HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. woonhuizen Henpi Devloo, KEPERS BROODBlKKERIE '3oh.oo.si Woonhuis in pcreeelen r Bouwgrond en Hovingen 30 allerbeste pillkEZHiS, ROODE REPERS HOPPEPERSEN De Rooversbende van ItRJiDBOlJWBEIiA{JGEN. Pijnlijk Jachtongeval 5 Centiemen. ANNONCEN INSCHRIJVINGSPRIJS Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Charles Delfosse - Pauwels, Studie van Mler Paul LAUWERS. BW Men zou ook deze gronden ver pachten voor hovingen en landingen A VENORE 82 a. 70 c. Zaailand, BUITENBAND. Ed. Buthoit-Hondeghem, TARWE. op het grondgebied Proven. ZONDAG 4 November zgoö. Tweede Jaar. N* 4g. Den drukregel 10 e. Op 't eerste blad 20 e. Eerste taps, bollingen berg kermissen worden ingelijfd mits betaling yan 25 c Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Koopman in Hoppe, Yperstraat Poperinghe, ALLE SLAG VAN aan zeer voordeelige prijzen buiten alle concurrentiebei ustende op de-landing- van Fidele Verhaeghe, Bruggestraat. 5aa3a6tóksas5b2s&a»b Uil ter hand te koopen Eene welgekalante MET en 11 aren c. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad. Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. NOTARIS TE YPER. Lil der hand te koopen da Perseweide te Poperinghe, zeer wel gelegen legen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, groot 1 hectare 43 aren 20 cent. w* -*.w*,^3baegabfflagiasgabb»gy^^ P1ANG-GRGUE Américain, nollt v39?«»33i* SOO fs*w. Pour renseignements d'adresser au bureau du Journal. Per occasie te Koopen Eene BREIMACHIEN, TE VËRKÖOPEN Goede BREIMACHIEN, In de Valkstraat, Nr12, Poperinghe. Uit ter hand te koopen TWEE SCHOONE (in steen en gedekt met pannen met Stalling onlangs gebouwd, prijs. Charles Gliillebaert Koopman in paarden en muil-ezels te Po peringhe, ter herberg Het Hof van Commerce, Meessenstraat, maakt het publiek kenbaar dal liij zal te koop aanbieden den Vrijdag 16 November 1906, en volgen le dagen, TEN ZIJ KEN HUIZE, van G maanden tot 2 jaren oud, allen van de beste soort en aan zeer voordeelige prijs. Te verkrijgen ter drukkerij dezer Man netjes uit de mane en Snoeps almanak voor 't jaar 1907. Fi'iiniii'ijk. SioitUnordi^e iEaJurisiai»,. Te Wasquehal zijn zes onbekende en ge maskerde dieven, Zaterdag morgen rond 2 ure, in de woning gedrongen der echtge- nooten Van Hollebeeck, terwijl deze met hunne groenten naar de markt waren. De indringers vonden slechts een dertienjarig knechtje te huis en eene oude vrouw, die zij erg mishandelden. De dieven zijn gevlucht, met eene som van rond de 1700 frank. Denzelfden morgen nog zijn dieven binnen gedrongen bij de eclitgcnooten DeKispotter, die hunne ronde met melk waren gaan doen en hebben er een spaarboekje en acties ge stolen. De gendarmerie die over de menigvuldige diefstallen in die streek zeer bekommerd begint te worden, vermoedt het bestaan eener goed ingerichte bende. Wal groove ongeluk Eten. Alen zou waarlijk zeggen dat het jaar 1900, een jaar van gr note ongelukken is. Geheel 't jaar door staan de dagbladen vol feiten waardoor honderdg mensehen het le ven verliezen. Ziehier alweer eenige gevallen, deze week gebeurd Eene windhoos, die slechts'vijftien minu ten duurde, heeft geheel de stad Concordia, in de Vereenigde Staten vernield.Een elek- trieke trein, samengesteld uit drie wagons, is Zondag van eene draaibrug gevallen te Philadelphia (Amerika). Het getal slachtof fers beloopt van 00 lot 75.De Duitsclie stoomboot Hermann