VAN POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. MEUBELEN BEESTIALEN HOFSTEDEKENS BR00DBAKKERIE HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS Vruchten, Hoppepersen, in pepeeelen voor Bouwgrond en Hovingen De Rooversbende van Woonhuis MflDBOUWBEMflGEN. 5 Centiemen. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Openbare Verkooping van en MENAGIEGOEDEREN. MEUBELS LANDSALAAM. TE POPERINGHE, TE POPERINGHE, Studie van Mier Paul LAUWERS, Uit der hand te koopen de Perseweide te Poperinghe, HUIS te koopen, ZMIMpEfl en ffiEERSCpJl Vrijdag 28n September 1906, en e. aren 40 GERST. ZOJS/DAG 16 September igoö. Tweede Jaar. iVr 42. Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Herhaalde Annoncen Groote vermindering van prij s Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Studie van den Notaris BACQUAERT TE POPERINGHE. I.- Maandag 17 September 1906 Met gereed geld. IJ - Openbare Verkoopingen VAN TE WEST OUT RE, 2". - Op Dinsdag 25 September 1906 3°. - Op Woensdag 26 Sept, 1906, TE WEST OUTRE, En 4° - Op Donderdag 27 Sept, 1906, Voor nadere inlichtingen zie plakbrieven. Kantoor van den Notaris LA VA TE POPERINGHE. Oostvleteren, Watou Poperinghe, Openbaarlijk te verpachten HAZEBROUCK. Men zou ook deze gronden ver pachten voor hovingen en landingen Uit ter hand te koopen Eene weigekalante MET Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad. Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. ammblad om 1 ure nanoen, ten Sterfhuize, van Jw. Vincentia Wullems, TE POPERINGHE, St-Jans kruisse, ALLERHANDE SCHOONE Tb-Op Maandag 24 September 1906, om 1 ure namiddag, langs de halsijde naar Reninghelst, ten verzoeke en ten hove van den heer Henri BECUWE-KESTELYN. i om 9 ure 's morgens, langst de Elverdinghe-kalsijde, ten verzoeke en ten hoeve van de kinders Henri DESCHIL- DER-BOSSAERT. om 2 ure namiddag, in den Vitskensmolenkoek, bij d'herberg Den Busseboorn ten verzoeke en ten ho ve van sieur Seraphien Graefschepe. om 1 ure zeer stipt nanoen, langs de kalzijde leidende naar den Ouder dom, ten verzoeke Broeders en Zuster en ten hove HENNIN. van de NOTARIS TE YPER. zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, groot 1 hectare 43 aren 20 cent. in de Boescheepstraat, Nr 29, schikkende voor Winkel of Rentenier. Voor alle inlichtingen zich te begeven Boescheepstraat, 16. gelegen te voor 9 jaren, ingaande ln October 1907, ten verzoeke van 't Armbestuur te Poperinghe om een ure namiddag, te Poperinghe, op de Groote Markt, in een der Zalen van het Hotel van Regeering. Nieuwe diefstallen. 11 Abel heeft dezer dagen nog eenige dief stallen verhaald waarvan men tot nu toe geen kennis had. Te Meteren, stool hij in juni 1905, rond de 100 fr. bij Mme Vicart en in october 50 fr. ten nadeele van Mme Van- debeck, in dezelfde gemeente. Met Dehouck brak hij in de Mairie te Vieux-Berquin en ontroofde er 18 fr.100 bij eenen werkman te Vleteren; 20 fr. in eene hofstede te Morbecque. Abel Pollet en de Guillotien. Nu, dat de hoofdman der bende bijna verzekerd is het schavot niet te moeten opklimmen, ziet hij er geheel welgezind uit en bepeist wat hij zal doen in de galei. Zou de vreugde, luidruchtig door Pollet uitge drukt, geen reden moeten zijn om de Guillo tien te behouden? Al de betichte willen spreken. Auguste Pollet die zooals Theophile Deroo goesting krijgt om alles te vertellen, heeft den volgenden brief geschreven naar den onderzoeksrechter Bethune, 6 Sept. 1906. Mijnheer de Onderzoeksrechter, Ik heb u eenige mededeelingen