HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGtfE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. KEPERS, RÜODE KEPERS KEPERS De Rooversbende van broodbakkers in pepceelen BUITEDLiADD. LANDBOUWBELANGEN. NIEUWS UIT BELGIE. ZONDAG 18 November igoö. 5 Centiemen. Tweede Jaar. N'r Sr. ANNONCEN INSCHRIJVINGSPRIJS HOPPEPERSEN Uit Ier hand te koopen Eene welgekalante Studie van IMter Paul LAUWfcRS, voor Bouwgrond en Hovingen Per occasie te Koopen Eene BREIMACHIEN, Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Eerste taps, bollingen herberg kermissen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen inffezonden wo rden Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSESM, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Vande Lanoitte te Vlamertinghe en Bacquaert te Poperinghe. op Vrijdag 14 December 1906, KOOPDAG VAN 6oo zeer schoone en zware HOPPEPERSEN Trekstaken, Stakiststaken en omtrent 5oo bondels Sparresnoei en Brandhout. Gewoone voorwaarden en tijd van 'betaling mits goede borg. bericht aan tie Hoppekweekers. AItai*s«lium$6c l\icuwc Ed. Öuthoit-Hondeghem, MET en as-en 4LO e. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE te midden dor Stad. Voor inlichtingen zich te hegeven hij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. Uit der hand te koopen de Persewesde te Poperinghe, pr Men zou ook deze gronden ver pachten voor hovingen en landingen Charles Deifosse - Pauweis, Koopman in Hoppe, Yperstraat Poperinghe, ALLE SLAG VAN aai, zeer vcoideelige prijzen builen alle concurrentie), berustende op de landing van hüèle Verhaeghe, L'ruggestraat. Uit ter hand te koopen lOU Druivcbooiiicii voor serren en buitenlucht. Appel-, Peer-, Pruim-, Pêchen-, Keerseboo- men, enz.Sieraadplanten. Henri SYNAVE, - Frankrijk. ISrlaMi»£° o|> «le pianos. STADSNIEUWS. ILe Bombardier, Allegro militaire Parès, 2. Love's Reproach, Valse lente Romsberg, 3. Nuit d'Octobre, introduction et 4. Fraiche Rose, Suite de Valses Turine. Door een automobiel doodgereden. Maandag morgend heeft me» QJJ dei} m «aaBuaaETsaBnc- worden ingelijfd AMONCENBLAD Studiën van de Notarissen om 2 ure zeer stipt namiddag, in een keper- bosch blanke talie gekapt, gelegen te Pope ringhe, bij don Abeele, in den Helhoek, Bij deze heb ik de eer Ued. te berichten '■a yij van nu af bij mij kunt verkrijgen EN van de beste kwaliteit aan zeer voordeeligen prijs. Hopende mee voorkeur te verkrijgen groet ik Ued. met achting. In Guillaume-Tell, Elverdinghe-kalsijde, POPERINGHE. NOTARIS TE YPER. zeel- wei gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, groot 1 hectare 43 aren 20 cent. zoo goed als nieuw, bij Amand SALOME, Yperstraat, Poperinghe. Van heden af is er le bekomen bij ÏÊÏfcO vierkante meters Olaw voor Serren, LaKen, gONpiiiiiien, enz. alles voort komende van twee onlangs gebouwde serren (Elk volgens zijn gerief). Twee Vieringen voor hoppekeet. Zich wenden bij Vlamingstraat, 12, POPERINGHE. Te bekomen dei* drukkerij van dit Mad, voor 't jaar 9 '.Ml?, Agendas, Mementos, Recettes et Dépenses, Calen- driers-Mementos, Registers, enz. De kommissie van het budjet, in de fran- sche Kamer, heeft besloten eene jaarlijksche belasting van 10 frank op de pianos in te stellen. Daar er in Frankrijk zoo wat 500,000 pianos bestaan, zou die belasting 5 miljoen opbrengen. Vrouiven advokaten. Twee vrouwen, mej: Mille en Mad. Be- nezech, hebben dinsdag voor 'tberoepshof te Parijs den eed als advokaat afgelegd. Zij droegen de advokalentoga. Er zijn nu vier zulke advokatessen te Parijs. De HVapolcon§ De fransche regeering heeft besloten binnen kort de zilverstukken met de ge kroonde beeldtenis van Napoleon III te ontmunten. In de openbare kassen worden zij reeds ingehouden. Schrikkelijke spoorwegramp in de Verceuig<ie-!