HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. Schoone Ztaare B00MEN KEPERS, HOPPEPERSEIM Trekstaken, Stakïetstaken en omtrent 5oo bondels Sparresnoei en Brandhout. WOONHUIS KEPERS ROODE KEPERS HOPPEPERSEN BROODBAKKERIE Schoon Iflisdaad Gefolterd, BUlTENLiAtm De Rooversbende van in penoeelen voor Bouwgrond en Hovingen REIS- en RWEEKDUIVEN, üARDGOUWBEliAHGEN. JlIEUtfS UIT BEIiGIE. 5 Centiemen. ANNONCEN INSCHRIJVINGSPRIJS Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. baandag 10 December 1908, Vande Lanoitte te Vlamertinghe en Racquaert te Poperinghe. Vrijdag 21 December 1908, Stadie Van Niter Paul LAUWERS, de Perseweide te Poperinghe, Charles Oelfosse - Pauwels, Ed. Duthoit-Hondeghem, Verkooping van 37 allerbeste Ons Nieuw lengelwerk. ZONDAG 9 Decembeï 1906. Derde Jaar. Nr 2. Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Eerste taps, bollingen Herberg kermissen worden ingelijfd mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Van lieden af tot einde December zal het Amioiicciibliid gratis gegeven v orden aan alwie zich inschrijft voor eon abonnement gedurende 't jaar 1907. Studie van den Notaris BÖUCQÜEY, TE POPERINGHE. Openbare Verkoping van TE POPERINGHE, I. Om 10 uren voormiddag, 7 Koopen Iepen, Esch en Abeel, (2m. tot 2m,65 dik). I?, p de Weide gebr. door Hri. Carpentier, Koopen Iepen, (2m tot 2m,4o dik), iTTT de luvfcied© W" Ecgèas GiMcheï t, 29 Koopen Populieren en Eiken, (lm,50 tot 2m,15 dik). II.—Op de hofstede Charles Vancaeyseele- Kesteman, 31 Koopen Iepen, Eik en Populieren, (al van 2m tot 2™,05 omtrek). Vergadering ter hofplaats Gillebert. op Vrijdag 14 December 1906 om 2 ure zeer stipt namiddag, in een keper- böscli blanke talie gekapt, gelegen te Pope ringhe, bij den Abeele, in den Helhoek, KOOPDAG VAN 6oo zeer schoone en zware Gcicoone vooricaarden en tijd van betaling mits goede borg. (iu «ene zitting), Openbare Verhooping van een gerievig en kloek met achtergebouw, zijnde het sterfhuis van Mr Henri Ryckewaert,'en 3 aren 20 c. grond, te I*o|H'i*iiBgli(', in de Schaalstraat. Thans onbewoond. Handslag met de geldtelling. Per occasie le Koopen Eene BREIMACHIEN, NOTARIS TE YPER. Uit der hand te koopen zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, groot 1 hectare 43 aren 20 cent. Men zou ook deze gronden ver pachten voor hovingen en landingen Koopman in Hoppe, Yperstraat Poperinghe, ALLE SLAG VAN aan zeer vcordeeüge prijzen (builen alle concurrentie), berustende op de landing- van Fidele Verhaeghe, Bruggestraat. Bericht aan de Hoppekweekers. EN van de beste kwaliteit aan zeer voordeeligen prijs. In Guillaume-Tell, Elverdinghe-kalsijde, POPERINGHE. Uit ter hand te koopen Eene weSgekalante MET en l* -4IO c. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad. Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. Uit ter hand tc koopen 250 vierkante meters («la* voor Serren, l.ssttfni. gespannen, enz. alles voort komende van twee onlangs gebouwde serren (Elk volgens zijn gerief). 100 Pi'iiivOiooitu ii voor serren en buitenlucht. Appel-, Peer-, Pruim-, Pêchen-, Keerseboo- men, enz.Sieraadplanten. Twee Vieringen voor hoppekeet. Henri SYNAVE, Vlamingstraat, 12, POPERINGHE. Op Zondag 9 December, bij IBésiré Sclimidt, Groote Markt, gansch het Ilok uitmakende van d'heer Camille DELAVA. Xomlag SfïB Deeember, beginnen wij een nieuw Mengelwerk, niet name DOOR Hendrik De Zeine. Sm- GE'VOADEW, Maandag, op den Kamer der Speelgoederen in den Bazar, bij Sansen-Decor te, oenen lichten huissleutel, die eens vermaakt is geweest Wij herinneren onze geachte abonnenten nog eens dat wij toekomende week onze kwittancien zullen dpen ontvangen in stad en na den 15" dezer buiten stad, mits 10 ct. opleg voor kosten. Fraiiki'ijEi. f>e gelii'ooiide IVapoIeons. Men weetdat in België de kleine Fransche zilverstukken, met de gelauwerde beeltenis van Napoleon III (de - gekroonde