El DS NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OISTREKEN, verschijnende den Zaterdag namiddag. MEUBELEN KEPERS KEPERS ROOÖE KEPERS lEÏTTX De Rooversbende van en Hoppepersen m 1 pi ii P3$ -41a HOPPEPERSEN LANDBOUWBELANGEN. Büitenlandsche Politiek. BUITENLAHDSCH NIEIKIIS. NIEUWS UIT BELGIE. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 1B, Poperinghe. Vrijdag 15 Maart 1907, TE POPERINGHE, Keuken en Menagiegrief, Smidsallaam, Maandag 18 iaart 1907, Openbare Verkooping 500 Extra Schoone hebbende al 0,60 tot 1m dikte. Tijd van betaling mits borg. Ed. Dutboit-Hondeghem, Die het gevaar bemint. Op 't eerste blad 20 c. Eerste Taps, Rollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 c11. binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1,00 Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Vertrekuren der Treinen Vertrekuren van den Tram. Poperinghe-Rousbrugge-Veurne. 4,25 7, 4 11,10 2,54 6,30 Studie van den Notaris B0UCQUEY, TE POPERINGHE. om 2 uren namiddagten sterf huize van Joannes Camerlynck, Casselstraat, Openbare Verkooping van Studie van den Notaris Em. BUTAYE TE ZILLEBEKE, bijzonderlijk dienstig voor Eindkepers, Middelstaanders, Telefoonstaken en Timmerhout, Onvergeld en met Cijns 99 jaren, twaalf bouwgronden te beko men voor Werkmansbuizen van rond de 200 vierkante meters ieder (bij de Stad). Zich te wenden aan het Bureel van dit Blad extra schoone ALFONS CREUS, Tegen liet Kerkhof, te Poperinghe. Bericht aan de Hoppekweekers. Uit ter hand te koopen BUITENGEWOON GELEGEN SCHOON welbekalante Herberg Bakkerij De 2)3 mogen er op blijven, aan 3 1)2 °)0 Zichtbaar, 37, Casselstraat, 37. GEZONDHEIDSLEER. DE OUDE GENEESMIDDELEN. Hendrik DeZeine. HAZËBROUGK. worden ingelijfd Skiï feil#» firMa* imxM PvM W Te bekomen ter drukkerij dezer: Godvruchtige oefeningen voor den Maartemaand Ier eere van «Icsi II. Jozef. Poperinghe-Yper-Kortrijk. 4,48 7,26 9.22 10,34 12, O 1 2,12 4,42 7,14 Poperinghe-Yper-Rousselaere. 7,26 9,22 12, O 2,12 5,45 7,14 Poperinghe-Y per-Cortemarck 9,22 10,34 2,12 5,45 Poperinghe-Yper. 4,48 7,26 8,12 9,22 10,34 j 12, O 2,12 4,42 5,45 7,14 9,28 Poperinghe-Abeele-Hazebrouck. 6,57 9,19 12, 1 3,56 j 6,26 Poperinghe-Merckem-Dixmude. 4,10 7, O 9,55 1, 0 6,26 Twee ijzeren bedden met ressort, tafels, stoelen, garde-manger, spiegels, waschkui- pen, seulen. 3 waterstukken, stoors en gor dijnen, ijzeren waschstaan, slijpsteen, win kelbascule met gewichten, Dra peau met stok, Pijpegaele, enz. Groote hoeveelheid ijzeren potten, mar- mijten, verlotten mooren, kommen en koflij- kannen, quinquets et quinquetglazen Alle slach van pointen, vijzen, letsen, enz.Vi- trienen en winkelrek.4 nieuwe jachtstoven cuisinière, klein zomerstovetje, groote bas cule met gewichten, calorifères. spaden, houwen, rakels, greepen, schuppe, happe en houweel, pekhaken en werven, groote petrole-kruik. Nieuwen blaasbalg met geleid, twee groo te vijlstaken, aenbeeld. 200 Dakpannen. oud ijzer. brandhout. Op tijd van betaling voor de koopen boven de 20 frs. DE HAERNESTRAAT, 4, T' YPER. om 2 ure namiddag, langs den keiweg van Zillebeke naar het Pappotje, hij de herberg In den Congo. VAN Van heden af is er bij mij te verknopen van alle slag, aan zeer voordeelige prijzen (buiten alle concurrentie). herberg Het aoo!li»f. Bij deze heb ik de eer Ued. te berichten dat gij van nu af bij mij kunt verkrijgen AHeirscitooiiste Nieuwe EN van de beste kwaliteit aan zeer voordeeligen prijs. Hopende utce voorkeur ie verkrijgen groet ik Ued. met achting. In Guillaume-Tell, Elverdinghe-kalsijde, POPERINGHE. Alwio-liefhebber