HET NOTAR1ËEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. BROODBAKKERIE KEPERS BUlTEjS hflflD De Rooversbende van in per'eaelen voor Bouwgrond en Hovingen iiANDBOUWBELANGEN. ZONDAG 14 October igoö. 5 Centiemen. Tweede Jaar. N* 46 ANNONCEN Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. de Perseweide te Poperinghe, Den drukregel 10 c. 't eerste blad 20 c. Eerste taps, bollingen Herbergkermissen rsiits betaling van 25 c. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Uit ter hand te koopen Eene welgekalante MET en £5 s&reia <4LO c» Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. Stadie van F#cp Paul LAUWERS, Uit der hand te koopen Men zou ook deze gronden ver pachten voor hovingen en lanctingen VEIMDRE diaries Delfosse - Pauwels, A VEN D R E PIANG-ORGUE Américain, Per occasie te Koopen Eene BREIMACHIEN, TE VERKOOPEN Goede BREIMACHIEN, In de Valkstraat, Nr12, Poperinghe. Zeldzame gebeurtenis. De toestand in Uitslaii«i. IIAZEBKOUCM. Zaterdag laatst ging M, Deprez van Sint n dit onderhoor I N aj aarbemesting. Jan-ter-Biezen naar Bethune ten einde er j heeft M, Boudry gewichtige omstandigheden J wij ons er aanhoudend ojo toe onse cultuur JÜEUWS UIT BEIiGIE. STADSNIEUWS. Eene Betooging. De Misdaad van Ten-Brielen. worden ingelijfd S/Efiflftgfr «MSW.J3 1 NOTARIS TE YPER. zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, groot 1 hectare 43 aren 20 cent. un CAMIOIV a 4 roues, avec frein, sur- monté d'un (onneaii en fes1 de la conte- nance de Sieel. ayant toujours servi a ehereher de l'eau. S'adressen a Mclle Van Inghelandt, Brasserie.—Godewaertwelde (France) i res de l'Abeele. Van heden af is er tc bekomen bij Ili ju; a» in Hoppe, Yperstraat Poperinghe, ALLE SLAG VAN aa zeer voordeelige prijzen builen alle concurrentie), berustende op de landing van Fidéle Verhaeghe. Bruggestraat. 4<s>8ït iseuf, va leur firs. Pour renseignements d'adresser au bureau du Journal. ■■MSKsaRxoBaflMCflDoa^^ zoo goed als nieuw, bij Amancf SALOMÉ, Yperstraat, Poperinghe. »oeo<« IViiiilkrijit. Terwijl zij over de spoorbaan stapten, zijn twee verloofde te Clamant door den snel trein Bordeaux-Parijs, verrast en letterlijk vermorzeld geweest. Zondag avond werd er aangebeld bij M. Leveugle, wonende Boulevard Descat, Toer- konje. Hij ging zien en stond tegenover drie kerels van 17 tot 18 jaren. Op zijne vraag wat zij hebben moesten, haalde een der deug nieten een revolver te voorschijn en loste een schot dat M. Leveugle trofin den onderbuik. De toestand van het slachtoffer is erg, de daders zijn onbekend. Maandag namiddag gebeurde in den velodroom Buffalo, te Parijs een schrikkelijk pngeluk, Een motocyclist viejde toeschou-j wers bogen zich over de leuning om te zien Een andere motocyclist kwam in dolle vaart aangereden en raakte opvolgentlijk de hoof den" van een aantal toeschouwers. Twee dezer laatsten werden gedood en twaalf erg gekwetst, waarvan twee doodelijk. een de Ten noorden van Duitschland ligt er klein eiland, Ruden genaamd, waar huwelijken eene zeldzame gebeurtenis zijn Het wordt enkel bewoond door eenige loodsen met hunne gezinnen en een schoolmeester l)e laatste bruiloft werd er gevierd over veertig jaar; donderdag werd er op nieuw eene gevierd. EEnigrinml. Ponderdag kondigde een dagblad, van Londen, een treurig verslag af in.het jaar 1905 zijn in de groote wereldstad Londen acht en veertig menschen van honger ge storven, in den vollen zin van 't woord. He zijn natuurlijk in de arme wijken van Noorc. en van Noord-Oost Londen dat de meeste gevallen dezer schrikkelijke overlijdens zich voorgedaan hebben, namelijk 32 gevallen. Aangrijpend is het, dat al deze ongelukkige slachtoffers in stilte geleden hebben, zonder de hand bedelend uittesteken of hulp