HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPEHINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Saterdag namiddag. WOONHUIS Woonhuis-Herberg BO03HEI BOSCHTtHililEd ROODE KEPERS 3ooo KEPERS KEPERS BROODBAKKERIE De Rooversbende van 6 Eikenboomen HOPPEPERSEN 5ooo HOPPEPERSEN, RAI b. 07 a. 01 e. Taiïlie B.-4. h. 04 a. 68 e. Taillie REIS- en HWEEKDUIVER KEPERS Hoppepensen in pereeelen voor Bouwgrond en Hovingen Buitenlandsche Politiek. BUITENEANDSCH NlEUfflS. 5 Centiemen. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. NIEUWJAARWENSCH 1907. Donderdag 3 Januari 1907, Dinsdag 15 Januari 1907, ï^oensdag, 9n Januari 1907, de merkweerdigste der streek Vrijdag, 18 Januari 1907, Ed. Öuthoit-Hondegliem, I.laandag 7 Januari 1907, Laryxboomen Sparrebondels I!.Vrijdag 11 Januari 1906, /erkooping van 25 allerbeste Charles DeSfosse - Pauwels, Studie van Mier Paul LAUWERS, Uit der hand te koopen de Perseweide te Poperinghe, ZONDAG 3o December igoö. Derde Jaar. N 5. Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Eerste taps. bol int gen Herberg kermissen •worden ingelijfd mits betaling van 25 c". Alle Annoncen® vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f 2,50 binnen Gael f 2,00 norbsr^iers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1.00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. O Stad- en streek- en landgenoten Die het jaar zaagt afgeschoten Van de peze van den tijd, Daar den Doge houdt Hij die God is En steeds schiet zóó 't ieders lot is Naar het doel der eeuwigheid 'k Wensch u 't nieuwjaar vol genachten, Vrij van kommer en van zuchten Dat liet u verblijden mag Dat uw pijn in vreugd verander En het zuur in zoet verpander En de traan in gullen lach 'k Wensch u hommel rijk in drachten Schoone dagen, milde nachten, Dat Gods goedheid hem bewaar! Dat de Blok" moog ponden wegen En bevracht met 's Hemels zegen Rijp van 's Heeren gunsten zwaar 'k Wensch u brouwer, kloeke bieren Geur en kleur een waar versieren, Doch ook kracht die 't lijf versterkt, 'k Wensch u baas een eerlijk winnen Goed verzet ook, immer binnen Recht en rede braaf beperkt. Ambachtslieden rept uw handen Vroo en vreugdig. vrij van banden Die het wee rond 't herte smeedt. Timmert, naait ge of bakt go koeken, Wilt uw deugd in de arbeid zoeken, God die heeft ze er rijk besteed. Al die koopen en verkoopen Vlucht de menscllen die u slroopen En wier ware is leugentaal. VRet er. weegt met 'mate en wichte^ Wilt uw land in recht bedrichten Dat uw woord ook nimmer faal! Dat gij 't jaar aaneen moogt binden En wat overschot moogt vinden Tot eens komt de "meerder nood N Dat ge ook hen die honger lijden Met uw gunsten moogt verblijden En met de armen deelt uw brood Dat de jaren, komen, varen U ten goede in volle scharen Wijl gij wakker 't leven draagt Sterk in liefde, zonder gallen, Recht met ieder, zoet met allen, Zoo 't de Heer des Hemels vraag Ei dan stad- streek- landgenoten Die het jaar zaagt afgeschoten Van de peze van den tijd. Daar den boge houdt Hij die God is En steeds schiet zoo 't ieders lot is, Vaart eens blij ter eeuwigheid! V. L. Stadie van den (iotaris DEVOS, TE WATOU, 1" (in eene ziiiiiift), om 3 ure namiddag, te Watou, ter herberg De Koornbloem, bewoond door de wed. Deschrevel-Rouserez Openbare Ver hooping van een gerievig met 1 are 18 cent. grond, gelegen te WATOU-plaats. Gebruikt door Henri Van Elslande tot 1 October 1907, mits 7 fr. te maande boven de grondlasten (in eene zitting), om 3 ure namiddag, in de te verkoopen herberg Openbare Verhooping van een nieuw gebouwen met 80 cent. grond en erve, gelegen te WA TOU in