HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGHE; EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. RENTENIERSHUIS MEUBELEN HOFSTEDEKENS BROODBAKRERIE Maison de Commerce BUlTEflliflim De Rooversbende van in pereeel voor Bouwgrond en Hovingen b Centiemen. ANNONCEN Uitgever, VALERE SAN3EM, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. en MENAGIEGGEDEREN. Studie van P#er Paul LAUWERS, Uit der hand te koopen de Perseweide te Poperinghe, Vrijdag 28n September 1906, ZO A DAG g September igoó. Tweede Jaar. N* 41 Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den V RIJDAG-NOEN ingezonden worden. Herhaalde Annoncen Groote vermindering van prijs INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in liet blad verschijnen. OE336E2B- STUDIE VAN DEN NOTARIS Yinicay^eele, Reninghelst, Maandag 10 Sept, 1906 (in eene zitting) om 2 uren namiddag, ter herberg Zien Vijfhoek, Westoutre-dorp Openbare Ver hooping VAN Twee aaneenlioudende WOONHUIZEN met 3 aren 82 cent. grond en hof, gelegen te Westoutre-plaats en gebruikt door Gustavc Potlié en Rosa Vandenabeele. Openbare Verhoopingen doop 'tambt van ¥rer SfiCQMEfJT, I.-Den Vrijdag 14 September 1306, om 3 ure namiddag, ter herberg De Kleine Cantine bij St-Jans kerk, te Poperinghe, op grond van St-Jans kerk, te POPERINGHE, in St-Jans Kruisse, II.-Den Maandag 17 September 1906, om 1 ure nanoen, ten voormelde Sterfhuize, van Jw. Wuilems, in St-Jans kruisse, te Poperinghe, Met gereed geld. III,-Den Maandag 24 September 1906, om 1 ure nanoen, ter hofstede van den heer Henri BECUWE-KE8TELYN, TE WESTOUTRE, Ai Wagen en karren, ploegs, oeze= laars, windmolen, braakmachien, kuipen manden en verder landfeouwalaam. B) 30 a. Beeten,40 a. Aardappels. En IV.-Den Woensdag 26 Sept, 1906, om 2 ure nanoen, ter hofstede van sieur Seraphien Graefschepe, Vitskensmoienkoek TE WEST OUTRE, AI 2 melkkoeien, 1 jaarling, 1 kalf. B15 aren aardappels, 22 aren beeten. en C alle slag van landsalaam. Voor nadere inlichtingen zie plakbrieven. NOTARIS TE YPER. zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, groot 1 hectare 43 aren 20 cent. Alen zou ook deze gronden ver pachten voor hovingen en landingen HUa^ to koopen, in de Boescheepstraat, Nr 29, Voor alle inlichtingen zich te begeven Boescheepstraat, 16. Kantoor van den Notaris TA VA TE POPERINGHE. ZMIMllDEJl en 01EERSC}tE|i gelegen te Oostvleteren, Watou Poperinghe Openbaariijk te verpachten voor 9 jaren, ingaande ln October 1907, ten verzoeke van 't Armbestuur te Poperinghe om een ure namiddag, te Poperinghe, op de Groote Marht, in een der Zalen van het Hotel van Regeering. Uit ter hand te koopen Eene welgekalante MET L en aren c. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad. Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. -A. "ViEENrDIRJI] DE GRÉ A GRÉ place Alp. Vandeitpeereboom, 13, A YPRES. Occupée par Mr Alb. Giller-Dehaese. Pour tous renseignements s'adresser en l'étude du Notaire BUTAYE, rue deHaer- ne, n° 4, a Ypres. HKiec-t»"1 E><» zoisaïaftTJBNt in Frankrijk. Zondag werd de wet op do zondagrust voorde eerste maal te Parijs toegepast. Men verwachtte dat al de winkelhuizen zouden sluiten, doch men werd in deze verwachting bedrogen. Alles bleef ook kalm te .Parijs, alhoewel men voor wanorders gevreesd had. In de wijk Ternes alleen hielden een veertig tal bedienden eene betooging voor de kleer- goed- en confectiewinkels, die hunne deuren open gelaten hadden. Er werd wat geroepen de sluiting! de sluiting'S