is van* boeiende-verhalen te lezen, moet het boek koopen dat in deftige en vloeiende woorden de gruweldaden mede- deeld eertijds gepleegd r*»n«l Aalter door He moordeuaarshende van Wil- (lemouwe. Dit boek, geschreven door A. Vandege- nachte, politiekommissaris, bevat meer teks dan Baekelandt, en wordt verkocht ter druk kerij van dit blad aan Ï5 fr. 10 mters fagade en grooten achtergrond met Zaal 30 m. lang op 5 m. breed, kunnende dienen voor groot handelaars magazijn, groote afspanning, melkerij, dépot, timmer mans-, metsers-, schildersatelier enz... Huis met grond genoeg, schikkig en allergerie- vigst voor hoegenaamd allen handel TEGENWOORDIG recht over 't groot portaal van O.L.V. kerk, langs een straatje met uitweg, goed berijd baar Die zich eene schoone gesteltenis wilt aanwerven denkt er aan, 't is eene bij zondere occasie, den prijs is geheel aanveer- delijk en met hoogst gemak van betaling Het is eene noodlottige vergissing van in hoeken enkanten de kleine fleschjes,genees middelen inhoudend, te bewaren. Wij bedoelen hier niet enkel de ongeval len, die zouden kunnen overkomen aan kinderen of aan slecht ingewijde personen, die somwijlen denken een geneesmiddel in te nemen, terwijl zij integendeel een waar vergif inslikken. Zeer dikwijls ondergaan de geneesmidde len, tengevolge hunner eigene samenstelling, wijzigingen, die hoofdzakelijk hunne eigen schappen aantasten. Neemt bijvoorbeeld eene der uit gedistil leerde alcool gewonnen stoffen laudanum, aconet, belladona, brandrogge enz., enz, Het voorschrift laat het gebruik eener bepaalde dosis toe. Maar bewaart men het fleschje langen tijd, dan zal de alcool ver vliegen, de snelwerkende hoofddeelen zullen ongeschonden blijven en de werkdadigheid van het geneesmiddel is zoodoende verdub beld, verdriedubbeld, vèrvijfdubbeld en alhoewel men later het voorschrift naar de letter uitvoert, vergiftigt men zich toch. Andere redenen strijden met andere mid delen. Beproeft den iodiutn, die gij reeds eenigen tijd geleden kocht; gij zult u zoo zeer verbranden als .met eene inbijtende vloeistof. De cachetten, in wier samenstelling stoffen voorkomen die de vochtigheid op slorpen, (het krijt onder andere), veranderen in echte steenklompen, die ijselijke maag pijnen teweeg brengen. De geneesdranken (de verdamping van vet water nog daarge laten) onderstaan zeer gevoelige, innerlijke! veranderingen. In 't kort, men moet niet vergeten dat de geneesmiddelen, zoo als de wijn, beter wor den, naarmate zij ouder zijn, maar dat zij, in tegenstelling met den wijn, dan een schadelijk karakter aannemen. De vergifti gingen door die oorzaken zijn talrijk. Een schildersgast Met verf en kwast, Op eene ladder hoog verheven, Moest van een huis Den muur zeer pluis Met witte kleur een kleedje geven. Hij wreef een stond, Dan gaapte rond Naar wat op straat viel op te merken; Een pruim tabak Nam hij, en stak Den borstel op om voort te werken. Maar toen hij zag, Met loozen lach. Dat een jong heertje al daar kwam wand'len Met hoogen hoed In 't zwarte goed, Besloot de schilder schalk te hand'len. Den borstel vet Yan verf, hij let Als onder hem die heer kwam treden, En juist wen hij Daar gaat voorbij,. DS schilder' gooit zijn kwast benedeif..'. Met zwaren plets!! Op hoed en klets, Viel 't ding op onzen bloed... verwonderd Lag hij begekt Eu zeer geplekt Te schreeu wen als wierd hij verdonderd. En van zeer hoog De schilder loog "Och! 