den 28 October uit Antwerpen vertrokken, is nabij East-Goor- win, door een onbekenden viermaster in den grond geloopen geweest. Drie-en-twintig opvarenden zijn verdronken.Volgens tij dingen te Hambourg aangekomen van Afri ka, zou eene geweldige aardbeving verschei dene distrikten van den Belgischen Congo en drie honderd dorpen vernietigd hebben. Een geweldigen brand heeft de gebouwen van de jN ij verheidskamer van Missouri ver nietigd, 2u0 personen sliepen er in op de hoogste verdiepen, 20 zijn in den brand om gekomen en 50 erg gekwetst.-Een vloot Japoneesche koraalvisschers werd Dinsdag door een verschrikkelijk tempeest verrast, 228 boeten zijn vergaan en 822 menschen zijn verdronken. Bericht aan de Hoppekweekers. Allcrselionstc \iouive van de beste kwaliteit aan zeer voordeeligen prijs. - In Guillaume-Tell, Bh ver d i ngh e-kal sij dePOPERINGHE. IIAZËRROUCK. dien liet te Lestrem. niet was dat Deroo met mij heeft geweest, liet was toch al die kan ten. Aangezien Aehitlè Deroo dus voor geen bekende feiten meer beschuldigd was in Frankrijk, moest hij daar vrijgelaten wor den. Op eene aanvrage van het parket van Yper, zal hij naar Ilelgie overgebracht zijn. Hij heeft immers bekend Abid en Lapare inlichtingen gegeven te hebben nopens de diefstal gepleegd bij Haillin te Oostvieteren, Later zegde hij, dat ai lachen gedaan te heb ben, maar de twee opperhoofden der bende waren niet gewoon te vergaderen om te lachen en 't schijnt dat het in zijn huis zelve is, dat Achille Deroo hem deze inlich tingen zou gegeven hebben. De Rok! Men herinnere zich dat op 4 October laatst een zwarten rok, welke men in een verdacht huis te Hazebrouck gevonden had, door de onderzoeksrechter van Bethune naar liet parket van Yper gezonden werdt. Men heeft dezen rok getoond aan Elodie Bail tin, slachtoffer van Oostvieteren. Deze heeft hem stellig erkend, als den rok zijnde die de bandieten bij haar gestolen hebben. Andere Diefstallen. Aangezien liet blijkt uit de boeken van M. Denys, dat Achille Deroo op den dag der dief'ie van Lestrem bij hem aan 't werk was, is de Fransche politie bezig met de tot nu toe onbekende dief'ten op te zoeken welke Abel komt kenbaar te maken, en in dewelke hij meent door Deroo geholpen geweest te zijn. Diefte te Westoutre. M. Coupillaud, onderzoeksrechter van Hazebrouck, heeft zien bozig gehouden inet de dioi'ie en moordpoging te onderzoeken, gepleegd op M. Vercruysse, woonende aan ue Poperinghe-Kruisstraat, tusschen Belle en Westoutre. De magistraat heeft den weg gevonden welke de bandieten gevolgd hebben om hun misdrijf te komen plegen. Daar op verscheidene punten, beschuldigden en getuigen niet akkoord waren, zal M. Cou- pihaud de zaak nu eens op nieuw onderzoe ken om alles juist vast te stellen. Nieuw slachtoffer der bende. Buiten de vermoorde familie Lecocq van Violamos, hebben de bandieten nog een slachtoffer gemaakt. De onderwijzer der gemeente werd ver dacht den slag gepleegd te hebben. Men deed opzoekingen in het huis van dien eer lijken man die er zoodanig van ontroerd werd dat hij erg ziek kwam en nu te Vio- laines komt te sterven. Andere Misgreep. Een andere misgreep, maar die geené zul ke droeve gevolgen had, werd ook tijdens de opzoekingen geploegd. Een professor van Kijssel had geraad pleegd gevveest over voelprenlon welke men te Violaines opgenomen had. Een voet wekte bijzonderlijk de aandacht op der hoeren Vi- gnolle en Forest, en toen zij den professor ondervroegen, antwoordde deze zonder aar zelen Deze voetprent is deze van eene vrouw, en zelfvan eene kleine vrouw, men ziet dat softens. De kleine vrouw was Canut Vromant. Gerust gesteld. Abel die zoo verlegen was het schavot te moeten opstijgen, zal van nu voort op zijne twee ooren mogen slapen. 