HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD ÉEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN verschijnende den Zaterdag namiddag. Confrontatie der bende POLLETLA PA HE Se A beele. Internationale Gonfrontatie Bilitenlandsehe Politiek. ZONDAG 3 Februari igoy. Centiemen. Derde Jaar. N* 10. ANNONCEN Uitgever, VAiÈR'E SANSEN, Boek- enSteendrukker, Gasthuisstraat, I'S, Poperinghe. 5 Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Eerste Taps, Ballingen en flerbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annonc a vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. TE ABEELE. ABEL POLLET, hoofd der bende: AUGUSTE POLLET. Camille Guyard, gezegd LAPARE. HENRI DEKIMPE, 38 jaar. Celine POLLET vrouw G. Leclercq, Alphonse VERBEKE, 36 jaar, Theophile DEROO hijg. GHARLOT Onverwacht Nieuws. Ik> kerkvervolging in Frankrijk worden ingelijfd y» smsBxmirmmxmMméiwsmsaL Het gehucht Abeele, gelegen den helft op franscli en den helft op belgisch grondgebied, zou wellicht een alorngekende naam krijgen, 't Is inderdaad voor de derde maal in zes maanden tijds, dat de vier parketten van Yper, Kortrijk, Hazebrouck en Bethune daar samen komen om er de internationale confrontatiën te houden tusschen de leden der bende Pollet en Lapare die zoolang in onze streken roofden, plunderden en moord den. De komst der beruchte bandieten in deze streek, waar allen gekend zijn, verwekt hier altijd eene licht te begrijpen buitenge wone nieuwsgierigheid. De belgische bandieten. Vier belgische gevangenen moesten dus Woensdag laatst naar den Abeele trekken om er opnieuw in tegenwoordigheid gesteld te worden hunner oude fransche makkers. Het waren Lapare, Alphonse Verbeke, Dekimpe en Jules Vanbecelaere. In 't voor bijrijden der statie te Poperinghe zag Lapare er bijzonder welgezind uit en nikte aan iedereen die hij zag. Voorzeker maakt de kerel zich geen kwa bloed in 't gevang, vVant men herkent hem bijna niet meer, zoodanig vet is hij geworden. De vrouw Parret. Rond 8 ure 's morgens drongen twee politieagenten bij de vrouw Parret binnen en verzochten haar, zich gereed te maken om hen naar de confrontatie te vergezellen. Men weet dat deze vrouw door Abel Pollet beschuldigd is van de slagen die er te doen waren aan te duiden en het gestolen goud werk te verhelen en te verknopenBij de intrede der politie zegt de vrouw Parret dat zij zich onpasselijk gevoeld en vraagt dat men den geneesheer zou halen. De geroepen geneesheer weigerde te gaan zeggende dat de vrouw Parret genoeg in staat is zich naar de confrontatie te begeven. Zij begaf zich alsdan naar de statie, vergezeld van hare dochter, tusschen twee hagen van nieuwsgierigen, toegeloopen om haar te zien. Zij vertrok met den trein van 9 1)4 ure 't is te zeguen met denzelfden trein waarop de belgische gevangenen waren, en allen kwamen te Abeele aan rond 10 ure. Een char-it-bancs verwachte ze hier aan de Sta tie. De gendarmen gingen in de voiture met de gevangen en reden naar de plaats der confrontatie. De vrouw Parret kwam te voet achter, gevolgd van twee politieagenten trad binnen in de herberg Au retour de la gare en sloot zich daar op in een kamer, altijd onder de waakzaamheid der politie. De fransche Bandieten. Om 7 ure 45 m. kwamen in de statie van Hazebrouck aanAbel en Auguste Pollet, Theophile Deroo, Gustave Leclercq, Julienne Platteel (Abel's vrouw)enLectercq'svrouw, Celine Pollet. Deze droeg haar kind van 8 dagen op de armen; Julienne Platteel droeg haar oudste meisje, dat 2 jaar oud is. Allen waren ferm vastgeketend. Er was veel volk in de statie van Haze brouck en Auguste Pollet schold er nog een aanwezige uit, deze gebaarde zijn mes te wetten en hem den kop te willen af doen. De