af te smeeken bij de bijzondere of officieele wel dadigheidsinrichtingen. Meest al de slacht offers waren schier nog kinderen. De onlusten in Rusland duren altijd voort. Dagelijks worden er door terroristen treinen aangerand, staatsmannen vermoord ansche steden in brand gesteken en bom- fabrieken ontdekt. Onlangs heeft de politie bommen ontdekt die een hevig vergift inhiel den, bij zoo verre dat de kleinste wonde door eene dier bommen veroorzaakt," doodelijk moet zijn. Woensdag werd te Sint-Petersburg ver nomen hoe laattijdig ook dat de czaar, terwijl hij, voor zijn vertrek naar de kusten van Finland, de troepen in oogenschouw nam, zijne dood nabij geweest is, Inderdaad verscheidene kogels vlogen rakelings voor bij den vorst en de leden van den keizerlijken staf. Men voorziet nog geene verbetering aan dezen toestand. Draa<11 ooze I elegra af. Tijdens proefnemingen welke men komt te ondernemen met de telegrafie zonder draden, heeft een duitsch schip, op reize naar New-York, telegrammen kunnen ver zenden op eenen afstand van 2500 kilom. Deze proeven werden gedaan met duitsche toestellen. De diefstal te Merville. Op verzoek van M. Couppillaud, onder zoeksrechter teHazebrouck, heeft M. Boudry, onderzoeksrechter te Bethune, Alfred De t en Angèle Platteel met elkander geconfronteerd. Deze twee laatsten hebben verklaard dat Üehouck bij Vromant met Abel en Auguste Pollet was samengekomen, om met gevieren naar Merville den diefstal bij mej. Appour chaux te gaan plegen, üehouck die slechts eene ondervest had heeft bij Vromant een janen vest ontleend, die hij later nooit heeft teruggegeven. Dit alles M'ordt door Dehöuck ten stelligste geloochend. M. Boudry lieett daarna Julienne Platteel onderhoord. Deze heeft de verklaringen harer nedegevangenen, betreffende Debouck be vestigd. Zij heeft er bijgevoegd dat haar echtgenoot Abel Pollet met Vromant alleen van Merville terugkwam te middernacht, en dat zij aan Angèle Platteel 7 frank en haar zelf 8 franken hebben gegeven. Angèle Plat teel heeft erkend deze som ontvangen te hebben. Aan wie is den Rok? Het parket van Bethune heeft aan den onderzoeksrechter van Yper een zwarten rok gestuurd die aangeslagen werd te Haze hrouck, en die van Oostvleteren schijnt voort te komen. Het kleedingstuk zal aan Elodie Baillieu dezer gemeente moeten getoond worden, om te zien of zij daarin haren eigendom herken nen zal. Abel Pollet heeft verklaard niet te weten wie de dader is van den diefstal van Oost vleteren. De magistraten gelast met de zaak Pollet voorzien 1 dat al de aangehouden leden der bende in Januari e. k. van Bethune naar Hazebrauck zullen overgebracht worden. Diefstal bij Mr Deprez, geconfronteerd te -Worden met Abel, die samen met Monteyne en Verbeke, cp Juni laatst, bij hem inbraken MDeprez vertelde de omstandigheden van den diefstal en Abel, in zijne tegenwoordig heid gesteld, bevestigde zijn zeggen, en verhaalde het volgende Daags voor de dlei'te, was Guyard met mij naar Watou gekomen en hij ging binnen om er drinken te vragen, binst dat ik mij in een stuk verdoken hield. 's Anderdaags morgens waren wij om 3 1)2 ure reeds op 't hof, Jules Monteyne, Verbeke en ikwij verdoken ons in den oogst. Toen man en vrouw vertrokken om naar de markt van Poperinghe te gaan, hoorde ik de eerste vragen Is alies wel gesloten waarop de vrouw antwoordde Ja Wij zijn alsdan in huis gedrongen en alles is er gegaan gelijk M. Deprez verhaald heeft. Wij hebben omtrent 25 fr. gestolen en een zilveren uurwerk welke Verbeke mee gedaan heeft. Wij hadden elk 5 frank en hebben 3 frank gegeven aan Lapare bij wien het geld verdeeld werd. Binst dat wij met tweën het huis onder zochten, was Monteyne, gewapend met een revolver, buiten en,sprak er met een