'is maandag dat het Gouvernement het ontwerp tot afschaffing der doodstraf zal indienen. tarwe op en 49.6 kgr. stroo of per hectare 2650 kgr. tarwe en 4900 kgr. stroo. Perceel II, bemest met 3,50 kgr. opgeloste Peru-guano gaf eene opbrengst van 33,70 kgr. tarwe en 57.80 kgr stroo, wat overeen komt met 3370 kgr. graan per hectare en 5780 kgr. stroo. De meerdere opbrengst bedroeg dus per heet. 720 k. tarwe en 820 k stroo /.oo wij de tarwe aan 17 fr de 100 kgr. rekenen en het stroo tegen 0 li', maakt dit een verschil ten voordeele van de guano van 171,00 fr. Voor de 350 kgr. Peru-guano betaalen wij 77 fr. wij bekwamen dus eene zuivere winst van 171,00 min 77 is 94,00 fr. per hectare. Zulke uitslagen toonen klaar hoe noodza kelijk het is bij de teelt van tarwe Peru gu ano te gebruiken. Wij achten liet nochtans noodig onze lezers te waarschuwen tegen al die soorten van kuitsfguano's die men thans ia den handel brengt. Onlangs viel ons een staalken in de hand, en bij nader onderzoek bleek het dat deze guano slechts eene samenstelling was van gewone scheid- kundige messtoften met eene geringe hoe veelheid guano, 't Was dus waarlijk kunst- guano Maar of de samenstelling goed is, daaraan twijfelen wij grootelijks dat zal de scheidkundige ontleding vaststellen. In afwachting raden wij onze lezers aan hunne aankopen slechts bij eerlijke handelaars te doen clie waarborg geven, of bij de directe invoerders te Antwerpen. Confrontatie van Abel Pollet en Achille Deroo. Op 't laatste van verledene week heeft te Bethune eene Confrontatie plaats gehad tus schen die twee mannen, om te zien of Deroo wel plichtig was in den diefstal van Lestrem. Hij loochent alle pliehtigheid en noemt nieu we getuigen die kunnen bewijzen dat hij op den tijd waarop die dief'ten gepleegd werden, te Poperinghe werkte. Onder de getuigenissen is er eene die bij zondér klaar is uit de opzoekingen welke M. Yanlioutte, onze kommissaris, gedaan heeft, wordt er bewezen dat Achille Deroo op al de aangeduide dagen, buiten op 12 juli, aan 't werk was aan O. L. V. toren in onze stad, voor rekening van M. Denys, aanne mer. Daar dit een geloolbare getuige is, moet men dus voor waar aannemen dat Achille Deroo op gemelde dagen te Lestrem niet kon zijn met Bollet. Men vroeg uitleg daarover aan Abeldeze antwoordde Waarom zou ik liegen, ik kan daar geen nut uittrekken. Het kan wel gebeuren dat ik over eenige bijzonderheden gemist ben. In De tarwe is eene plant van hoogst belang omdat zij eene voorname rol vervult ia Ge voeding van menschen en dieren, ook wordt zij door de landbouwers op groote schaal ge kweekt, en hare teelt is zonder twijfel winst gevend als men met verstand en overleg te werk gaat. Een punt waarop tal van landbouwers nog veel te weinig oplettend zijn, is de ver betering der zaden. Hieraan moet meer zorg besleed worden. Men moet het zaaizaad vol ledig laten rijpen, goed reinigen en treuze len. Dan zal men reeds veel gedaan hebben voor de veredeling, en wanneer men dan eene oordeelkundige bemesting toepast, ma; men verzekerd zijn met onze inlandse tie soor ten even goede uitslagen te bekomen als met de