§tKteii.JMï doodcu. Te Woougüe is maandag een koopwaren- trein op een reizigerstrein gebotst, die evne groote menigte landverhuizers, van russi- schen, servischen, poolse hen en joodschen oorsprong, naar Chicago overbracht. Zes wagons werden de prooi der vlammen. Up de iü7 reizigers zijn er een vijftigtal vermist. De helft der reizigers zouden gedood of doodeiijk gekwetst zijn. 'lot nu toe heelt men 47 verkoolde lijken, afgrijselijk 0111 zien en volstrekt onkennelijk,teruggevon den. Acht en dertig doodeiijk gekwetsten werden in bijzonderen trein naar Chicago overgevoerd. Aan (leze laatste statie had eene samenscholing plaats van duizenden russen, serviërs en andere uitgewekenen, die wraak riepen en de treinbedieuden te lijf wilden, waarop zij de verantwoordelijkheid der ramp werpen. Men zegt dat het ongeluk te wijten is aan de nalatigheid van eenen bediende, die den machinist van den koopwaï ent rein niet verwittigd heeft van de tegenwoordigheid van den reizigerstrein. lie» zoogezegde ogiMtiaiitl ilrr boeren in Traiiivnak. Depechen Zaterdag in Londen toegekomen meldden dat een klein getal Hoeren, onder't geleidde van zekeren Ferreira, een uitstap gedaan hadden in 't noord-oosten der Kaapkolonie ten einde dit gedeelte in opstand te wekken tegen liet britiseh gezag. Degenen die aan den tocht deelnemen zijn geen Hoeren daar toe uitzettelijk uit Transvaal gekomen maar- eenvoudig eenige onverzoenbare Boeren, die, na den oorlog van 1899-1902 naar Duiisch- Al'rikauitgeweken waren, liever dan onder engelsch gebied te staan. Hetgeen Ferreira gedaan heeft is een zeer slechten dienst aan de Transvalere bewezen Toekomend jaar moet een eigen Parlement aan Transvaal verleend worden en al wat dit zou kunnen bijbrengen is de engelsehen wantrouwig te maken jegens gansch het Boerenvolk. De boeren-generaal Smith is van gedacht dat de aanleidder Ferreira eenvoudig een dief is die, onder voorwendsel van strijd tegen de engelschen, eenige goedgeloovende Boeren medesleept, en naar de Duitsehe be zittingen zal wederkeeren zoodra hij gewaar wordt dat men hem op de hielen zit. Generaal Smith zou liet wel kunnen ge raden hebben. lied lijkvieii een Itelg in wegen. Op de Noorweegsclie kust, nabij Valdoï, is het lijk aangespoeld van een persoon dien men denkt van belgische nationaliteit te zijn. Hij droeg eene cheviotte broek, eene onderbroek met de naamletters L. S., in rood garen gestikt, een licht grijs wollen hemd en een ander in katoen. Op zak had hij een geldbeugel met voor 30 frank belgische munt. Hij droeg een gouden ring met het opschril Edith, 24/6 1898 De drinkeling schijn, tusschon de 30 en 40 jaar oud, heeft zwart haar en meet nagenoeg zes voet; hij schijni ongeveer eene maand in 't water verbleven te hebben. KlocilittvcnierdeHj. Behalve spruiten, porei^en wat late savoo ien, zijn onze tuirperkerPweéral eens ledig en kaai. En die groenten ook zuilen weldra in veiligheid gebracht worden uit vrees van Signor v'riezeman. Dit herinnert ons dat er weeral een jaar voorbij is, een jaar, dat afgeteld of bijgevoegd^ wordt op ons lijstje, volgens men 't 111 klim mende of dalende orde naziet, een jaar nader..., maar neen, verlaten wij die treur- s temmende beschouwingenwij namen immers de pen nièifom te mediteeren, maar wel om eenige wóórden te zeggen over tuinbouw. Niet zoohaast Fjn de tuinen leeg of er wordt al gedacht aan de grond bereiding voor de zaai- en plantingen van toekomende jaar. En niet zonder reden, want «tijd genoeg iaat zijn koren op Tveld», is een oud spreek woord. Daarom ook is liet aan te raden, vooral in leemaeKngen grond, vóór den winter den tuin op icüden te leggen en hem terzelvertijd goed te bemesten. Die doenwijze is kiiërvoordeeligst, omdat, van den eenen kan ij het mest den tijd heeft