de Vijfhoekstraat. Bewoond door den verkooper Omer De- bcrg, tot ln Februari 1907. Kantoor van den Notaris DA VA TE POPERINGHE. zeer slipt om f£vi uren namiddag, Aanzienlijke Ver hooping vsasi OT koopen buitengewoon schoone en zware iepen- eiken- abeelen- esschen populieren- platanen- en andere bijna al van 2 tot 3 meters dik, en van gemakkelijk vervoer, TE POPERINGHE, Kerst. Op d'hofstede, in den P^selhoek, dicht bij den qteenweg naar Woesbsn, ge bruikt door Cyrilie Crevits na J. VancaysMe TwoetSs. Op d'hofweide van 't liofsWh- GT] ivojwn1-rfjr^or rU\ We I ouc Q GcrJiOTP langs den steenweg naar Elverdinghe, tegen Stad. En ilerds. Op d'hofstede, bij d'herberg De Ster, tusschen den st.eenweg naar Elverdirighe en dengenen naar Yper, nu ge bruikt door René Vancayseele. Openbare Verkooping VAN EN l*l»mLsoenen9 staande op 2 partien bosch te WAT0Ü, 3 partien te POPERINGHE, en een boscli te WESTVLETEREN, Al te samen groot 4 heet Ï5f aren, A LP ME DE staande te Poperinghe, op de Waterloop, en op 't bosch te Westvleteren. B» Bericht aan de Hoppekweekers. Alle rttciiosisie \icinve van de beste kwaliteit aan zeer vqordeeligen prijs. In Guillaume-Tell, Elverdinghjékalsijde, POPERINGHE. Studie van den Notaris B0UCQUEY, TE WESTVLETEREN in do Siii<-Si\<i' ijosselhen. Openbare Verkooping VAN VERKOOPING VAN Gemeente CROMBEKE, met lim staande in de SUSixlo Dosseiien. Voor de aanwijzing zich te begeven bij L. Vaniierde, voornoemd. met Plantsoenen staande op de partie bosch genaamd Sten JootmnS. Ambt van den Notaris DEVOS,Watou. Op Zondag 3o" December, Koopman in Hoppe, Yperstraat Poperinghe, ALLE SLAG VAN aan zeer voordeelige prijzen (buiten alle concurrentie), berustende op de landing van Fidéle Verhaeghe, Bruggestraat. Van heden af is er bij mij te verkoopen extra schoone Uit ter hand te koopen Eene welgekalante MET ui. en iï aren e. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE te midden der Stad. Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, ie Poperinghe. NOTARIS TE YPER. zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, groot 1 hectare 43 aren 20 cent. Men zou ook deze gronden ver- Dachten voor hovingen en landingen Per occasie te Koopen Eene BREIMACHIEN, Te verk rijgen ter drukkerij dezer Man netjes uit de 'viane en Snoek's almanak voor 't jaar 1907. van alle slag, aan zeer voordeelige prijzen bidlm alle concurrentie) ALFONS CREUS, lièrferg «nu»! Tegen het Kerkhof, te Poperinghe. Declaratien voor brouwers en Passavants te verkrijgen bij SANSÊN'DÊGÖRTé, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Frankryk. Ik'Di tmnie! omlcr hot kanaal. Verleden week werd in het ergelsch Parle ment een wetsvoorstel neergelegd, waardoor toelating wordt gevraagd tot bet stichten eener maatschappij voor het aanleggen van den tunnel onder het Kanaal, om Frankrijk met Engeland te verbinden. Het voorziene kapitaal bedraagt vier hon derd miljoen frank. De eene helft dezer som zal in Engeland en de andere helft in Frank rijk ingeschreven worden. Er zullen feitelijk twee tunnels gemaakt worden, het engelsch gedeelte zal zich bij het fransch gedeelte komen aansluiten. Er zullen feitelijk twee gelijkloopende tunnels gebouwd worden met èene totale onderzeesche lengte van vier en twintig mijlen. Dö tunnels zullen elk ongeveer 5 1/2 me ters binnenwaartsche doorsnede hebben. De eed voor <le gexnoornrii. Het fransch gouvernement zal eene wet voorstellen waarbij de eed voor de gezwoor- nenvan het assisenhof gewijzigd wordt; men zal eenvoudig de woorden Voor God en de menschen weglaten. Bn B£ti»land. Admiraal Nebogatof en drie andere