heeren van 't parket en de bandieten namen den trein van 8 u. 35 m. voor Abeele. Overal langs-de baan was een grooten toe loop van nieuwgierigen. De fransche bandieten stapten te Gode- waersvelde af en legden van daar hunnen weg te voet voort onder goed geleide. Het was niet geestig den weg te voet te doen in zulk wederde wind blaasde hevig; de mod der miek het gaan zeer moeilijk en de vrou wen waren in 't geheel niet óp hun gemak, met die kinderen op den arm. Er was veel volk de kerels te gemoet ge- loopen en Abel, altijd geestig, ratelde met de naaste van hem. Om 10 ure kwamen zij op de plaats der confrontatie. De fransche magistraten, waren met den trein voortgekomen tot Abeele, zoodat allen om 10 ure tegenwoordig waren, De belgische bandieten, wachten in den char-a-bancs hunnen toer af, van geroepen te zijn, terwijl de l'ranschen aan d'andere zijde in de modder moesten blijven staan. Dit begon Abel te verdrieten en hij zegde aan de gendarmen 't. is een schande die vrouwen te laten buiten staan in zulkweder; voor ons is dat niets, maar gij moet toch wat medelijden hebben met de vrouwen en kinderen.-' Zij werden daarop in de herberg - Sebastopol - geleid, om van daar elk op zijne beurt naar de verhooring te gaan. De plaats. twee eerste confrontatiën hadden gegrepen in de opene lucht, maar keer Jiffy.frette koiid. Om 3 ure De plaats dezen f nachts was ineri Óp 'Jen gemeenen weg bij de herberg - Au retour de la Gare eene tent beginnen opslaan die rond 9 ure gansch gereed was. 'T was de tente van M. Jules Legrand van Poperinghe, die ge woonlijk dient om er bal en soms ook nog hanegevechten in te houden, 't Was voor iets anders dat zij woensdag gesteld werd, en de hanen van 't gevecht waren de gebroe ders Pollet en Lapare die altijd kwalijk overeen kwamen. Men had in de tent eenen tafel geplaatst met stoelen langs twee kanten de eene in Frankrijk de andere in België en eene stoof op de deur kon men nog het opschrift lezen Grand Bal entree 10 centimes Men mocht nochtans deze woorden in 't ernstige niet opnemen, want de Belgische en Fransche gendarmen bewaakten streng den ingang der tent. Men kon ook geen woordje verstaan buiten, waar de voortdu rend aangroeiende menigte gretig stond, zonder toclv iets te kunnen zien noch hoo- ren. Vijftien fransche gendarmen, acht gen darmen van Yper en vijf van Poperinghe deden den „ordedienst Algemeen uitzicht. Het uitzicht der toegeloopene menigte, was voorzeker niet min merkweerdig om zien dan de houding der bandieten. Het»ge- duld der nieuwsgierigen, gekomen van Go- dewaersvelde, Boeschepe, Poperinghe en al de omliggende gemeenten was onvermoei baar en hun verlangen om iets te zien, on- verzadelijk, vélen bleven daar van 9 uren 's morgens tot 5 uren 's avonds met de oogen gedurig gericht op de tent en tot half hunne knien in de modder, Bijna allen namen 's noens een stuk kaas met eene goede pinte bier voor hun middagmaal zij wilden geen de minste der gebeurtenissen van dien dag verliezen. En nochtans was er niets te zien, tenzij, van tijd lot tijd een heer van 't parket die eene naam uitriep en een der betichte die uit de naburige herberg of uit den char- a-bancs geleid werd en rap de tent binnen trad, die dezen dag de onderhoorzaal van parkebvo M :ï\-~ vaagde. - In Sebastopol De herberg In Sebastapol -» is door de menigte bezet. De fransche gevangenen zit ten er in eene afgeslotene plaats en met veel moeite geraakten wij er bij. De twee vrou wen zalen hun kind te wiegen. August Pol let, een klein en deerlijk mager manneke is hard in 't gesprek met een inwoner van den Abeele. Ja wij zijn lafaards, zegt hij, maar toch heb ik nooit maar eens geslegen en het was te Violaines. Sedert ik