te doen nopens mijnen broeder Abel. Gelieve mij dus zoohaast mogelijk naar uwe onder- hoorzaal te doen roepen. Ontvangt, enz. Auguste Pollet. Auguste wil dus wat vertellen op zijn broe ders rekeningde andere betichte, indien men aan hunne brieven mag geloof hechten, schrijven Mijnheer de rechter, wij willen niet dat gij het hoofd breekt, wij zullen u de waarheid zeggen. Dat zal alweer wat nieuws in 't spel brengen, en M. Boudry zal wel zijne bezig heid hebben bij zijne terugkomst van verlof. Hf De Moord van Crombeke. zWlf ooteft ls iedereen weet, werden de echtge- nooteft Lozie te Crombeke, op 2 januar' laatst, om zoo te zeggen doodgeslegen dooi' drie lafaards der bende. Ziehier de verklaring welke aan onzen onvermoei baren heer politie-kommissaris M. Vanhoutte, gedaan werd door de vrouw Lozie Dien morgen, 3 januari, rond 7 ure zat ik met mijnen man bij de stoof. Wij hadden reeds koffie gedronken. De achterdeur stond open, want wij hadden de beesten bediend. Al met eens komen drie kerels binnen welke ik niet ken. Zij gaan seffens bij mijn man en zeggen hem: Wij hebben geen werk, geen eten. Wij moeten uw geld hebben. Ik antwoorde dat wij geen geld hadden, maar zij riepen Gij hebt er wel en moet het ons geven, want gij hebt niet lange meer te leven. Ik riep dan naar mijn man, die doofd is Edouard, zij vragen ons geld. Mijn man staat recht en zegtGij ons gold niet hebben, Twee mannen namen hem dan vast, - wierpen hem ten gronde, gedurig op hem slaande met stokken hij riep nog voort neen, gij zult ons geld niet hebben, x Ik sprong dan van mijnen stoelwillende langs de voordeur vluchten en om hulp roepen, maar zij namen mij vast en wierpen mij ook ten gronde. Zij hebben ons dan geweldig geslegen met dikke stokken waarmede zij gewapend waren. Ik kon opstaan en kroop achter de stoof. Ik moest dan zeggen waar ons geld was. Toen zij alles doorsnuisterd hadden kwa men zij wederom bij mij en zegden: Waar is uw ander geld, gij hebt nog goud; gij moet het zeggen of 'tis uwe laatste uur. Gelijk wij zegden dat wij er geen meer hadden en hun smeekten ons niet meer te slaan, aangezien zij toch al ons geld hadden, zegde een hunner aan een zijner gezellen, die nu hoofdman scheen te zijn Moet ik ze nu nog slagen geven, waarop de andere antwoordde Sla maar op. Zij hebben ons alsdan zoo geweldig geslegen met dikke knuppels hout, dat ik een van hen hoorde zeggen ze zijn voor zeker dood. 't Is al wat ik kan zeggen want wij zijn beide in bezwijming gevallen van pijn, en 't was 9 ure toen wij bij ons zeiven kwamen. De drie moordenaars waren langs achter vertrokken. Mijn man kon zich dan tot bij de achterdeur sleepen en zag Camille Couvreur, de bode van Oostvleteren, per rijwiel voorbijgaan. Hij riep en verzocht hem Seraphin Meulenaere, onzen gebuur te gaan halen. Deze verwittigde de over heid en gaf ons de,eerste zorgen, x De drie rnoordehaars hebben al ons geld gestolen, voortkomende van 'tverkoopen onzer zwijnen Er, waren drie belgische bankbiljetteneen van 100 fr. én twee van 50 fr. en eenige stukken van 5 fr. Uit mijnen porte-monnaie die op de kas legde in den keuken, hebben zij 1,80 fr. genomen. In 'tgeheel omtrent 250 fr. x Zij zegden (gald) in plaatse van (geld) Dat deed ons veronderstellen dat zij van Boeschepe of Hazebrouck kanten waren. Bestatiging der Doktoors. De wetsdoktoor van Veurne, M. Oscar Verraes, samen met M. Urbain Peel, genees heer te Rousbrugge, onderzochten de slacht offers seffens naar 't plegen der misdaad en deden de volgende schrikkelijke bestatigin- gen x Lozie en zijne vrouw zijn twee ouder lingen van 73 jaar oud. x Zij werden op 2 januari om 7 ure des morgens in hun huis aangevallen en neer geslagen bij middel van dikke stokken. x Wij hebben ze gezien in een bed; hun hoofd is gansch omwonden en hun aanzicht zoodanig gezwollen en gekwetst, dat het on mogelijk is ze te herkennen. 