bevelhebbers die zich, tijdens den russischen-japanschen oorlog, te Shou- Shima, aan de japaners overgaven, werden maandag door den Krijgsraad van St Peters burg ter dood veroordeeld. De krijgsraad nam evenwel de uitmuntende diensten, vroeger door de betichten bewezen, in aan merking, en besloot den Gzaar voor te stellen de uitgesprokene straf in tien jaar opsluiting in eene vesting te veranderen. BI» Kerkvervolgingen. Hulp aan de fransche geestelijkheid. Uit Londen wordt gemeld dat de hertog van Norfolk zich ter beschikking van Z. H. den Paus gesteld heeft om een engelsch ko- miteit in te richten gelast met geld in te zamel en om in de behoeften der Kerk van Frankrijk te voozien. Voor de policierechtbank van Rijsel. Achttien geestelijken van Rijsel en omlig gende gemeenten verschenen zaterdag mor- gend voor de policierechtbank van Rijsel, omdat zij zonder voörafgaandelijke aanzeg ging en bijgevolg zonder de toelating van de regeering, de H. Mis gecelebreerd hadden. Er hadden in de zaal betoogingen ten voor- deele der vervolgenne priesters plaats. De vrederechter Daguin maakte zich kwaad, wat eene algemeene lachbui verwekte, en dreigde het publiek te doen uitdrijven. Het vonnis werd voor eene maand verschoven. De bisschop van Badajoz, in Spanje, heeft Z. Em. kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs, per brief verwittigd dat de oude of zieke fransche priesters iu zijn seminarie of bij de priesters van zijn bisdom, altijd een onderkomen zullen vinden ESianken Ic^cii negers. Te Ba- halak, Vereenigde Staten, hebben dagelijks verwoede vechtpartijen plaats tusschen blanken en negers. Twee blanken en'zeven negers zijn gedood en verscheidene gekwetst. Een groot getal negers maakten zich maandag gereed om het kwarlier door d< blanken bewoond, aan te vallen; deze laat sten, vijf en twintig in'getal, bereiden zich om een verwoed verzet legen den mogelijken aanval der negers te bieden. Troepen met mitrailjeuzen zijn ter plaats gezonden. I'YankrijEi.Eene schrikkelijke zaak- van engeltjesmakerij is te Parijs" ontdekt. Eene vroedvrouw en verscheidene medebe- tichten zijn aangehouden. De meid der vroed vrouw beweert dat hare meesteres elke maand twaalf vijftien kinderlijkjes in hare stoof verbrandde, en zulks sedert verscheide ne jaren. De vroedvrouw loochent krachtda dig, doch in de stoof heeft men overblijfsels van verkoolde beenderen gevonden In bet geheel zou die vrouw 150 kinderlijkjes ver brand hebben. Dinsdag hadden de zwemmerselubs van I'grijs een wedstrijd ingericht voor 't winnen der K'erlsciiaal Men moest dé Seine, die te Parijs ongeveer 300 meters breed is, over zwemmen. Het was vinnig koud en het vroos 3 graden onder 0. Acht mannen namen aan den wedstrijd deel. Ten 10 u. 40 m werd het signaal gegeven en acht mededin gers sprongen het water in. In 't midden der rivier werden vijf hunner door de strooming der rivier meêgevoerd en moesten aan boord der.bootjes gehaald worden. De drie anderen zwommen de Seine over. De prijs werd ge wonnen door een franschman, Meister ge genaamd, die de Seine overzwom in 2 minuten en 12 seconden. Iu de Pyreneën. Yogeezen en het Juragebergte, alsook te Lyon, heeft het overvloedig gesneeuwd. De bewoners van verscheidene dorpen van Prades zijn door den sneeuw ingesloten en hebben gebrek aan levensmiddelen. Men heeft in den om trek van Remiremont verscheidene lijken onder den sneeuw ontdekt. Blalie. Dinsdag heeft de politie in de Venetiëstraat, te Napels, eene ijselijke ont dekking gedaan. Drie gebroeders, De Luca genaamd, 23, 20 en 19 jaar oud, werden stevig aan elkaar gebonden, in een bloedplas gevonden. De eene was dood, de anderen waren stervend. De zaak is zeer geheimzin nig. De politie denkt evenwel te weten dat de drie mannen anarchisten of leden van een geheim genootschap zijn, die men aan gevallen, geboeid en met dolksteken door korven heeft, om aan de bevelen van hunnen hoofdman ongehoorzaam geweest te zijn. E^Biirfsehlaml.Maandag hebben de pompiers van Berlijn niet min dan twee en twintig groote branden te blusschen gehad. Een dezer rampen heeft eene schade aange richt: van meer dan een miljoen mark. .