geweten heb dat mijn broeder een moordenaar was, heb ik nooit met hem meer willen uitgaan. Gij gingt toch maar hij oude menschen, zegt hem eene kloeke jonge kerel. De moordenaar schijnt in zijne eer gekrenkt, ziet zijnen aan spreker verachten d^ aan en zegt met een mis- prijzenden glimlach ik heb nog andersche mannen vastgepakt dan gij zijtEen in woner van Poperinghe, M. C. D. die over twee jaar op eenen nacht zijne waschte gestolen werd, vraagt of het ook hij is die het gedaan heeft. - Neen, antwoorde Au guste, 't is ik niet, maar toch werd dit door een van de bende gedaan en het zal wel uit komen. De fransche gendarmen het ge sprek moede, zetten ons alsdan in 't vrien delijke aan de deur. Au Retour de la Station Deze herberg is ook proppens vol men wordt er gestuikt en gestampt, 't is een ge durig uit en ingaan De vensters die uitzicht geven op de tent hebben stormenderhand be zet geweestden neus tegen de ruiten zien de Abeelenaars en vreemde erdoor en staren met gespannen aandacht de minste bewegin gen aan van gendarmen en gevangenen. 's Namiddags is de menigte nog talrijker, er komen van alle kanten rijtuigen en voet gangers aan, ondanks de hevige wind en de sneeuwvlagen. Geen middel malkaar te ver staan in de herberg. De vrouw Parret, die zich geheel den dag in eenen kamer van het huis bevind, heeft geheel den morgend het kind gewiegd. Ik moet hier komen, zegde zij tegen de huisbewoners, en ben zooveel plichtig als gij. - Nusdat hare beurt bijna ge komen is voor de rechters te verschijnen, wordt de vrouw zoodanig ontroerd dat men haar moest geneeskundige zorgen toebren gen. De deur van de kamer wordt bewaakt door een politieagent en de aanwezigen be spreken met groot gedruis de houding van vrouw Parret. Dit was het bijzonderste feit dezer confrontatie de nieuwsgierigheid der menigte die aan velen hunne bezigheid heeft doen verlaten en het huiswerk vergeten. Men heeft voorzeker niet veel soepe ge maakt op den Abeele woensdag. De Confrontatie. Voor 'tgene nu eigentlijk de samenkomst der bandieten betreft, 't schijnt dat deze geenen grooten uitslag gegeven heeft. De belgische magistraten, die doze confrontatie gevraagd hadden, deden al de nieuwgierigen uit de tent gaan, en iedereen weet dat de gazetschrijvers, zich onder deze soort van volk bevinden. Niemand werd in de tent toegelaten, zoodat er maar weinig van de onderhooringen geweten is. 's Morgens liep het onderhoor op de in braak gepleegd te Rumbeke, bij de wed. Stragiers; Guyard, Abel en Deroo, braken er binnen en werden door het geschreeuw der meid op de vlucht gedreven. Op de diefte van Dadizeele, waar de ban dieten eene vrouw aan eenen stoel bonden en 1200 frs stolen.Dan kwamen de zaken op van Dottignies en Rousbrugge. Al deze misdrijven werden gepleegd door Guyard, Dekimpe en Verbeke. Abel beschuldigde deze laatste. Buiten Lapare, loochenen deze 'met woede iets van die zaken te weten. Zij zijn wel niet onschuldig, maar willen in geen gemeenschap komen met de bende. Dit zijn Abel's zaken niet, die kwaad wordt, leven houdt op den tafel slaat en hun opnieuw beschuldigd. i De vier mannen schieten op elkaar uit in grove woorden en men heeft veel moeite om >de kerels tot bedaren te krijgen. Abel wordt ook ondervraagd over de moordpoging door hem gepleegd aan den zwarten berg te Belle bij den landbouwer Vercruysse. Abel houdt staan dat hij met geen revolver geschoten heeft en dat de man zich heeft moeten kwetsen al vallen. Het verslag van een geneesheer is ook van dit gedacht. De zaak wordt niet opgehelderd. Abel beschuldigd nog de belgen een diefstal gepleegd te hebben te Neuf-Berquin. Deze schreeuwen en tieren en beweren van niets te weten. M. Boudry haalde de zaak op van Locon, waar een ouderling van 75 jaar verworgd werd. Dekimpe en Verbeke hebben hier ook geholpen maar loochenen altijd zij kennen "Giiet. niet. Abel en Lapare geraken in twist en ver wijten malkaar de bijzonderste feiten ge pleegd te hebben. 