van te ontbinden en'dat, voor meest al onze groenten, oude vettfvbetcr past dan versche anderzijds wordt de -rond uoor het uitvriezen mulliger en droger. m /lat ispogeens hoofd - vereischt om vroeg te kunnen hovenieren. Dus den grond in de laatste schoone najaars dagen bemesten en op smalle bedden leggen, is eene uitmuntende voorzorg, die ons in het vroeger voorjaar, wanneer men de handen vol heeft, veel lijd en moeite spaart. Doch, wat terzelvertijd ook zou kunnen en moeten gedaan worden, is van die gele genheid gebruik maken 0111 den grond te verrijken aan minerale bestauddeelen. Stal mest en beir bevatten in algetnëenen icgel nog ai veel stikstof, maar mei altijd genoeg fosfüorzuur of potasch. Nochtans om schoone en smakelijke groenten te hebben zijn die stoffen zoo noodzakelijk als de stikstof. e11 hoe beter die ingewerkt worden en met den grond vermengd, hoe meer voordeel men er zal uittrekken. Voor het fosfoorzuur kanmenstaalslakken geven en, om den grond aan potasch te ver rijken, hebben wij kaïniet, chioorpolasch of zwavelzure potasch. Dit heelt dees voordeelmenigeen heeft al ondervonden dat de meest scheikundige meststoffen bijtende bestauddeelen bevatten, b. v. superfosfaat bevat zwavelzuur, die dan, pas bij het zaaien aangewend, de kieming belemmeren, en als dek vette gebruikt, de jonge, teedere plantjes niet zelden verbran den. Welnu, door zo vóór den winter met stal mest onder de aarde te brengen, hebben deze bijtende stoffen die eigenschap verloren en wellicht worden er tal van wormen, maden, enz. door gedood. Per are dus, bij het op bedden leggen, 5 kgr. staalslakken en evenveel kaïniet, of wel in de plaats van kaïniet, 2 kgr. chloor- potasch gebruiken, is eene prijzensweerdige Wihani. IIAtZEDltOUCK. Eene gewichtige aanhouding. Men zal zich herinneren dat het op aan klacht is van August Platteel, 37 jaar oud, mijnwerker te Nceux-les-Mines (Bas-de-Ca- lais), dat het parket in Mei laatst al de leden van de bende Pollet kon doen aanhouden. Donderdag avond na een nieuw vernoor van Abel en August Pollet, die niet opgehouden hadden hunnen aanklager te beschuldigen, heelt M. Boudry, onderzoeksrechter te Bet- hune, August iTatteel doen aanhouden. Het is thans zeker dat Platteel medeplichtig is aan verscheidene misdrijven door de bende gepleegd, onder ander aan de inbraak bij M. Paul Martin, landbouwer te Gonneghem. Ziehier in welke omstandigheden Aug. Platteel aangehouden werd. Lydie Platteel, de schoonmoeder van Abel Pollet, had sedert de aanhouding van dezen laatste Hazebrouck verlaten, en was bij ha ren zoon August, te Noeux-lcs Mines, gaan verblijven. Deze werkte in een der putten van de Ccrnpagnie des Mines Donderdag- werd vrouw Platteel met haren zoon naar Bethune geroepen om er door den onder-! zoeksrechter onderlioord te worden. I11 tegenwoordigheid gebracht van hare twee dochters en haren schoonzoon Abel, vertelde zij den diefstal van rokken waarin dc familie Abel Pollet en de vrouw B.... be trokken zijn. Vrouw Platteel liet zich niet pramen en legde zonder haperen al de ver klaringen af. Op het onverwachts werd haar de vraag gesteld, of het haren zoon August nooit ge beurd was te stelen, en, heel eenvoudig zon der aarzelen, verklaarde vrouw Platteel Op zekeren dag dat August thuis bezig was met zijn dagblad te lezen, over de moorde naarsbende Bollet, riep hij in eens uit dat hij van geluk mocht spreken, vermits de diefstal dien hij zelf eens le (Jassel gepleegd had, ook op den rug der vermaarde bende geschoven werd, hij heeft ook nog wel andere diefstal len gepleegd, maar 't en werd nooit door ie mand geweten Op deze verklaringen oordeelde de onder zoeksrechter het geraadzaam August Plat teel aan te houden deze werd door den politiebeambte M. Jan Denève, in eene her