de vreemde verzekeringsmaatschappijen voor eene som van 57,701,856 dollars betrokken. (1 dollar: 5,40 fr). Het Congres der Duitsche Katholieken. De duitsche katholieken houden thans hun jaarlijks congres te Essen. Meer dan 100.000 vreemdelingen zijn er naartoe gekomen. De stad is prachtig versierd. Aan den stoet die Zondag uitging namen ongeveer 42.000 ka tholieke mijn- en metaalbewerkers deel. Werkstaking, te üiütao. '-v. Te Bilbao in Spanje zijn 30.000 werklieden in werkstaking gegaan. De eerste minister is naar Bilbao vertrokken om over den toe stand te regelen. Kindersmartelaars te Halewyn. De herberg Belle Fontaine in de wijk van den Colbras, te Halewyn, werd sedert vier maanden gehouden door Bertha Debee- vere, die van haren man gescheiden leeft. Zij woonde samen met René Vanaerde, die zijne vrouw verlaten heeft. Beiden trokken zich echter weinig van dedierberg aan en dikwijls waren zij gansche dagen afwezig. Middeler wijl bleven de vijf kinderen der vrouw, en het kind van den man, waarvan het oudste 11 jaar en de twee jongste 20 en 11 maanden zijn, alleen achter. Op 15 August! kwam de vrouw thuis en kort daarna ging zij opnieuw heen, zonder dat men haar nog terug zag. 's Nachts hoorden de geburen de kinderen schreeuwen evenals den volgenden dag de arme kleinen zaten zonder eten. De oudsten gingen bedelendaarop begaf zich eene buurvrouw in de herberg Belle Fontaine en vond er alles om ter slordigst. De meube len waren bedekt met stof en vuil van allen aardde kinderen droegen voor alle kleeding eenige lompen. Op het eerste verdiep hoorde de buurvrouw eeu klagend geschreeuw. Zij klom naar boven en vond er in een vervuild bed het kindje van den man, 11 maanden oud het arm schaapje geleek nog enkel een geraamte. Het lijfje maakte maar eene wonde uit en was gansch overdekt met witte wormen, waarvan het bed krioelde. De buurvrouw ging andere vrouwen verwittigen, die op hunne beurt het vreoselijk tooneel aan schouwden. Het oudste der kinderen ver klaarde dat hij werk genoeg had met zijne broertjes en zusterkens, zonder dat hij zich nog zou bekommeren met een vreemd'kind. Het kindje van 20 maanden oud is zoo zwak dat het nog niet staan kan. Het kindje van 11 maanden is door de buurvrouw, die het boven ontdekte, ingenomen. De policie heeft een ieverig onderzoek ingesteld. Zaterdag avond kwamen de man en de vrouw thuis beiden werden Zondag mor- gend aangehouden. Andijvie is eene éénjarige plant, behoo- rende tot de suikerijsoorten, die den gan schen zomer door, en zelfs in den herfst door vele personen verbruikt wordt. 't Is eene smakelijke en zeer gezonde groente, die alle aanbeveling verdient en door eenieder mag genomen worden. Wij trekken de aandacht van landbou wer, hovenier en werkman hierop, omdat deze plant goedkoop is, gemakkelijk ge kweekt wordt, en groote opbrengsten ver zekert wanneer de teelt met overleg en verstand gebeurt. Eenige inlichtingen nopens de bemestings- wijze zullen dus niet ten onpas komen. De grond dient dikwijls besproeid te wor den; men zal hem ook zooveel mogelijk mullig houden, ten einde eene goede blad ontwikkeling te bekomenop die manier kan het opschieten belet worden. Eene tamelijke hoeveelheid beir dient dus vóór het planten aangewend te worden daarenboven zal men tijdens den groei nog verscheidene malen aal toedienen. Dit is niet zonder belang, want veelal mislukt men in de groenteteelt omdat de grond 's zomers te droog is. De scheikundige meststoffen worden in 't algemeen ook veel te weinig bij de moes teelt aangewend, en vooral de minerale voe dingstoffen die