avond^had de politie geen enkel proces-verbaal voor over treding der wet opgesteld. D© Eiieziiig van cï©n ficneraal <S©r .Srsüiardesa.Zaterdagavond begon in de kerk van den H. Nikolaas van Tolen- tina, te Rome, het, conclaaf, dat acht dagen duren zal) voor de kiezing van een nieuwen generaal voor het Gezelschap der Jesuieten. Acht en zeventig afgeveerdigden van de verschillende provincies nemen deel aan het conclaaf. kous eeniei' Bit'ooiiprin^s. De kroonprins van Corea, in 't huwelijk willende treden heeft naar het keizerlijk paleis, te Seoul, honderd jonge juffers uit de eerste families van het land doen komen. Eene bijzondere kommissie voorgezeten door den Groot-Kamerling van het Hof, is gelast met tien juffers te kiezen. Eene andere kommissie zal er drie van dc tien kiezen en een derde kommissie zal tusschen deze drie, de juffer aanduiden die kroonprinses van Corea moet worden, alleen de bijzonderste belanghebbende, de prins, wordt niet ge raadpleegd. Wei'ltKhikiiig van t'liigelHciie Slijsm erkers. Elf duizend mijnwer kers, in het zuiden van het land van Wales, hebben maandag den arbeid gestaakt. Tien duizend andere mijnwerkers hebben den arbeid tegen 1 October opgezegdin een ander distrikt, den zelfden datum, zullen 40,000 tot 50,000 mijnwerkers het werk staken. Het doel der werkstaking is eene beweging tegen de ongesijndikeerden. Landverraad. Uit Straatsburg wordt gemeld dat de! onderofficier Stahl, van het 14e regiment vestingartillerie, maandag aangehouden is onder de beschul diging de plans van liét-fort van Mulzlig aan Frankrijk verkocht te hebben. fl&e revoHssdse «2> jDtiba.Uit goede bron wordt gemeld dat de regeering het inzicht heeft eene overeenkomst met de op standelingen te sluiten. Men ziet daarin de eenige mogelijke oplossing der netelige zaken, de president Palma zou zeer genegen zijn om onderhandelingen met de opstande lingen aan te knoopen. Een vredesverdrag, waarvan men thans de besluiten bestudeert, zou reeds toekomende week kunnen afge- weilct worden. WeriiMtaSiiiigen 5»a Eloiigarië, Zeven duizend werklieden der koolmijn van Petereng hebben den arbeid gestaakt. Deze week had er een botsing plaats tusschen de werkstakers en de troepen; 175 personen werden gekwetst, waarvan verschillende zeer erg. Vijftien aanhoudingen werden ge daan Groote Ylootaohaiswing' in Amerika. Maandag morgend heeft M. Roosevelt, president der Vereenigde- Staten, de grootste krijgsvloot in oogen- schouw genomen, die ooit onder amerikaan- sche vlag vereenigd wast; 43 oorlogschepen, met 1178 kanons en eene bemanning van 812 officiers en 15,235 soldaten. De vloot- sohouwing h<cd plaras w'-" Thyster-Bay.' Urn president bevond zich aan boord van de yacht "Mayflower», terwijl menigvuldige uitgenoodigden op den Dolphin», plaats genomen hadden. President Roosevelt, heeft de bevelhebbers van elk schip aan zijne tafel ontvangen, 's Avonds had een prachtige verlichting der vloot plaats. Naklank der lai'iHieving.De briefwisselaar van Valparaiso van den »Herald», meldt dat de chiliaansche en vreemde verzekeringsmaatschappijen beslo ten hebben geene schade te vergoeden tijdens of na de aardbeving aangericht. Eene schrSkïïeSijke vergissing- de Suderlaken. Zaterdag gebeurde in de eetzaal van het Hotel Jungfrauw, te Interlaken (Zwitserland), een schrikkelijk drama Verscheidene honder.le personen zaten aan de gasttafel toen een25jarigedame, met deftig voorkomen, een revolversehoot loste op M. Muller, gewezen koopman. De ongelukkige