't is een ongeluk, mijnheeren; Waarom moest hij Nu ook voorbij En onder mijne ladder keeren Wanneer op straat Een schilder staat Een hoogverheven muur te witten, Ga wat op zij En dan zult gij Niet onder zijnen borstel zitten. Zoo is 't voorwaar Met elk gevaar, Dat dreigend over ons komt zweven; Wie het bemint Zal er gezwind Gansch in verliezen deugd of leven. Altijd aanhoudingen. Zaterdag laatst meldden wij de twee nieuwe aanhoudingen der zuster van Abel. Julienne Pollet en der moeder Fauvart, die beiden naar Bethune overgebracht werden. Abel die er niet op zag om eene moord min of meer te plegen, ziet er nu ook niet meer op om zijne misdaden te bekennen. Hij heeft deze week verklaard den dader te zijn eener diefte met inbraak gepleegd te Bethu ne, in den nacht van 4 tot 5 januari 1906. in een huis bewoond door de wed. Carette en hare dochter, ellegoedwinkel houdende. Eene vrouw Louise Pruvost, die eene soorl van herberg houdt op de markt te Bethune, is woensdag aangehouden geweest, beticht van medeplichtigheid in dezen diefstal. Ten gevolge van huiszoekingen gedaan door M. Boudry, onderzoeksrechter; Vi- gnolle en Forest, veiligheidspoliiie-agenten enThaboud politie-kommissaris van Bethune heeft de politie woensdag namiddag, Victor Deboet, 31 jaar, aangehouden. Deze hield sedert 2 jaar eene herberg A ['Harmonie op de Garenmarkt te Betliune Deboet wordt door Abel beticht als mede plichtige in bovengemelde diefte bij de wed. Carette. Waarschijnlijk zullen deze nieuwe aan houdingen eenige dieften doen uitkomen bij personen der omliggende streek gepleegd, en waarvan men nooit de daders gevonden heeft. Men voorziet nog nieuwe aanhoudingen die de lijst der aangehouden leden der bende nog zal doen aangroeien. Mooi, Ktraoi ufliavcrvueiiei'img. Een Duitsch militair blad deelt mee, dat de ondervinding had geleerd, dat beperking van de hooivoedering voor een paard zeer ge- wenscht is. Werd in het leger meer hooi en minder stroo gegeven, dan werd het paard spoedig traag en lusteloos en zweette bij den minsten arbeid. Handelde men omgekeerd, verminderde men het. hooiransoen en werd meer strooi toegediend, dan kwam het paard zelfs na inspannend exerceeren droog in den stal terug. Men verkreeg de beste uitkomsten als liet haver rantsoen vermeerderd, de hoeveelheid hooi verminderd werd. Bereid het voeder voor uw paard zoo min mogelijk toe, snijd het haksel bij voorbeeld niet zoo kort mogelijk, geef ook geen nat voeder, want dit heeft tengevolge, dat het •voeder onvoldoende gekauwd, met te weinig speeksel vermengd en dan ook in de maag niet geheel verteerd wordt. Alleen wanneer men ruw met kort voeder wil vermengen en morsen wil voorkomen, is het kort snijden aan te bevelen anders geve men in plaats van haksel het voer in ongesneden toestand. Dat voer werkt op den duur zeer nadeelig. De dieren genieten lang niet voldoende van het voeder. Wel kunnen ze er welgevoed uitzien, maar die schijn bedriegtze zijn door het vele vocht opgeblazen, krachteloos, kunnen dan ook .geen inspannenden arbeid verrichten, zweeten daarbij dadelijk, en zijn zeer vatbaar voor ongesteldheden. Tegen opgeblazenheid trommelzucht bij onze staldieren is een oplossing aluin in warm water een voortreffelijk middel geble ken.' Voor ê»nkoe neme mes-een stukje zoo groot als een kippenei, voor een schaap of geit een vierde daarvan. Het mengsel moet warm niet heet worden toegediend. Planten der am*<laj>|»elen. 1. Neemt bij voorkeur de nieuwe soorten; want dezen, die niet sedert lang gekweekt zijn, hebben nog geen tijd gehad om te verflauwen door slechte oogsten of door ziek ten. 2. Men moet zich wachten van misvormde planters te nemen want die kunnen maar slechte aardappelen weergeven. 