HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. BROODBflKKEHIE KEPERS De Rooversbende van R00DE REPERS in perceelen voor Bouwgrond en Hovingen HOPPEPERSEN ZONDAG 28 October igoö. 5 Centiemen. Tweede Jaar. Nr 48. ANNONCEN Herbergkermissen Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Studie van Mter Paul LAUWERS, Uit der hand te koopen de Perseweide te Poperinghe, Charles Oeffosse - Pauwels, A VEIMDRE PIAMO-OHGUE Améi icain, Op Dinsdag 30 October 1906, VERKOOPING BUITENLtAND. WOONHDizen 82 a. 70 c. Zaailand, Ed. Outhoit-Hondeghem, MftöBOÜWBEIiAlJGEN. IN DE HOPTENTOONSTELLING JffEDWS BIT BELGIE. a -wwif wnaBHBaKSSS Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Eerste taps, bollingen worden ingelijfd mits betaling; van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen on vergeld in het blad verschijnen. Uit ter hand te koopen Eene weSgekalante MET III en aren <4tO c Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE te midden der Stad. POPERINGHE, Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris te Poperinghe. BOUCQUEY, NOTARIS TE YPER. en langs zeer wel gelegen den Steenwe; 1 groot CMr Men tegen de Statie naar Elverdirighe, hectare 43 aren 20 cent. Koopman in Hoppe, Yperstraat Poperinghe, ALLE SLAG VAN nan zeer voordeelige prijzen (buiten alle concurrentie), berustende op de landing- van Fidéle Verhaeghe, Brug'gestraat. Pour renseignements d'adressor au bureau du Journal. Per occasie te Koopen Eene BREIMACHIEN, TE VERKOOPEN Goede BREIMACHIEN, Bij IIIMII OKEliL, herberg. Het doekje bij O. L. V. Kerk, van een Buf- et, 20 stoelen, 4 Tafels, eene Stoof diende oor herberg, zoo goed als nieuw, 2 Vuur- lotten, 2 Sulferpotten, Quinquet, Bierkit, Spoelbak, Finten, Schoppen en Kappers, iegel, 2 Kleerkassen, Drapeau inet stok, Stoorstok met gewichten. Uit ter hand te koopen TWEE SCHOONE (in steen en gedekt met pannen met Stalling onlangs gebouwd, is van die gevaarlijke vlotmijnen, die van ebruari 1904 r.ot Augusti i905 door de oorlogvoerende naties verspreid werden en die russen voor Vladivostok legden om deze laven tegen de Japaners te verdedigen. HAZEÉROUGK. ven nieuw Frankrijk, ministerie. Bericht aan de Hoppskweekers. Allersclionste Nieuwe EN van de beste kwaliteit aan zeer voordeeligen prijs. In Guillaume-Tell, jjÊlverdinghe-kalsijde, POPERINGHE, Vrijdag IV) October, hebben de fransche ministers, aan wiens hoofd M. Sarrien stond bum ontslag aan den president der republiek gezonden. 't Is M. Clemenceau die een nieuw mini sterie bijeen vergaderd heeft. Het nieuw ministerie is in meerderheid radikaal-socialist. Men mag er zich bijgevolg aan verwachten dat de wet op de scheiding van Kerk en Staat nog wederrechtelijker en brutaler zal toegepast worden en dat men deze op de belasting van het inkomen ver zwaren zal. Politie agenten zagen Donderdag avond op de kaai van Gesvres te Parijs, een man roerloos liggen. Zij droegen hem naar het kominissariaat waar hij, tot bewustzijn ge komen verklaarde Joseph Vandenbergh te ïeeten, 24 jaar en deserteur te zijn der bel gische koninklijke wacht. Hij was gansch uitgeput en had sedert meer dan acht-en- veertig uren niets meer geëten. De politie kommissaris deed hem eten brengen en geleidde hem daarna naar het gevang. Sh> liei'kvcrKdgin^. Een ongewoon feit heeft Vrijdag 14 Oc tober, plaats gegrepen te Rijssel. Sedert eenige dagen houden de franc-ma- cons van Frankrijk eene vergadering in die stad en een feestmaal moest Vrijdag avond opgediend worden. Debeirro, hoofd der godsdiensthaters van Rijssel had te dien einde het gebouw ge huurd der verbannen Damon Carmelilen, en 't is in die kapel zelfvan