vreemde, iioog opgehemelde variëteiten die men slechts tegen beogen prijs kan be komen. Dit gezegd, zullen wij in 't kort de uitsla gen eener proef' kenbaar maken die wij in 1905 op tarwe aanlegden. Een perceel aardappelland van 1 are groot werd onbemest bezaaid, en bracht 20,&u kgr, («eSiiiclif Canada. Een pijnlijk ongeval is alhier Zondag morgen voorgevallen. Een wildopjager werd door een schot gerocht aan 't hoofd en bleef op den slag dood. Ziehier in welke omstan digheden dit droevig feit gebeurd is. Langs de Crombeke-kalsiede, bijna tegen de herberg Het Jagershof staat een ge bouw benoemd Chalet de l'Amitié het welk over een paar jaar gebouwd werd door M. .Scol en Cle van Rijsel, en waarvan M. Louis VanLierde, opper-boschwachter een deel bewoond. De Chalet is gelegen tusschen eene groote uitgestrektheid bosch, foebehoorende aan M. den Baron de Goffinet van Brussel, en waarover M. Scol het recht van jagen heeft. In 't seizoen der jacht komt bovengemelde heer daar zeer dikwijls en ontvangt er me nige uitgenoodigde kennissen, die er den Zondag in jachtpartijen komen overbrengen. Zondag laatst dus waren alweer jagers toegekomen, met het gedacht daar een paar dagen le verblijven. De fransche jagers, te Poperinghe met den trein van 9 1)2 ure toe gekomen, waren om 10 ure in 't Jagershof en begonnen seffens de jacht waren er 10 jagers, geholpen door 18 tra- queurs Zij waren in groepen verdeeld en een der fransche heeren was in liet boscli gegaan genoemd De Diepezeeïe Vier traqueurs volgden hem. Zij waren alsdan in een struik- boschje gezegd jaarschote gelegen op 't grondgebied van Proven, op een 40 lal me ters afstand van 't park der lovio. Op eens roept een der mannen Een fezanl De jagei', die volgens de meting van het par ket, van vier en half tot vijf meters voren ging, keert zich om, ziet den fezant op vliegen, lost een schot dat het doel mist en een eikzaad in tweeën schiet op man hoogte. Zijn geweer wat draaiend lost hij nog een schot en den wildjager Henri Devloo, ge troffen achter het rechteroor valt ten gronde. De boschwachter Louis Vanlierde, die ge heel langs Devloo staat roept uitSapristie un hom me morteen man dood Op dit hooren en een man hebbende zien vallen, uit den jager een kreet en valt drie stappen ach teruit van zich zeiven. Men begrijpt gemakkelijk de ontsteltenis der bijzijnde personen, waaronder zich twee zoontjes van het slachtoffer bevonden Bijna niet wetend wat hij doet, zegt Louis A'anlierde tegen de mannen die bij hem staan: Gij moet zorgen dat het lijk daar blijft lig gen, en dat niemand er aan komt. Deze antwoorden ja en daarop loopt Louis weg ten einde de andere jagers te verwittigen. Het ongeluk was gebeurd rond 10 ure In weinigen tijd waren de jagers allen vergaderd en eene menigte volk, die het gebeurde vernomen had was reeds toege komen De gendarmerien van Veurne en Oostvie teren werden per telefoon verwittigd en zonden seffens gendarmen af, gelast de ge wone bestatigingen te doen en het lijk te bezorgen; men had intusschentijd reeds eene sargie er over geworpen. Een traqueur bracht den onvrijwilligen moordenaar, die buiten kennis ten gronde lag, op zijnen rug naar den chalet, waar men Verboden nadruk. slachtoffer van het jachtongeval van Proven. hem op een bed legde, de komst van den geneesheer afwachtend Om 11,40 ure vertrokken twee der jagers per automobile naar Veurne, om 't parket te verwittigen en te gaan halen. Rond 1 ure kwamen