meisje dat bezig was met spelen. Guyard die daags te voren in liet huis geweest was, heelt met ons niet durven medegaan. Hij heeft ons geleid tot buiten Poperinghe. Den nacht vóór de diefte hebben wij allen bij hem overgebracht. Confrontatie. Het had, meisje met wie Monteyne gesproken is Irma Deprez, 7 jaar oud. Zij ver klaarde, in hare confrontatie met Abel, twee dieven de ruiten hebben zien inslaan. Te Kortrijk, ve jhaald de kleine, heb ik Lapare gezien bij Mijnheer de Juge, ik heb hem wel erkend, 't was hij die daags voor de diefte, drinken was komen vragen en hij was ook mede met de dieven. Abel houd staan dat Lapare met hen niet mede was in de diefte. In den diefstal had Abel liet meisje niet gezien, en dit zegt ook hem niet te herken nen. Het onderzoek te Poperinghe. Daar de belgen, door Abel ais medeplich tige verklaard, altijd loochenden deel geno men te hebben in deze zaak. besloot onze ievervolie kommissaris zelf 'een onderzoek in te richten nopens deze diefte. Hij onderzocht alles en kwam te weten van Abel, dat zij in 'tgaan door eenige personen ontmoet geweest waren. Door t lange zoeken vond den heer kommissaris de personen die de drie gasten te gemoet gekomen hadden. Deze waren nogtans niet al te stellig om zeggen dat zij die personen erkenden in de portretten welke men hun vorenhield, daar dit reeds een jaar geleden was, doch een andere getuige maandag gehoord, verzekerde stellig in deze drie portretten de mannen te erkennen die hij s morgens ontmoet had in 't naar de stad komen omgist. Zij hadden hemzelf gevraagd of hij levers al die kanten woonde; hij had er op geantwoord 'tis al lange dat ik alhier wcon. Dit is dus nog een belangrijk punt welke wij aan de ieverige opsporingen van M. Van houtte te danken hebben. Abel is niet haastig. Hij kent nog verschillige zaken, welke hij op tijd zal vertellen, zegt hij. De bandiei verkiest het leven van betichte, in hetwelk hij zeer wel bezorgd wordt, aan dat van veroordeelde. De moord van St-Venant. Wo nsdag hield M. Boudry zich bezig met de moord van St-Venant. René Hendrickx verklaart zich altijd onschuldig en schrijft brief op brief naar den onderzoeksrechter om dit te bewijzen. Hij werd geconfronteerd met een tiental getuigen, waaronder de personen bij wie hij logeerde rond het tijdstip der moord. Allen verklaarden èenpariglijk, dat Hen drickx altijd panen kleederen aan had en vnopen met beestenhoppen erop. Eene vropw bij wie hij gelogeerd heeft en die zijne kleederen bezorgde, zegt stellig dat den knop welke de onderzoeksrechter haar toont, en waarop een wolven kop staat, geheel gelijk is aan deze die aan Hendrickx kleederen 'waren Mme Cornez, beweert ook dat, den nacht der misdaad. Hendrickx, rond 11 ure bij haar vertrokken is en slechts om 1 ure wedergekeerd is. De vriendin van Hendrickx, alsook hare ouders beweren dat zij hem nooit maar een panen kostuum geweten hebben; zij zeggen niets nopens de knopen. Hendrickx, niettegenstaande alles, beweert dat al wat de getuigen zeggen, leugens zijn vernomen, strekkende om zijne plichtigheid te bewijzen. Nieuwe zaken. In een der laatste onderhandelingen welke M. Vanhoutte had met Abel, ver klaarde deze hem nog eenige nieuwe feiten, welke de heer politie-koinmissaris aan 'ton derzoeken is, maar daar Abel de plaatsbe schrijving niet kan geven dezer dieften vind men niet waar zij gepleegd zijn geweest. Abel beweert, met Lapare en eenen ande ren belg, op 't einden van verleden jaar, een diefstal gepleegd te hebben in eene kleine gemeente tusschen Yper en Kortrijk. Zij drongen binnen in een buis, dat er zooals een oud kasteel uitzag, onderzochten er alles en stolen er uit eene kleerkas, welke op 'teerste verdiep stond, eene som van 5000 fr. in geld. Het huis