dat gesticht, waar over eenige weken een twintigtal vrouwen lade lijk door de gewapende macht, in den nacht buitengejaagd waren, dat die kerels hun feestmaal hielden. Deze doenwijze heeft eenen algemeenen afkeer verwekt onder de inwoners en na het feest werden de leden bij hunnen uitgan; door de menigte uitgejouwd. Een uitboetingsdienst, in denwelken eene overgroote menigte tegenwoordig was heeft plaats gehad in de kerk van het II. Hert, Donderdag 18" dezer rond middernacht is er brand uitgebroken in de mouterij, Bouc- quey en Cie, te Sint-André, gelegen bi Rijssel. De vlammen sloegen zoo hoog op, dat de stad verlicht was als in vollen dag Het vuur breidde zich bliksemsnel uit in de magazijnen der mouterij. Tot overmaat van ongeluk waren al de darmen der brand spuit geborsten daar men niet kon blusschen liepen de werkhuizen van M. Lemelter hout koopman en fabriekant van geteerd karton, groot gevaar zelf aangetast te worden. Ronc 2 yt ure 's morgens kwamen de pompiers van Rijssel ter plaatse en geholpen door deze van Sint-André, La Madeleine en van de fabriek Kulhmann, konden zij, na eene uur werken den brand blusschen. De schade bedraagt meer dan een miljoen. Eene verschrikkelijke windhoos heeft over de stad Havana en een groot deel van Cuba gewoed. Vier-en-tachtig inboorlingen en zestien vreemdelingen werden gedood. De gebouwen werden geschokt als door eene aardbeving; de tramrijtuigen werden uit de riggels opgelicht. Reusacntige-golven hebben 35 schuiten die in de haven geankerd liggen, tegen de kaaimuren in stukken geslagen. De straten van Havana zijn in rivieren herschapen de gebouwen staan onder water. Deze ramp bewijst dat de zee nog niet vrij daar niets van waar is. Vrouw Ovarlet heeft ook bekend op 29 Juli kennis gehad te hebben van den diefstal en een uurwerk gehad te hebben. Hare 2zusters loochenen echter iets gehad te hebben. Victor Notté heeft nu ook-bekend dat alles wat Pollet Verklaard heeft waar is en heeft bewezen dat Ovarlet liet rij wiel aan M. Beau fort niet wedergegeven had. Diefte te Merville. Op 3 October ontving M. Boudry een ver hoe De onderzoeksrechter van Bethune heeft zich nu bezig gehouden met eene diefte gepleegd te Sailly-la-Bourse en waarvan Abel Pollet en Victor Notté, beticht waren. Adolf Ovarlet,jzijne vrouw en de vrouw- van Notté, beschuldigd van medeplichtigheid alsook een 25tal getuigen zijn voor deze zaak moeten onderhoord worden Ziehier in 't korte in wat deze diefte be stond Een marktkramer, Joseph Mascart had op 10 juni 1901, zijn rijtuig in de smis gezet van Gaston Beaufort. In den nacht waren dieven in dè smis gedrongen en stolen er voor omtrent 100 frank garen, naalden, lint, enz. De dieven waren onbekend geble ven; dan kwam de aanhouding der bandieten van 6 juli 1900, bekende Pollet dezen diefstal gepleegd te hebben met Notté en er den buit van verdeeld te hebben aan de echtgenooten Ovarlet. Deze werden aangehouden en hiel den altijd hunne onschuld staan. Zij komen nu bekentenissen te doen. Notté heeft bekend dezen diefstal gepleegd te hebben en de echtgenooten Ovarlet hebben ook bekend den buit inedegedefeld te hebben. De vrouw Notté, wiens medeplichtigheid niet bewezen wei fit is in vrijheid gesteld geworden, maar blijft ter beschikking van het parket. Toen Pollet en Notté inbraken bij den smid Beaufort, te Sailly, waren zij van zin dezen te bestelen, maar ziende dat het rijtuig van M. Mascart daar stond, hadden zij dit eerst geplunderd, het gedacht koesterénd eens later weder te keeren bij Beaufort. In den nacht van 21 tot 22 juni 1901, 2 weken ongeveer na de eerste diefte, keer den zij dus weder en