3 Neemt ook geen te groote aardappelen voor de planting de middenbare zijn immers de voordeeligste. 4. De knollen, waar de kleine toppen een gering getal wel uitgebreide oogen bezitten, zijn de beste zij geven hard stengels en dik ke aardappelen. 5. Wanneer men geene aardappelen ge noeg heeft om er overal geheele te leggen, snijdt men ze enkel in twee stukken volgens den langwerpige kant. 6. Als het mogel^k is, moet men de knol len niet planten die, begonnen hebbende te schieten, verlezen zijn geweesten om de vroegtijdige ontkieming te beletten zal men de planters op den zolder dragen voor dat de winter uitgaat. 7. Als men, bij het planten, stalvette wil gebruiken, het moet wel geteerde zijn en nooit versche. He kerkvervolging auFrankrijk De Zusters nan den H. Vincentius a Pauto Na het Schrikbewind had de stad Parijs, tot. erkenning der bewezen diensten, een eigendom in de rue du Bac afgestaan aan de Zusters van den H Vincentius a Paulo, en die afstand was door de regeering bekrach tigd geweest. Nu heeft de socialitische meerderheid van den gemeenteraad van Darijs besloten de Zusters uit dien eigendom te verjagen, alhoewel de raad daar de macht niet toe heeft. Er zijn thans te Parijs 576 Zusters van den H. Vincentius a Paulo, die 3,721 weezen en 4,000 zieken verzorgen en in hunne drie kinderkribben 700 kleine kinderen verplegen. Zij deelen bovendien meer dan een miljoen onderstand 's jaars uit aan de armen. Niettemin hebben ae gods diensthaters van den gemeenteraad besloten die weldoensters der armen op straat te zetten. i>e Itei^cu In Marokko.De sultan van Marokko heeft de belgische regeering verzocht hem een ingenieur te zenden, dien hij over de openbare werken zou kunnen raadplegen. De benoeming van zulken inge nieur, voorzien in het verdrag van Algesiras, hoort toe aan den sultan, na overleg van het diplomatisch kor ps. Engeland. Het stemrecht voor de vrouwen. Sedert eenigen tijd hebben er in Engeland gedurig nieetingen en betoogin gen plaats van vrouwen die het recht eischen te stemmen. De eerste minister van Engeland, sir Henry Campbell, he< ft nu aan een bond van vonrs aanders van t stemrecht voor de vrouwen, te Londen geschreven dat hij met genoegen liet wetsvoorstel zal ondersteunen waarbij aan de vrouwen, die lasten betalen, hetzelfde stemrecht als-aan de mannen ver leend worde OorI op iiamleii. 't Schijnt dat de oorlog tusschen de Yereenigde Staten en Japan er toch van zal komen. Die twee landen zijn gedurig in ruzie en Japan is hard bezig met toebereidselen voor den oorlog te maken. In KiimIuihI gaat men altijd voort met moorden en plunderen. Dagelijks worden politieke moorden bedreven. Zaterdag hield de politie van Berdiansk, een kerel aan die reeds plaats had genomen op den trein; hij droeg een reiszak 32 bommen inhoudend. Dinsdag had te St-Petersburg de stemming plaats voor eene nieuwe Doema,. Frankrijk.In het gasthuis te Lyon heeft men een jong meisje gebracht, die aan eene zonderlinge ziekte lijdt. Ten prooi aan hevige zenuwaanvallen slikt zij al in wat zij onder handen krijgt, als nagels, knoppen, kurken, enz. Woensdag slikte zij een heel pak spelden in. Haar toestand is hopeloos. Te Duinkerke heerschen tegenwoordig de zwarte pokken, waar zij door den stoom boot "Mira», van Algerië komend, zijn aangebracht Een matroos der Mira Davraut genaamd, is in het hospitaal over leden korst na de aankomst. Twee klooster zusters van het kind Jesus, verzorgsters in het gasthuis, werden ook door de ziekte aangetast