werd d&odelijk gekwetst; niet temin naderde de jonge vrouw het lijk, en loste er nog vier schoten op. Zij werd aan stonds aangehouden. De vreemdelinge was gelast M. Dournova, den gewezen Minister van binnenlandsche zaken van Rusland, te vermoorden (die in Zwitserland verblijft). De moordenares en haren makker, die verdwenen is, behooren tot de russische revolutionnaire partij. De gevangene, eene schoone blonde vrouw, die veel geld en schoone juweelen had, toen zij aangehouden wordt, moet tot eene goede familie behooren. LAJlDBOUWBEIiAtfGEN. Welke scheikundige meststoffen gebruiken voor LOOF «ff RAPEN. Rapen of loof bevatten, evenals alle andere planten, een veertiental verschillende ele menten, waaronder de bijzonderste die door den landbouwer moeten terug gegeven wor den, zijn Stikstof, Eos foor zuur, Potasch en Kalk. Die elementen worden aan den grond ver schaft door stalmest, heir en scheikundige meststoffen. Stalmest wordt niet veel gebezigd voor loof, daar de landbouwer eenen goeden voorraad moet voor handen hebben tegen de herfstzaaiïngen. Overigens rapen eischen snelwerkende mesten, daar die plant slechts eencn korten groeitijd heeft. Beir is onder dit opzicht uitmuntend. Daar hij echter weinig of geen fosfoorzuur bevat is het steeds aan te raden er eene zekere hoeveelheid fosfaten bij te voegen. Onder de scheikundige meststoffen hebben wij te kiezen tusschen hoofdstoffen en ge mengde meststoffen. Om tal van redenen geven wij de voorkeur aan de eerste. Daar om ook spreken wij enkel van de hoofdstof fen. Onder de stiksioflioudende hebben wij te kiezen tusschen sodanitraat en zwavelzuren ammoniak. Sodanitraat behelst 15 '0 nitrische stik stof, werkt snel, maar houdt niet lang aan. Overigens tengevolge van stortregens kan een deel der nitrische siikstof door den grond zijgen en aldus verloren gaan. In zwavelzuren ammoniak is 20 V» aunnoniakale stikstof. Die werkt wat trager, maar regelmatiger en langduriger, zoodat de groei langer on derhouden wordt. Hier is hoegenaamd geen verlies te vreezen. Aangezien van eenen an deren kant de eenheid atnmoniakale stikstof thans beterkoop is dan de nitrische zou den wij niet aarzelen de landbouwers aan te raden voor loof zwavelzuren ammoniak te gebruiken. Niet te min om de meeste kansen van wellukken te hebben zou men evengoed eene gemengde stikstof bemesting kunnen toepassen en b. v. per hectare 75 kgr. soda nitraat en 75 kgr. zwavelzuren ammoniak geven. Het fosfoorzuur zal men voordeeligst te ruggeven, voor rapen wel te verstaan, onder vorm van superfosfaat, b. v. 300 kgr. per hectare. Wat de potaschmesten aangaat, hier heb ben wij te kiezen tusschen chloorpotasch, zwavelzure potasch en kaïniet. Chloorpotasch bevat gemiddeld 50 zui vere potasch. Zwavelzure potasch insgelijks, terwijl kaïniet maar 12,5% potasch inhoudt, 't Is waar, de prijs van kaïniet is in evenre digheid minderterwijl chloorpotasch en zwavelzure potasch 20 tot 21 fr. kosten,, staat de kaïniet maar aan 5 f'r. Daaruit volgt dat de eenheid potasch in alle drie die mest stoffen ongeveer aan den zelfden prijs staat. Nochtans zouden wij chloorpotasch of' zwavelzure potasch gebruiken voor rapen, omdat de verdichte potaschzouten gewoon lijk den besten uitslag geven. Dusvolgens durven wij de landbouwers de .volgeanV1 formule aanheïelenqicr hectare 75 kgr. sodanitraat 75 kgr. zwavelzuren ammoniak 300 kgr. superfosfaat 150 kgr. chloorpotasch of zwavelzure po tasch. LOUIS. HAZEBUOUCK. Dieften van Hazebrouck. en Morbec que.