drongen binnen al de: keldervenster vair waar zij gemakkelijk in al de plaatsen van het huis koiinen geraken-. Op 22juni ondervraagd, deed M. Beaufort, die nu reeds overleden is, het verhaal der diefte welke wij hier in 't korte zullen aan halen Dezen morgen rond drie ure werd ik opgeklopt door M. Deltour, mijnwerker, die op den weg eenen nieuwen velo had gevonden Hij vroeg of het geen der mijne was. Ik her- hende hem seffens als een dezer die in mijne étalage stonden en deed het rijwiel in huis. Alsdan beslatigde ik dat dieven in huis gedrongen waren en er bet volgende gestolen hadden Een rijwiel, van 250 fr., acht uur werken voor mannen eener weerde samen van 225 fr. en een paar nieuwe schoenen van 20 fr. Er was geen spoor van inbraak, zij moeten al den kelder binnen gekomen zijn en al de deur der herberg buiten gegaan zijn.» Het slachtoffer had op niemand gcene vermoedens en 't was Abel zelf die op 28juni 1906 dezen diefstal verhaalde aan M. Boudry, die hem ondervroeg over de moord van Violaines. Hij bekende alsdan dat dezen diefstal hem aangeduid geweest was door de vrouw Ovar let en dat deze eenige dagen voor de diefte methem iets gaan koopen had bij M. Beaufort. Op het bedrag der diefte, verhaalde Abel, hebben de echtgenooten Ovarlet elk een uurwerk gehad alsook de twee zusters der vrouw. Ovarlet heeft, voor deel te nemen in den slag, het nieuw rijwiel gekregen. Gedurende' eenigen tijd heeft hij het verdoken bij eene bloedverwant te Hennin-Liétard. Notté heeft de wacht gehouden, en wij hebben een rijwiel op weg gelaten.» Op 29 juli laatst ondervraagd, beweerde Notté van niets te weten en Ovarlet al geen kanten te kennen. Maar op 31 juli wist zijne vrouw, Marie Josier, 'teen en 'tander. Zij vertelde dat haar man samen met Ovarlet en Pollet eens bij haar geweest waren en er, in haar bijzijn, van een diefstal gesproken hadden, zonder te noemen waar- zij het bedreven hadden. Ovarlet van zijnen kant wilt wel bekennen een rijwiel van Pollet gehad te hebben, maar niet wetend dat het van diefte voortkwam. Ik heb zelf gaan vragen naar M. Beaufort, zoo zegt hij, of hij het rijwiel niet erkende Inderdaad het was hetgene dat bij hem ge stolen geweest was ik gaf het hem terug- en kocht een nieuw van 225 fr. Ovarlet is niet dom; hij dacht zeker in zijn eigen M. Beaufort zal toch het tegen overgestelde niet beweren aangezien hij dood isGelukkiglijk leven M""3 en Jufvr, Beau fort nog en deze hebben komen getuigen dat zoek van M. Coupillaud, hem vragende verre de plichtigheid van Dehouck ging in dezen diefstal, gepleegd met doodsbedrei gingen. Abel, ondervraagd hierover, gaf cr een breed verhaal van, waarvan wij hier eene kortbondige mededeeüng geven. Samen met Augustè, mijn broeder, De houck ('t waren zij die den slag aangeduid hadden) en Vromant trokken wij naar Mer ville. In huis binnen en op den kamer van Jufvr. Appourchaux gekomen, legde Canut de hand op den mond der Jufvrouw terwijl Dehouck haar bij de keel vasthield zeggende Moet ik ze dooden Ik antwoordde dat het niet noodig was. Wij vroegen waar haar geld was bevend zegde zij er geen te hebben. Wij onderzochten gansch het huis en voeden er omtrent 820 fr. Ons gerucht had den knecht wakker ge maakt die kwam toegeloopen. Wij hadden juist gedaan en vluchtten. Gelukkiglijk voor hem, want wij gingen verplicht zijn hem te dooden. Deze gaf de eerste zorgen aan zijne mees teres. In eene confrontatie tusschen Vromant, Pollet Abel en Auguste en Dehouck; loochen de deze.alles, alhoewel zijne gezellen hem opwekten te zeggen dat hij met hen gegaan was naar Merville. Vromant beweerde zelf hem een panen vest gegeven te