berg te Bethune aangetroffen. Hij had juist een lekker middagmaal geëindigd, en, in op gewekte stemming maakte hij zich gereed om een paar druppeltjes te pakken, toen M. Denève hem op het onverwachts zegde Hoe zijt gij niet beschaamd, Platteel uwe oude moeder in zulk vochtig weder met zulke slechte schoenen te hebben laten afreizen het arme inensch is ziek gevallen, bij zoover dat gij ze naar 't gevang moet komen athalen om met haar terug naar huis te trekken Platteel liet zich vangen in den strik, zoo behendig door M. Denève gespannen, en volgde hem naar het gevang, Hij werd 011- middelijk in tegenwoordigheid gebracht van de gebroeders Bollet en van zijne zusters. Toen August Poliet binnen kwam, sprong iiij Platteel naar den hals met een vloed van scheldwoorden, en zou hem stellig geworgd hebben, ware de politie niet daar geweest, om de mannen te scheiden. Ook Abel Pollet en zijne vrouw overlaadden Platteel met bit sige verwijten, en begonnen hem oumiddelijk met allerlei beschuldigingen te bezwaren. Onder deze verklaringen werd Platteel als 't ware verpletterd hij wist zich volstrekt niet te verantwoorden. Hierop heeft de on derzoeksrechter tegen hem een aanhoudings mandaat afgeleverd de beschuldigde werd oumiddelijk opgesloten. Medeplichtigheid van Celine Pollet in de wreede moord van Crombeke. Maandag laatst heeft M. Boudry, Abel en consoorten ondervraagd over de moordpoging in januari 11. gepleegd te Crombeke op de echtgenooten Lozie, ten einde de medeplich tigheid van Celine Pollet vast te stellen in deze zaak. Abel Pollet, Doroo Theophiie en Marcel die deze misdaad bedreven hebben, bekenden daar menige bankbiljetten van 50 en 100 f'r, en wat kiem geld gestolen te hebben. Niettegenstaande de gezegden van Celine Pollet, verklaarden zij stellig alle drie dat deze de vooitkomst der bankbiljetten kende, welke zij te Poperinghe gewisseld had. Mar cel Deroo verklaarde Celine gaan halen te hebben bij Lapare den morgen na den diefstal bij hun aankomen in Poperinghe. Zooals wij reeds zegden, was Celine Poliet de drie man nen tegemoet gekomenzij wist dat zij eenen slag moesten plegen maar wist niet waar toen Deroo bij haar kwam vroeg zij hem of alles wel afgeloopen was. Deze antwoorde ja en deed haar de zaak uiteen. Samen gmgen zij Pollet en '1 heophiie Deroo vervoe gen in de Zwaan.bij nyrilie Hoiinaert en t was daar dat Abel haar twee bankbiljetten op de kniën legde. Op 't laatste bekende Celine toch die ge wisseld te hebben en een chaie en een louiard gekocht le hebben in Poperinghe. Nieuwe verklaringen. Buiten deze ondervragingen heeft M. Van- lioutte, onze geëerde pohtie-kommissaris, maandag geiieel den dag- overgebracht in 't gevang bij Abel 0111 inlichtingen te beko men over de diefstallen in België gepleegd Tijdens deze onderhandelingen heelt Abel aan M. Vanhoutte nog vier nieuwe diefstallen bekend gemaakt, waarvan wij zuilen spre ken eens dat zij zullen onderzocht women. Lapare verdacht. Vier dagen na de inbraak bij M. Dumont, te Laven tie, waar de dieven verjagen wer den, had een diefstal met moordpoging plaats te Hinges, bij de echtgenooten Fiainent, mijnwerker. Abel Bollet heeft altijd ver klaard deze daad niet gepleegd te hebben en er de daders van niet ie kennen, en aange zien de manier van te werke te gaan, gansch de zelfde was als deze der bende, denkt men dat Lapare misschien niet zou vreemd zijn aan deze zaak, aangezien hij op dien tijd langs die kanten was. Ziellier 111 't korte hoe dit gebeurde De man kwam te vertrekken naar zijn werk en de vrouw was in den keuken toen twee man nen met een masker aan, gemaakt in geelen toiie-cirée, binnengingen en de vrouw be dreigden met eene bijl. Een hunner doorzocht het huis en zij vertrokken met eenen buit van rond de 50 Irank. De