^oord-AiiHTÊSta. In den omtrek van Saint Paul is een express trein op eene lokomotief en vier wagons gereden. De trein ontriggelde; er zijn 25 dooden. Vereenigde Staten.Dr G. Zitshoff, geneesheer te Buffalo, is aangehouden onder de beschuldiging opvolgentlijk eéh honderd tal vrouwen te hebben gehuwd om ze na korten tijd te verlaten, natuurlijk niet zon der hunne spaarcenten met zich te nemen. De kerel is geboortig uit Zwitserland en deed zijne studies in Amerika. Door den onderzoeksrechter ondervraagd, heeft I)r Zitshoff, in zijne al te groote nederig heid verklaard slecht de echtgenoot le zijn van 32 vrouwtjes. Maar het gerecht heeft de zekerheid dat hij, in min dan 2 jaar tijd, 62 a 98 vrouwen tot zijne wettelijke echt- genooten heeft gemaakt Spanje. Te Madrid is de genaamde Maria Meto gestorven in den ouderdom van 125 jaar. Zij werd geboren den7 October 1781 HAZEBROLCM. De moord van Crombeke. Zooals wij verleden week melden zijn verscheidene getuigen van Poperinghe, en Edouard Lozie, het overlevend slachtoffer van Crombeke, Zaterdag laatst naar Both li ne gegaan om er in tegenwoordigheid ge steld te worden der laffe moordenaars, Abel Pollet en de gebroeders Deroo. Edouard die seffens met een stuk hout een slag gekregen had op het hoofd dat hem buiten kennis bracht, herkende geen der mannen. Zij wer den toch herkend door de getuigen en bekenden ook alles wat ten hunnen laste opgelegd was. M, Cpupillaud van Hazebrouck, die het onderzoek der misdrijven der bende Pollet die hem aangingen gedaan heeft, zal zijn dossier aan M. Boudry van Bethune over geven. Deze zal dus al de zaken moeten sluiten. Iets over de ËIEËfU O REGEERINGSVORM. Bij middel eener waarnemingskas, kunnen wij gemakkelijk het Verrukkend schouwspel gadeslaan welk de Wonderlijke nijverheid der bieën aanbiedt. Men is ver wonderd bij het zicht van den wedijver welke zich in hen werk vertoont met eene schoone lentezon. De eenen komen van het veld terug, bela den met pollen en van honing volgekropt, terwijl andere de vlucht nemen om eenen dergel ijken oogst te gaan opdoen; eenige andere gebruiken hunne krachten om uit de woning het lijk eener zuster te trekken, welke vroegtijdig gestorven is, of wel dit eener vreemde welke zij gedood hehbeu. Hier reiniger; zij de cellen of sluiten zij de maden op welke tot hunne volle ontwikke ling gekomen zijn; daar hernieuwen zij de lucht hunner woning Niets merkwaardiger dan hunne vereeni- gingswijze op hunne voorste pootjes gesteund, met het achterlijf omhoog, klapwieken zij met snelheid. Ziehier jonge bieën, welke uit de wieg komen en op liet schouwtooneel der wereld verschijnen. Zij doorbooren het deksel dat hun gevan gen houdt en steken het hoofd buiten dan, met hunne voorste pootjes klampen zij zich aan den rand der cel vast en duwen zich vooruit. Seffens verhaasten de oudste zusters zich, hun het voedsel en de zorgen toe te dienen, welke zij vereischen; andere zijn met den onderhoud van het broed gelast zij steken hot hoofd beurtelings in iedere cel en geven der larven het noodige voedsel. Hier zijner