grooten invloed hebben en op de hoeveelheid en op de hoedanigheid der groenten. Bij de teelt der andijvie zijn deze even on misbaar. Dit wil evenwel niet zeggen dat wij het gebruik van stalmest afkeuren geens zins, deze blijft de basis der bemesting; doch eene gematigde hoeveelheid stalvette zalmen aanvullen met scheikundige meststof!en. Wij raden dus aan bij de kweek der an- dijviesoorten per are 300 kgr. stalmest te gebruiken, 3 kgr. zwavelzuren ammoniak, 4 kgr. superfosfaat- en 2,50 kgr. chloorpo- tasch. Wie deze bemestingswijze beproeft, zal ongetwijfeld goede uitslagen bekomen. J. AIDIT. Waar het geld van Violaines gegaan is. HAZUBHOUCH. De Bilan. De zaken ten laste der bende zijn ten getalle van 80 voor de 2 arondissementen Belhune en Hazebrouck. M. Boudry, onder zoeksrechter te Bethune, heeft het grootste deel60 zaken. De 20 andere zijn in handen van M. Caupillaud, onderzoeksrechter te Hazebrouck. Een zeer gevolgde briefwisseling heeft ook plaats tusschen M. Boudry en de parket ten van Yper en Kortrijk nopens de leden der bende die in deze steden opgesloten zijn't Is immers te Kortrijk dat de daders zijn der moord van Locon. Te Bethune zullen er minstens 200 getuigen moeten onderhoord worden. Abel geeft meer bijzonderheden. De hoofdman der bende, acht zich de gelukkigste mensch der wereld sedert men in Frankrijk spreekt van de doodstraf af te schaffen en hij heeft aan M. Boudry, nopens de driedubbele moord van Violaines, al de bijzonderheden gegeven waarover deze verlangde ingelicht te worden. De Wreede Moord. Maandag namiddag heeft M. Boudry zich naar het prison van Bethune begeven, om nadere inlichtingen te bekomen nopens de moord van Violaines. Over onze aankomst te Violaines, heb ik de juiste gelegenheid gegeven, zegt de be schuldigde. Maar tot hier toe had ik verteld dat wij langs den hof van M. Lecocq binnen gedrongen waren, aiover de haag springende en dat wij daar gewacht hadden tot de werkman van recht over gaan slapen was. Ziehier juist hoe het gegaan is. Ik heb eerst alleen over de haag gesprongen, maar moest er weldra weder overgaan want jufv. Lecocq kwam zien aan de deur. De tweede maal zijn wij in den hof gedrongen langs de grille die op den grooten weg uitkomt en hebben eeriigen tijd gerust op houtbundels, aan den hoek van'thuis. Vromant heeft jufv. Lecocq geslegen vooraleer de kas opengebroken was, hij heeft alsdan de moeder doodgeslegen op 'toogenhlik dat zij een solferlje wilde ontsteken om ons te herkennen. Dan hebben mijn broeder en Vroman, mij den stoker of eene stoofhulle gegeven, ik weet het niet meer Juist en hebben mij gezegdAangezien wij geslegen hebben, moet gij ook slaan,en ik heb elk slachtoffer buiten Mme Lecocq, een geweldigen slag toegebracht met mijn wapen. De oude was reeds lange dood, maar de jufv. heb ik moeten afmaken, want het docht mij dat zij nog ademde: maar ik boude slaan dat zij niet meer schreeuwde. Ik heb alleen de meubels onderzocht, zelf alles willende verdeelen. Den Zaterdag morgen om 5 ure waren wij te Hazebrouck." Uitgenoodigd de personen te noemen dié wisten dat hij die moord gepleegd had, heeft Abel gezegd dat Louise Matoret het den Zaterdag morgen geweten heeft hij heeft haar 2 stukken van 5 frank gegeven en nieuwe kleedingen. De vrouw van Auguste Pollet wist het ook, alsook Lapare aan wien Abel al de bijzonderheden van dit bloedig drama verhaald had. Men is nu bijna zeker dat de bandieten daar 6000 fr. gestolen hebben; 3 biljetten van 1000 fr. en goud. Abel die het gestolen had, heeft voor zich zei ven gezorgd en hield een biljet en al 'tgoud. De hoofdman der bende heeft het volgende verhaald: Den avond zelf der moord, 't is te zeggen den Vrijdag 19 Januari; ben ik, de misdaad eens gepleegd, naar Hazebrouck te voet teruggekeerd. 