hebben om aan te doen, daar hij zegde koud te hebben. De vriendin van Dehouck en Abel's vrouw "ook ondervraagd, bekenden dat de 4 boven gemelde mannen samen naar Merville ver trokken waren. Deze inlichtingen hebben seffens naar Hazebrouck overgezonden geweest, waar ook vele zaken te onderzoekon zijn. Het onderzoek in België fjdag, heeft M. Vanhoutte, po'itie- kommissaris, naar Bethune geweest, om er- Abel Pollet over 't een en 't ander te onder- hoor en. Abel, heeft nog eenen nieuwen diefstal bekend gemaakt welke hij samen met Theo phile Deroo op 't laatste van October 1905, gepleegd heeft bij Florentin Quaghebeur, wonende op don keijzel tusschen Proven en Rousbrugge. Abel, die een zeer goede memorie moet hebben om al zijne diefstallen met zooveel bijzonderheden te verhalen, vertelde hel volgende Hij was samen met Deroo over eene haag gesprongen die het huis der straat af scheid en had dan, na eenige ijzeren staakjes uitgetrokken te hebben, eene ruit gebroken en in huis gedrongen. In eene kas binnen nam hij 20 fr. in zilvergeld. Deroo hield de wacht buiten, gewapend met een revolver Hun feit voltrokken kwamen zij naar Pope ringhe en deden zich scheeren, in de Watou straat, bij Charles Denut. Geburen en werklieden hadden hun gezien. Al deze gezegden worden door den heer politie commissaris onderzocht en juist gevonden Diefstal te Watou. Pollet, die vroeger beweert had den diefstal bij M. Dehuysser alleen gepleegd te hebben, heeft nu bekend hem samen gepleegd te hebben met Hendrickx. Hij heeft ook nadere bijzonderheden gegeven over dezen slag M. Vanhoutte is vrijdag namiddag deze gaan onderzoeken. Achille Deroo. Het gerucht liep sedert eenige dagen ronc. in Stad, dat Achille Deroo ging losgelaten worden Ziehier hoe de zaken staan ten zijnon op zichte Gezien zijne medeplichtigheid in de zaken van Frankrijk niet bewezen was, had de onderzoeksrechter van Bethune bevel gegeven hem los te laten; alvorens tot daar over te gaan, toch schreef hij eerst een brie- naar het parket van Yper óih te vragen men hem moest loslaten of aan het belgisch gerecht overleveren. Het parket heeft zi jne uitlevring gevraagf want hij is hier beticht aan Pollet inlichtin gen gegeven te hebben over den diefstal g- pleegd Dij Baillu te Oostvleleren en Pollen geholpen in den diefstal gepleegd bij Louis Camerlynck en zuster Ie Poperinghe. Pollet zegt hem daarvoor 90 fr Hij zal in 't korte naar Belgie gebracht zijn TI-: BÏ8ÏISSEU. Woensdag morgen heeft Graaf de Smet de Nayer, Minister van Financiën, de ten toonstelling van hop en gerst bezocht, die in "iet nieuw stapelhuis van Brussel gehouden wordt. Samen met de heeren Devuyst en Manneback, hoogere ambtenaren van t Ministerie van Landbouw, heeft Graaf deSmet de Nayer vooreerst de hopsoorten van Poperinghe, de wandplaten en de andbouwwerk tuigen van het Poperingsch verbond met veel belangstelling bezichtigd. Daarna is hij naar de afdeeling Aalst-Assche otvergaan, waar de heer Miserez wandplaten en lichtbeelden vertoonde. In de afdeeling der gerst bewonderde men vooral de uitstal- ing van M. Dumon van Brugge; in de klas jouwmateriaal, waren ook merkweerdige machienen tentoongesteld. Met. veel lof heeft de heer Minister de inrichters van deze entoonstelling bedankt voor hunne edel moedige pogingen. De heer Piron, bestuurder der hopbeurs, heeft dan lezing gegeven van den uitslag van den hopprijskamp. Voor de BUVRINSCHE IOP (of Duitsche) van Poperinghe waren er 115 balen, waarvoor 12 eereprijzen en 79 eerste prijzen toegekend werden. De eere- rrijzen vallen al ten deel aan de middelbare en de kleine cultuur. 