daders werden nooit ontdekt. De fraxisclie overheid is van gedacht dat het wel zou kunnen Lapare zijn met belgi sche maten die dat zou gedaan hebben. Te verkrijgen ter drukkerij dezer Man netjes uit de mane en Snoek's almanak voor 't jaar 1907. Zaterdag namiddag ging Achille Gde herberg Den Hommeizak binnen op de Peerdemarkt eu zocht er ruzie tegen een der verbruikers, Charles Quesroy. Daar G in dronken staat was, gebood Questroy hem gerust te zijn. De dronkaard gaf daar geen acht op en deed voort. Hij werd dan aan de deur gezet. Vol woede sloeg hij eene ruit in en stak er liet hoofd door, waar hij eene ga pende wonde bekwam aan de linkerkant van net hoofd, bloedend liep hij naar het politie bureel waar hij, gezien zijnen dronken toe stand, daar eenige uren opgesloten werd om wat te rusten. Volgens zijn verhaal had hij de wonde bekomen door een slag welke men hein met een pintglas zou toegebracht hebben. Het onderzoek zal het moeten uit wijzen. Zondag rond 12 ure is er brand ontstaan in een hofstedeken bewoond door de We Pie- ter Decoster-Vankemmel, gelegen tusschen de Reninghelst en Westoutre kalsiede nabij de herberg De Jager. Geburen begonnen seffen te blusschen en toen de pompiers rond 2 ure aankwamen was alle gevaar verdwe nen. flet is een vier en halfjarig meisje van liet huis dat een vuurtje gemaakt had in de stallingen en alzoo den brand heeft veroor zaakt. De koei en den muil konnen gered worden. Een zwijn ter waarde van «0 fr. kwam in den brand om, alsook wat allaam. De schade die rond de 800 fr. beloopt is door verzekering gedekt. —Ter gelegenheid van Sint Stanislas, pa troon van '1 college, vierde men er Dinsdag het feest der Gedurende Aanbidding». Meu had dus het beeld der Heilige Maagd met gemaakte bloemen versierd en een groot aantal keersen brandden er voor. Een der Bloemkransen schoot in brand en deelde het vuur mede aan de andere. De brand zou eene grootte uitbreiding genomen hebben, zonder de tegenwoordigheid van geest van den E. H. Verhamme, professor van rethorika, die erin gelukte liet begin van brand uit te dooven, Vrijdag morgen gebeurde bijna een erg ongeluk in O. L. V. Kerk tijdens de misse van 8 uren. Drie Gentsche werklieden waren bezig al voren in de kerk de kolonnen te piafonee- ren, toen opeens de stelling begon open to schuiven. Gelukkiglijk konnen zij seffens alle drie afspringen en alzoo alle ongelukken vermijden. De Cecilia-feesten zullen door het stads- muziek op Zondag 18 November ingesteld worden, le dier gelegenheid zal het korps van muziek en Sapeur#-Pompiers 0111 83A u. de hoeren Burgemeester, Schepenen en Gomoonte-raadsneoren ten stadhuize afhalen om samen ter ure misse naar St. Bertens Kerk te trekken. Onder het goed geleidde van den heer muziekmeester Mattiiys zaL er om 11 ure op de Groote Mark een concert uitgevoerd wor den, waarin de volgende stukken zullen gespeeld worden Mazurka Choquard, De eigentlijke leesten zullen acht dagen nadien gevierd worden. Op Zondag 25 November om 1 ure, groot banket voor do eere- en werkende loden van '1 muziekMaandag om 6 ure 's avonds, bolling voor de vrouwspersonen gevolgd door vermakelijkheden Dinsdag 0111 6 ure 's avonds, prachtig toon- en tooneelkund'g avondfeest en daarna vermakelijkheden. De burgerlijke decoratie, ingesteld bij Ko ninklijk bestuit van 21 Juii 1906, wordt verleend aan de volgende leden van 't Korps der Sapeurs-Pompiers en 't Stadsmuziek Kruis van 2e klas aan den Sergeant-ma joor Vandewynckel René Medaillie der ie klas aan den sergeant Lammey Oatniüe en den korporaal Vannouc- ke Rene Medaillie der 2fi klas aan de Muziekan ten Berat Jules, Deiauter Adolphe, Sausen Alphonse en Tiioor Gustave. Onzen besten proficiat aan allen GhcliiveH.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1