's Anderdaags trok ik naar Poperinghe bij de vrouw PIk verzocht deze aan stonds mij een bankbiljet van 1000 fr. te wisselen't was dat, voortkomstig van Violaines. »2 of 3 dagen later vroeg Vromant mij het zijne ook te doen wisselenik vertrouwde deze boodschap aan vrouw Brabants en Louise Matoret. Als commissie hield ik 500 fr. en gaf het overige aan Vromant terug. Wat later, ben ik nog naar Poperinghe teruggekeerd waar ik dat van mijnen broeder Auguste afgewisseld heb. Daar de vrouw Pmij in deze moeilijke taak geholpen had, gaf ik haar 100 fr. in belooning. Ik heb haar ook nog wat juweelen gegeven om haar te bedanken voor de menigvuldige inlichtin gen welke zij mij gegeven had over te plegen diefstallen. Waar zijn de juweelen Abel heeft eenige juweelen herkend, gestolen in verscheidene plaatsen, maar hij Heeft nog niet gezegd waar deze van Violaines zich bevinden. Het begin van een brigandsleven. Weet gij aan welken ouderdom Abel Pollet zijne eerste diefte gepleegd heeft? Aan 11 jaar te Strazeele, met eenige kameraden. Doch, volgens hem was dit niet ernstig. Hij had 16 jaar toen hij de eerste maal stool en sedert dien hield hij maar op zoolang hij in 't gevang was. Zaterdag laast is Lapare naar Dadizeele geleidt geweest om er geconfronteerd te wor den in een huis waar hij samen met Pollet 1200 frank gestolen had. Leonie Verwaerde, echtgenoote Florimond Deberg van bij de Gasthuismolen, die hier over acht dagen op de markt ziek werdt, is Dinsdag namiddag in 't gasthuis overleden. Ter gelegenheid der Kermis van Rous- brugge op den Zondag 2den September, zal de trein 9, vertrekkende uit Rousbrugge om 19,30 u. voortrijden tot Wulveringhein en om 21,30 u. zal een bijzonder trein vertrek ken uit Rouskrugge naar Poperinghe. Gisteren Vrijdag is een bijzonderen tram rond 9 1/2 ure uit Poperinghe vertrokken, met de heeren Burgemeesters van Poperin ghe en Dixmude, de heer Directeur Vanden- berghe en don heer ingenieur Van Acken, ten einde de lijn Poperinglie-Dixmude te on derzoeken en terzelfder tijd de statiën aan te duiden. Volgens alle waarschijnlijkheid zal den tram beginnen loopen naar Dixmude, met 15" September aanstaande, doch niets is tot nu toe vastgesteld. De garde, M. Six is be noemd tot controleur op de lijn Dixmude en M. Herman is verheven tot den graad van Chef-controleur. Mr Em. De Keirsgieter, hoofdonderwijzer in stad, is Maandag laatst Bestierder der Gemeenteschool genoemd geweest, op aan dringen der hoogere overheid. MM. Jules Bourgeois en De Keirsgieter Joseph hebben hunne benoeming ontvangen de eerste als onderwijzer in 'tklein Seminarie te Rousselare en de tweede als hulponder wijzer in de Gemeenteschool te Poperinghe. Hertelijke proficiat aan bovengemelde Heeren. Rousselare. Zaterdag avond, viel Mme Louise Rosselle vrouw Samyn, GOjaar oud, zoo ongelukkig lijk in den kelder, dat zij opgenomen wierd niet gebroken armen, en erg gekneusd aan het hoofd. Zij is aaii de gevolgen harer wonden overleden. I n £el mini ster. Zondag avond, rond 8 ure kregen twee verbruikers twist in de herberg. «De Zwaan-» Een hunner ging daarna heen. Wat later verliet de andere Jan Vandeputte, 25 jaar oud, metser, op zijne beurt de herberg, hij werd aangevallen door zijnen tegenstrever, die hem drie erge messteken toebracht. De policie heeft een onderzoek ingesteld. Reiiiiighc.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1