zij terug met de mare dat het lijk moest binneugedregen worden om rede het parket maar 's anderdaags kon komen. De makkers van het ongelukkig slachtoffer namen hem dus opganscli het achterste gedeelte van liet hoold was verbrijzeld en bleef op den grond liggen; de hersens waren uitgeloopen op den grond, liet lijk werd op een ladder gebondenmen kon eenen grooten vuist in de wonde steken; een der aanwezi- en schepte dc hersens alsook de versplenter- de kas van het achterste gedeelte van het hoofd op en legde alles in hetgeen nog over bleef van den hoed die Devloo aan had. Men plaatste dit nevens hem op den ladder, dan bond men eene sargie en wat jagermantels over het lijk, en stilzwijgend trok den stoet naar het Jagershof'waar het lijk in de keet opgesloten werd. Het droevig nieuws werd alras in Poperin ghe en de omliggende gemeenten verspreid en eene groote menigte kwam geheel den dag, de plaats bezien waar het slachtoffer gevallen was. Een der jagers liad ook, met de noodige voorbereidheid, de weduwe het ongeluk gaan melden. De jager die geschoten had was intusschen bij zijn zeiven gekomen en was om zoo te zeggen zot en razend hij trok wanhopig aan zijn baar en op sommige oogënblikken moes ten twee mannen hem vasthouden om alle ongelukken te vermijden. Rond den avond beterde zijn toestand en hij kon met dentram vertrekken om dan met den trein huiswaarts te gaan ia gezelschap der andere heeren. lie onvrijwillige moordenaar was zot van verdriet; het was een fransch uitgenoodigde, 37 jaar oud, en had zelf' geen vrijbrief om in België te mogen jagen. Het slachtoffer, Henri-Louis Devloo, hoe- pelsplijter van stiel, was geboren te West vleteren op 3 Juni 1859. Hij was gehuwd met Julie Verwaerde en woonde sedert lange jaren op Crombeke, juist achter liet Jagers Hof. Hij laat eene weduwe achter met elf kinders, waarvan de oudste dit jaar gelot heeft, en het jongste nog maar zes maanden oud is. Wij hebben 's anderdaags ter plaats van 't ongeluk geweest samen met eenige heeren jagers van Poperinghe en een jachtwachter die ons toonde hoe het ongeluk gebeurd was De vier hadden zich omgekeerd om te zien of de jager liet wild ging raken. Devloo was maar half omge draaid, zoodat het sctiot, dat op dien afstand bal maakt, (men moet weten dat zulk een kardoes van 800 tot 900 zaadjes inhoudt) hem ganscli het achterste gedeelte van het hoofd afrukte. De man draaide een weinig en viel achterwaarts op den rag, met de bee- nen wat overkl uisd. Hij gat' geen liet minste teeken van leven moer, en lag daar met open mond en oogen. Al wat men nog zag, zegt ons een ooggetuige, was een weinig adem, dat uit den mond kwam. Toen Devloo gerocht werd, stonden 4 man nen tegen elkaar: Louis VanLierde stond er langst, Henri Bouve en Canaille Huyghe, ook wildopjagers er voor. De hersens en bloed werden in hun gezichten, op hunne kleederen rondgespat en een gedeelte der hersens vielen op den schouder van Louis Van Lierde, AHHOHCEHBIAD Van heden af is er te bekomen bij r,»,...!.,,.!...,., i. .,»«m - zoo goed als nieuw bij Amand SAL0MÉ, Yperstraat, Poperinghe. waarop véle jonge FraUbooincn, gelegen te Westvleteren, op den Patershoek, Voor alle inlichtingen zich te wenden tot den bewoner-eigenaar Petrus DENYS Bij deze heb ik de eer Ued. te berichten dat gij van nu af bij mij kunt verkrijgen Hopende uwe voorkeur te verkrijgen groet ik Ued. met achting.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1