—Op aanvraag van M. Coupillaud, heeft M. Boudry Abel ondervraagd over diefstallen gepleegd in november 1905 te Hazebrouck bij de W° Perlutte en te Morbecque bij Pau line Destrycker. Een der betichte, Vandevel- de, voddenkoopman, bekent nopens deze zaak, zeer juiste inlichtingen gegeven te hebben aan het opperhoofd der bende. Ziekte van Louise Matoret. Louise Matoret, heeft eene erge verkoudheid gehad maar nu is zij reeds genezen. Zij ontvangt eld, volgens liet schijnt, van onbekende vrienden. De echtgenooten Leclerq die ook beweeren ziek te zijn, zullen door doktoors onderzocht worden. Dievenstreken.Abel Pollet heeft nog eens de dieften bekend gepleegd door hem, Theopliile Üeroo en Guyard, waaronder deze gepleegd bij eene oude vrouw waar zij in den naclit inbraken. Guyard en ik, zoo vertelt Abel, namen haar uit het bed bij het hoofd en de voeten, haar verbiedende om hulp te roepen. Wij bonden ze vast op eenen stoel en vroegen waar haar geld was. Zij zegde ons alles, en wij vertrokken met 3O0U fr. in goud en nog een schoon sommetje in bankbiljetten. De moord van St.-Venant.Ileindrickx die aangeiu)uden is geweest als de eenige plichtige der moord op de W° Camelot, heeft lange onderlioord geweest. Niettegenstaan de Auguste Pollet beweert hem 's nuchtens na de moord gezien te hebben, 'i is te zeggen op 14 Januari, houdt deze staan, van 2 tot 20 Januari te Lillers verbleven te hebben, en zegt onschuldig te zijn aan die moord. Een onderzoek over deze zaak ingesteld, heeft bewezen dat Ileindrickx, die bij Mad. Carnez te Lillers logeerde, daarin den nacht van 13 tot 14 Januari maar om 1 ure inge komen was 't was rond die ure dat de moord gepleegd werd. Andore getuigen be vestigen dat hij dan een gilet droeg met stalen knoppen en beestenkoppen erop, zoo als men er een op de plaats der moord vond. Niettegenstaande al dit loochent Ileindrickx alles en beweert nooit geen gilet met stalen knoppen gehad te hebben. Abel wilt geen advokaat. Toen M. Boudry vroeg wie Abel wiide voor advo kaat, antwoordde de bandietWat wilt gij dat ik doe met een advokaat Ik zal wel mij zelf kunnen verdedigen. Tot nu toe heb ben de rechters altijd benauwd gehad voor mij, 't zal ook zoo zijn voor 't assissenhof Winstgevende aanhouding.M. Bou dry heeft deze week de premie van 250 fr., beloofd aan deze die de moordenaars van Vioiaines ging aanhouden, gezonden naar M. Franceschi, politie-kommissaris van Ha zebrouck. 't Was hij die de daders aanhield, in de omstandigheden welke wij verhaald heb ben. Men weet dat een ander premie van 250 fr. beloofd was aan deze die de daders ging doen kennen. Zooals wij gezegd hebben is het M. Platteel, schoonbroeder van Abel die deze gewonnen heeft. Hij had ook geerne de tweede premie gekregen, maar volgens men ziet heeft hij er niet in gelukt. Nog een losgelaten. Wij hebben de bevestigingen verhaald van Theopliile Deroo, nopens de medeplichtigheid van zekeren Paul Bodelle, die op Deroo's zeggen aange houden werd. Theopliile heeft zijn woord ingetrokken en zegt nu dat Bodelle nooit geen betrek heeft gehad met de bende. Deze, die altijd geloochend had is dus in vrijheid ge steld geweest. Hij is nochtans verzocht zich ter dispositie van het gerecht te houden ora over eenige punten onderlioord te worden. Chariot tracht zijne moeder te ver ontschuldigen, en beschuldigd zijne vrien din, Celine Pollet. Hij zegt, onderander.dat het aan haar was dat hij de plaats kenbaar gemaakt heeft waar zijn geld verborgen