't Is aan het hoofd dat zij altijd gerocht werdenaan den schedel en het aangezicht. x De man schijnt erger gekwetst dan de vrouw. Hij had zijn geld geweigerd en de woede der moordenaars was op hem uitge borsten. 't Is nochtans hij die overleefd heeft. Zijne echtgenoote, die min scheen te lijden, en die kon antwoorden aan eene eerste on dervraging, stierf negen dagen na de mis daad, op 11 januari 1906, in het gasthuis te Poperinghe. Uit de lijkschouwing, gedaan op 12 jan. bleek dat Vrouw Rosalie Annothé, echtge noote Lozie, overleden was tengevolge der wonden welke zij aan het hoofd gekregen had en die haar den schedel en de hersens, om zoo te zeggen verbrijzeld hadden. De opzoekingen. Deze misdaad, verscheidene andere mis drijven opvolgende, bracht gansch onze streek in opschudding. Men zocht en erzocht langs alle kantenverscheidene aanhoudin gen werden gedaan en niet volhouden. Men vond niets. Al met eens, en gelijk aan eenen vervaar lijken doch verzekerenden donderslag, be ginnen in Frankrijk de eerste aanhoudingen aangaande de wreede driedubbele moord van Violaines. Vooruitzicht van kommissaris den heer politie- van Poperinghe. M. Vanhoutte, politie-kommissaris onzer stad, leest het verhaal dezer aanhoudingen in de fransche dagbladen, en aanstonds heeft hij het voorgevoelen dat men de hand op de bende komt te leggen en dat men deze kan Abel niet te vreden hierover voegde erbij, Aangezien gij niet liegt in 't beschuldigen mijner zuster, zal ik ook iets zeggen dat waar is. Marcel Deroo heeft Ed. Lozie geslegen binst dat ik hem vasthield, 't is slechts na geslegen te hebben dat hij de wacht is gaan houden. Hij heeft mij zelf eerst een slag op den vinger gegeven, juist als Vroman te Vio laines, mijne medeplichtige zijn niet ervaren wanneer zij op hunne slachtoffers slaan, ik heb het reeds tweemaal ondervonden. Marcel, woedend bij 't liooren dezer woor den riep uit 't Is valsch, ik heb niet gesle- gen. En Abel lachend Ik houde staan dat Marcel geslegen heeft, want ik kwam niet over met mijne twee handen om de man vast te houden. Marcel Deroo, overwonnen door de klaar blijkelijkheid buigt het hoofd en zegtIk gegeven te heb- hem vasthield. Guyard, gezegd Lapare, 35 jaar oud, smo- kelaar en dief, wonende in Poperinghe. x Het ware niet te verwonderen dat die zelfde mannen in den nacht van 28 tot 29 maart 1905, den diefstal der waschte zouden gepleegd hebben bij M. Camille Dupont; de poging tot inbraak, den zelfden nachtgepleegd bij Jufv. Louisa Ramoende poging tot diefte met geweid en gewapenderhand bij Jufv. Verlinde, te Pollinchove; de moordpoging op de echtgenooten Lozie te Crombeke den diefstal, gewapenderhand gepleegd bij M. Baillieu te Oostvleteren; den diefstal in den nacht van 20 tot 21 april, te Rousbrugge bij vrouw We Delhaye-Weemaer. x Indien Guyard in deze misdrijven zelf geen deel genomen heeft, heeft hij toch de noodige aanduidingen kunnen geven om ze te bedrijven. Bij gezegden Guyard, die jongman is en alleen woont, verblijft nu een vrouwspersoon Madeleine Deroo, 27 jaar, geboren te Mete ren, gehuisvest te Pradelles bij Hazebrouck. x Volgens haar werkboekje, zou zij als meid