Napoleons- zooals men zegt) zeer talrijk zijn. Zooals wij over 14 dagen zegden, is er spraak van die stukken in 'tkorte te. ontmunten. De Fransche openbare kassen trekken reeds de halve frankskens in, doch dat gaat niet zonder eenige plagerijen. Inderdaad, de Banqtie de France beroept zich opTene wetsb jwling om aan de ont- vangslbureelen de stukken terug te zenden die eoaigzins geschonden, misvormd of ge merkt zijn. Daar de ontvanger niet kan weten wie van zijne beambten dit of dat stuk, door de schatkist geweigerd, ontvangen heeft, vindt hij zich dus verplicht een verlies te ondergaan of de geweigerde stukken weer in omloop te brengen. Daaruit blijkt dat, als de intrekking van het Fransch zilvergeld officieel wordt aan gekondigd, er in de handen van het publiek geeneandore stukken zullen overblijven dan die welke aan do Staatskassen geweigerd worden. Dus, handelaars en burgers, opgepast. In rïe Iransclic Manier*. Eenige socialiste afgeveerdigde hebben aan de Kamers een wet voorgesteld om het op schrift God bescherme Frankrijk - dat op den platten boord der fransche vijffrank stukken staat, op de nieuwe stukken achter te laten. De wet werd aanstonds aanveerd en het Gouvernement is thans aan 't zoeken, welke nieuwe formuul men op de vijffrank stukken zal zetten. Stoutmoedige (lieiktal. Zaterdag avond rond 9 ure, laadde, aan het postbureel der Bayardstraat, te Toulou se, een postbediende eene postkoets. Toen bij den laatsten zak brieven wilde opladen vond hij de deur van het postbureel geslo ten. Toen hij, langs een omweg, buiten kwam, waren peerd en postkoets verdwe nen. Rond middernacht vonden agenten- wielrijders koets en peerd in een depot van bouwmaterialen der Lusthuizenstraat. De zakken met brieven en weerden waren open gesneden en geplunderd. Men schat de ge stolen weerden op 15 tot 20 duizend frank. Tc BCocbaai*. Een schrikkelijke brand heeft maandag een gedeelte der weverij van M. Georges Brouraeys en Cle vernield. De schade wordt ireken'd op 15,000 frs. en is door verze kering gedekt. lu de liollamlschc koloniën. Een detachement hollandsche troepen dat terug keerde van eenen strijd tegen de Alfou- ras in Nieuw Guinea, werd in eene hinder laag aangevallen. Acht soldaten werden gedood en zeven manschappen, waaronder een luitenant, doodelijk gekwetst. Schrikkelijke ontploffing iu B}iiit*cSiiaixl. Flene schrikkelijke ont ploffing heeft plaats gehad te Annen in eene fabriek van roburiet. Ontplofbare stof ge kend onder den naam van gom-dijnainiet en ontplofbare gelatine). Volgens de berichten zijn er 80 dooden, 62 doodelijk gekwetsten en 150 a 180 licht gekwetsten. Voorbijgangers die op 600 meters van de plaats der ramp verwijderd waren, werden door de ontploffing getroffen. De stoffelijke schade wordt globaal gere kend op 2 miljoen, I» Marokko. De toestand blijft gespannen in Marokko. Het leger van den prins-bandiet Raissouli, reu. groeit gedurig aan en verspreidt den schrik rond Tanger. Raissouli hitst de Mooren op met te verklaren dat Marokko door een europeeschen inval bedreigd wordt. Eene afdeeling der fransche vloot van de middelandsche zee is naar Marokko vertrok ken. Ooi'logsbedreigiii» Over eenige weken stemde het Staatsbe stuur van Californië (Amerika\ eene wet waardoor de kinders der Japanen aldaar verblijvende, uit de scholen gesloten waren. Japan komt nu te verklaren bereid te zijn, zijn land- en zeeleger te gebruiken indien het noodig is, om de maatregelen te doen intrek ken door de Californische overheden ten opzichte der Japansche scholieren genomen. Dat zou bijgevolg een oorlog tusschen Japan en de Vereenigde-Staten zijn. In het ministerie van zeewezen te Was hington is men druk bezig alles op te maken om rap gereed te zijn in geval van mobilisa tie. De Japoneezen van hunnen kant, zetten met koortsigen drift het bouwen van oorlog schepen voort. Op het einde van 1907, zal Japan zooveel