't Was nu tijd om te gaan eten. De magistraten vertrekken om I 1)4 ure en wenden zich naar het hótel. Het parket van Kortrijk dat gedaan heeft vertrekt om 2 ure. Den Namiddag. Om 3 ure herbegint de zitting met eenen konijnendiefstal te Meessen gepleegd Abel en Deroo zien er wel gezind uit en lachen onder elkaar. 't Is d'uur waarop de vrouw Parret moet onderhoord worden. Abel had gevraagd eerst in hare tegenwoordigheid gesteld te worden en beschuldigt haar als verheelster en aan- duidster der bende. De vrouw die erg ziek geworden was. kon niet onderhoord worden en viel buiten kennis in de kamer der her berg, zoodat zij in de tent niet kon overge bracht worden-. Abel PotletWas geheel mis tevreden en kloeg dat men zijne vraag niet ingewilligd had. Om 4 1)2 ure was de confrontatie geiën- digd, maar daar het onderzoek niet voltrok ken is, zal er nog eene nieuwe bijeenkomst noodig zijn, Het parket van Yper samen met de ge vangenen, vertrokken met den trein van 4 1)2 ure. De fransche gevangenen moesten den trein van 6 u, 35 afwachten. Zij gingen naar de statie van Boeschepe en werden van daar weder naar hun gevang geleid. Men kwam de vrouw Parret halen mei een rijtuig om ze naar Poperinghe te voeren. Eenige schreeuwen werden gegeven door de menigte, toen zij op het rijtuig trad. Rond 7 1)2 ure kwam zij in stad aan en werd naar huis gevoerd. Het Onderzoek. Nieuwe zak?n. In Frankri jk zóoals in België zal het onder zoek voortgez'et worden. Er zijn nog ver scheidene nieuwe zaken uitgekomen waar onder een feit te Hazebrouck waarvan niets mag kenbaar gemaakt worden. Men zegt ook dat er voor deze zaak nog verschilige aanhoudingen zullen gedaan worden. Achille Deroo is reeds sedert veertien dagen in België en volgens het schijnt is hij liever in onze ge vangenissen dan in de fransche. Confrontatie tusschen Abel Pollet en E. D. van Poperinghe. Pollet, kent gij dien man Neen, Mijnheer. Bezie hem eens goed is dat E. D. niet? Neen, .-zégt Pollet--«chudhbö'fdfêride, neen dat is E. D. niet. Een fransch magi traat fluisterd eenige woorden in het oor. Pollet antwoord luid op Ja, 't is hij, 't is waar; dat is E. D. Maar gij zijt veel ver magerd sedert ik u niet meer gezien heb, niet waar Mijnheere. en uwe zwarte krullet jes zijn weg en uw haar is gesneden. Volgens het schijnt is liet vijftien jaar dat D. geen haar op het hoofd meerheeft. Een lieer vraagt dan Pollet hoe zijt gij met E. D. in kennis gekomen Door Camille (Lapare). Hebt gij nog in D. zijn huis geweest? •—Neen, Mijn heer," maar ik weet dat hij nu van woonst veranderd is. Waar hebt gij dan met E. D. nog ge weest, aangezien gij zegt hem te kennen In eene herberg in Poperinghe, hebben wij nog sainen een glas bier gedronken, en als gij liet begeert zal ik zeggen waarmaar neen, ik zal het aan ualleene zeggen mijnheer, ik heb u nog over andere zaken te spreken. Pollet, heeft E. I). u gesproken over die poging tot. diefstal van C... Neen, Mijnheer, hét is Lapare die mij zegde dat hij w~ist van E. I). dat er. daar een slag te doen i)vas. Alzoo liep de confrontatie af tusschen E. D. en Pollet. Aanhouding der vrouw Parret. Een onverwacht feit heeft Vrijdag namid dag de stad Poperinghe in opschudding gebracht. Met den trein van 3 ure stapte alhier het parket van Yper af, samengesteld uit den prokureur M. Schramm, den onder zoeksrechter Vandaele, den griffier en een wetsdoktoor. Eenige nieuwsgierigen die hier en daar een woord gehoord hadden wa ren er aanwezig. Het