gediend hebben te Saint-Martin-sur- Laert (Pas de Calais) van 17 februari tot 29 Maart 1906. "Zij beweert dat ze zal trouwen met Guyard, alswanneer zij de toestemming barer ouders zal bekomen hebben. Deze Madeleine Deroo zou een broeder hebben, Theophile, die ook te Pradelles woont, 't Is ook een smokkelaar die in betrek is met Abel Pollet, 't Schijnt dat het in zijne betrekkingen met Theophile Deroo en Abel is dat Lapare in kennis zou gekomen zijn met dat meisje en het gedacht zou uitgedrukt hebben van met haar te trouwen. x Het zoo ook zeer gemakkelijk kunnen zijn dat Guyard de gestolen voorwerpen ver- kocht heeft aan de vrouw Xdie gekend din van Theophile Den is als aankoopster van goudwerk en v»aar Hij voegde erbij da hij dikwijls gaat. x Volgens men mij verzekert, zou het die vrouw en hare kinders zijn die de brieven schreven welke Lapare naar Madeleine Deroo en Abel Pollet stuurde en 'twas ook daar dat zijne brieven toekwamen. Al wat onze ievervolle politie-kommissaris voorzag, is dus verwezentlijkt geworden. Wij hebben reeds de bekentenissen mede gedeeld welke Abel gegeven heeft over misdaden door M. Vanhoutte gemeld. Wij gelooven niet dat er in de gerechtelijke annalen, reeds voorbeelden zijn van een zoo grootte vooruitzicht. 't Is ook op het aandringen van onzen heer politie-kommissaris dat liet onderzoek in dien zin geleid werd, en met zooveel welge lukken afliep! 't Was ook hij die te Bethune de beste manier had om iets te vernemen uit den mond van Pollet. Aan hem dus onze beste gelukwenschen over dien goeden uitslag zijner onvermoei bare opsporingen. Gesprek onder verliefden. Iedereen herinnert zich nog hoe Lapare en Madeleine Deroo hier op eenen Vrijdag na middag bij hunne aankomst in de statie aan gehouden en elk in eene cel van het gevang alhier opgesloten werden. M. Gustaaf Gerber, vertelt ons dat 's avonds op den koer achter 't gemeentehuis zijnde, hij Lapare hoorde roepen tot Madeleine gij zult altijd moeten zeggen dat gij het op den zolder gevonden hebt. Madeleine antwoorde hem dat zij het ai- tijd zoo zou zeggen. M. Lse Gerber, vrouw van onzen gevan genbewaker heeft Madeleine ook tegen Guy ard hooren zeggen Camille, ik zal altijd zeggen dat ik van niets weet. Men zal mis schien wel zeggen dat ik lieg, maar doet er niets aan, ik zal altijd hetzelfde zeggen. Men denkt dat dit gesprek, tusschen Ma deleine Deroo en Lapare, betrek had met de goudstukken van 20 fr. voortkomende van hef wisselen van het bankbiljet van 1000 fr. gestolen te Violaines en gewisseld door Lou ise Matoret en de vrouw Brabandts. vernietigen. Hij schrijft naar den prokureur des Ko nings van 't parket van Yper, den volgenden brief, die eene wonderbare aneenschakeling is van politie vooruitzicht. 't Is op 9n mei, dus 6 dagen na de eerste aanhoudingen, dat dezen waarlijk voorspel lenden brief geschreven werd. Ziehier de bij zonderste uittreksels ervan Onder de mannen in Frankrijk aange- zultl houden, bevindt zieh een genaamde Abel Pollet die in nauwe betrekkingen vas met De drie moordenaars, en hoe Abel zich wreekt als men iets zegt dat hem niet aanstaat. Reeds sedert 22 Juni bekende Abel Pollet de moord van Crombeke. 