was bewoond dooi eene oude vrouw alleen, zij hield eene meid, maar die sliep daar niet binst den nacht. Dit was, zooals men ziet, nog al eene gewichtige diefstal, en nogtans is men tot nu toe niet te wete gekomen waar dit zou kunnen gebeurd zijn. In de omstreken van Langemark heeft hij ook, samen met Lapare, een diefstal gepleegd in een huis bewoond door eenen ouderling en zijne dochter. Zij door- snuisterden gansch het huis en deden er uit de kleerkas al de juweelen mede.Men weet ook nog niet waar deze diefte gepleegd werd. te Oostvleteren. eene diefte welke Nog eene diefte *SL\bel bekende ook nog Innamen met Lapare gepleegd heeft ten nadeele van Angelus Baelden, 82 jaar, klein landgebruiker te Oostvleteren. Verkleed met eenen blauwen kiel en een stokje in de hand (hij had deze gekregen der vrouw P.... van Poperinghe), juist zooals eenen beestenkoopman, was hij in den na middag van 18 October 1905, samen met Lapare naar Oostvleteren gegaan, en een glas gaan drinken in eene herberg, gehouden door Isidore Vanhoutte, 62 jaar, welke niet ver van de plaats staat bij de hofstede van Baelden. Pollet was er alleen binnengegaan en in gespi ek zijnde met den baas, vroeg hij hem of Baelden nog altijd zijne koei had. Van houtte antwoordde Neen, zij is reeds lange verkochthij heeft reeds eene veerze gehad sedert, maar, die is ook reeds ver- kocli t Genoeg wetende, vertrok Abel hiermede en denzelfden avond, binst dat Baelden in de herberg eene partie gaan kaarten was, brak hij en Lapare erbinnen en stolen er300 fr. wat okkernoten, een paar oorbellen en een spaarboekje van 1300 fr. Dit alles werd onderzocht door onzen oa- vermoeibaren politie-kommissaris, die de gezegden van Abel juist vond. Er zijn nog verscheidene zaken welke M. Vanhoutte bezig is met onderzoeken, maar waarvan wij nog niets mogen kenbaar maken, ten einde het reeds moeilijke werk der vakmannen niet te verhinderen. Zooals men ziet, komen er bijna nog dagelijks nieuwe misdaden voor den dag, het is dus onmogelijk te voorzien wanneer deze zaak, eenig in de annalen van het ge recht, aan haar einde zal geraken. Het onderzoek te Kortrijk. Lapare, die sedert eenigen tijd te Kortrijk verblijft, is daar geleidt geweest naar het huis van den treinwachter waar hij gepoogd heeft in te breken. Hij heeft alles getoond hoe hij het gedaan heeft en bekende door den hónd verjaagd geweest te zijn. Hij zal waarschijnlijk door den recht bard van Kortrijk voor vijl' zaken naar het asis- serihof verzonden worden. De Belgische landbouw is al vroeg en vast beraden den weg des vooruitgangsing- en de gevolgen zijn ook niet achterwege gebleven. De veekweek heeft eene onver hoopte uitbreiding genomen en dank eener- zijds aan de milde aanmoedigingen van het Staatsbestuur, en anderzijds aan het helder doorzicht onzer heeren, is dezen landbouw tak zeer winstgevend geworden. Ook hebben wij maar de begonnen werking voort te zetten en ons vee meer en meer te veredelen om met onzen naam, die oauitputbare bron van inkomsten te bewaren. Wat de bemesting onzer gronden aangaat, alsmede het oordeelkundig gebruik der hulpinesten, niet zelden worden wij door uitlandsche landbouwbladen ten voorbeelde aangehaald. Laten wij ons echter niet in slaap wiegen door de vleiende loftuitingen, maar leggen .JUIAHUug muiuu gxiitj J-H t CU 1 CU1 kJU ili eH dat hij OnSChuldlg is,J.H utvvuu^uw; j UW1 VAtï TIQiCUUD iUtbUUiU^OUl LUIAU.1 stelsels te verbeteren. Onder dit opzicht is de najaarbemesting nog voor groote verbetering vatbaar. Inder daad, het meerendeel der landbouwers stellen zich tevreden met voor de winterzaaiingen eene zekere hoeveelheid stalmest in te werken In de lente zullen ze de bemesting volledigen bij middel van hulpmesten. Op die wijze bekomt