en in een houten hut gedragen op de vestingen. Zij zijn vrijdag morgend over leden. Het zijn de Zusters Mathilde Dilly, 42 jaar oud en Marie Probert, 31 jaar oud, beiden afkomstig van Rijssel. Er zijn nog slachtoffers dood deze week en men spreekt nog van verscheidene gevallen. In de vaart te Roeibaais heeft men de lijken gevonden der eehtgenoote Lebry en haar 1 1)2 jarig zoontje. De vrouw heeft zelfmoord gepleegd en men kan geene redens peizen die haar daartoe aanleiding zouden gegeven hebben. Zij woonde met haar man in eene herberg te Moeskroen en leidde er- een welstellend leven. Groot-licrlogdom Luxemburg. Twee italiaansche werklieden, wonende te Esch-sur-Alzette, hadden twist gekregen en waren handgemeen geworden. Een hun ner, Stocky, dolf het onderspit, en zijne vrouw snelde hem ter hulp. Bij middel van eene hoedspeld bracht zij den tegenstrever van haren man eene steek toe in den rug. De speld doorboorde de long en de getroffene was op den slag dood. fi>e slcepentic k leer en verboden. Te Praag, de hoofdstad van Bohemen, heeft de stadsraad besloten het dragen van kleeren, die over den grond sleepen, te ver bieden. Dat verbod bestoud reeds voor de openbare hoven en parkenhet zal voortaan in gansch de stad toegepast worden. Te Praag is de sterfte buitengewoon groot, vooral ten gevolge van ziekten der ademha lingsorganen, en de sleeperide kleeren zijn daar zonder twijfel niet vreemd aan. Ontploffing. Eene geweldige dyna miet ontploffing heeft plaats gehad te Rami- theap, op drie kilometers van New-York. Volgens men zegt zou een werkman warme asch laten vallen hebben waardoor 100,000 kilos dynamiet in de lucht vloog. Vele ge bouwen zijn gansch vernield. Men heeft de ontploffing gehoord tot Greenwich toe op 96 kilometers van New-York. 3*>si xooii verbrandt zijne moe der.Te Leamington ontdekte men de£er dagen het verkoold lijk eener vrouw. Uit het onderzoek bleek dat deze eene woordenwis seling gehad had met haren zoon over van gramschap nam de zoon eene lamp en wierp ze in de richting zijner moeder. De lamp brak en de petrole verspreidde zich op de kleederen der vrouw. Hij aanstak alsdan een papier, wierp het op zijne moeder, die aizoo in de schrikkelijkste folteringen stierf. Verecnigde ft laten.In de mijn van Holden te Triilon (Pensylvaniè) had zaterdag eene grauwvuurontploffing plaats. Men denkt dat er dertig slachtoffers zijn. Men iieeft reeds vier lijken en acht erg gekwetste mijnwerkers opgehaald. I>e vruiiwcnhewcging.Te Buda- Pesth, in Hongarië, heeft zekere jufvrouw Augusta Wald, met onderscheiding het exaani als stoker-machinist voor den spoor weg ondergaan. Te Parijs hebben zaterdag morgend weer twee vrouwen hun diploma van huurkoetsier bekomen. Idalië. Akelige vondst.1'eCatana, heeft een postbediende, gelast met het lich ten der brievenbussen, in een dezer, tusschen de brieven eene oor en twee oogen van een mensch gevonden. De oor was doorbooi d: zij kwam klaarblijkend van het lijk eener vrouw. De politie heeft een onderzoek ge opend over deze zoo akelige als geheimzin nige ontdekking. OxagcliBlilt,on op Zoo.Op de Noord zee en in het Kanaal heeft de mist Zondag verscheidene ongelukken en schipbreuken veroorzaakt. Twee duitsche stoombooten, de - Marcel en de Hélène zijn opeen geva ren. De laatste is gezonken, acht matrozen zijn in de golven omgekomen. De viermaster Vaderland der Red Star Line is op een zandbank gestrand. Deengel- sche stoomboot Smith is op eene stoom- sloep Schillinghorn gevaren. De "Smith" is gezonken doch de bemanning gered. De deensche