was, zonder te zeggen nochtans dat het van diefie voortkwam. Pc zwartgemaakte bandieten.Onder vraagd over de poging tot diefstal, gepleegd te Pollinchove, bij de weduwe Charlotte Verlende, heeft Abel de volgende verklarin gen gedaan Ik heb dezen diefstal gepleegd, samen met Théophile Deroo en Lapare. Eene vrouw had ons gezeid dat er in de kelder ongeveer 30.000 fr. was in een stee uren pot, en 180.000 fr. onder den trap, in eene kuip. Wij hadden ons alle drie zwart gemaakt en ik drong binnen al een venster en deed alsdan de deur open voor mijne makkers. Ik had mijn revolver gegeven aan Deroo die voor werk had, een meisje van 17 jaar, Maria Ryckeboer te bezorgen en niet te laten schreeuwen. Van zooals Charlotte Verlende ons zag, begon zij gedurig roepen op hare kleindochter. Deroo vroeg of hij ze mocht boven leiden waarop Guyar antwoorde ja Het meisje is dan op den trap gekomen en ons met drieën ziende, trok zij op eens de straatdeur open, vluclite, en riep om hulp. Guyar was in een sprong van den zolder trap en vervolgde haar, zonder ze te kunnen achterhalen. Zij moest zich ievers verdoken hebben, want wij vonden ze nievers. Dan zijn wij gevlucht zonder iets te kunnen meedoen. Abel zegt de oude vrouw niet geslegen te hebben, maar Marie Ryckeboer beweert dat zij de laffe deugnieten zoodanig heeft zien slaan, dat het leven harer grootmoeder in gevaar gesteld is geweest tengevolge dier toegebrachte slagen. Mislukte slag. De bandiet Abel be klaagt zich over dezen misslag, zooveel te meer daar deze hun eene groote som moest opbrengen. Had dezen slag, die ons ten minste 30.000 fr. moest opbrengen, gelukt, zoo ver klaarde Abel nog, wij waren besloten het rooversleven vaarwel te zeggen, en als def tige eerlijke burgers te leven. Guyard blijft loochenen. Lapar on dervraagd te Yper, heeft gezegd dat hij maar op de zaken van Crombcke diefstal bij De- ryeke) en Elsendamme ging antwoorden, indien hij in tegenwoordigheid gesteld was van Abel. Nieuwe confrontatie op handen.De ievervolle politie-commissaris onzer stad, M. Vanhoute heeft Lapare ondervraagd over sommige zaken deze weigert altijd te spre ken en zegt den mond niet te zullen openen tenzij in tegenwoordigheid van Rollet. Dit zal waarschijnlijk nog eene confrontatie veroorzaken. Het onderzoek gaat voort.M. Bouc- quiilon, plaatsvervanger van M. Boudry die in verlof is, komt van Heindricks advokaat eenen brief te ontvangen in denwelken dezen tien getuigen noemt die zullen het gebruik van zijnen tijd aanduiden, gedurende den nacht der moord van St. Venant. De zaak voor den rechtbank van Yper. Donderdag had de uitspraak plaats over een tiental zaken waarvan Decocker en Lapare door Abel Pollet pliclitig verklaard werden. Het tribunaal was samengesteld uit MM. Biebuyck, voorzitter; Veys en Butaye, rech ters; M. de substituut van den prokureur des konings en den greffier Wylleman. De advokaten waren Mr Laheyne voor Lapare, en Ms Nolf en Courouble voor De cocker. De twee betichte kwamen in, de handen geketend en onder geleidde der gendarmen. I.Diefte te Morbecque gepleegd bij Juf. Destrycker door Abel Pollet, Lapare en De cocker. Julvr, Destjyeke^ en hare meid, ge- Tijtels en inlichtingen bij den Notaris VANCAYZFELK, voornoemd. NOTARIS TE POPERINGHE. EEN SCHOON laatst bewoond door Jw. Vincentia Wuliems. Ingenottreding met de geldtelling. ALLERHANDE SC1IOONE langs de kalsijde naar Reninghelst, schikkende voor Winkel of Rentenier.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1