1. Hardeman Jules, Westouter 549,3 punten 2. Quagheb-eur C., Watou 548,6 3. Vandenbussche R., Stavele 548,4 4. Dauchy Alois, Westouter 547,9 5. Struye Livin, 546,4 O.Knockaert J., 546,1 7. Billiau Achille,Poperinghe 544,7 8. Coene Julien, Ylamertinghe542,7 9. Descamps Jan, Westouter 541,8 10. Decat C., Elverdinghe 541,6 11.Capelle A., 541.3 12. Vandromme Fl., Cromheke 540 Voor de WITTE RANK waren 22 ten- toonsteffers 4 bekomen eenen eereprijs, en 6 een eersten prijs. De eereprijzen zijn toegekend aan 1. Lebbe Maurice, Poperinghe 529,4 punten Lebbe Hector, 526,8 3. Brutsaort Edward, Watou 520,3 4. KestemanHenri, Poperinghe 514,5 De volgende premien worden uitgedeeld een premie van 15 frank voor eiken eereprijs, eene van 10 frank voor eiken eersten prijs. Een Eermetaal is geschonken aan den eersten van eikeklas, Witte Rank en Buvrinschehop. Aan de bonden die liet meest bijgebracht hadden tot het welgelukken der tentoonstel ling werd een eerediploma toegekend Poperinghe (67 tentoonstellers), Watou (29), Crombeke (22). MEM VSUNAAiT' eene goede ÜÏUII), In 't Stadhuis, bij Mi dor liaehelboom, Poperinghe, De herinneringsmedalie is verleend aan de volgende officiers, onder-officiers, kapo- ralen en brigadiers van het korps der Sa- peurs-pompiers en het stadsmuziek onzer stad MM. René Dumon, Jules Berat, Al- phonse Sanson, Adolptie Delauter, Gustave Thoor, René Hauspie, Cyrille Ghillebaert, Theophile Pareyn, Francois Couttenier, Alphonse Creus, Jules Delanghe, Frederic Gokelaere, René Synaeve. Volgens wij vernemen zal het geraadzaam zijn voor de herbergiers geen drank meer te geven aan personen die dronken in hunne herberg zijn of binnenkomen. Zij zouden zich blootstellen vervolgt te worden ingevolge de wet op de dronkenschap, dewelke zeer streng zal uitgevoerd worden. Zaterdag morgend was Jeremie Camer lynck, voerman alhier, in de Yperstraat met een wagen mét kolen geladen en bespannen met een peerd. Aan de herberg De Drij Ko ningen gekomen, moest bij afsteken voor een ander gespan dat opkwam. Juist op dat oogenblik kwam den tram van 6 ure 45 aan- gestoomd en botste op den wagen van Ca merlynck, dewelken te midden der straat gestooten en den zijkant beschadigd werd. De reizigers kwamen ervan af met een hevigen schok en er was slechts eene ruit van den tram gebroken. Zaterdag namiddag was een bedronken kerel in de Yperstraat bezig met zedenschen nis te veroorzaken. Een politie die ter plaatse kwam, nam den gast mede naar den amigq alwaar hij den nacht overgebracht heeft, asm* mmmm oa ook deze gronden ver- achten voor hovingen en landingen Van heden af is cr te bekomen bij iolit iicnf, vaieiii' ftOO fi*s. zoo goed als nieuw, foj'Amand SALOMÉ, Yperslraat, Poperinghe. In de Valkstraat, Nr 12, Poperinghe. om 1 ure namiddag, waarop vele jonge l-Vieilboomesi, gelegen te Westvleteren, op den Patershoek, Voor alle inlichtingen zich te wenden tot den bewoner-eigenaar Petrus DENYS. prijs. Bij deze heb ik de eer Ued. te berichten dat gij van nu af bij mij kunt verkrijgen Hopende uwe voorkeur te verkrijgen groet, ik Ued. met achting. Een belgische desserteur op het punt van honger te sterven te Parijs. lli'itml eener brouwerij. Slonii op Cuba. I<>n ltiiNNiNNclic MooitibooN ver gaan, t£00 (lauden.I)e russissche stoomboot Varyag verliet zaterdag morgend de haven van Vladivostok en vaarde op eene onderzeeseho mijn. Deze laatste ontplofte en boorde het schip in den grond. Van de 200 passagiers kon er slechts een gered worden, Dieften te Sailly-la-Bourse. Tweede diefté te Sailly-la-Bourse. Op 6oo punten hebben bekomen STADSNIEUWS. Bericht aan de Herbergiers.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1