't Was bij die Ed. Lozie vast hield binst dat Marcel Deroo erf op sloeg en dat Theopliile Deroo de armé vrouw omtrent doodsloeg. Pollet zegde dat zij alle drie geslagen hadden en dat deze diefte hun aangeduid werd door Lapare. Op 31 Juli herhaalde Abel deze verklaring maar met dit verschil dat Marcel Deroo de ouderling niet geslegen had maar de wacht hield. Theophile Deroo heeft bekend dat zij alle drie op hunne slachtoffers geslegen hebben maar zijn broeder Marcel minst van al Goede broeder Eindelijk hebben Marcel Deroo en Abel Pollet nog bekend, dat Celine Pollet, vrien din van Theophile, de bankbiljetten van de zen diefstal voortkomende gewisseld had, welwetende dat zij van diefte voortkwamen, beken den man wat slagen ben binst dat Abel Het hoofd der belgische bende. M. Isidore Vanhoutte, politie-kommissaris te Poperinghe, denkt dat Lapare ook plich- tig is in deze zaak, en hij geeft de volgende gegronde redens, welke hen door de alge- meene confrontatie ingegeven zijn geweest. Tijdens de ondervraging der getuige Fanny Verstraete, heeft ueze vrouw op 22 Juni verklaart dat, onder de kerels die op 2 Januari 1906 bij haar geëeten en gedronken hebben, zich eene magere vrouw bevond die zich ziek beweerde en voor wie zij eieren ge reed gedaan heeft. M. Vanhoutte heeft gevraagd aan Abel wie die vrouw was. Hij heeft geantwoord dat het zijne zuster was, Celine Pollet, vrien- '00. ij voegde erbij dat zij hun, den avond van 1 Januari 1906, vergezeld had tot in Poperinghe, dat zij zich naar de woning van Guyard begeven hebben en dat zijne zuster daar gebleven is binst dat zij naar Crombeke gingen om er den diefstal te plegen. Bij hun- Hejerugkomst is Theophile Deroo bij Lapa re gegaan en is dan, samen met. Celine Pollet Abel en Marcel gaan vinden in de herberg der We Verstraete, te Poperinghe. Abel heeft ook verklaard dat zij op de hofstede van Lozie waren, van 4 ure 's mor gens. Het is onmogelijk, besluit M. Vanhoutte dat gasten die Hazebrouck bewonen en onze streken niet kennen, daar binst den nacht niet geleid zijn geweest door iemand die de streke kent, en DIE kan niemand anders zijn dan Lapare. En, inderdaad, Abel Pollet, heeft verklaard dat Guyard, eenige dagen voor de moord met hem gegaan was om het huis van Lozie aan te duiden. Lapare voor het Assisenhof. Lapare, veroordeeld over acht dagen te Yper tot 10 jaar gevang voor een tiental kleine diefstallen, zal voor het Assissenhof verschijnen voor drie feiten 1° Inbraak en diefte, in bende en gewa- pender hand gepleegd binst den nacht bij de We Delhaye-Weemaere te Rousbrugge. 2° Moord te Loron op M. Lenglemetz, door hem gepleegd (volgens de bekentenissen van Pollet). 3° Inbraak en diefte in bende en gewapen derhand gepleegd te Oostvleteren bij M. Bal- lin. Hij zal geheel waarschijnlijk tot levens langen dwangarbeid veroordeeld worden. Het is een onbetwistbaar feit dat de Belgische landbouw sedert eenige jaren vooruitgang heeft gedaan, voor wat de teelt der graangewassen betreft, want de gemid delde opbrengsten overtreffen grootelijks die der vreemde landen. Wel is waar bereiken wij nog de maxi mumopbrengst niet, want wij moeten nog (ffimer eene groote hoeveelheid uUheemsche granen aankoopen, (en er zijn nog tamelijke vérbeteringen in te voeren) maar wij houden staan dat wij den weg des vooruitgangs zijn ingeslagen. De landbouwoptelling van 1902 geeft ons zeer belangrijke inlichtingen nopens de uit gestrektheid van de teelt der graangewassen en de gemiddelde opbrengst. Hectaren Opbrengst per Heet. Tarwe 168,227 k. 2349 k. Rogge 265,041 2144 Wintergerst 33,521 2927 Zomergerst 4,503 2260 Haver 261,507 2530 Deze tafel bewijst dat de wintergerst op grooter schaal gekweekt wordt dan de zo mergerst en dat het eerste gewas gemiddeld per hectare 6Q7 kgr. meer opbrengt dan het

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1