men veel stroo maar weinig graan. Ten anderen al wat in de lente aangejaagd wordt is dan nog onderhevig aan vroegtijdig vallen. Dat heelt elke verstandige landbou wer reeds waargenomen zonder er misschien de oorzaak van te vatten. Vandaar dus de voordeelen, de noodzake- lijkeid zullen wij zeggen, van bij het zaaien al de voedende bestanddeelen te geven die de granen noodig hebben. Ons dunkt, wij hooren reeds in veler mond de opmerkingMaar zoo wij in den herfst reeds de scheikundige meststoffen toedie- - nen, zullen zij binst den winter niet verloren gaan met regen- en sneeuwwater? Heb hieromtrent geene vrees, vriend Lezer. De phosphaten en potaschmesten worden door den grond goed weerhouden en talrijke proeven hebben bewezen dat er geen verlies te vreezen is. Integendeel die meststoffen kunnen maar al hunnen invloed uitoefenen als ze goed ingewerkt en daar gebracht zijn waar de wortels groeien. Wat de stikstofmesten aangaat, het is waar, moest men sodanitraatvóór den winter toedienen, daarvan zou bet grootste deel der stikstof verloren zijn. Doch er bestaat eene andere meststof, die zekere voordeelen heeft op het sodanitraat, namelijk van goed door de aardeeltjes weerhouden te worden. Dit is het ammoniaksulfaat. Dusvolgens moeten wij geen verlies vree zen, noch voor phosphaten, noch voor de potaschzouten, noch voor ammoniaksulfaat. En deze meststoffen in den herfst gebruikt, zullen de opbrengst tot haar maxima brengen en halmen leveren goed bestand tegen het vallen. Ten bewijze van ons gezegde balen wij hier den uitslag aan in een onzer proeven op rogge, bekomen in 1905-1906. (Men zal zich herinneren dat de winter nochtans buitenge woon nat was.) stroo graai) Stalnjest alleen 4500 kgr. 2500 kgr. id -f- voll. hulpnjeslen 5200 kgr. 3400 kgr, De scheikundige meststoffen bestaande uit 400 kgr, superphosphaat, 150 kgr-. cloorpo- tasch en 200 kgr. zwavelzure ammoniak, alles ondereen gemengd en voor de zaaiing ingeploegd. In den nacht van 7n tot 8" dezer is er ten nadeele van de weduwe Mavaut gehucht »De Werf» een jongen vechtershaan ter waarde van 15 franken gestolen. D'hont Petrus, landbouwer alhier, besta- tigde Zondag morgend, dat er ten zijnen na deele een hoeveelheid aardappelen van zijn veld verdwenen waren, hij diende een klacht in ier gendarmerie die een onderzoek instel den en weldra te wete kwamen dat de da ders drij jongelingen waren van deze stad. Proces-verbaal is ten hunnen laste opge maakt. De Heeren Charles Delbaere en Henri Ver- scheure zijn vereerd geweest met eene her- inneringsmedalie den eersten als Voorzitter en den tweeden als gewezen Ontvanger van het Bureel van Weldaad. Gelijk men reeds weet, is de Z. E. Heer Vervaeke, gewezen Principaal van 't college van Poperinghe in oogst laaist benoemd ge worden tot opziener van het godsdienstig onderwijs voor de 3e omschrijving van West- Vlaanderen. Te dier gelegenheid hebben de priesters en ieeken, die onder het bestuur van E. Heer Vervaeke studeerden of leeraarden, het ge dacht opgevat eene betooging van eerbiedige on dankbare hulde ie zijner eer op te richten. Deze betooging zal plaats hebben op dijns- dag iC October aanstaande. In eene feestzit ting gehouden om 11 ure, zullen de gewezen studenten en medeleeraars, eene openbare hulde brengen en eene duurzaame gedenke nis hunner innige erkentelijkheid aan den Z. E. Heer Vervaeke aanbieden. Daarna zal eenen s'oet, met het stadsmuziek aan 't hoofd rond de stad gaan en gevolgd zijn door een feestmaal per inschrijving, dat zal opgediend worden In den Katholieken Kring Het onderzoek over de moord op pachter Victor Braem wordt ieverig voortgezet. Geene nieuwe feiten werden aan hot licht gebracht,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1