zware pantserschepen bezitten als Engeland zelf, 'tis te zeggen dat het er zes zal hebben, terwijl Duitschland maar over drie en de Vereenigde-Staten over twee beschikken. Het-landleger der Japoneezen wordt ook hervormd en merkelijk vermeerderd. Dat alles moet de mogendheden doen na denken die koloniën bezitten in het Verre Oosten. Men hoopt nochtans dat het verschil tusschen Japan en Vereenigde-Staten op diplomatieke wijze zal opgelost worden. Yorcenigde Staten. Zaterdag in den morgen, staken 300 ge- maskeerden in de stad Princetown, twee groote tabakfabrieken in brand. Deze 300 brandstichters waren burgers, die woedend geworden waren over den trust van den ta bak die den prijs dezer plant zeer heeft doen klimmen. De wet wilde den trust niet bei teugelen en daarom besloten de tegenstrevers van den trust zich door brandstichting te wreken. Bn Rusland. De bestuurder der gevangenissen van Warschouw heeft eene statistiek opgesteld van de personen die, sinds 't begin van 1906, uit europeesch Rusland naar Siberië geban nen zijn er zijn er niet minder dan 40,000, mannen en vrouwen Voor uwe DËZOLKSKAARTJES, Groote keus van FANTAISIE-POSTKAARTEN voor Kerstdag en Nieuwjaar. DE iiiioiiia viu). De bemesting ook speelt eene groote rol in de opbrengst. De meeste landbouwers bepa len er zich bij gedurende den winter twee, driemaal den boomgaard te overgieten met beir of mestsap. dat ze op dit tijdstip in over vloed hebben. Dat is niet af te keuren, maar de bemesting is te eenzijdig. De boomen zullen daarmede wellicht" welig groeien, maarvoorde fruitvorming isdit onvoldoende. Beir en mestputwater zijn te arm aan mine rale bestandueelen, namelijk aan fosfoorzuur en potasch Wil men dus de vruchtbaarheid van den boomgaard verzekeren, dan geve men per hectare jaarlijks 500 kgr. superfosfaat of ijzerslak en 200 kgr. chloorpotaschBeschikt men niet over eene genoegzame hoeveelheid beir, dan voege men hierbij 200 kgr. zwavel zure ammoniak. Zooals wij komen te zien kan overvloed van spoedig opneembaar stikstof eerder te vreezen zijn voor fruitboomen. Het ammoniaksulfaat wier stikstof lang zaam opneembaar wordt naarmate de nitri- ficatie vordert, schijnt dus de organische bemesting voordeelig te volledigen. In alle geval meenen wij dat hij moet verkozen worden boven het sodanitraat, waarvan de stikstof te spoedig zou opgenomen worden ofwel in den ondergrond zou zijgen, zoo de voorwaarden van aaneigening ongunstig waren of zoo er groote regens volgden. Al de aanbevolen meststoffen mogen, on- dereengemengd, uitgestrooid worden van in November tot Maart. Zij zullen gedeeltelijk door het gras en gedeeltelijk door de boomen benuttigd worden en de heele opbrengst kan niet dan er bij winnen. Wüiam. IiAZEBROUCK. In den loop zijner verhalen over de diefstallen gepleegd te La ven tie, had Abel dikwijls gesproken van zekere Isaië van Strazeele die hem inlichtingen zou gegevon hebben over een diefstal gepleegd bij M. Du- mont, te Laventie. De persoon, door den hoofdman aldus beduidt, is zekere Isaië Loving, veekoopman te Merris. Den opsteller eener fransche gazet ont moette M. Loving, donderdag morgen, en vroeg hem of hij inderdaad in de bende gemengeld was. Ik heb hooit in onderhandelingen geweest metM. Dumont, verklaarde hij en ken zelfs de broeders Pollet niet. Maar waarom beschuldigen de dieven u dan Ik denk dat ik het slachtoffer ben eener wraak, antwoordde de koopman, want ik. heb eertijds een lid der bende doen vervol gen namelijk Fauvart, die nu te Bethune opgesloten zit. STADSNIEUWS. In de laatste vergadering van den gemeen teraad is er besloten geweest dat de kleine marktvan Poperinghe, die zich uitstrekt van Sinte Bertens kerk tot aan de brouwe rij van M. N. Bataille, voortaan de naam zal dragen van <- BERTENS PLAATS. Men heeft dit gedaan, waarschijnlijk, met het inzicht later daar een gedenkteeken te plaatsen ter gedachtenis