parket, vergezeld van van den heer politiekommissaris Vanhoutte en vier gendarmen, wendde zich seffens naar het huis der vrouw Parret die hier rechtover de statie woont. Twee politieagenten waren reeds in het huis binnengedrongen, ten einde de vrouw Parret te kunnen bewaken. Toen het parket binnentrad bevond de vrouw zich in haar bed en zegde onpasselijk te zijn. De wetsdoktoor M. Poupart werd verzocht den toestand der vrouw na te zien en verklaarde dat zij geheel wel kon verdragen of vervoerd worden. Daarop kwam een gendarm buiten en telefonneerde naar een huurhouder der stad om een rijtuig te vragen. De menigte groeide gedurig aan, en toen het rijtuig aankwam konTnen er rond noch roeren noch keeren. Het volk besprak luidruchtig de houding der vrouw en hare medeplichtigheid met de bende. Rond 4 ure ging de deur openhet was een pressen en stuiken en aïe - alhier en-schreeuwen Aldaar om dé vfütnV té zien buiten komen. Iedereen wilde dat zien.Twee politieagenten namen haar op en zetten haar in de voituur. Het volk schreeuwde »aouh!» en wilde bijna het rijtuig niet doorlaten. De dochters kwamen al weenen buiten en wil den achter hunne moeder loopen. De baas die ziekelijk is, stond bij de stoof, het hoofd neergebogen. Men voerde de gevangene naar den koer der post op de Groote Markt, en daar bleef zij tot de komst van het Parket. Huiszoekingen. Het Parket begaf zich van daar naar het iiuis van zekeren R. H. gelegen in het stratje rechtover de statie. Deze huiszoeking zou teweeg gebracht geweest zijn door eenige onvoorzichtige woorden, uitgesproken tij dens de confrontatie van Woensdag. Het volk omzette het huis, wijl de heeren van 't parket hun werk deden. Na een half uur tijdverloop kwamen zij buiten en gingen naar de markt om de vrouw Parret te onder vragen Na daar eenigen tijd gebleven te hebben vertrokken de heeren en de voituur kwam ook buiten Een kort gewoel en ge- schreew had plaats en het rijtuig reed in snelle vaart naar Yper. Volgens het schijnt zou vrouw Parret op het rijtuig gezegd hebben aan de agenten hie haar bewaakten Indien men iets kon vinden bij R... zou dat mij wat helpen en verlichten». Door het parket daarover on dervraagt, loochende zij deze woorden uit gesproken te hebben, doch de agenten getuigden het tegendeel. Het parket begaf zich 'alsdan wederom bij R... en onderzocht het huis van onder tot boven, De aalput werd ook otnroerd en onderzocht. Men heeft er niets bijzonders gevonden. De vrouw R... zou beticht zijn gouden voorwerpen der vrouw Parret gekregen te hebben, .om deze naar Rijssel te gaan verkoopen. Vertrek van het Parket. Het parket had voor dezen dag zijn werk gedaan en vertrok naar Yper met den trein van 5 3A ure. Het volk dat daar geheel den namiddag met groot geduld en gretigheid gestaan had, trok langzaam uiteen in groep jes. De bende Pollet heeft voorzeker reeds de oorzaak geweest van vele tijdveriet en verlies van daghuren. Van 't minste woord dat men daarover hoort loopt iedereen nieuwsgierig naar de plaats waar iets of soms niets te zien is. Waarschijnlijk zal de aanhouding der vrouw Parret in 't korte eene nieuwe con frontatie voor gevolg hebben wellicht zal er nu ook meer klaarte komen in de duistere en ingewikkelde zaak der beruchte moorde naarsbende. Wij mogen den lieer politiekommissaris waariijk veel dank weten, onze stad en streek van al die doortrapte deugnieten ver lost te hebben, en de zaak nog altijd met zooveel iever voort te onderzoeken. Donderdag laatst moest de inventaris plaats hebben in de basiliek van Ste-Anne- d'Auray. 1500 soldatende kanons der artil lerie en een fourgon dynamiet trokken van

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1907 | | pagina 1