welke met stuifmeel terugko men. Zij klampen zich met hune twee achterste pooten aan eene cel vast. welke ledig of gedeeltelijk met pollen gevuld is zij steken in de cel eerst hunne achter-, dan hunne middenpooten, met dewelke zij de diefjes stuifmeel losmaken en naar den bodem der cel. afduwen, en dan trekken zij zich terug. Eene jonge bie, welke nog te zwak is om te azen. haast zich om met het hoofd de cel in te trekkenmet hare tanden kauwt, drukt en schikt zij de balletjes pollen, na ze met eene honingachtige vloeistof be vochtigd te hebben. Wij bemerken dat- de bieën in 't algemeen geen stuifmeel van verschillende kleur in in eene zelfde cel plaatsen, evenals zij op den zelfden uittocht ook maar eene kleur van pollen inoogsten. Als zij eene soort van bloemen uitgekozen hebben, bezoeken zij slechts deze en trekken onverschillig voorbij de andere. Een groot getal komen terug, met de maag vol honing; zij geven hem over in cellen, welke zij uit voorzichtigheid niet gansch vullen, omdat de overdaad van water, welke hij bevat, beter zou uUwassemeu, onder den invloed van de liooge luchtgesteldheid der woning. Om den waterdamp te verjagen, welke uit den honing vervliegt, richten de jonge bieën aan het vlieggat eene sterke ver luchting in. Te dien einde bukken zij het hoofd tot tegen do vliegplatik, heffen het achterlijf omhoog, en terwijl zij op hunne voorste pootjes staan, doen zij hunne vleugels op krachtdadige1 wijze trillen. Van tijd tot tijd, vervangen andere bieën hunne vermoei de gezellinnen. De verluchting is des te grooter, de oogst overvloedig geweest isook zegt men met reden, dat daar de barometer des hoogsts is. Wie onzer heeft niet, 's avonds na eenen grooten oogst, die trillingen op verscheidene meters afstand waargenomen Hier dragen de bieën den gezuiverden loning, welke voorloopig in de onderste cellen geplaatst geweest was in hot bovenste gedeelte der raten, altijd gaande van boven naar onder. Zoohaast eene cel bijna vol is, verhaast er zich eene lie, deze meteen was-, dekseldat men zegel noemt, dicht te stoppen'; zij draagt zorg, er in het midden eene kleine opening in te laten, om ze ten volle kunnen te vullen, en dan wordt de opening eindelijk gesloten. mmmt, m DE FOPEBEHGEENAAR genaamd Au Cliapeau fllonge -> ten verzoeke der Burgerlijke Godshuizen te Poperingheop hofsteden gegeven dooi wijlen M. Beften, AOTA.Na de verkooping der Eiken staande op de 2 bosschen deelmakende der hofstede Crevits, zullen zelfde bosschen nnmiddelijk verkocht worden in 2 loten om blank gekapt te worden. om een uur namiddag te S^ptTanghe, op de Groote Markt,, in 't Hotel van Regering, ten verzoete der Burgerlijke Godshuizen te Poperir.ghe, genaamd, Driehoek en Eikelst, genaamdDe Waterloop, De Leegemeersch en De Casseldreef, zonder benaming. Bij deze heb ik de eer IJed. te berichten dat gij van nu af bij mij kunt verkrijgen Hopende uu:e voorkeur te verkrijgen groei ik IJed. met achting. TE POPERINGHE. om ISÊ'/s uren slipt namiddag, waaronder vele van 16 d 17 meiers, Vergadering ter herberg '1 Jagershof. Voor de aanwijzing der koopen ziek te begeven bij den boschwachter L. Vaniierde. om 2 uren namiddag ter herberg "Het Jagershot," te Crombeke, Bij plakbrieven verdeeld in 16 koopen. Bij plakbrieven verdeeld in 4 koopen. Voor de aanwijzing dezer koopen zich te begeven hij Benoit Abeele. bij Désüré Scliinjdt, Grcote Markt, TK POI'KBUA^HK, gansch het hok uitmakende van d'heer Justin Ghelein. Van heden af is er te bekomen bij zoo goed als nieuw, bij Amand SALOMÉ, Yperstraat, Poperinghe.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1