van wijlen Mijnheer Félix Berten, gewezen burgemeester van Poperinghe, die een zeer belangrijk erfdeel aan de Burgerlijke Godshuizen nagelaten heeft, 't Komt daardoor dat do belastingen en de patenten aanstaande jaar veel zullen verminderd worden in onze stad. Zondag namiddag was den genaamden Theophile R... naar den vogelhoek gegaan, alwaar zijne vrouw, die sedert twee jaren van hem gescheiden is, bij hare moeder woont. R... wilde zijne vrouw spreken, doch daar deze weigerde, wierd hij zoo kwaad dat hij de vensterramen en ruiten verbrijzel de. In een woord, hij sloeg al aan stukken waar hij aan kon. De gendarmerie begaf zich ter plaatse en stelde een onderzoek in. R... is naar Frankrijk gevlucht. Zondag avond is er twist ontstaan in de herberg Hirondelle Watoustraat, tus schen eenige jongelingen van den vogelhoek. Den baas zette de ruziemakers aan de deur, alwaar zij malkaar wederzijdsche slagen en stampen toebrachten. In de worsteling zijn er verscheidene pintglazen en eene venster ruit gebroken. Zondag nacht rond 11 yt ure, zwierden er drij bedronken personen door de stad in hunne hemdmouwen. Zij droegen eene sper- re met een rooden sluier en pelders er aan gebonden, die diende voor hun vaandel. Daar zij zongen en nog al veel gerucht mieken wil den de politie-agenten hun dit verbieden een hunner nam de vlucht doch de andere twee kwamen in opstand met de agenten en. werden naar den amigo geleid. Maandag avond ontmoette de politie zeke ren Victor L. die nog eene straf uit te boeten liadt en sedert eenige maanden vluchteling was. Hij werd aangehouden en Dinsdag naar het gevang van Yper overgebracht. Donderdag avond rond 5 ure bood zich een vreemdeling in het politiebureelaan en vroeg aan den agent Yerwaerde, er tegenwoordig, of er geen middel was om naar Hoogstraeten gedaan te worden. De man verklaarde Va- lère Samyn te noemen, 26 jaar oud, smids- gast, wonende te Yper en zonder middelen van bestaan te zijn. Hij zegde niet te kunnen werken daar hij onderhevig is aan vallende ziekten. Men sloot den vreemdeling in den amigo op en Vrijdag werd hij veroordeeld om voor onbepaalden tijd ter beschikking van 't Staatsbestuur te blijven. Hij werd overgebracht naar 't gesticht van Wortel. Rousbrugge. M. Boyart, vérificateur der douanen te Antwerpen, is benoemd tot contróleur den douanen te Rousbrugge-Haringhe. Yper. De policie heeft een franschen deserteur aangehouden, die in banbrouk verkeerde. Hij was in 1902 uit België verbannen. Hij zal, na uitboeting zijner straf, op zijne aan vraag, over de hollandsche grens gezet wor den. De aangehoudene verklaarde dat hij liet fransche leger ontloopen was. omdat hij het aartsdom vond, te moeten dienen om de kerkdeuren open te breken. Hij zou dit stieltje liever uitoefenen op de deuren der brandkoffers. M. Hellens, controleur der douanen te Lanaeken is ontvanger der rechtstreeksche belastingen en accijnzen benoemd te Yper. M.Guedens, ontvanger te Yper is benoemd te Lebbeke, AROICENBLAD ten verzoeke der Burgerlijke Godshuizen dezer stad op nagefnelde hofsteden (gift van M1 Berten) Reninghelst-kalzijde tegen stad), A.Op de Weide gebruikt door Hri. Lebbe, adering op de Weide Henri Lebbe. II. Om 2 uren namiddag, Studiën van de Notarissen mummmmmmmimm STUDIE VAN DEN NOTARIS Viincayzeele, Reningiielst. om l ure namiddag, ter herberg Den Vetten Os te Poperinghe Kleine Markt, zoo goed als nieuw, bij Amand SALOMÉ, Yperstragt, Poperinghe. Van heden af is er te bekomen bij Bij deze heb ik de eer Ued. te berichten dal gij van nu af bij mij kunt verkrijgen AllerselioiiKie Meiivo Hopende uwe voorkeur le verkrijgen groet ik Ued. met achting. Zich wenden bij oorspronkelijk verhaal door Geen twijfel of onze geachte lezers zullen met veel iever en genoegen dit boeiend iverh vervolgen. wendt U ter drukkerij van dit blad. Vervolg.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1