schooner Trekka is op de Kapella van de Hamburg-Amerika lijn gevaren en erg beschadigd naar Dover ge sleept. De postboot Princesse-Henriette van de lijn Oostende-Dover, heeft zeven uren noodig gehad voor den overtocht, daar zij op eene visscherssloep gevaren had. De Ame- rikaansche stoomboot Dakota is zondag avond in 't zeevlak van Sagami gestrand. In 't zicht van Buschaven is een duitsche stoomboot in aanvaring gekomen met den italiaanschen stoomboot Congo deze is gezonken, twaalf matrozen zijn verdronken, acht zijn kunnen aan boord van den duit- schen stoomboot opgenomen worden. Het schip La Pèrouse is gezonken na in aanvaring gekomen te zijn inet de Fini- stère De bemanning werd gered. Twee booten die dienst doen tusschen Vlissingen en Breskens zijn tegen de havendammen ge varen en erg beschadigd. Algerië. Te Sedrata, in het arrondis sement Guelma, heeft eene kolossale grond- afschuiving plaats gehad. Men spreekt van eene oppervlakte van tien vierkante kilome ters grond die ingezakt is. Talrijke huizen 7ijn bedolven. Er zouden 85 inboorlingen onder de puinen teruggevonden zijn. Wc tunnel omlcr liet kanaal. Er wordt nu gezegd dat de ontworpen tunnel onder het kanaal, van Engeland naar Frankrijk, 16 miljoen p. st., 'tzij 400 miljoen frank zou kosten. STADSNIEUWS. Zondag nacht rond 1 ure waren verschei dene jongelingen te samen op "Het Vogeltje" zij gingen tot aan de woning van Pfeter Struye en begonnen met steenen op de deur en ruiten uit te werpen. Struye, die reeds te bed was, stond op en ging buiten om te zien wie dit deed. Drij der gasten ziende dat zij erkend waren, namen Struye vast, wierpen hem ten gronde en brachten hem slagen en stampen toe. Er is een klacht ingediend ge weest bij den heer Politie-kommissaris die een onderzoek over de zaak doet. Opgelet voor de bazen. In het terug- keeren hunner nachtronde vond de politie zondag nacht rond 12 ure, verscheidene personen in eene herberg der Pottestraat. Deze werden in overtreding genomen uit hoofde van het reglement op het sluiten der herbergen. Zekere Pieter V... is zondag nacht door den agent Crombez, aangehouden geweest voor nachtgerucht. Brugge. Eene huisvrouw der Wolle- straat, werd zaterdag morgend bijna levend verbrand met petrole in het vuur te gieten, toegeloopen personen konnen het vuur uitdo ven dat zich aan de kleederen der vrouw medegedeeld had. Moorseele. Vrijdag avond werd een gazetverkooper in 't naar huis komen, door drie kerels aangevallen, zijn geld gepakt; en ferm geslagen. Een der daders is aangehou den. Ootegliem. Dieven zijn in het klooster gedrongen der zusters, en hebben er eene hoeveelheid boter, eieren en eenig geld me degenomen. ïlccncii, Een dertigtal personen wo nende op de Barakken zijn ziek geworden tengevolge het eten van gekapt paarden- vleesch. Eene hoeveelheid paardenvleesch is bij eenen beenhouwer aangehouden ge weest en een onderzoek is ingesteld. Diefstal te llousselaere. Dinsdag nacht zijn dieven in den witgoedwinkel ge drongen van M. Paul Seynaeve en hebben voor eene gezamentlijke waarde van 1000 f. allerhande artikels gestolen, 's Anderdaags zijn de twee dieven, zekere Declercq K. en Dewalle Ad. door de politie aangehouden geweest. Koi*trijk. De eehtgenoote van den timmerman Achiel Bouttens ging Maandag avond naar boven met eene kaars. Na zien aangekleed te hebben, ging zij naar beneden en liefde kaars staan. Toen zij terug boven kwam stond de kamer in brand. De kaars was omgevallen en de tafel had vuur gevat,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1907 | | pagina 1